Ultrazvuk hrudníku

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Isia
Zasloužilá kecalka 938 příspěvků 30.04.19 14:25
ultrazvuk hrudníku

Dnes jsem šla kolem ordinace, kde dělají UTZ a dočetla jsem se, že dělají i UTZ hrudníku, co přesně ukazuje? Může odhalit, že je problém s plícemi nebo ukazuje jen uzliny. Vždy jsem si myslela, že na hrudník je třeba dělat rentgen, proto mě ultrazvuk zaskočil. Děkuji za vysvětlení.

Reakce:
Zkai
Ukecaná baba ;) 1961 příspěvků 36 inzerátů 30.04.19 14:49

Byla jsem na ultrazvuku prsa. V mém případě spíš hrudníku. Plíce asi těžko.

histep
Závislačka 4808 příspěvků 30.04.19 14:59

@Isia UZ lze dělat na měkké tkáně prsou, prsní žlázy, uzliny, bránici, i plíce.

maja45
Kecalka 154 příspěvků 30.04.19 15:05
@Isia píše:
Dnes jsem šla kolem ordinace, kde dělají UTZ a dočetla jsem se, že dělají i UTZ hrudníku, co přesně ukazuje? Může odhalit, že je problém s plícemi nebo ukazuje jen uzliny. Vždy jsem si myslela, že na hrudník je třeba dělat rentgen, proto mě ultrazvuk zaskočil. Děkuji za vysvětlení.

Nejčastěji se dělá ke zjištění vody na plicích a určení místa vpichu jehly pro „vypuštění“ vody (tzv. punkce). Pak taky na uzliny např. v podpaží, nad klíční kostí. Pro plícní tkán nedostatečné vyšetření. Rentgen ani CT nenahradí…

Kriss Tina
Extra třída :D 10657 příspěvků 30.04.19 15:08

Utz je na orgány, měkké tkáně, tak to by mělo jít i na plíce, ale asi záleží co přesně se chce zjistit. Nejspolehlivejsi je pak ct.

delora
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.04.19 16:20
@maja45 píše:
Nejčastěji se dělá ke zjištění vody na plicích a určení místa vpichu jehly pro „vypuštění“ vody (tzv. punkce). Pak taky na uzliny např. v podpaží, nad klíční kostí. Pro plícní tkán nedostatečné vyšetření. Rentgen ani CT nenahradí…

To není pravda. Usg poměrně citlivě zobrazí plicní tkáň a v intenzivní péči je to zlatý standard pro každého respiračně selhaného pacienta. Už jsou studie, že na diagnostiku pneumonie je stejně citlivý jako rtg. Ct je samozřejmě citlivější, ale ta dávka záření je vysoká a hlavně každý transport kriticky nemocného je riziko. Takže usg dokáže poměrně citlivě vyšetřit pleurální dutinu (výpotky), detekovat pneumotorax, vyšetřit plicní tkán. Na uzliny jsem ho nikdy nepoužila, ale ty nás moc na aro netrápí. A samozřejmě echo srdce.

mroe
Neúnavná pisatelka 15584 příspěvků 30.04.19 16:29
@delora píše:
To není pravda. Usg poměrně citlivě zobrazí plicní tkáň a v intenzivní péči je to zlatý standard pro každého respiračně selhaného pacienta. Už jsou studie, že na diagnostiku pneumonie je stejně citlivý jako rtg. Ct je samozřejmě citlivější, ale ta dávka záření je vysoká a hlavně každý transport kriticky nemocného je riziko. Takže usg dokáže poměrně citlivě vyšetřit pleurální dutinu (výpotky), detekovat pneumotorax, vyšetřit plicní tkán. Na uzliny jsem ho nikdy nepoužila, ale ty nás moc na aro netrápí. A samozřejmě echo srdce.

No tak plicni tkan, pokud je v ni vzduch, rozhodne pomoci UZ nevysetris. Takze jedine kondenzace( jak rozlisi zanet od kompresni dystelektazy jen pomoci UZ by me opravdu zajimalo), vypotek nebo PNO. Srovnavat UZ hrudniku s rtg nebo CT je mimo.

maja45
Kecalka 154 příspěvků 30.04.19 22:11
@mroe píše:
No tak plicni tkan, pokud je v ni vzduch, rozhodne pomoci UZ nevysetris. Takze jedine kondenzace( jak rozlisi zanet od kompresni dystelektazy jen pomoci UZ by me opravdu zajimalo), vypotek nebo PNO. Srovnavat UZ hrudniku s rtg nebo CT je mimo.

Přesně tak, líp bych to nenapsala. My na JIP naší plicní kliniky UZ máme, ale rozhodně to s výtěžností získanou CT vyšetřením srovnávat nelze, ani s obyčejným RTG. UZ využíváme na výpotky, zejména oppuzdřené a jinak komplikované a některé další specifické problémy…Neumím si ale představit, že např. septický pacient s dechovou nedostatečností má místo CT nebo RTG ultrazvukové vyšetření. RTG je navíc možné provést u lůžka a zátěž záření minimální.

Váš příspěvek
Reklama