RS a darování vajíček

733
8.8.15 08:48

RS a darování vajíček

Ahoj.
Chtěla bych se zeptat někoho zasvěcenějšího… Mám roztroušenou sklerozu a synovi je právě rok. Kvůli zdravotním problémům už bych nechtěla další děti, ale přemýšlela jsem nad darováním vajíček. Ptala jsem se na to gynekoložky a v tomhle směru jsem absolutně v pořádku. I neurolog říkal, že dědičné to není, takže nevidí problém, ale je to celkem daleko od mého bydliště, tak se chci nejdřív zeptat, jestli má vůbec cenu to zkoušet. Za reakce díky moc :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

69024
8.8.15 08:56

@zorkaV Upřímně, dost se divím, že neurolog nic nenamítal, když RS může rozhodit i vlastní těhotenství natož hormonální stimulace… A je dost dobře možný, že tě v CARu chtít nebudou, alespoň já, kdybych už se rozhodla pro vajíčko, tak chci od někoho zdravého.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17207
8.8.15 09:06

@zorkaV Zcela uprimne, neumim si predstavit situaci, kdy bych si mela koupit vajicko nekoho s takovouto vadou. A mozna bych naopak premyslela o prijeti ciziho vajicka, dedicnost 3% je silena. Ale jsi moc hodna, ze jsi o tom premyslela.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4714
8.8.15 09:24

@zorkaV No já ti nebudu psát nic o dědičnosti atd… Teď podstupuju svoje 1. IVF a dnes jdu na ET. Uvědom si, že než jim „sneseš“ vajíčka, tak tě stimulují, každá to snáší jinak, ale mě to bolelo a byla jsem jako balon (každý den si pícháš do břicha min. 1 injekci, později 2 a nakonec 3). Hrozí ti syndrom (nemůžu si ted vzpomenout, jak se jmenuje, třeba mě někdo doplní), kdy ti začnou otíkat orgány díky stimulaci a hlavně po odsátí vajíček. Po té stimulaci jdeš právě na to odsátí. To znamená, že jdeš pod narkozu (fuj), vysají z tebe vajca. Přijdeš k sobě, bolí tě břicho, je ti špatně… a dostaneš za to cca 15 000? (asi jak kde)…

stojí ti to za to? uvědom si, že máš malý dítě, co budeš dělat když ti bude zle (a věř že bude)… a 15 000,– a ty jim dáš třeba 20 vajíček… :nevim: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22315
8.8.15 09:35
@zorkaV píše:
Ahoj.
Chtěla bych se zeptat někoho zasvěcenějšího… Mám roztroušenou sklerozu a synovi je právě rok. Kvůli zdravotním problémům už bych nechtěla další děti, ale přemýšlela jsem nad darováním vajíček. Ptala jsem se na to gynekoložky a v tomhle směru jsem absolutně v pořádku. I neurolog říkal, že dědičné to není, takže nevidí problém, ale je to celkem daleko od mého bydliště, tak se chci nejdřív zeptat, jestli má vůbec cenu to zkoušet. Za reakce díky moc :-)

Je od tebe hezké, že chceš pomoct, ale nedělej to.
Jakýkoliv stres, nemoc, a i stimulace Ti může způsobit ataka a stojí Ti to zato?

Navíc, že RS není dedičná? Právěže je. Co to máš za neurologa, že to neví?
Dědičnost RSky v Kanadě:
3088 rodin, kde jeden z rodičů měl RSku
mělo 8401 potomků roztroušenou sklerózu z nich dostalo 798

9.41% potomků dostalo RSku kde RSku měl otec
9.76% potomků dostalo RSku kde RSku měla matka

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17596583

A tady je jiná studie jak to vypadalo v Dánsku

7,5% potomků dostalo RSku kde RSku měl otec
6,3% potomků dostalo RSku kde RSku měla matka

http://aje.oxfordjournals.org/…2/8/774.long
http://aje.oxfordjournals.org/content/1 … nsion.html

A teď nic ve zlém, ale nechtěla bych vajíčko od dárkyně s RS. A ani já bych nedarovala vajíčka, sice RS nemám, ale moje mamka ano

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
733
8.8.15 17:29

Díky, to jsem chtěla vědět. Přemýšlím, co dál a ráda bych byla ještě nějak „prospěšná“. Právě, že mi to řekli už tři neurologové (z toho jeden přednosta kliniky v HK), že určitá pravděpodobnost tam je, ale nikdo nedokázal, že to je dědičný. Třeba já jsem z rodiny jediná a to jsem z 8 dětí. Ani v dalekým příbuzenstvu se nikdy nevyskytla. Tak prostě surfuju, pročítám a ptám se. Je mi jasný, že by si to nikdo nerisknul. Nechtěla jsem tím nikoho pobouřit. Jen, že když jsem v tomhle směru v pořádku, tak jsem si tak říkala, proč nepomoct. I já tu pomoc budu jednou potřebovat.
Tím je to vyřešený a nebudu se o to ani pokoušet. Byl to jen chvilkový záchvat přemýšlení.

Díky všem za názor.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1289
8.8.15 18:28

Ja nevim, s jakym neurologem jste hovorila, ale nedavna studie z Karolinska Instituet (vynikajici vyzkumna institute ve Svedsku), ktera zkoumala dedicnost u lidi diagnostikovanych od roku 1968 (cili nekolik pokoleni) ukazala, ze riziko sourozence osoby s RS je 7× vetsi nez v bezne populaci, a riziko potomka osoby s RS je 5× vyssi nez v bezne populaci.

Riziko u vnucek/neteri nebo vnuku/synovcu je stejne jako v populaci.

http://www.sciencedaily.com/…22091451.htm

Nechci Vam ublizit, ale povazuji darovani vajicek ve vasem pripade opravdu za chimeru :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69024
8.8.15 18:57
@zorkaV píše:
Díky, to jsem chtěla vědět. Přemýšlím, co dál a ráda bych byla ještě nějak „prospěšná“. Právě, že mi to řekli už tři neurologové (z toho jeden přednosta kliniky v HK), že určitá pravděpodobnost tam je, ale nikdo nedokázal, že to je dědičný. Třeba já jsem z rodiny jediná a to jsem z 8 dětí. Ani v dalekým příbuzenstvu se nikdy nevyskytla.

Počkej, ale to obracíš příčinu a následek, nikdo neříká že se RS dá pouze zdědit, může ji onemocnět kdokoliv, pouze statistika tvrdí, že to, že ji má někdo z blízké rodiny zvyšuje šanci, že ji bude mít člověk taky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama