Prostřední dítě

2721
14.11.19 22:03

Prostřední dítě

Dnes jsme s kamarádkou rozebíraly téma prostředních dětí. Ona má tři, my se na třetí chystáme. Tak by mne zajímalo jakou máte zkušenost? Jsou prostřední děti často přehlížené? Mají častěji pocit, že nikam nepatří? Že jejich pozice v rodině je nepodstatná? Osobně si myslím, že záleží na rodičích, jak to pojmou, ale třeba mám fakt nereálné představy… Zajímala by mne zkušenost jak rodičů, tak pohled člověka, který prostředním dítetem byl. ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

286
14.11.19 22:07

Ja jsem prostredni a myslim, ze jsem. vlastne mela z nas tri pozici nejlepsi. Aspon z meho pohledu. Ono asi taky zalezi na povaze ditete. :) u nas byl teda problem to cislo tri. Malokdy jsme spolu byly zajedno vsechny tri, vetsinou dve proti jedny :lol: ale to tak v lichem poctu byva, zvlast u holek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7142
14.11.19 22:13

Ja mam kluka mezi dvema holkama. Aktualne to trochu odnasi - nejmladsi holka je v sebevrazednem batolecim veku a nejstarsi skolacka, se kterou je treba se pripravovat do skoly, ale v ruznych obdobich to bylo ruzne, do roka jsem si zas skoro nevsimla male… Nejstarsi zase nejvic odnasi „zodpovednost“. Takze s analyzou bych pockala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3116
14.11.19 22:13

Já jsem prostřední a nic podobného nepociťuju, spíš jsem v něčem byla naopak protezovana. A mám i 3 děti, ale zatím je třetí jen mini mimino. Každopádně náš prostřední je poněkud netradiční dítko vyžadující mnoho péče a pozornosti, takže myslím, že zrovna jemu se nic podobného stát nemůže :)

Příspěvek upraven 14.11.19 v 22:15

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.11.19 22:14

Teď už máme dětí pět, přibyla dvojčátka, ale když byly tři, tak ano, prostřední měl občas takové řeči jak je to nespravedlivé. Měl pocit, že ty dvě děti máme raději. Naštěstí o tom s námi mluvil a mohli jsme to rozebírat a vysvětlovat. Brácha je starší, tak měl větší volnost, mohl být například déle venku apod. No a ségra mladší tam měl zase pocit, že je upřednostňovaná. Snažili jsme se ze všech sil, aby to tak necítil, ale občas mi přišlo, že tím trošku trpí. Dneska už je to ale dobré, je starší a chápe, že mladší děti potřebují větší péči a došlo mu, že to co mohl brácha tenkrát v jeho věku, může teď i on a za pár let bude zase moci to, co brácha teď. Například jít na discotéku. Bude mu 12, toto období bylo kolem 9.roku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2721
14.11.19 22:14

Ja mam dva kluky a tak nejak pocitam s tretim :mrgreen:. Holka by byla sok asi pro vsechny. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ou
10788
14.11.19 22:19

A nejstarší děti jsou přetěžované a nejmladší rozmazlené a jedináčči egocentričtí. Nejlíp teda nemít děti vůbec, ale pak je z člověka šílená kočkobába :-D

Samozřejmě že záleží na rodině a každý vrámci svého života i v dětství musí překonávat nějaké problémy - tím se jaksi učí a rozvíjí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3237
14.11.19 22:26

Hrozne zalezi na povaze a “narocnosti” deti. ;)  8)

U nas da “nejvic prace” ten nejstarsi, prostredni syn je hodne introvert, ale nemam pocit, ze by byl opomijen, snazim se zapojovat vsechny a vymyslet i aktivity pro kazdeho zvlast. ;) Ale my mame deti celkove vcelku “narocne”, hodne akcni, takze me jen tak neco nerozhodi. :mrgreen:
A po dvou klucich holka, muz si delal porad legraci, ze tri princove a pak ho ta holka na UZ pekne prekvapila. :lol: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7178
14.11.19 22:27

@lolink Muj partner je ze tri kluku a ano, u nich mel ten prostredni nejhorsi pozici. My mame taky tri deti (dva kluky necele dva roky od sebe a po necelych trech letech holku) a taky mam trochu pocit, ze zatim to ma ten prostredni tezsi. Holka je jeste mimino, u te se zatim soudit neda, ale i kdyz se maji vsichni tri radi, prirozene tihne k tomu starsimu. Kluci zase maji diky malemu vekovemu rozdilu spolecne kamarady, chodi do stejne vekove skupiny na krouzcich a starsi tam prirozene vypada sikovnejsi. Neni to ale tak, ze by byl ten mladsi nejak vycleneny nebo povazovany za menecenneho. Je to takove dvojsecne - na jedne strane to ma starsi bracha lehci v tom, ze nemusi nikoho dotahovat, na druhou stranu snaha dohnat brachu toho mladsiho motivuje a nektere veci se uci zaroven s nim, takze je zvladne driv, treba lyzovani nebo podepsani se. A my si na to doma davame pozor, nesrovnavame, nevedeme reci typu „podivej se na brachu, on uz to umi a ty jeste ne“. Svagrova ma taky tri deti (holka a dva kluci) a u nich to ma zas jednoznacne nejhorsi ten nejmladsi, ti dva starsi proti nemu intrikuji. Pritom jsou mezi sourozenci stejne vekove rozestupy.

Příspěvek upraven 14.11.19 v 22:33

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7178
14.11.19 22:30
@lolink píše:
Ja mam dva kluky a tak nejak pocitam s tretim :mrgreen:. Holka by byla sok asi pro vsechny. :mrgreen:

Aby ses nedivila. Ja jsem taky pocitala se tretim klukem, po druhem klukovi jsem dala pryc vsechny podedene holcici veci, ktere jsem syslila, co kdyby se hodily. Co jsem driv kupovala neutralni (treba autosedacku) uz jsem koupila v klucicich barvach. A ono co? A ono holka - prekvapko u porodu :lol:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
220
14.11.19 22:33

Take si myslim, ze zalezi na vekovem rozestupu a celkove situace v rodine. Mam treti s vetsim vekovym rozdilem, holcicku po dvou chlapeccich, prostredni bude vzdycky ten nejmladsi chlapecek, navic ma zdravotni problem, takze vzdycky na nej budu opatrnejsi. Minuly rok jsme obchazeli logopedie apod., ted je v prvni tride, takze moji pozornosti ma docela dost.

Ale jestli si mysli, ze ma nejmin pozornosti? Asi ano. :) Musim s nim mluvit jako s miminkem a tak. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2721
14.11.19 22:34

@Hoa Mai tos me uplne vydesila, mit treti holku. To mne nejak vubec nenapadlo. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4929
14.11.19 22:35

Podle mě strašně záleží na věkových rozestupech dětí. Když máš např. 9, 8 a kojence, není důvod, aby ten osmiletý měl nějakou horší pozici. Komplikovanější by mi to přišlo například u 10, 5 a kojenec. Ale jde i (hlavně) o osobnost dítěte a spoustu dalších faktorů.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3236
14.11.19 22:37
@lolink píše:
Ja mam dva kluky a tak nejak pocitam s tretim :mrgreen:. Holka by byla sok asi pro vsechny. :mrgreen:

A proc pak? Ty nechces mit holcicku? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.11.19 22:39

Zdá se mi to jako pitomost tahle hodnocení a závěry :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu