Růstová retardace v 13tt

4
26.2.21 08:21

Růstová retardace v 13tt

Ahoj,
Na prvotrimestrálním screeningu mi vyšlo vše dobře, teda kromě rizika růstové retardace plodu a to 1:64, což mi přijde hrozně moc :( byla jsem trochu v šoku a na nic se nezeptala :zed:
Nemá někdo podobnou zkušenost a popř. jak to dopadlo. Jo a malý měl srdeční akci 147 💛 což říkala, že je taky nižší 😒 😪 je to naše první, takže vůbec netuším, co vše se může stát :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1329
26.2.21 08:37

@Ahojky12 Ohledně tohohle rizika, to ti měl doktor vysvětlit i bez zeptání… Někteří ti doktoři jsou fakt na flákanec.
Nenapsal ti třeba anopyrin a nebo aspirin? Ty se často užívají právě na prevenci, aby nedošlo k zablokování cév, které vyživují placentu a dítě.
Já měla podobné riziko akorát u preeklampsie do 37. týdnu, po něm už jsem to měla 1:12 a nestalo se nic.
Je to prostě „pouze“ riziko, ne že se to nutně musí stát. Je třeba preventivně brát třeba anopyrin/aspirin - nebo něco jiného co doktor předepsal, přestat kouřit a pod. a nemusí k tomu dojít. Máš sice větší šanci, že se tak stane, ale rozhodně to není tak, že to musí být.
Pokud jsi byla na screening někde v nemocnici a teď půjdeš s výsledky na svou gyndu, tak se prostě přeptej tam. A nebo si tam zavolej/zajdi znovu s tím, že to chceš probrat.

Opravdu mě fascinuje, kolik doktorů se prostě neobtěžuje s pacientkami bavit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
26.2.21 08:43

@LilyJane děkuji za informaci, příští týden jdu ke svému Dr. Tak se ho zeptám.
Jen nemůžu vydržet a chtěla jsem nějaký to info 😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1329
26.2.21 09:01

@Ahojky12 Chápu :D No ono se toho moc vydedukovat nedá. Na 100% dostaneš nějaké prášky a rady čemu se vyhnout. No a pak tě budou trošku víc hlídat a mimino měřit, aby se případný problém podchytil co nejdřív.
Kamarádka to měla podobné, brala aspirin a nakonec měla všechno úplně v pohodě. Takže hlavně žádné zbytečné stresy :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3996
26.2.21 09:09

Růstová retardace mi vyšla u třetího dítka. Brala jsem anopyrin, pak mi ho tuším vysazovali, od určitého týdne už jeho braní není žádoucí. Doktorka v porodnici se divila, jak mi mohla vyjít růstová retardace, když předchozí dvě děti jsme měla pomalu čtyřkilové. Porod mi nakonec vyvolávali z důvodu velikosti miminka, ta růstová retardace měla přes 4,6 kg. :lol: Tím tě chci uklidnit, ne vždy to znamená, že by miminko bylo špatně vyživované, budou tě více hlídat, což je v pořádku. :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
591
26.2.21 09:23

Holky, je dobře, že ty preeklampsie a restrikce růstu tak řeší. Mně v prvním těhotenství (rok 2019) vyšlo 1:27 - nikdo mě neinformoval, natož aby mi napsal léky. :roll: Kluk začal strádat po 24tt. Přišlo se na to pozdě a přišla jsem o zdravé dítě (a to jsem poctivě chodila k lékařům). Takže nebojte, HLAVNĚ, že se to řeší, ten aspirin placentě opravdu dokáže pomoci, je to prokázané. Nyní mám screening na tyto věci negativní a přesto aspirin (150 mg) preventivně nasazený mám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
591
26.2.21 09:34

@Amelie30 Já se zase divím, čemu se divila doktorka. :roll: Ono totiž bezproblémový předchozí porody opravdu neznamenají, že to tak bude donekonečna nadále. Tyhle problémy totiž vznikají v úplném zárodku těhotenství, nějaká chyba při zakládání placenty vzniká často i úplně náhodně, takže screening a obezřetnost je vždy na místě. Je super, že jsi měla nasazený ten anopyrin, on třeba fakt ve finále pomohl, že dítko bylo ok. Moje kamarádka o třetí dítě přišla, růstová restrikce, celková oslabenost. A předchozí porody naprosto ok a děti velký. Dodnes se z toho nevzpamatovala. Jako opravdu, je to sice jen statistika a pravděpodobnost, každopádně je fakt na místě být obezřetný.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.2.21 10:32

@Ahojky12 Riziko jsem vypočítane neměla. Ale u prvního dítěte jsem měla preeklampsii před 37tt, 36+0 jsem šla na císaře kvůli hubnutí dítěte. Syn měl při narození něco těsně nad dvě kila. Delku nevim, dle porodnice to bylo 48 cm, ale ja jsem mu pak doma naměřila méně (stejně tak jeho dětská lékařka) a to mi přišlo, že mezitím vyrostl. Ale apgar skóre měl 9 10 10. Nepotřeboval kortikoidy na vývoj plic, nepotřeboval inkubator a po porodu se hned prisal. A ve dvou měsících měl normální váhu i délku. Vývojove na tom byl si myslím dobře, do půl roku byl trochu pomalejší, hrozila rehabilitace, od půl roku nabral na tempu a byl naopak spíš trochu napřed. To jen tak pro vykreslení, že i kdyby ta situace nastala, tak to nutně nemusí hned znamenat nějaké velké problémy, ale klidně to může znamenat porod téměř normálního miminka, které vše rychle dozene.

• Citovat
  • Nahlásit
215
26.2.21 10:53

Já jsem měla riziko růstové retardace 1:102, riziko preeklampsie 1:26. Brala jsem anopyrin a od 23. týdne jsem chodila do rizikové poradny. Porodila jsem v termínu nejdelší dítě v okolí.

To riziko znamená, že tě budou víc sledovat, aby mohli zasáhnout hned, jak se jim nebude něco zdát. Ale těhotenství klidně může mít i úplně normální průběh.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4
26.2.21 11:01

Děkuji moc za uklidnění. V pondělí se poptam na ten Anopyrin. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
591
26.2.21 11:14

@Ahojky12 Nemusí to být jen Anopyrin, obecně lék s Acidum acetylsalicylicum :) Takže třeba Aspirin, Stacyl apod. Pak taky poznatek - účinější je dávka 150 mg a na noc. Ideálně brát ve stejnou hodinu. Předepisuje se i 100 mg, ale doktor mi říkal, že podle nejnovějších studií je tato dávka pro některé nedostatečná. Hodně štěstí :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2231
26.2.21 13:08

Ahoj, muzu se taky vtirnout s dotazem prosim? Ja jsem ted 34+5tt podle ms, podle utz 33+5tt a doktorka me strasi, ze je dite pozadu, podle vypoctu 21 dni. Pred 3 tydny v nemocnici kontrola prutoku a ozev v poradku, podle mereni o tyden mensi nez ma byt. V pondeli uz jedu do porodnice, kde budou opet delat kontrolu prutoku. Pred 3 tydny odhad 1120g, ted nevim dozvim se v pondeli. Myslite, ze muzu taky brat ten aspirin? Doktorka mi nic takoveho nerekla o nem, jen, ze hrozi do 2 tydnu cisar kdyz budou spatne prutoky. Rada bych vydrzela az do terminu. Neublizim necemu kdyz ho zacnu brat? A obycejny aspirin? Koukala jsem, ze je hodne druhu. Moc vam dekuji za odpoved a omlouvam se, ze sem se sem vtirnula.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
591
26.2.21 13:27

@Míša213 ahoj, na aspirin už je pozdě, ten se má začít užívat nejpozději v 16tt. Každopádně týden odchylka UTZ a MS je ještě standardní mám pocit, důležité je, aby byly průtoky v pořádku. A i kdyby nyní muselo mimi ven, 34-35tt už je obecně dobrý týden, neměly by být velké komplikace. Ono pokud začne špatně fungovat placenta, tak hrozí závažné komplikace a je lepší pro dítě předčasný porod, než ho tam držet za každou cenu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2231
26.2.21 13:39

@Danuska89 No doktorce to vychazi na 31tt ty odhady. Takze naky 3 tydny pozadu. Resi od zacatku, ze je dite maly, nechapu proc mi ten aspirin neporadila. A kdyz ho budu brat tak uz zadne ucinky mit nebude? Uvidim v pondeli v porodnici teda co reknou. Dekuji za odpoved.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1872
26.2.21 13:54

@Míša213 Já bych určitě teď žádné takové léky nebrala bez konzultace s lékařem. Moje doktorka mi ho také v těhotenství nedala, i když jsem měla riziko preeklampsie a růstové retardace. Prostě zvážila v mé konkrétní situaci pro a proti a vyšlo jí více proti. Jsou to pořád léky, které mají vedlejší účinky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat