Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
@j.a.n.i1
Chapu to spravne…20.9.nastup na materskou, takze se to tedy pocita od srpna 2015 do srpna 2016?
@Adinal
To me napadlo, ale zase jsem si rikala, ze i ted kazda kacka dobra a pokud to aspon trochu jde… Nechtela jsem, aby pritel citil extra tlak, ze nas musi zivit. Ale ta reakce na zkraceny me zaskocila ![]()
@summer21 píše:
@j.a.n.i1
Chapu to spravne…20.9.nastup na materskou, takze se to tedy pocita od srpna 2015 do srpna 2016?
Ano, chápeš to správně.
Resp. je to od září 2015 do srpna 2016.
Příspěvek upraven 17.08.16 v 20:51
@Yasminn píše:
no jo sorry, já nevím proč, ale četla jsem, že je to na druhé dítě![]()
Asi už je to dnes na mě moc
![]()
Tak ono pozor na to, ona ani na druhé dítě by nebyla stejná jako na první, protože tohle pravidlo platí jen při trvání stejného pracovního poměru a pokud je v ochranné lhůtě, tak už pracovní poměr netrvá a tedy by se to počítalo opravdu z posledního roku a to třeba i kdyby po tom prvním chodila jen na částečný úvazek.
@chipsa píše:
Asi myšleno 12 odpracovaných měsíců u zaměstnavatele. Ale já nevím, zda se těch 12 měsíců počítá z běžící pracovní smlouvy, nebo se to počítá i z ochranné lhůty?
Těch 12 měsíců se počítá bez ohledu na to, zda trvá pracovní poměr nebo ne, takže reálně to může být třeba z posledních 7 měsíců v práci, pokud bys pak byla 5 měsíců doma - v té ochranné lhůtě.
@Adinal píše:
Přítel tě tedy moc nepodporuje.
Možná jsi měla zůstat doma na neschopence, pokud ti není dobře, ta na výši mateřské nemá vliv.
Tak já bych v tomhle případě zkusila domluvit vybrání dovolené, jde o 2 týdny a finančně to bude taky OK. Protože být 2 týdny na PN je finančně úplně na prd.
@j.a.n.i1 píše:
Tak já bych v tomhle případě zkusila domluvit vybrání dovolené, jde o 2 týdny a finančně to bude taky OK. Protože být 2 týdny na PN je finančně úplně na prd.
Akorat, ze dovolenou jsem si ne moc chytre dovybrala, kdyz me bolel zub-moudrak a nic jsem pres bolest nebyla schopna delat. Jen jsem chodila k zubakovi na cisteni a dreny
. Ja budu asi blondyna ![]()
@summer21 Nojo, nenaděláš nic, ale zas 2 týdny zkráceného úvazku moc velkou změnu neudělají, když to vezmu tak je to 1/24 toho výpočtového období a zkrácení na 6 hodin taky zas není o tolik.
@j.a.n.i1 píše:
Těch 12 měsíců se počítá bez ohledu na to, zda trvá pracovní poměr nebo ne, takže reálně to může být třeba z posledních 7 měsíců v práci, pokud bys pak byla 5 měsíců doma - v té ochranné lhůtě.
Aha, díky.
@j.a.n.i1 píše:
@summer21 Nojo, nenaděláš nic, ale zas 2 týdny zkráceného úvazku moc velkou změnu neudělají, když to vezmu tak je to 1/24 toho výpočtového období a zkrácení na 6 hodin taky zas není o tolik.
Tak snad…dekuji za rady.
Aspon, ze vim, ze se v mem pripade zkraceneho pocitaji dva tydny a zari uz vubec.
Materskou vyplaci socialka, ze? Cekam prvni miminko, myslim, ze s tech dorazu je to zrejme ![]()
Dobrý den.
Prosím vás, nevíte z čeho se mi bude vypočítávat mateřská dovolená? Čekám druhé dítě ( teď jsem objevila dvě čárky, tak snad to dopadne
) a pracuju na částečný úvazek ale na smlouvu, ze které se mi počítala mateřská na první dítě. Prostě je u smlouvy uveden dodatek, že do konce rodičovské dovolené ( to bude v létě o prázdninách) budu pracovat na 1/3 úvazku a poté se zase vrátím na plný úvazek.
Někde jsem četla, že do 4let věku prvního dítěte nemůže být nižší mateřská, když trvá původní smlouva. Ale netuším zda je to pravda
. Víc peněz by se mi libilo
na ten půlrok.
Děkuji za odpovědi
Myslim si, ze by to tak melo byt. Pokud je clovek stale zamestnan u puvodniho zamestnavatele tak by mela byt vyse materske do 4 let veku prvniho ditete stejna. Nevim ale, jestli to nejak neovlivni ten zkraceny uvazek. Ja sla delat na rodicaku jen na dohodu. Treba nekdo bude vedet lip
Je to tak, pokud ti trvá stejné zaměstnání a nastoupíš na další PPM do 4 let dítěte, tak se porovná základ pro první PPM s tím současným a použije se vyšší.