Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
První těhu s dvojčaty - šíleně začalo svědit v 33. týdnu tělo, testy byly zvýšené, ale ne nějak šíleně… pět dnů po porodu pak následoval šílený žlučníkový záchvat, 3 měsíce po porodu jsem se žlučníkem rozloučila navždy (a to jsem problém nikdy neměla)
Druhé těhu - to už jsem si přečetla, co se všechno může stát, vsugerovala jsem si lehké svědění taky, tak jsem donutila doktora mi ty testy dělat, a byla jsem v pořádku
, vše ok… ale už to nebyly dvojky, takže zátěž na organismus menší.
Blbé je, že to nejde vlastně moc léčit, léčí se jen „porodem“, všechny ty léky jsou jen podpůrné… a dost to ohrožuje dítě, takže to je dobré hlídat.
Já mám 10 měsíců po porodu a pořád chodím každé 2 měsíce na odběry krve a pořád mám vyšší hodnoty a beru prášky
Antinu mě zakázaly ![]()
Jančo- já teda první těhu super a druhé celkově taky a subjektivně mi ani v nemocnici krom svědění nic nebylo a připadala jsem si tam nepatřičně, že tam jako nemám vůbec co dělat - a taky jsem si žádný problémy vůbec nepřipouštěla, neptala jsem se, nehledala informace na netu - myslím, že psychika je děsná mrcha, takže jsem byla co nejvíc vysmátá a v pohodě (měla jsem kliku na splupacientky na pokoji), ptala jsem se svého ošetřujícího dr. až po porodu a fakt to asi moc sranda nebyla, jelikož i pro ně je to trochu neznámá, co se v tom těle s miminkem děje a neděje, to je na tom to blbý, UTZ nic neodhalí, jen testy na žluč v krvi (a tý jsem tam teda měla hrozně moc a ta způsobuje svědění) to je to jedovatý, co posíláš ve své krvi miminku
každopádně jestli máš jakékoliv potíže, rozhodě hlásit dr. a klidně si o testy říct, kdyby se neměla k činu
Janco je mozny, ze se to u druhyho nemusi opakovat, ale s nejvetsi pravdepodobnosti bohuzel bude. Kdyz nebudou hlidat doktori, tak je asi dobre se pripomenout at se udelaji kontrolni odbery, pro jistotu. Ja to mela u obou tehotenstvi, pri druhem to ukoncili s tim, ze se jedna o progresivni tehotenskou hepatopatii, jak v nemocnici, tak ma gyndr mi rekli, ze pri tretim by se to na 99% objevilo jeste driv nez v 30tt a ze by to nemuselo uz dobre dopadnout a ze mi proste treti tehotenstvi nedoporucuji, ikdyz zakazat mi ho samozrejme nemohou. No ja uz to pokouset samozrejme nebudu.
No a presne jak pise Peta, citila jsem se naprosto v poradku, ikdyz jsem ke konci musela byt v nemocnici tak mi taky prislo az nepatricny proc tak panikarej a vysilujou, ale vedeli proc to delaji a jsem jim za to moc vdecna, taky nad tim mohli mavnout rukou a dopadlo by to zle. Takze ja kazdymu radim jakmile se objevi svedeni hlasit, hlasit, hlasit a vynutit si krevni testy, hodne lidi nad tim mavne rukou, ze se napina kuze, samozrejme se muze napinat, ale taky nemusi.
clovíčku- mě by taky napadlo svědění kůže hlásit na gyndě, ale chodím do jedné soukr. diskuze a tam to jedna holčina řešila, tak jsem si na to vzpomněla a dr. jsem to sice hlásila, ale dodala jsem přesně jak píšeš, že to asi nic nebude, že se jen asi mění pokožka a že když to namažu, tak to na chvíli přejde
a druhý den, kdy jsem si volala o výsledky mi oznámila, že musim okamžitě do nemocnice a že to do druhého dne nepočká, že bych mohla mít jaterní koma a to si ona na svědomí nevezme..takže jsem rychle řešili hlídání syna a do nemocnice jsem přijela v 19 večer a oni začali řešit, jestli by měli případně volný inkubátor
- tak to mi taky trochu zamrazilo, jelikož jsem tam rodit ještě nejela, nakonec se vyvolávání ani SC nekonalo a Z. se rozhodla to sama ve 36tt ukončit a podívat se ven
Příspěvek upraven 16.02.12 v 22:51
Holky,děkuji za info.My se na druhé mimčo chystáme ještě letos,tak abych věděla
![]()
Zajímalo by mě,proč se to vlastně objeví?? A nedá se tomu nějak předejít,těm zvýšeným hodnotám? Já bohužel nevím,jaké jsem měla hodnoty.Ale asi ne nijak vysoké,protože na KO na gyndě po šestinedělí mi chtěl doktor hned psát antikoncepci ![]()
tak mě taky svědí kůže na zádech, rukou a nohách a někdy i břicho, večer je to třeba šílený, to bych se i udrbala, ale trpim na atopický ekzem, takže jsem si říkala, že je to třeba ono, ale ten se mi objevuje na jiných místech. a jednou ráno mi naskočila i kopřivka na rukou. tak to radši dr. řeknu, protože jednou jsem měla zvýšený hodnoty kvůli antikoncepci a musela jsem ji okamžitě přestat brát. dostala jsem plno prášku a srovnalo se to, ale žádnou dietu jsem neměla. a co to je vlastně za dietu a musim vždycky ležet v nemocnici??
janco - mně bylo vysvětleno, že jak je to těhu pro tělo záhul, tak se něco zblázní a začne produkovat víc nějakého hormonu, který je sice během těhu normální, ale v menším množství a játra to prostě nezvládnou…ovlivnit to bohužel nejde, snad jen držet tu dietu, když víš, že jsi rizikovějí - takže nic smaženýho a ostrýho
Venussiio - vždycky se v nemocnici nekončí - to záleží, jak se ti vyšplhají ty hodnoty na testech, kyž jsou nižší, řeší se to nastavením léků + diety a jsi doma, jen chodíš častěji na odběry krve a víc tě hlídají
jinak mě dr. v gastroentorologický poradně řekla, že žádná jaterní dieta neexistuje
, jen se nesmí smažený, tučný, ostrý a žádný polotovary, co se dají koupit v obchodech
PeťaBeďa píše:
janco - mně bylo vysvětleno, že jak je to těhu pro tělo záhul, tak se něco zblázní a začne produkovat víc nějakého hormonu, který je sice během těhu normální, ale v menším množství a játra to prostě nezvládnou…ovlivnit to bohužel nejde, snad jen držet tu dietu, když víš, že jsi rizikovějí - takže nic smaženýho a ostrýho
děkuji ![]()
Bohuzel ovlivnit to nijak nejde, ani tomu predejit. V nemocnici mi rekli, ze to neni vubec neobvykly problem, ze se to deje pomerne casto. Nemela jsem s jatry nikdy problemy a nastesti zda se ani po tehotenstvi, zadne problemy mit nebudu. Proste jen moje jatra blbe reaguji na tehotenstvi, je to pro ne obrovsky zahul. Dr mi teda pak rikala, ze kdyby se to nehlidalo, ze by mi klidne mohla jatra i prestat fungovat a to mne teda taky dost vydesilo. Jo a porod jsem mela vyvolavany, po porodu mi natvrdo rekli, ze miminko ve mne klidne mohlo umrit, proto tak vysilovali, otravilo by se toxiny co jatra vypousteji
Nez jsem nastoupila do nemocnice tak jsem chodila na odbery kazdy tyden
clovíčku - muj dr. v nemocni měl jednu těhuli s touto diagnozou, co šla domů na revers a za 3 dny se vrátila, že necítí 2 dny pohyby…miminko taky zemřelo…já co mi říkali pochopila, že je to trochu neznámé pole, že to miminko to ohrožuje, ale nikdo neřekne jak moc a kdy to těhu už ukončit a kdy je to ještě dobrý…, tak to většinou ukončujou raději dřív, což naprosto chápu
mě dr v nem. říkal,že jediné co oni mohou sledovat je hladina jaterek,plus srdeční akci dítěte,průtok pupečníkem,ale právě vůbec nemůžou zjistit,jak moc kyseliny žluči ubližují mimču,že mu prostě můžou zastavit srdeční akci,původně mi říkali abych aspon vydržela do 32.tt,pak 34tt,no a nakonec jsem rodila asi 11dní před termínem,už mi na svědění nezabíralo nic-to bylo fakt šílený.
po transmetilu mi šla alt dolů,rodila jsem s hodnotou kolem 1,5,ale ještě záleží na ast a ještě na jedné,ale přesně nevím začíná na g.
dělali mi zátěžévý test čokoládou,dělali vám někomu něco podobného?