Tipy, jak šetřit - sebe i přírodu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Lorela
Ukecaná baba ;) 2334 příspěvků 04.08.19 23:31
Tipy, jak šetřit (sebe i přírodu :)

Sdílejme tipy, jak ušetřit peníze, energii a jako bonus při tom šetřit navíc i prostředí, kde žijeme. Patří sem recepty na domácí marmelády a šťávy, tipy jak platit míň za elektřinu, způsoby, jak využít starší věci a nemuset utrácet za nové, zkušenosti s farmářskými bedničkami, obchody s lokální zeleninou a podobně. Prostě všechno, co udělalo dobře vám a navíc i přírodě.

PS: Diskuze je určená ke sdílení praktických tipů. Případné názory, že chovat se ohleduplně k okolnímu prostředí nemá smysl, sem nepatří. Můžete je rozebírat ve spoustě diskuzí založených právě pro tento účel. Díky.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Lorela
Ukecaná baba ;) 2334 příspěvků 04.08.19 23:43

A hned sem šoupnu i první výkop :) Brzo bude dozrávat černý jeřáb neboli arónie a u kamarádky jsem ochutnala naprosto luxusní šťávu, bez chemie - jen cukr a černý jeřáb, takže máte domácí šťávu skoro zadarmo. Chutnalo mi to tolik, že jsem si našla recept: :)

Šťávu z 2,25 kg plodů zahřejeme na 70°C a zvolna přisypeme 0,5 kg ovocného cukru. Mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Sirup nalijeme do vyvařených lahví a zazátkujeme.

martina1988
Zasloužilá kecalka 968 příspěvků 04.08.19 23:57

Tak jak popisuješ recept na sirup se dělá i z ostatních plodů (maliny, rybíz) jen se povaří a propasíruje aby byla jen šťáva z ovoce.
Dál dělám i medunkový sirup meduňku naložím s citronem a kyselinou citronovou na 48 hodin do vody, přecedím a svařím s cukrem.

ontar
Ukecaná baba ;) 2032 příspěvků 05.08.19 00:13

Já čekám až aronie dozraje a pak zkvasit do vína…akorát nevím, jak poznat, kdy je zralá a aby jí dříve nesklidili ptáci…

Lorela
Ukecaná baba ;) 2334 příspěvků 05.08.19 07:59

@ontar Vážený pane trolle, díky za vtip, třeba nám přitáhne do diskuze další přispěvatele :)

Monulie
Kecalka 235 příspěvků 05.08.19 14:27

Když dopeču, do vypnuté trouby dám sušit ovoce nebo upeču ovesné sušenky (chtěla jsem vložit recept, ale už tu je https://www.emimino.cz/…ove-cookies/). Stačí jim bohatě ta klesající teplota.

Jinak se snažím jednou měsíčně zajít do bezobalového obchodu a nakoupit suché potraviny a drogérii. Zbytek obstarávám v supermarketu a po trzích ve vlastních sáčcích. Pečivo, zeleninu a ovoce bez potíží kdekoliv. Jo a taky máme super řezníka, co nemá potíž s vlastními krabičkami, toho platit zlatem.

Lorela
Ukecaná baba ;) 2334 příspěvků 06.08.19 07:43

@martina1988 Tu meduňku bych mohla zkusit taky, máme ji na zahrádce.

Do jakých lahví pak sirup dáváš?

martina1988
Zasloužilá kecalka 968 příspěvků 06.08.19 10:12

@Lorela od vína, rumu, kečupu a teď se mi hodně osvědčili láhve od piva Bernard mají takový uzávěr :palec:

winter.gift
Kecalka 123 příspěvků 07.08.19 14:55

@Lorela nadobi v mycce myju vzdy jedlou sodou - jeden maly pytlik jedle sody misto chemicke tablety. umyje super. kdyz chci, aby se nadobi lesklo, pridam par kapek citronu. moje mama pridava ocet.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1863 příspěvků 10 inzerátů 07.08.19 20:57

@winter.gift To slyším prvně… 8o Jak se ta soda dávkuje, resp. jak ji do té myčky dáš?

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1863 příspěvků 10 inzerátů 07.08.19 21:22

Jinak u nás doma je samozřejmost třídění, vytřídíme téměř vše, do směsného odpadu máme cca 1 malinký pytlík měsíčně, jinak základ papír-plast-sklo, plus bio odpad a kovy.

Poměrně dlouho hlídáme složení výrobků, zejména potravin, snažím se vyhýbat dovozu, v sezóně se nám to daří téměř stoprocentně, bereme totiž bedýnkovou zeleninu a ovoce, složení je luxusní, naše spotřeba velká.

Když nakupuji v klasickém obchodě, využívám místo sáčků látkové a záclonové pytlíky.

Nevařím přes týden vůbec maso, to máme jen o víkendu, přičemž ho kupuji z farmy.

Snažíme se šetřit vším, co jde, základ je u nás jídlo - nevyhazujeme, vše spotřebováváme. Oblečení po dětech posílám dál, co jde, prodám, co neprodám, pošlu do frcu v práci kliošům, pracuji s lidmi ohroženými soc. vyloučením, tam to nazmar nepřijde.

Poslední půl rok jsem začala koukat po českém oblečení, najela jsem na něj u prcků, teď zvažuji i pro nás dospěláky.

Obě děti jsem komplet odlátkovala.

Když půjdu od udržitelného životního stylu dál k ochraně přírody vůbec, tak v zimě krmíme ptactvo na sídlišti (máme několik krmítek rozmístěných v mezibloku), chodíme přikrmovat i do parku, naši v protějším bloku zase přes léto instalují 2 „napáječky“ pro ptáky, hmyz a drobné savce… :-)

Rezervy máme ještě veliké, třeba mě mrzí, že časově nezvládám víc péct a méně kupovat hotové mlsky pro děti, připravovat doma své marmelády apod. Zkoušela jsem přejít na bio šampon, ale kvůli barveným vlasům je to nemožné, to bio si s těmi chemickými barvami vůbec nerozumí. :nevim:

Hodně jezdím autem, protože dojíždím do krajského města do práce, autem to mám za 25 minut, hromadnou dopravou bych jela víc jak 3× tak dlouho. S malinkými dětmi vítězí holt to časové hledisko nad ekologickým… :oops:

Když to shrnu - pracujeme na sobě, řekla bych, že každý rok se posuneme o fous dál. Jako pozitivní vnímám hlavně to, že v tom nejsem sama, manžel je stejného ražení, vychováváme v tom děti a co víc - rodiče smýšlejí taky podobně.

winter.gift
Kecalka 123 příspěvků 07.08.19 21:37
@Leli83 píše:
@winter.gift To slyším prvně… 8o Jak se ta soda dávkuje, resp. jak ji do té myčky dáš?

Nasypu to do toho dávkovače, kam se normálně dává tableta či prášek. Nasypu ten dávkovač plný a citron nakapu přímo na nádobí

winter.gift
Kecalka 123 příspěvků 07.08.19 21:42
@Leli83 píše:
@winter.gift To slyším prvně… 8o Jak se ta soda dávkuje, resp. jak ji do té myčky dáš?
Nasypu to do toho dávkovače, kam se normálně dává tableta či prášek. Nasypu ten dávkovač plný a citron nakapu přímo na nádobí
@Leli83 píše:
Jinak u nás doma je samozřejmost třídění, vytřídíme téměř vše, do směsného odpadu máme cca 1 malinký pytlík měsíčně, jinak základ papír-plast-sklo, plus bio odpad a kovy.

Poměrně dlouho hlídáme složení výrobků, zejména potravin, snažím se vyhýbat dovozu, v sezóně se nám to daří téměř stoprocentně, bereme totiž bedýnkovou zeleninu a ovoce, složení je luxusní, naše spotřeba velká.

Když nakupuji v klasickém obchodě, využívám místo sáčků látkové a záclonové pytlíky.

Nevařím přes týden vůbec maso, to máme jen o víkendu, přičemž ho kupuji z farmy.

Snažíme se šetřit vším, co jde, základ je u nás jídlo - nevyhazujeme, vše spotřebováváme. Oblečení po dětech posílám dál, co jde, prodám, co neprodám, pošlu do frcu v práci kliošům, pracuji s lidmi ohroženými soc. vyloučením, tam to nazmar nepřijde.

Poslední půl rok jsem začala koukat po českém oblečení, najela jsem na něj u prcků, teď zvažuji i pro nás dospěláky.

Obě děti jsem komplet odlátkovala.

Když půjdu od udržitelného životního stylu dál k ochraně přírody vůbec, tak v zimě krmíme ptactvo na sídlišti (máme několik krmítek rozmístěných v mezibloku), chodíme přikrmovat i do parku, naši v protějším bloku zase přes léto instalují 2 „napáječky“ pro ptáky, hmyz a drobné savce… :-)

Rezervy máme ještě veliké, třeba mě mrzí, že časově nezvládám víc péct a méně kupovat hotové mlsky pro děti, připravovat doma své marmelády apod. Zkoušela jsem přejít na bio šampon, ale kvůli barveným vlasům je to nemožné, to bio si s těmi chemickými barvami vůbec nerozumí. :nevim:

Hodně jezdím autem, protože dojíždím do krajského města do práce, autem to mám za 25 minut, hromadnou dopravou bych jela víc jak 3× tak dlouho. S malinkými dětmi vítězí holt to časové hledisko nad ekologickým… :oops:

Když to shrnu - pracujeme na sobě, řekla bych, že každý rok se posuneme o fous dál. Jako pozitivní vnímám hlavně to, že v tom nejsem sama, manžel je stejného ražení, vychováváme v tom děti a co víc - rodiče smýšlejí taky podobně.

To je skvělé, velmi inspirativní, kéž by takto smyslela většina populace. To by bylo na světě mnohem lépe!

Lorela
Ukecaná baba ;) 2334 příspěvků 08.08.19 09:39

@Leli83 To je fakt hodně užitečnejch tipů. Je super dělat věci, který člověka bavěj, ušetří peníze a ještě navíc i tu přírodu.

Já jsem si teď zažádala o půjčení kompostéru na zahrádku činžovního domu, městská část to u nás dělá.

Monulie
Kecalka 235 příspěvků 08.08.19 12:31

@Lorela Vlastní kompostér je super, my tedy v bytě máme jen malý vermikompostér, funguje skoro tři roky a vůbec nevím, jak jsme mohli bez něj existovat dřív. :palec:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama