Výpověď - RD - úřad práce

143
25.7.13 23:20

výpověď - RD - úřad práce

Ahoj holky, prosím o radu. Jsem na 4-leté variantě (běží mi do března 2014) a zároveň pracuji na HPP. Mám nyní obrovské dilema, oracuji pouze na noční směny, tudíž se během dne moc nevyspím, mám dvě děti..no dělám tak už dva roky a zvladala jsem to.Ale až nyni mi tak dochází, že od doby co jsem takto začala pracovat se mi opakovaně vraci ledvinové koliky, dvakrát se to prohnalo kapajdama, potřetí jsem skončila v nemocnici a nyní asi aby se to nepletlo tak na operačním sále, kde mi vyjmuli kamínek a léčili opět zánět pravé ledviny, již potřetí. Dříve jsem nikdy problémy s ledvinami neměla. Minulý týden jsem nastoupila opět do práce a takové bolesti co jsem měla..auau (nyní je dovolená). Všimla jsem si že jak nejsem vyspaná-odpočatá, ledvina protestuje..kdo zažil ledvinovou koliku, tak mírná ale vytrvalá forma bolesti.
Takže jsem na uvažovala skončit s touto prací, práci na ráno či odpoledne si najdu to se nebojím, děti jdou od září do školy a školky a říkám si přece se neodrovnám v necelých třiceti když mám doma děti a ty potřebují zdravou mamku a ne sotva lezoucí trosku s bolestma.
A zajímalo by mě (dle mě nemám nárok) na případnou podporu, když beru rodičák, že?
Ráda bych slyšela vaše názory, zda vydržet dvouměsíční výp. lhůtu nebo jít na dohodu?
děkuji :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

31695
26.7.13 00:15

Máš nárok na podporu, i když bereš rodičák. na 5 měsíců :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3098
26.7.13 01:04

Tak to je pro mě novinka, a informace podle mě není pravdivá Na úřadu práce jsem pracovala a mateřská se bere jako náhradní doba zaměstnání a na ÚP můžeš být registrována po tuto dobu pouze jako zájemce o zaměstnání, který nemá nárok na podpory. Na podporu má nárok jen uchazeč o zaměstnání a to ty do ukončení mateřské nejsi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11280
26.7.13 07:33
@carnation píše:
Tak to je pro mě novinka, a informace podle mě není pravdivá Na úřadu práce jsem pracovala a mateřská se bere jako náhradní doba zaměstnání a na ÚP můžeš být registrována po tuto dobu pouze jako zájemce o zaměstnání, který nemá nárok na podpory. Na podporu má nárok jen uchazeč o zaměstnání a to ty do ukončení mateřské nejsi.

Vzhledem k tomu, že lze při pobíraní RP normálně chodit do práce, lze se o ní ucházet a dokonce pobírat podporu i Rp.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14079
26.7.13 07:42
@slavuska1 píše:
Máš nárok na podporu, i když bereš rodičák. na 5 měsíců :)

Přesně tak. Jen bych si to osobně možná radši nechala na dobu po ukončení rodičáku - přece jen nevíš, jestli a jak rychle se ti povede sehnat práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3728
26.7.13 08:17
@Milli píše:
Přesně tak. Jen bych si to osobně možná radši nechala na dobu po ukončení rodičáku - přece jen nevíš, jestli a jak rychle se ti povede sehnat práci.

Nárok na podporu máš. Pokud skončíš v práci a půjdeš hned na ÚP, tak se bude výše podpory počítat ze zaměstnání z průměrného čistého měsíčního platu. Když skončíš dohodou nebo sama výpovědí bez důvodu, je výše 45% z výdělku. Když budeš mít nějaký vážný důvod (např. zdravotní potvrzený nějakým lékařem, tak bys měla mít plnou výši, tj. 2 měsíce 65%, 2 měsíce 50% a měsíc 45%. Když Ti dají výpověď oni, tak máš automaticky plnou výši.
Pozor ale kdybys skončila v práci, brala dál rodičák a až potom se chtěla přihlásit na ÚP, to by se jako poslední bral rodičák a výše podpory je pak 2 měsíce 3662 Kč, 2 měsíce 2929 Kč a měsíc 2685 Kč.
No snad jsem to napsala srozumitelně, btw, dělám na pracáku, takže to máš z první ruky :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
26.7.13 09:53

Moc děkuju všem za reakce :-) @barca_p Prosím tě, považuje se za vážný důvod, když podám výpověď dohodou s potvrzením lékaře, že tuto práci, konkr. noční dělat nemůžu?
Vím, že v dnešní době bych měla být za práci vděčná, ale kdo ví co to jsou koliky a záněty ledvin, ví taky že tato nemoc nejde přechodit. Navíc, že mi sebrali osobko, to chápu, ale napařená pokuta za to že jsem marodila se mi hoodně nelíbí. :zed:
A jinak dodávám, nejde mi vysloveně o to abych dostala podporu, stejně jsem si myslela že nemám na nic nárok, ale hlavně i o to, jakým způsobem podat výpověd a jaký je váš názor, na tuto situaci. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
26.7.13 09:57
@Mijunka píše:
Ahoj holky, prosím o radu. Jsem na 4-leté variantě (běží mi do března 2014) a zároveň pracuji na HPP. Mám nyní obrovské dilema, oracuji pouze na noční směny, tudíž se během dne moc nevyspím, mám dvě děti..no dělám tak už dva roky a zvladala jsem to.Ale až nyni mi tak dochází, že od doby co jsem takto začala pracovat se mi opakovaně vraci ledvinové koliky, dvakrát se to prohnalo kapajdama, potřetí jsem skončila v nemocnici a nyní asi aby se to nepletlo tak na operačním sále, kde mi vyjmuli kamínek a léčili opět zánět pravé ledviny, již potřetí. Dříve jsem nikdy problémy s ledvinami neměla. Minulý týden jsem nastoupila opět do práce a takové bolesti co jsem měla..auau (nyní je dovolená). Všimla jsem si že jak nejsem vyspaná-odpočatá, ledvina protestuje..kdo zažil ledvinovou koliku, tak mírná ale vytrvalá forma bolesti.
Takže jsem na uvažovala skončit s touto prací, práci na ráno či odpoledne si najdu to se nebojím, děti jdou od září do školy a školky a říkám si přece se neodrovnám v necelých třiceti když mám doma děti a ty potřebují zdravou mamku a ne sotva lezoucí trosku s bolestma.
A zajímalo by mě (dle mě nemám nárok) na případnou podporu, když beru rodičák, že?
Ráda bych slyšela vaše názory, zda vydržet dvouměsíční výp. lhůtu nebo jít na dohodu?
děkuji :kytka:

Moment. Možná bys nemusela vydržet ani tu 2-měsíční výpovědní dobu a pobírat nekrácenou podporu. Čekej, upřesním.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
26.7.13 10:05

@Mijunka Zákoník práce, §56 odst. 1 :

Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,

1. podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce.

Jestli to nějak koliduje s tou rodičovskou dovolenou či rodičovským příspěvkem, to nevím: Když jsem se byl zeptav době RD mé manželky na ÚP, jestli by jí přispěli na kvalifikační kurs, který si dělala poslední rok RD, tak né, jednak přispívají jen na ty, které vybírají sami, jednak měli řeči, že RD je určena především k péči o dítě. Tak si ten kurs udělala za naše peníze (15 tisíc), kdyby ho neudělala, tak su půjde na ÚP pro podporu.

V každém případě, pokud budeš mít lékařský posudek, podle kterého ta práce poškozuje tvé zdraví a do 15 dnů od předložení zaměstnavateli nedostaneš vhodnější práci, tak můžeš skončit okamžitě.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
26.7.13 10:10

@eumedon Děkuju ;) Takže jestli to chápu dobře, pokud budu mít potvrzení od lékaře, měli by mě pustit hned,pokud mi nenabídnou jinou pracovní pozici? Snad jsem to napsala správně.. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
26.7.13 10:11

@eumedon Vidím že tvoje odpověď byla rychlejší než můj dotaz :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
26.7.13 10:25
@Mijunka píše:
@eumedon Děkuju ;) Takže jestli to chápu dobře, pokud budu mít potvrzení od lékaře, měli by mě pustit hned,pokud mi nenabídnou jinou pracovní pozici? Snad jsem to napsala správně.. :think:

Postup:

1. Tvůj lékař ti napíše lékařský posudek, podle kterého ta práce představuje vážné ohrožení tvého zdraví.
  2. Necháš si udělat úředně ověřenou kopii lékařského posudku a předložíš ji zaměstnavateli s tím, že jej žádáš o přidělení na vhodnější pozici, která by tvůj zdravotní stav neohrožovala. Necháš si na fotokopii svého podání potvrdit doručení (abys měla doklad, kdy a co jsi předložila zaměstnavateli)
  3. Pokud ti do 15 dnů zaměstnavatel nenabídne vhodnější pozici, tak ty můžeš napsat okamžité zrušení pracovního poměru dle §56 odst. 1 písm a. Shrneš, že dle lékařského posudku, který jsi předložila zaměstnavateli dne… ta práce poškozuje tvé zdraví a zaměstnavatel ti přes tvou výzvu v zákonné lhůtě 15 dnů nenabídl vhodnější práci.

Pracovní poměr ukončený okamžitým zrušením končí okamžikem doručení písemného okamžitého zrušení (proto se to jmenuje okamžité zrušení). Necháš si na kopii potvrdit doručení (včetně data doručení, samozřejmě).

V takovém případě máš nárok na náhradu mzdy ve výši 2 měsíčních průměrných platů a na ÚP se to bere jako ukončení PP zaměstnancem ze závažného důvodu. Čili pokud má uchazeč nárok na podporu, tak ta se mu nekrátí z důvodu, že PP ukončil sám (krátila by se, pokud by to bylo bez vážného důvodu).

Jak ta podpora koliduje či nekoliduje s RD, to nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
143
26.7.13 10:37

@eumedon Ještě jednou moc díky za informace. :potlesk: Uvidím co řekne lékařka a jak to posoudí ona, snad kladně.
S tím odstupným to u mě nebude tak horké (psala jsem že takto pracuji dva roky, pro upřesnění rok byly brigády a od loňského září jsem na HPP, předtím dva měsíce u též firmy na dohodu),ale o to nejde.
Sama jsem zvědavá co se z toho vyklube, nechci a nebudu si dělat problémy, v nejhorším budu muset tu dvouměsíční výpověd vydržet. Ale fakt moc díky, za rady..ty se neztratí nikdy!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
26.7.13 11:08

@Mijunka Jestli to vážně poškozuje vaše zdraví, tak byste neměla 2 měsíce vydržet! Ale to by teda měla posoudit ta lékařka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14780
26.7.13 11:26

@Mijunka Ale teď jsem si uvědomil, že nevím, jestli poskytovatel pracovnělékařských služeb je posudkový lékař, nebo stačí posudek od ošetřujícího lékaře. Třeba ti to řekne ta lékařka, případně se můžeš poradit s právníkem v bezplatné pracovněprávní poradně ČMKOS.

Ale „pracovnělékařských“, resp. „pracovnělékařských služeb“ se pěkně gůglí a tady jsem k tomu něco našel.

No, podle všeho to ale nemusí být zrovna smluvní lékař tvého zaměstnavatele, ale libovolný lékař, který poskytuje pracovnělékařské služby.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama