Poradna gynekologa
MUDr. Jiří Škultéty
Ahojky všem. Moc prosím o radu. Řešíme s přítelem výpočet mateřské a to, že jsem ze zdravotních důvodů chtěla zkrácený úvazek. Když to shrnu, pracovní smlouvu mam od 22.9.2014. Pred tim jsem pracovala u jineho zamestnavatele, prechazela jsem z prace do prace. Nastup na materskou, osm tydnu pred porodem vychazi na 20.9.2016. Pracovala jsem standartne osm hodin. Ted jsem ale zacala byt hodne unavena, nekdy behem dne se mi delalo spatne a slabo. Domluvili jsme se se zamestnavatelem, ze ode dneska ni da dodatek ke smlouve a budu delat sest hodin denne.
Pritel s tim ma ale velky problem. Ze si pry tim strasne snizim materskou.
Jak to tedy je? Dekuji za odpovedi.
@summer21 přítel má pravdu. sníží se ti denní vyměřovací základ, ze kterého se pak počítá mateřská. Ale tento základ se počítá z posledních 12 měsíců, takže ten jeden měsíc nebude podle mě dělat nijak výrazné snížení.
@summer21 ano je to přesně tak jak napsala nozu.
Ale zas takový rozdíl ti to neudělá, vzhledem k tomu, že na zkrácený úvazek budeš pracovat jen měsíc. ![]()
Holky, mám taky dotaz. Jak to je s výpočtem mateřské, když skončí pracovní smlouva a jste v ochranné lhůtě, kterou stihnete do porodu?
@Yasminn
Tak snad to tak bude. Pripadam si totiz jako hyena, ze jsem chtela ted zkraceny. Protoze uplne doma jsem zustat nechtela. Takze budu doufat, ze to extra snizeni nebude, nebo budu muset vydrzet osm hodin v praci, aby se pritel vyklidnil.
@chipsa píše:
Holky, mám taky dotaz. Jak to je s výpočtem mateřské, když skončí pracovní smlouva a jste v ochranné lhůtě, kterou stihnete do porodu?
no měla by být ve stejné výši jako původní mateřská
@summer21 píše:
@Yasminn
Tak snad to tak bude. Pripadam si totiz jako hyena, ze jsem chtela ted zkraceny. Protoze uplne doma jsem zustat nechtela. Takze budu doufat, ze to extra snizeni nebude, nebo budu muset vydrzet osm hodin v praci, aby se pritel vyklidnil.
neboj se, on to fakt nebude moc velký rozdíl.
Je to jen 1 měsíc ze dvanácti. ![]()
@nozu Tak on to nebude ani jeden měsíc, protože dnes máme 17. a září už se pro výpočet PPm brát nebude, takže to bude spíše půlka jednoho měsíce…
@Yasminn píše:
no měla by být ve stejné výši jako původní mateřská
Jako jaká původní mateřská?
@j.a.n.i1 píše:
Jako jaká původní mateřská?
Asi myšleno 12 odpracovaných měsíců u zaměstnavatele. Ale já nevím, zda se těch 12 měsíců počítá z běžící pracovní smlouvy, nebo se to počítá i z ochranné lhůty?
@j.a.n.i1 píše:
Jako jaká původní mateřská?
no jo sorry, já nevím proč, ale četla jsem, že je to na druhé dítě
Asi už je to dnes na mě moc
![]()
@chipsa píše:
Asi myšleno 12 odpracovaných měsíců u zaměstnavatele. Ale já nevím, zda se těch 12 měsíců počítá z běžící pracovní smlouvy, nebo se to počítá i z ochranné lhůty?
Jak to myslíš?
Tak buď jsi v ochranné lhůtě nebo ti běží jiná pracovní smlouva, oboje najednou nelze.
@summer21 píše:
@Yasminn
Tak snad to tak bude. Pripadam si totiz jako hyena, ze jsem chtela ted zkraceny. Protoze uplne doma jsem zustat nechtela. Takze budu doufat, ze to extra snizeni nebude, nebo budu muset vydrzet osm hodin v praci, aby se pritel vyklidnil.
Přítel tě tedy moc nepodporuje
.
Možná jsi měla zůstat doma na neschopence, pokud ti není dobře, ta na výši mateřské nemá vliv.