Tráva na prudkém svahu

2218
9.4.20 20:11

tráva na prudkém svahu

Zdravím, prosím poradil by mi někdo jak „zkulturnit“ prudký a hodně zanedbaný svah? Stavební řešení není možné-náš pozemek končí těsně pod hranou svahu, svah je jednoho majitele (je mu jedno co tam uděláme co se týče osázení a tak) a hned pod svahem je jiný majitel-ten nám tam dovolil udělat „hřiště“ pro naše děti. Takže-potřebuju něco po čem se dá chodit (tzn ne keře a moc ani ne půdokryvný kytky) ale zároveň to dostatečně zpevní svah, respektive zabrání splachování půdy deštěm. moje představa je luční směs kytek, aby to kvetlo ( i pro včeličky) která zvládne horší kvalitu půdy, sucho a ostrý slunko (je to jižní svah.)
Zatím jsem vyčetla-udělat hatě, natáhnout kokosovou síť a osázet. ale je tu někdo kdo má vlastní zkušenost?
Zatím jsem ve fázi vytrhávání kopřiv…
děkuju

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

388
9.4.20 20:28

@spiky01
Svah č.1- jižní, prudký, neůrodný, kamenitý. Jutová síť, na to luční louka od planta naturalis. Predloni vysito, loni kvetla. Já jsem u vytržení z hmyzáků, mám fakt radost. Myslím, že mohla být ještě krásnější, ale jak na potvoru jsem tehdy vydělá semínka a co čert nechtěl, přívalové prudké deště…

Svah č. 2-stejne jako 1, ale částečně stín. No, loni zaseto, letos uvidím. Bohužel jsem byla hamty hamty a dala víc sáčku luk než m2 a Jena něm hodně trávy, vytlačila květy. Ale to čistě moje chyba. Na nejtěžším místě(nejprudší, nejvíc na úpalu) vypadá, že se nic nechytli. Ale opět, jak nepršívá a sucho, tehdy taky prisel déšť…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14524
9.4.20 20:29

Asi tě zklamu, ale bez zavlažování tam budeš mít suchopár, přežijou tam max nějaký mateřídoušky. To jsou léta zkušeností s podobným svahem. Luční květiny ani omylem. My jsme skončili u toho, že jsme svah osázeli plazivým skalníkem, klečí a různými jalovci. Vcelku tam jde i juka. Cokoliv jinýho brz zavlažování odešlo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
388
9.4.20 20:34

Ještě moje zkušenost- manžel nechtěl síť, zbytečně utrácet, k ničemu… Z důvodu financí mi pár metrů pochybelo a je to rozdíl. Doporučuji určitě koupit. Čím prudší sklon, tím hustší síť. Síť podržela seminka, můžu po ní chodit. Místa bez sítě hrůza, na ně se chystám letos.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9048
9.4.20 20:36

Možná vřes a levandule by to mohly zvládnout :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
388
9.4.20 20:41

@Janli planta naturalis prodávají směs slunná stráňka, a ta to krásně zvládá bez zavlažování. Zalívala jsem jsem jen po zasetí. Přidala do toho květy pro obohacení porostu, taky od nich. Prostě super.

Ale třeba svah č.3, velmi prudký až kolmý, tam se mi to osít nepodařilo, vyhozené peníze. Ale ten je fakt šílený. Mám na něm růže rugosy, tavolníky a dojde i na Skalník, protože tam to nic jiného nezvládne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14524
9.4.20 20:51
@chuanita píše:
@Janli planta naturalis prodávají směs slunná stráňka, a ta to krásně zvládá bez zavlažování. Zalívala jsem jsem jen po zasetí. Přidala do toho květy pro obohacení porostu, taky od nich. Prostě super.Ale třeba svah č.3, velmi prudký až kolmý, tam se mi to osít nepodařilo, vyhozené peníze. Ale ten je fakt šílený. Mám na něm růže rugosy, tavolníky a dojde i na Skalník, protože tam to nic jiného nezvládne.

A jak dlouho už to tam máš? Moje zkušenost jsou totiž maximálně 3-4roky a pak postupně odejde všechno a začíná se znovu. Už se to tam snažíme udržet 16 let. Už mě nebaví neustále utrácet za pokusy. Taky záleží na sklonu terénu a půdě. Pokud je svah prudší a je tam jíl, neudrží se skoro nic, voda steče dolů a nevsákne se. Nám se tam jakákoliv speciální tráva na svahy vypálila sluníčkem během jednoho léta.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
388
10.4.20 00:20

Nestraš! Je pravda, že letos teprve 3 rok.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
384
10.4.20 06:08

Ochrannou síť a normální trávník, podle typu stanoviště. S kvetoucí loukou bych se nepárala, pozor na hmyz, pokud tam hned vedle budou pobyvat děti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14524
10.4.20 09:00

@kvetanak nedělej z dětí křehule. Jim naopak jen prospěje, když občas dostavou nějaký to žihadlo. Navíc, já si jako dítě pamatuju louky plný motýlů, brouků a vřetenušek a dneska je zázrak nějakou vřetenušku potkat…pak je děti vidí jen na obrázku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
384
10.4.20 09:54

@Janli já jen, že někomu je to dost nepříjemné. Toť vše.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2218
10.4.20 16:49

Všem díky za rady, osivo na slunnou louku vypadá fajn. já právě chci aby to kvetlo, pro hmyz i potěchu oka. na jedno žihadlo se neumírá (říká těžký alergik :jazyk: :mrgreen: )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
388
10.4.20 19:49

@spiky01 já ho za sebe doporučuji. Je to v květu nádherné. Děcka ví, že tam jsou vcelky a čmeláci(a že jich tam je!!!), a max se koukají. Ví, že mají žihadla:grinning: já to letos doplnila svah keři pro hmyzaky z - Původní keře, plus nyní došel balík s jedlými keři pro děcka, plus máme tu nějaké medonosné trvalkove záhony. A v pohodě, syn dostal jen jedno žihadlo, a to ještě ne na zahradě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2648
10.4.20 20:06

@spiky01

Nemůžu radit, co se týká osetí svahu, ale co se týká Vysočiny, z hlediska ČR chladnější kraj, v posledních letech s podprůměrnými srážkami tady zasychá v létě i divoký trávník na jihovýchodní straně a jedna z mála rostlin, která přežije bez zavlažování je třeba rakytník, který se už před x lety vysazoval v některých úsecích dálnic na zpevnění svahů… :nevim: 8) Ten bych ti doporučil, nic tím nezkazíš a ještě z toho můžeš mít užitek…
Dal bych pár samičích a 1-2 samčí keře, které by časem, až vyrostou vrhaly stín na ostatní plochu a pod nimi by se momlo potom lépe dařit i jiným rostlinám… Rakytník začíná rodit cca 4. rokem, má spoustu vitamínů, já jsem před dvěma roky z první úrody vařil sirup, byl vynikající, loni mi celou úrodu sežrali ptáci… :pocitac: 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama