Vyřizování mateřské

3425
7.7.08 09:33

Vyřizování mateřské

Holky, můžete mi, prosím, poradit - minulý týden jsem byla na kontrole na gyndě a můj dr. nevěděl, jestli mi má vypisovat papír na mateřskou, na kterou bych teoreticky měla nastoupit v tom 34. tt, protože jsem zatím na mateřské s prvním dítětem (měla v květnu 3 roky). Doktor si nebyl jistý, jestli nenastupuju mateřskou, teda resp. rovnou rodičák až dnem porodu. To jsem z toho jelen… 8O Jo a nejsem už zaměstnanec, měla jsem smlouvu na dobu určitou, prac. smlouva mi skončila, když jsem byla těhotná s dcerou.

Snad jsem to napsala trošku srozumitelně… :oops:

A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24837
7.7.08 09:55

Ahoj Anduli, je to opravdu těch 6 týdnů před porodem. To stejné jsem vyřizovala v květnu. (stejný případ jako u Tebe).M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19249
7.7.08 10:12

Ahoj
Ať ti klidně tan papír na mateřskou vypíše.Kdybys na ni náhodou neměla nárok,tak ti to řeknou na sociálce,kam s tím papírem stejně půjdeš. :wink:
U mě to bylo takhle:
Dr.mi vypsal papír na mateřskou.Já jsem s ním šla na sociálku.Tam mi na zadní stranu napsali,že nárok na PPM mi zaniká.Dál jsem byla na rodičáku s dcerou.Po porodu,jsem odnesla (manžel) na sociálku,rodný list,žádost o porodné,ten papír o PPM a asi ještě něco,já už nevím… :oops: Dcera měla 3 letos v lednu a syn se mi narodil v listopadu 2007. Takže po narození nejmladšího jsem rovnou přešla na další rodičák.
Snad je to srozumitelné. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3425
7.7.08 10:13

Aha…Ale nárok na PPM nemám, ne? Když už nejsem zaměstnanec, tak bych měla nastoupit rovnou na rodičák a pobírat 7600,– po 21 měsíců, ne…?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19249
7.7.08 10:19

Nárok na PPm máš pokud jsi v uplynulých 2 letech byla plátcem sociálního ( :?: ) pojištění.A jestli jsi během rodičáku nepracovala,tak bys nárok mít neměla. Na rodičák nastoupíš po narození prcka. A jestli manžel pracuje,tak ať nastoupí na rodičák on a on si může zvolit tu 3 letou variantu.Tead pokud ji chcete. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3425
7.7.08 10:29

Juj, já se v tom ale plácám… :oops: 8O Taky už jsem slyšela, že manžel známé mé kamarádky nastoupil na mateřskou místo ní, aby mohli mít tu 3 letou variantu, ale tím pádem on bude doma s dítětem a přijde o práci, kterou má dost slušně zaplacenou? Jaký to má pak teda smysl?

No, každopádně zajdu na tu sociálku, snad nenatrefím na nějakou ježibabu protivnou, která mi řekne přesně, co mám udělat…Jsem hrozné jelito v těchto věcech… :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19249
7.7.08 10:33

Ne,ne,ne,on bude na rodičáku jen papírově.Bude dál chodit do práce.A ty budeš doma vlastně zadara.Manžel přinese výplatku a ještě dostane rodičák. :wink: A za měsíc můžeš na rodičák nastoupit ty,místo něho.Ta varianta rodičáku je neměnná,takže kyž si manžel zvolí tu 3 letou a pak se vyměníte,tak to pořád zůstává.
Píšu to srozumitelně?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3425
7.7.08 10:44

A to fakt jde, jo??? 8O Je to legální…??? :lol: Tak si to teda shrňme, jestli jsem to dobře pochopila - moc se omlouvám, že Tě tak otravuju… Takže manžel bude normálně dál pracovat a přitom pobírat rodičák (až ode dne porodu) a já budu bez koruny? A když se teda třeba za měsíc rozhodnu, že na rodičák půjdu já, tak zajdu jen na sociálku, tak jim to NORMÁLNĚ nahlásím, jakože změna a budu brát těch 7600Kč po dobu 3 let?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24837
7.7.08 10:52

Anduli, legální to je, taky jsme to takhle řešili. Manžel chodí do práce, pobírá mateřskou a já se mu vlastně starám o děti. Ale pokud budete mateřskou přepisovat na manžela, budeš si za sebe muset platit zdravotní pojištění… My už nemusíme, protože máme 3 a více dětí :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3425
7.7.08 10:54

Aha, a kolik to zdravotní pojištění asi dělá…? 8O

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19249
7.7.08 10:55

Jo,přesně tak. :wink: My jsme to tak udělali a legální to je.Máme to z právní poradny. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19249
7.7.08 10:57

Ahááá,tak proto po mě nikdo nechtěl peníze.Já jsem se na pojišťovně ptala,co jim dlužím a prý nic. :wink:
Nehci kecat…myslím,že kolem 1000,–.Takže když se po měsíci vrátíš,tak je to dobrá cena za lepší rodičák. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
24837
7.7.08 10:59

Přiznám se, že nevím, vypustila jsem to z hlavy v okamžiku, kdy jsme zjistili, že my to platit nemusíme… Ale zas taková pálka to nebyla… A potom si po měsíci nech přepsat mateřskou zase na sebe, aby se Ti započítaly odpracovaný roky na důchod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3425
7.7.08 11:06

Takže mám teďka jít na sociálku s tím papírem na mateřskou od gynekologa, tam mi napíšou, že nárok na PPM nemám, když nejsem už zaměstnanec a nikde jsem po dobu pobírání rodičáku nepracovala a pak co? Pak až po porodu vyšlu manžela zase na sociálku a tam si to on nechá přepsat na sebe? A za měsíc na tu sociálku dorazím já, že chci rodičák od dalšího měsíce pobírat já a bude to? Jo a po porodu teda zaplatím ještě cca tu 1000,– za zdrav. pojištění., za ten jeden měsíc, kdy bude na mateřské manžel.. Takhle jednoduché to je?? 8O

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19249
7.7.08 11:11

Jo,jasně.Takhle jednoduché.Jen lidi o tom moc neví.
Já jsem byla do konce roku 2007 na rodičáku s dcerou.Od 1.1.2008 byl na rodičáku manžel s nejmladším a já nic.A od 1.2.2008 jsem zase byla na rodičáku já.A manžel zase jen pracuje. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama