Strach z bakterii

177
10.3.16 14:11

Strach z bakterii

Ahojky, mám dotaz- 5 let se léčím na schizoafektivní poruchu a v poslední době mívám takové stavy, že stále všechno musím umývat a desinfikovat doma.. nikomu cizímu nepodám ruku a docela se i straním ostatních. když musím jít ven, nemohu se dotknout ničeho, všude vidím špínu a bacil. v obchodě se nedotknu nákupního košíku. musí mi ho tlačit partner. V kabelce nosím antibakteriální mýdlo a každou chvíli si musím umývat ruce. K lékařce jdu až příští tyden, budu s ní o tom mluvit, akorát mne ted zajíma vaše zkušenost. jak to děláte třeba v autobuse? nebo jak platíte u pokladny v obchodě? navíc příští rok máme mít svatbu a představa, že mi ti lidi budou podávat ruce a objímat mě tak děsí, že na to ani nedovedu myslet, chci si vzit na svatbu na ruce rukavice, napadá mě je nosit i ted ven,, ale bude to vypadat asi blbě ne? děkuji za zady

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
4472
10.3.16 14:13

@malefic jedná se o obsedantně kompulzivní poruchu. teď to vydrž a svěř se lékařce, upraví ti léčbu. Není to zas tak neobvyklé, občas o tom slýchám..asi se ti to k té schizofenii přidružilo :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
10.3.16 14:16

Asi ano, jojo určitě se s ní poradím,, ale nevim jak to ted provádět.. nákup, venčit psíka.. :-o

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4472
10.3.16 14:19

@malefic kup si v obchodě nějaký antibakteriální gel (pro svůj klid) a po situacích, které ti budou nepříjemné, si ty ruce natři..např. něco takového (mívala jsem to v kočárku pro dítě) http://manufaktura.cz/…c/p437259-1/ zkrátka udělej tu nutnou činnost a pak si je pro klid duše přetři..ten týdn to zvládneš ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4287
10.3.16 14:22

@malefic Jak dlouho touhle poruchou trpíš? Váže se to k nějaké konkrétní příhodě?
Všechno je to ve tvé hlavě a odtamtud taky musí vycházet snaha o změnu. Zkrátka, budeš si muset „zvyknout“. Dej si limity a dodržuj je - třeba mytí záchodu pouze v úterý a v pátek, prach utírám v sobotu a tak dále. Choď ven co nejčastěji, najdi věc, která ti nevadí tak moc - třeba stromy, dotýkej se jich, osahej si kůru, žmoulej listy… a mysli při tom třeba na to, že si chystáš bylinky ze své zahrádky do polívky :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4472
10.3.16 14:25

@Icestar tohle není tak jednoznačné a jednoduché jak píšeš..může to souviset i s její současnou diagnózou (současně užívanými medikamenty). Jsou případy, kdy se člověk dokáže ovládat, ale většinou se tato porucha normálně léčí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
10.3.16 14:25
@reinkarnace píše:
@malefic kup si v obchodě nějaký antibakteriální gel (pro svůj klid) a po situacích, které ti budou nepříjemné, si ty ruce natři..např. něco takového (mívala jsem to v kočárku pro dítě) http://manufaktura.cz/…c/p437259-1/ zkrátka udělej tu nutnou činnost a pak si je pro klid duše přetři..ten týdn to zvládneš ;)

Antibakteriální mýdlo nosím pořád s sebou. akorát, že prostě se nedokážu dotknout ničeno, i když si řeknu, že si je třeba potom co otevřu dveře umyju, nedokážu to. je mi to strašně nepříjemne :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4472
10.3.16 14:26

@malefic rukavice? nějaké lehčí? teď to nebude nápadné, je chladno ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
10.3.16 14:30
@Icestar píše:
@malefic Jak dlouho touhle poruchou trpíš? Váže se to k nějaké konkrétní příhodě?
Všechno je to ve tvé hlavě a odtamtud taky musí vycházet snaha o změnu. Zkrátka, budeš si muset „zvyknout“. Dej si limity a dodržuj je - třeba mytí záchodu pouze v úterý a v pátek, prach utírám v sobotu a tak dále. Choď ven co nejčastěji, najdi věc, která ti nevadí tak moc - třeba stromy, dotýkej se jich, osahej si kůru, žmoulej listy… a mysli při tom třeba na to, že si chystáš bylinky ze své zahrádky do polívky :mrgreen:

schizoafektivní porucha mi začala po porodu druhe dcerky, a v te době to nebylo lehké problémy doma, starostí, bylo toho moc no,, potom to ustalo, dokonce jsem přestala brat leky a bylo to v pohodě, potom se to zase vrátílo po brutální hadce s přítelem a uplne se to zase rozjelo.. a tedkom ten strach z bacilu mám asi dva týdny a myslim si, že to je tím, že nejlepší kamaradka začala brát drog a odmíta pomoc a vyhyba se mi.. snažim se to uklizení omezit třeba vytiram jednou za dva dny a utirám prach taky jednou za dva dny,, řekla jsem si, že nechci trávit život uklidem a nějak to zabralo.. ale s tím osahanim listu a stromu… popravdě na to si ještě netroufám

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
10.3.16 14:31
@reinkarnace píše:
@malefic rukavice? nějaké lehčí? teď to nebude nápadné, je chladno ;)

take nad tím přemýšlím,, snad to bude stačit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
10.3.16 14:32
@reinkarnace píše:
@Icestar tohle není tak jednoznačné a jednoduché jak píšeš..může to souviset i s její současnou diagnózou (současně užívanými medikamenty). Jsou případy, kdy se člověk dokáže ovládat, ale většinou se tato porucha normálně léčí.

a neviš jak se to dá lěčít? jakože změna léku a je ještě něco čím to alespon zmirnit?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4472
10.3.16 14:34

@malefic popravdě, neslyšela jsem o tom, že by schizofrenie „ustala“. Mám v okolí člověka takto nemocného a něco o té poruše vím..mimo jiné to, že musí být do konce života korigována a hlídána. jinak fajn rukavice seženeš taky v té manufaktuře :-) http://manufaktura.cz/…e/p162032-1/ je to bavlna, nebude se ti potit ruka :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4472
10.3.16 14:35

@malefic nejsem psychiatr, nemám přehled v konkrétních lékových skupinách, ale je to určitě bez problémů zvladatelné neboj :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
177
10.3.16 14:38
@reinkarnace píše:
@malefic popravdě, neslyšela jsem o tom, že by schizofrenie „ustala“. Mám v okolí člověka takto nemocného a něco o té poruše vím..mimo jiné to, že musí být do konce života korigována a hlídána. jinak fajn rukavice seženeš taky v té manufaktuře :-) http://manufaktura.cz/…e/p162032-1/ je to bavlna, nebude se ti potit ruka :palec:

děkuji za tip, mrknu se na to tam,, a jinak tě trošku poopravim nemám schizofrenii, ale schizoafektivní poruchu.. Je to dost blízke Bipolární afektivní poruše, akorát že ja jako schizoafektivní mám ještě k tomu něco jako halucinace, slyším zvonit mobil když nezvoní, a takové ruzne zvuky. navic jsem přesvědčená třeba o tom, že mi ostatní lidi škodí a schovávají mi věci..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1879
10.3.16 14:38

Já nevím o žádné nemoci, kterou bych trpěla, ale některé věci mi taky vadí. Podání ruky, vozík atd. Vždycky se překonám, a jak můžu, tak si jdu umýt ruce. Nejvíc mi vadí tyče v MHD. To mám velký problém. Buď se přidržuju jakoby zápěstím, opřu se o tyč nebo když tam jsou ty visací držátka, tak tím ruku provléknu, abych to zase měla opřené o zápěstí. Už jsem sebou i párkrát málem slušně škubla :D. Řešením jsou podle mě rukavice (v zimě) a třeba háčkované nebo jemné rukavičky v létě. Dneska už se dělají všechny tyto doplňky „módně“, takže člověk nevypadá jako hastroš. :potlesk:
edit: no, tak teď jsem dočetla komentáře a vidím, že rukavičky už tu radili rádci přede mnou. Tak nic :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat