Údržba trávníku

28769
18.8.15 18:32

Údržba trávnku

Nebyla jsem si jistá, jak to téma přesně nazvat, nicméně budu ráda za jakékoliv rady k níže uvedenému „problému“.

Máme menší okrasnou zahradu s trávníkem v prostředku. Z jedné strany je u trávníku terasa a tráva tam přímo přiléhá k betonovému obrubníku.

V průběhu roku máme relativně velké problémy se zeleností trávníku - první rok po výsadbě to bylo super, bohužel od té doby ale neustále je trávník na můj vkus moc žlutý a většinou se mi ho podaří do vysněného zeleného stavu dostat cca na podzim, kdy už ale je konec sezony a zeleného trávníku si tudíž moc neužijeme. Největší problém je ale právě u toho betonového obrubníku. Předpokládám, že je to tím, že se to od sluníčka nahřívá a pak spaluje trávu která je k němu nejblíž.

Otázka zní, zda to má nějaké řešení. Možná mezi obrubník a trávník něco vložit nebo nějak upravit péči o trávník? Nesetkal jste se s tím někdo?

Další věc je závlaha - vstáváme obvykle relativně pozdě, zvlášť přes léto a tudíž zaléváme většinou večer, navíc býváme pryč a třeba letos jako na potvoru zrovna byla největší vedra a sousedka ač se snažila chodit zalévat, tak stejně nezvládala častěji jak jednou denně a občas to vycházelo i na jednou za 2 dny.

Začala jsem proto uvažovat nad nějakou automatizovanou závlahou a našla jsem systémy od Gardeny. Nemáte s nimi někdo zkušenosti?

Mým cílem je vymyslet nějaké šikovné řešení, které bude vypadat dobře, bude fungovat a čím míň to bude stát, tím líp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3031
18.8.15 18:55

Máme velký trávník, nic jiného, než zalévat, hnojit, stříkat proti plevelům, nejvíce pampeliška)a sekat nepomůže. Máme závlahu, dělala ta firma, já tomu nerozumím, takže ti v tomto směru neporadím. Trávník i v tomto počasí je pěkný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3031
18.8.15 18:58

Ještě dodám, že závlaha se dělala, před založením trávníku. Je to v zemi. Sousedi to dodělávali letos, když už měli trávník, museli kopat, ale už je to zarostlé. Dá se to načasovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28769
18.8.15 19:07

Právě si nejsem jistá, jestli má cenu to zakopávat. Teoreticky by stačila tenká čára k prostředku a pokud by se to udělalo na podzim, tak to do jara zaroste, akorát nevím jak jsou ty Gardena systémy spolehlivé a jestli se to vůbec vyplatí kopat do země nebo jestli není nějaký lepší způsob.

Viděla jsem u sousedů ještě, že zavlažování kytek udělali tak, že tam protáhli dlouhou hadici podél plotu a trávník teda berou ručně, ale nevím, jestli to ve výsledku není zbytečné a není nějaké hezčí řešení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17203
18.8.15 19:59

@Nimie Takhle, cim budete ten travnik zalevat, mate studnu? Nam letos jelo zavlazovani 3hod denne, pri predstave, ze platim 100Kc/m3 vody, tak bych se na to rychle vykaslala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
ferret
18.8.15 20:01

@Nimie Mně tedy trávník nežloutne, když ho zalévám. Zaléváte správně? Má se najednou hodně prolít (a pak se ani nemusí tak často, i když záleží samozřejmě na umístění a počasí).

• Nahlásit
  • Citovat
28769
18.8.15 20:04
@Cuddy píše:
@Nimie Takhle, cim budete ten travnik zalevat, mate studnu? Nam letos jelo zavlazovani 3hod denne, pri predstave, ze platim 100Kc/m3 vody, tak bych se na to rychle vykaslala.

Nemáme, bydlíme ve městě :) mě už to akorát příjde trochu nekonečný boj - to, že po každé zimě se musí trávník „opravit“ je pochopitelné, ale každé léto neděláme nic jiného, než že se ho snažíme dostat do použitelného stavu, což se většinou podaří fakt až někdy na podzim, takže se tím týden pokocháme a můžeme na jaře začít znovu, což letos dopadne asi tak, že ani na ten podzim to nebude zelené. A už mě to docela začíná štvát, kytkám se tu daří, jsou krásné, ale ten trávník je za trest.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17203
18.8.15 20:08

@Nimie O pekny travnik se clovek musi hodne starat, osobne pokud bychom nemeli vrt, vykaslala bych se na zalevani. Ale jinak Gardena zadestovace nejsou spatne, pro instalaci svepomoci idealni, je to stavebnice.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28769
18.8.15 20:09
@ferret píše:
@Nimie Mně tedy trávník nežloutne, když ho zalévám. Zaléváte správně? Má se najednou hodně prolít (a pak se ani nemusí tak často, i když záleží samozřejmě na umístění a počasí).

No, on by se hlavně měl zalévat brzo ráno, což je přesně to, co my časově nezvládáme, takže tam asi bude primární chyba. No a pak to, že ve chvíli, kdy tu nejsme a je 35, tak to je na to, aby tu někdo bydlel místo nás a zaléval to.

Našla jsem automatizovaný systém asi za 1000 - vypadá to dobře a je to v zásadě přesně to, co potřebujeme - nastaví se jak dlouho a jak často se zalévá a jede to samo. Problém je, že ta voda musí někudy téct, máme tu úplně obyčejný plastový zavlažovač (něco takového ale v horším provedení), což by se dalo hodit do prostředka zahrady a bylo by, jenže to je na to, aby to tam bylo furt, což tam jednak bude překážet a jednak ta hadice, jak bude ležet na trávníku tam vyrýsuje čáru a ta tráva pod ní umře, takže když to dáme pryč, tak tam zůstane beztravnatá rýha až do prostředka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28769
18.8.15 20:13

Ještě mě tak napadlo - myslíte, že by něco takového šlo zasadit do kamínků? Máme mezi trávníkem a terasou odpadní kanálek, který je nahoře pokrytý kamínkama. Bylo by pro mě v zásadě nejjednodušší to zasadit do těch kamínků a pak to nastavit tak, aby se to neotáčelo vpravo a vlevo, ale aby to zalévalo jakoby jen vlevo (prostě od své polohy dál) přesně ten obdélník.

Rozkopat trávník by mi asi ani tolik nevadilo, spíš jde o to, že je to dost velké a uprostřed tak malého trávníku (50m2) by to vypadalo nevzhledně a navíc tam máme celou sezonu želvu a psa - pes má packy velké, ale nevím, jestli by to přežilo želví drápky, případně co by se stalo, kdyby se to začalo zvedat zrovna když by některé ze zvířat bylo na tom.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28769
18.8.15 20:15
@Cuddy píše:
@Nimie O pekny travnik se clovek musi hodne starat, osobne pokud bychom nemeli vrt, vykaslala bych se na zalevani. Ale jinak Gardena zadestovace nejsou spatne, pro instalaci svepomoci idealni, je to stavebnice.

To, starání se mi v zásadě nevadí, akorát na to asi nemám správný režim :mrgreen: nemám problém ho 3 - 4× ročně vertikutovat, pravidelně dosívám, hnojím, ale to ranní vstávání fakt nezvládnu a vadí mi, že naše týdenní absence většinou trávník vrátí snad do horšího stavu než po zimě, takže můžu všechno začít znovu :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17203
18.8.15 20:17

@Nimie jaky tvar travnik ma? Pak se da dat jeste doprostred zasuvka, gardena pipeline, tam bys pripojila ten povrchovy docasny postrikovac, ale nevedla by ti tam hadice. Nastuduj si vsechny ty systemy od gardeny a uvidis, co by slo pouzit u vas.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28769
18.8.15 20:24
@Cuddy píše:
@Nimie jaky tvar travnik ma? Pak se da dat jeste doprostred zasuvka, gardena pipeline, tam bys pripojila ten povrchovy docasny postrikovac, ale nevedla by ti tam hadice. Nastuduj si vsechny ty systemy od gardeny a uvidis, co by slo pouzit u vas.

Je to obdélník, zhruba 6×9m. Mě právě ta gardena pipeline přišla, že má hrozně malý dosah, takže by jich muselo být hrozně moc :think: podívám se na to ještě :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28769
18.8.15 20:31
@Cuddy píše:

Jo, zrovna na to koukám - tím jakoby se přesune zdroj vody jinam pokud tomu dobře rozumím :think: tak u toho furt asi bude podobný problém - že to bude v trávníku dost vidět a těžko říct jak to bude odolné vůči zvířatům :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17203
18.8.15 20:38

@Nimie ta zasuvka v zarostlem travniku je videt minimalne, proti zviratum to odolne je. Na ten tvuj by byly nejlepsi do kazdeho rohu jeden zadestovac tak, aby se dostatecne prekryvaly. Treba ty gardena t200. Ten dostatecny prekryv je velmi dulezity.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama