Těhotenská cukrovka - co můžu jíst a co ne? A kolik?

927
22.11.05 11:01

Těhotenská cukrovka

Ahoj Holky,obracím se na Vás s prosbou.Zjistili mi těhotenskou cukrovku,ale moje Dr. mi není schopná podat informace co můžu a co ne?
Maximálně mě tak postrašila že můžu mít veliké dítě a předčasně porodit…a o tom nejhorším raději nemluvím…proto jsem se raději objednala do porodnice v Podolí kde budu rodit do poradny aby mi někdo podal bližší informace co a jak můžu jíst a co ne…ale jdu tam až za týden a do té doby bych se chtěla něco o té cukrovce dozvědět…a hlavně co můžu jíst a co ne…na netu je toho moc :( a proto prosím prosím vás zkušené mamky kdo cukrovku prodělal aby mi poradil…Co můžu jíst a co ne jaké dávky jídla…jsem z toho zoufalá :( Moje hodnoty jsou:

Glukóza po 0 min. 4,7----Ref.meze 6,1
Glukóza po 60 min. 8,7----Ref.meze 7,8
Glukóza po 120 min. 8,4----Ref.meze 7,8

Děkuju moc Markétkaa a Domíšek 29+2tt

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

966
22.11.05 11:33

Ahojky,
ta tvoje cukrovka to vůbec není tak zlý, neboj. já měla u prvního mimíse ty hodnoty o dost vyšší a řešilo se to jen dietou - malý měl 3.8 kg, takže to nebyl žádný obřík, „diabetické“ děti jsou až ty nad 4 kg.
Taky jsem chodila do Podolí. Jednou za 14 dní ráno mi nabrali krev z prstu, pak jsem se najedla a po hodině mi ji vzali znovu, říká se tomu glykemický profil.
Co se týká diety, samozřejmě že bys měla vynechat sladké (žádné dortíky, buchty ani koláče :cry: ). Jinak to tkví hlavně v tom, že jíš často a malé dávky. Takže ne k snídani dva rohlíky a jogurt, ale jenom jeden rohlík a jogurt až za dvě hodiny ke svačině. Ne ke svačině 3 jabka, ale jen jedno, a tak podobně. Cukry obsahuje pečivo, ovoce, těstoviny, ale ne například maso, vejce, máslo, sýry atd. V Podolí ti daj asi 3 stránkový seznam potravin, u každé budeš mít napsáno kolik má „jednotek“ cukru (např. rohlík - 2 jednotky, 3 střední brambory - 2 jednotky, atd.). Já měla dietu 25 jednotek denně a nakonec to je docela dost jídla, uvidíš. A má to jednu výhodu - nepřibereš a po porodu budeš jako proutek :P
Tak hlavu vzhůru, všechno bude OK.

Makýš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1124
22.11.05 11:58

Ahoj Markétko,
upřímně se divím, že Tě doktorka neodeslala rovnou do diabetické poradny. Pravda ale je, že Tvoje hodnoty nejsou moc vysoké. Být Tebou, zkusila bych zavolat k Apolináři, kde funguje velmi dobrá poradna a jedna z našich nejzkušenějších doktorek odbornic na tuto problematiku. Sjíždí se tam těhulky z celé republiky na kontroly a přednášky, dostaneš tam speciální tabulky s obsahem sacharidů.
Na internetu ale najdeš tyto tabulky taky, základem je stabilizovat příjem sacharidů do 250 jednotek denně (obsah kolik je v čem najdeš na netu) a jíst pravidelně po 3h , nehladovět dlouho a jíst jídla se stejným obsahem sacharidů, tj když bude mít snídaně 50 jednotek, aby oběd měl taky tolik (zhruba).
Obrátit se můžeš i na Yasmin z našeho zimního deníčku, ta měla cukrovku a má ty tabulky doma, ale už porodila a nevím, jak bude časově zvládat odpovědi na SZ nebo mail.
Držím Ti palce a žádný strachy o miminko !!!!
Claudie

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
927
22.11.05 12:02

:)

Makysek:Děkuju z celého srdce tahle informace má promně cenu zlata :) opravdu děkuju moc :)Ještě jsem se chtěla zeptat jogurt třeba s jahodama ve kterém je cukr můžu nebo ne?Nebo musím mít light jogurty?A co pití ochucené minerálky???

Děkuju moc Markéta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
927
22.11.05 12:05

Claudia:Díky za tip :) moje doktorka je prostě jiná…nemám slov.Yasmin znám z netu zkusím jí napsat a uvidíme.Díky moc :)

Markéta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
966
22.11.05 12:14

Myslim, že určitě můžeš normální jogurt s jahodama :) Ony ty light, to je spíš o tuku než o cukru. Hlavní je, abys snědla jen jeden a ne tři na posezení.

Makýš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
927
22.11.05 12:17

Makys:Hihihi to já ani nesním tři :) super tak to jsem ráda děkuju za rady moc :) teď už vím že to není tak strašný jak jsem si myslela :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.11.05 12:29

Ahoj Markéto,

dr. Andělová, která má diabetologii v Podolí na starosti, je dobrá. Klidně choď tam. Já jsem tam chodila od 30 tt jednou za 14 dní, jak psala Makýš. Dají Ti tam informační leták a seznam potravin s vysvětlením co a jak jíst a dělat. Není to nic složitého. Já jsem měla o něco vyšší výsledky než Ty a dietou se všechno srovnalo. Mimi bylo normálně veliké (52 cm a 3670 g).

Tak držím palce!

Ulrika a Andrýsek (skoro 16 měsíců)
(nepřihlášená, protože už mi to týden blbne a počítač mě nechce přihlásit)

• Nahlásit
  • Citovat
927
22.11.05 12:36

Ulrika:Děkuju za radu :) už jsem do Podolí objednaná na 29.11. :) tak jsem zvědavá co a jak se dozvím určitě víc než od své Dr.

Děkuju moc Markéta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
163
22.11.05 14:35

Ahojda, před nějakým tím týdnem jsem stejně jako ty hledala info o cukrovce a děsně se strachovala. Na těch zátěžových testech mi vyšly hodnoty 4.2 - 7.9 - 7,8 a oni mě hned odeslali do diabetologické poradny. byla jsem z toho děsně vystrašená. Na poradně mi řekli, že se jedná o cukrovku, poslali mě na přednášku dietni sestry co smím a co ne, vyfasovala jsem glukometr abych si po každém jídle měřila cukr v krvi. Dietu jsem začala dodržovat, jen jsem najednou neměla na nic chuť a jíst po třech hodinách se mi nedařilo vůbec. Zapisovala jsem naměřené hodnoty a na další kontrole mi zase řekla, že mám ty hodnoty podprůměrné (měla jsem 4.2 - 5,5). Navíc jsem začala hubnout a vhledem k tomu, že jsem za celou dobu těhu přibrala jen 4 kg, tak teď, necelé dva měsíce před porodem mám jen 3 kg nahoře. Co se týká toho co můžeš a co ne, tak jak už tu někdo psal, k těm jogurtům, light a jiné dia výrobky by těhulka neměla jíst, neboť umělá sladidla škodí mímískům. Ale úplně nejlepší by bylo, kdyby ses spojila s diabetologem, jak už ti tu někdo radil. Kdyby jsi potřebovala nějaké info nebo radu, klidně napiš na můj mail, ráda ti poradím, už tak jsem se tu rozepsala moc.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
163
22.11.05 15:17

Markétko poslala jsem ti SZ soukromou zprávu, dej vědět jestli ti došla

A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
927
22.11.05 15:53

:(

povidalek:nepřišla mi žádná :( zpráva Markéta

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
163
23.11.05 08:06

Markétko, tak teď už by ti to mělo dojít. Když tak se ozvi, budu ráda.
A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
750
23.11.05 09:29

Marketkoo,

teda tva dr. by zaslouzila, je to asi pekny tele. Ty tvy hodnoty jsou lehounce zvyseny, takze na to staci uplne v pohode lehka dietka, jak psaly holky prede mnou. Proste se trochu mezit v jidle a jist v mensich davkach casteji. to neni na inzulin, jak jsi psala v denicku. Ach jo, takovi dr. by zaslouzili, akorat umi lidi dostrasit :( Drz se a neboj :)

Bamla a T.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1028
23.11.05 14:57

Ahoj,
já chodila taky do Podolí k dr. Andělové a bylo to v pohodě. Stačila pouze dieta, která vůbec nebyla hrozná. Vlastně jsem jedla skoro normálně protože já přílohám(ty obsahují hodně sacharidů) nikdy moc nedala. Moje hodnoty OGTT byly dost hrozné poprvé 4-9,1-7,1 a podruhé 4,6-10-6,2. Špatná byla ta střední hodnota. Míša měl 3,25 kg, takže to nebylo žádné „cukrovkářské“ miminko. Ty glykemické profily, jak se o nich psalo výše mi vyšly pokaždé v pořádku. Akorát jednou jsem měla druhou hodnotu vyšší a to jsem si k snídani dala mléčnou rýži (docela bomba). Co jsem tak slyšela, tak to chce s těhu cukrovkou vyhledat diabetologa, který se na ni specializuje. Přistupuje se k ní jinak než k „normální“ cukrovce. Ty už si ale stejně objednaná na správné místo, takže je to celkem zbytečná rada, ale třeba se bude hodit někomu dalšímu. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama