Reklama

Studium na SŠ stavební - zkušenosti

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

marcellia
Ukecaná baba ;) 1553 příspěvků 04.01.17 19:15
Studium na SŠ stavební - zkušenosti

Zdravím.
Máte někdo syna/dceru, na stavebce? Co to obnáší? Prosím, napište mi zkušenosti. Se synem jsme se shodli, že jednu přihlášku bychom dali tam, druhou si ještě nejsme jistý…ale o to nejde.
Je mi jasný, že ta stavebka nebude lážo plážo, ale nakolik je to náročný, vůbec netuším.
Předem díky za odpovědi :)

Reklama

Reakce:

JaPaS2
Ukecaná baba ;) 1612 příspěvků 1 inzerát 04.01.17 19:25

@marcellia Mam tuto skolu v oboru delam jiz 15 let. Narocna bude jak pro koho, dulezite je mit od prirody predstavivost, technicke a logicke mysleni.

axlpol
Závislačka 2653 příspěvků 85 inzerátů 04.01.17 19:45

Mám taky tuhle školu a náročná mi nepřišla, je tomu už 13let.Na základce z matematiky za 3,ale přijímačky, které byly jen z matematiky v pohodě. Dostala jsem se v poho, náročné to občas bylo, ale třeba my ještě nedělali moc s pc. Hodně se rýsovalo ručně, dnes to bude více o pc a nápadech. Musela jsem mít rýsovací pera po otci, stejně tak prkno a doma mi koupili počítač(T602),na kterém šlo hrát jen Solitare. Odborné předměty byly zajímavé a bavily mě, ale většina je jako všude-čeština(literatura :poblion: ),matematika, anličtina/něm­čina…také záleží jaký obor vyberete. Stavební mechanika byl celkem záhul :lol: ale třeba v oboru TZB jsou odborné předměty náročnější než třeba na pozemním stavitelství nebo obnově(…podle mě… :D )
Když bude mít syn vše co potřebuje, pujde mu to v pohodě. Samotná stavebka asi k ničemu nebude, ať počítá dále i s vyškou. Jen se stavebkou moc uplaťnení kreslením v kanclu nenajde ale může pracovat rukama u stavebních firem, znám to jen ze svého okolí, takže třeba u vás může být situace jiná. Z mé zkušenosti vím, že více jdou na dračku strojaři.
Já jako ženská jsem uplatnění nenašla a ani jsem nikdy necítila potřebu se tím živit. Matka si myslela, že je to pro mě dobrá volba, tak jsem jí to vystudovala, ale živit jsem se tím nechtěla.

marcellia
Ukecaná baba ;) 1553 příspěvků 04.01.17 19:49

@axlpol aha aha..a strojařina..to se ale studuje na Střední průmyslovce ne? Mám v tom guláš..

axlpol
Závislačka 2653 příspěvků 85 inzerátů 04.01.17 20:01

@marcellia Ano na prumce-na Průmyslovce :lol: já se upíchla ve výrobní fabrice, prostě obyčejná, podle mě dobře placená práce, bez přemýšlení. Pořád jsem si nesla toho ducha stavebky, kde nám opakovali, že jsme prestižní škola, exkurze v kostýmkách, exkurze po firmách…atd.no a v takové běžné fabrice stavebka nic neznamená. Když jsem šla na výběrovku na vedoucí pozici tak by více uvítali strojařinu(i když se z výkresy ani ničim jiným nepracovalo)stejně tak u technologů je automatická strojařina…atd. Takže záleží jaké možnosti máte v okolí, jestli je syn průbojný a „vyletí“do světa :nevim:
Na stavebce se bere první dva roky i geodezie, což je také možnost kam se směrovat, ale myslím, že výška k tomu taky musí být. Stejně tak katastr. Z celé třidy se stavařinou (projekty)živí cca 5lidí a mají samozřejmě vyšku, ale ani jeden nedělá sám na sebe, protože získat své" razítko "obnáší ještě nějaký atest, zkoušky navíc.(nechci kecat, třeba někdo pisne víc)dalších cca 6lidí maká rukama-stavbyvedoucí, mistři, u Strabagu mistr, zateplování…a zbytek tak různě mimo obor.

marcellia
Ukecaná baba ;) 1553 příspěvků 04.01.17 20:11

@axlpol moc díky za názor a informace ;) :palec:

axlpol
Závislačka 2653 příspěvků 85 inzerátů 04.01.17 20:24

Jo, jo @marcellia :mavam: ráda vzpomínám, bylo dobře a opravdu jsme se tam cítili důležitě, prestižně, stavaři, budoucí architekti :lol: ty školy mají svou úroveň. Studium tam bylo fajn…

marcellia
Ukecaná baba ;) 1553 příspěvků 04.01.17 22:59

To verim, zas proc ne ;)
Syn by rad pracoval s tatou, ten dela uz hodne let reality. Tam by se mu to hodilo. Pak jeho strejda-ma stavebni firmu. Rikam si, ze by se mohl uplatnit na vice mistech. Muze delat treba i stavbyvedouciho. Teda nevim, jestli je o co stat, ale prijde mi to jako takovy chlapsky obor, a ze se v nem neztrati, a priuci se pracovat i manualne atd.
Jeho laka i IT technologie apod.,jako chapu to, akorat mam pocit, ze to chce dneska kazdej druhej mladoch. A predstava, ze bude sedet cely dny u pc, se mi uplne nelibi. Treba mam ale zkresleny zastaraly nazory 8),proste matka noo :lol:

axlpol
Závislačka 2653 příspěvků 85 inzerátů 05.01.17 07:24

@marcellia tak to má supr, že už ted má někoho z rodiny v oboru. Hodně to pomůže a určitě se více chytili ti co mají už někoho ve stavebnictví. Měli představu co to obnáší, mohli o tom pokecat a více se orientovali.My co byli"nepolíbe­ní„stavařinou jsme to měli horší. Sice poviné praxe jsou, ale třeba jen týden v roce a buď jsme dělali poskoky na stavbách, jako třeba zametali nebo ti co měli v rodině stavaře, tak seděli u nich (nebo u jejich známých) v kanclech a učili se jak to chodí.
Já před maturitou seděla na pivu s několika známýma co stavěli domy svépomocí a kecali jsme o tom jak co dělali a tím jsem si procvičovala odborný předmět :D Stavební mechanika je jako matika a čeština, tam pomůže jen se učit, ale ty odborné předměty aby člověk lépe pochopil, je dobré i s někým z oboru probrat. Lépe se to pochopí z praxe než z obrázků v učebnici.
Já osobně v projektování nevidím budoucnost, lidé vybírají z katalogů, novoty v designu se jim většinou nelíbí a denně se dohadovat a prosazovat nějakou svou vizi, taky není žádný med.(když vzpomeneme na Kaplického, jaké měl vzdělání, vize, nápady, realizované stavby a stejně pořád musel něco obhajovat)ale občas nakreslit nějakou přístavbu, rekonstrukci, proč né. Třeba obor TZB, technické zařízení budov je podle mě náročnější, ale myslím, že bude mít široké uplatnění. Spolužák třeba dělá na městském úřadu na katasrtru. I když jsme nebrali katastr a nic kolem toho, tak přece jenom je ta stavařina blízko a dá se to doučit.
To že je to chlapský obor, je pravda. Kamarádka vloni dodělala vyšku a hledala práci a nakonec našla, ale rovnou jí řekli, že měla veliké štěstí, že spěchají a potřebují člověka akutně, jinak by jí nevzali. Neposoudím jak je dobrá, ale myslí, že ženská mezi chlapama musí“dřít"jednou tolik a ted po roce otěhotněla, takže zase jí to v práci"zbrzdí„­.Přece jenom i na té stavbě má vždycky chlap větší respekt(jsou samozřejmě i vyjímky)
Já jsem více takový umělec :lol: maluju, kreslím, baví mě historie, takže architektura a odborné předměty mi šly, horší to bylo s těmi kde se to člověk musí“našprtat"a spočítat, ale i tak jsem odmaturovala hodně slušně. Takže žádný strach :mavam:

bartsch
Závislačka 4621 příspěvků 05.01.17 16:51

Já mám strojní průmyslovku a stavební fakultu. Jsem projektant TZB, práce mám nad hlavu. Po absolvování vysoké jsem si vybírala ze 4 nabídek na zaměstnání. Třeba pozemní stavby bych nedělala, ale TZB je ještě více technické zaměření, než klasická stavařina (myšleno pozemní stavby) - ale musí to člověka bavit ;). Je lepší ale po SŠ pokračovat na VŠ - nejen více možností s uplatněním, ale i se člověk naučí zcela jinému myšlení, samostudiu a samostatnosti. To mi u průmyslováků hodně chybí. A práce mezi muži (tedy já jako žena)? Nemůžu si stěžovat :mrgreen:, jo člověk musí dokázat, že je dobrý a některé i přesvědčit, nic není zadarmo a pořád je nutné na sobě pracovat. Nejde, že jsem se něco kdysi naučila a v tom jen pojedu, to je jen základ. Znám spoustu skvělých projektantů a také ty špatné - každý na to nemá. Je to tak jako v každé profesi. Tato práce musí člověka bavit, musí k ní mít nějaký vztah, celkově i to zaměření. Pokud jde o stavbyvedoucí - tam mají největší šanci ti s VŠ. IT - musí být dobrý na matematiku a mít logické a analytické myšlení. Se SŠ by to bylo k ničemu, dnes už je vyžadována VŠ a ta rozhodně není procházka růžovým sadem. (Mám doma ajťáka a také dcera mé sestřenice je teď ve druháku na FIT ;) ) Shrnuto… Je třeba vždy zvážit schopnosti a také co člověka baví. Pokud ho baví stavařina (uplatnění a vůbec odvětví stavařiny je hodně)… proč ne ;)

marcellia
Ukecaná baba ;) 1553 příspěvků 05.01.17 23:09

@bartsch take moc dekuju za nazor a nahled. To je presne to co potrebuju.
Doma probereme :)

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Co bude Kristelová řešit na YouTube? Záhadnou věc, kterou nikdo nezná

Moderátorka Kateřina Kristelová se rozhodla začít natáčet videa na YouTube,... číst dále >

Syn Dády Patrasové se pustil do Gelemové: Jsi ubohá a trapná!

Syn Dády Patrasové Felix se pohádal s milenkou svého otce Lucií Gelemovou. Ta... číst dále >

Články z Ona Dnes

V Praze nám můžou závidět, říká Šumavan Marek Ztracený

S partnerkou a synem žije v Železné Rudě. To je místo, kde Marek Ztracený... číst dále >

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o... číst dále >

Reklama