Výpočet daně na RD

Anonymní
11.4.21 23:31

Výpočet daně na RD

Dobrý den,
omlouvám se předem možná za hloupý příspěvek, ale fakt si nevím rady, resp. jsem z toho už úplně zmatená.
Celý rok 2020 jsem byla na RD, ale měla jsem jednorázový přívydělek (doplňování dat do nějaké databáze) nepřesahující 15 000 kč. Žádné jiné příjmy jsem neměla.
Původně jsem si myslela, že když mám příjem do 15 000 Kč, že nemám povinnost podávat daňové přiznání, ale ptala jsem se 3 účetních a všechny mi nezávisle na sobě řekly, že daňové přiznání podat musím. Řekla mi to i naše účetní (ve firmě, z které jsem odcházela na RD) a z tohoto důvodu mi nedala podepsat růžový papír, že mám podat DP.
Teď si teda vyplňuji daňové příznání a vyšla mi daň řádově v tisícech Kč (s tím, že slevu na poplatníka tam nemám, protože manžel si na mě uplatňuje slevu na dani).

Chtěla bych se zeptat, jestli by to mohlo takto vycházet (účetní z té vyplácející firmy mi sdělila, že se tento příjem bude danit podle par. 7, tedy jako příjmy ze samostatné činnosti).
Někdo mi zase radil, že mám podat nulové daňové přiznání, že pokud je příjem do 15 000 Kč, že nepodléhá dani, a tedy se nemusí uvádět do daňového přiznání :nevim:

Jako, už začínám být z toho mírně v depresi a jsem téměř rozhodnuta, že se půjdu poradit na daňový úřad.

Omlouvám se za dlouhý příspěvek, i za to, pokud je nesrozumitelný, připadné nejasnosti ráda vysvětlím, pokud by se našel někdo, kdo by poradil.

(píšu to anonymně, protože hrozně nerada píši jakékoli osobnější informace na net, a to pro mě finance jsou (i když jsem tady konkrétní sumy neuvedla), omlouvám se, pokud to někoho naštve).

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
8100
11.4.21 23:41

Mas narok na slevu na poplatníka. Sleva na manzelku s tím nemá nic spolecnyho. Takže nebudes platit nic.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7862
12.4.21 05:00

Slevu na poplatníka si tam dej normálně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6788
12.4.21 06:00

Co to bylo za účetní? Zákon o daních z příjmů: § 38g
Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob

(1) Daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč,…

Nic podávat nemusíš. Ale pokud bys ho přece jen chtěla podat a příjem přiznat podle par. 7 - máš ŽL? Jsi zaregistrovaná jako OSVČ u zdrav. poj. a na OSSZ?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.4.21 08:11

@Hanula1212
Ne, ŽL nemám (ani to neplánuji, jsem jinak normálně zaměstnaná), účetní mi tvrdila, že se to daní teda podle toho paragrafu 7 a že živnostenský list nepotřebuji.
Taky mě to zarazilo, přiznám se, že se v tom moc neorientuji, ale pokud bych si kvůli této jednorázové brigádce musela zřídit živnostenský list, tak to dělat nebudu, je to opravdu jen přívydělek v jednotkách tisíc jednou za rok.
Dělám to už několik let, nikdy nebyl problém, do DP jsem to dávala jako příležitostní činnost. Teď se ale měnila firma, která ty databáze dělá a jsou s tím takové komplikace.
Ta účetní mi ani nechce dát potvrzení o tom příjmu (což jsem po minulé roky normálně dostala), že to nepotřebuji a že to musím dokládat jen v případě daňové kontroly :nevim:
A nepohnu s ní. Tak jsem se rozhodla, že to do toho DP vyplním tak, jak po minulé roky (v případě, že by se to danilo podl par. 7, tak se to píše v tom DP někam jinam?)

Jako myslela jsem si, že to bude úplně easy a kvůli těm pár tisícům jsem úplně nervní.

• Citovat
  • Nahlásit
6788
12.4.21 08:24

Příjmy dle §7 jsou příjmy z podnikání. Pokud máš příjmy z podnikání, musíš mít na to povolení a být přihlášena jako OSVČ. Nejenom na živnosťáku, FÚ, ale i na zdravce a socce. FÚ posílá údaje z přiznání na socku a zdravku, takže počítej s tím, že tě vyzvou k podání přehledů a doplacení zdravotního pojištění. Nevím přesně, o jaký se jedná příjem, zda je na něj nutný ŽL nebo se dá posoudit jako ostatní příjem. To si musíš posoudit sama. Ale co se týká DP, pokud příjmy byly nižší než 15tis. není povinnost podávat přiznání.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.4.21 08:49

@Hanula1212
Já když jsem si ten paragraf četla, tak mi to taky připadalo, že to se týká příjmů z podnikání, i jsem se na to té účetní ptala a ona jediné co mi odepsala, že živnostenský list nepotřebuji, ale nějaké zdůvodnění, nebo něco…nic :roll:
Typ smlouvy tam úplně specifikovaný není, je tam uvedeno, že je to smlouva o sběru dat, jelikož to dělám již několik let, tak jsem to brala, že to bude jako smlouva o dílo (jak po minulé roky) a budu do danit jako příležitostní činnost (jako pokaždé, přímo mi to takhle řekla paní z FÚ).
Jenže když jsem chtěla potvrzení o příjmu, tak mi účetní řekla, že to nepotřebuji, že mi to nevystaví a že to mám danit podle par. 7 a ŽL nepotřebuji.
Já DP chci podat, protože kvůli tomu, že mi naše účetní z firmy řekla, že mám podat DP, tak jsem nepodepsala růžový papír a tento rok již nastupuji do práce.

Asi píšu jako hotentot, sama jsem z toho úplně zmatená, moje mínus je, že daním moc nerozumím, většinou se poradím s účetní, co a jak udělat (ale nemám nějaké velké přívydělky) a teď mám různé informace z několik stran a sama to posoudit nedokážu.

Asi mi nakonec nezbyde, než se jít poradit přímo na FÚ (ale nevím, jestli je to teď během covidu možné).

• Citovat
  • Nahlásit
6788
12.4.21 09:01

To, že jsi nepodepsala „růžový papír“ přece neznamená, že musíš podat DP. Příjmy podle §7 jsou příjmy z podnikání. A podnikat můžeš na základě nějakého povolení. Nemusí to být ŽL, jsou i jiné evidence. Jestli jde o podnikání podle typu práce, nedokážu posoudit. Když už teda potřebuješ nutně podat DP, dala bych to do 10. Na FÚ zavolej a domluv se, přímo do kanceláře za nimi bez předchozí domluvy nesmíš. Teda aspoň u nás. Ale toto ti každý řekne i po telefonu, oficiální vyjádření ti ale nikdo nedá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.4.21 10:12

@Hanula1212
To právě podnikání není, žádne speciální oprávnění jsem si k tomu nezřizovala (už vůbec ne ŽL, to bych to nedělala).
Prostě 1 x za rok vyplním nějaké data do databáze a je za to jednorazová odměna.

Tak jo, buď daňové přiznání vůbec nepodám, nebo to dám do toho par. 10.

Jenom se ještě zeptám, opravdu je možné nepodat DP ani nepodepsat růžový papír? Já to chápu tak, že FÚ pak nemá z toho roku o mě žádné informace (např. že nemám žádný příjem).
A jednou jsem tady na fóru četla, že když se žena vrací po RD do práce, tak je pro ni nevýhodné ten rok nepodepsat růžový papír (ale je pravda, že už si nepamatuju z jakého důvodu).

Moc děkuji za všechny informace (a za váš čas)!

• Citovat
  • Nahlásit
1330
12.4.21 10:52
@Anonymní píše:
@Hanula1212
To právě podnikání není, žádne speciální oprávnění jsem si k tomu nezřizovala (už vůbec ne ŽL, to bych to nedělala).
Prostě 1 x za rok vyplním nějaké data do databáze a je za to jednorazová odměna.

Tak jo, buď daňové přiznání vůbec nepodám, nebo to dám do toho par. 10.

Jenom se ještě zeptám, opravdu je možné nepodat DP ani nepodepsat růžový papír? Já to chápu tak, že FÚ pak nemá z toho roku o mě žádné informace (např. že nemám žádný příjem).
A jednou jsem tady na fóru četla, že když se žena vrací po RD do práce, tak je pro ni nevýhodné ten rok nepodepsat růžový papír (ale je pravda, že už si nepamatuju z jakého důvodu).

Moc děkuji za všechny informace (a za váš čas)!

A jakou jsi měla smlouvu s tou firmou? Dělala jsi na DPP nebo DPČ? Strhli ti srážkovou daň? Mně přijde, že ti to snad dali na černo a proto ti teď nechce dát žádné potvrzení.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.4.21 11:12

@Nicole 1234
Na černo určitě ne, já mám od nich podrobné vyúčtování (s konkrétními informacemi), a je to jinak normálně seriózní firma.

Ale už jsem se rozhodla, jak to udělám, takže děkuji všem za informace a (z mé strany) ukončuji tohle vlákno.

• Citovat
  • Nahlásit
6788
12.4.21 11:54
@Anonymní píše:
@Nicole 1234
Na černo určitě ne, já mám od nich podrobné vyúčtování (s konkrétními informacemi), a je to jinak normálně seriózní firma.Ale už jsem se rozhodla, jak to udělám, takže děkuji všem za informace a (z mé strany) ukončuji tohle vlákno.

Firmě je jedno, jakým způsobem si pořešíš daně. Nebo jestli podnikáš a jestli máš ŽL. Za to si zodpovídáš sama. Jestli je ta práce, kterou pro firmu děláš, jen nahodilá nebo splňuje znaky podnikání, bez konkrétních info nerozluštíme. Ale dle mého názoru by v tomto případě byla nejčistší DPP. Smlouva o dílo je sice možná, ale ta ti nijak neukazuje, jak má být příjem zdaněn. A na tvoje otázky - ano, je možné nepodat DP a zároveň nepodepsat „růžový“ papír, pokud nemáš ze zaměstnání žándý příjem. FÚ v tomto případě předpokládá, žes neměla povinnost podat DP. Žena, která se vrací do práce po MD většinou prohlášení podepíše, tak jako většina zaměstnanců, ale to s tvojí situací nemá moc společného.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
112
12.4.21 21:31

Holky, daně se vrací i za nemocenskou a když jsem čerpala mezi Md a Rd řádnou dovolenou tak také?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8100
12.4.21 22:10
@Helene7 píše:
Holky, daně se vrací i za nemocenskou a když jsem čerpala mezi Md a Rd řádnou dovolenou tak také?

Celý rok 2020 jsi byla buď na neschopence, MD, RD jen si čerpala dovolenou mezi? Z čerpání dovolené byly určitě odvedeny daně, takže ty by jsi mohla dostat zpět.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6788
13.4.21 05:57
@Helene7 píše:
Holky, daně se vrací i za nemocenskou a když jsem čerpala mezi Md a Rd řádnou dovolenou tak také?

Pokud něco bylo sraženo a požádala sis o roční zúčtování, pak by ti mělo být vráceno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat