Vzdorovitost

1044
12.7.10 07:05

vzdorovitost

Máme doma 3 letou holčičku, Nikolku, a v červnu se nám narodila druhá Markétka. Jenže od té doby se Nikolka velice změnila. Na miminko je velice hodná (neustále ji chce chovat, mazlí se s ní, dává jí cumel do pusinky,…), ale co se týče poslouchání (oblékání, jídlo, uklízení, nebo jen vykonání něčeho na požádání) je veliký problém. Začne se zlobit, odmlouvat, vztekat a to i tak, že kolem sebe kope. Dřív to nedělala, byla velice hodná a se vším mi ráda pomáhala. Prosím pomozte, jak na ní, nebo pokud je tu maminka s podobným problémem, jak ona to zvládala

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

15068
12.7.10 07:22

Jojo, známe… a moc Tě nepotěším, máme to dodnes… Dokud po ní nic nechci, pohoda, ale jakmile něco má nebo dokonce musí udělat, hysterák…

Ono je to asi kombinace dvou věcí - narození sourozence a toho, že holčičky prostě povyrostly, dospívají do stavu, kdy se chtějí prosazovat, zkouší, co si můžou dovolit a chtějí být plnoprávnými členy rodiny…

Musíme vydržet a hlavně být v důležitých věcech opravdu důsledné, miminko nemiminko, nesmí vztekem dosáhnout svého… Věnuj se jí co nejvíc, ale trvej si na pevných rituálech - usínání, spaní, jídlo, apod… Ten příchod miminka svádí k určitému rozmazlování toho staršího, aby se necítilo odstrčené - což je správně, ale nesmí se to přehánět, přes pevné denní body a povinnosti nesmí jet vlak…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6882
12.7.10 07:59

Ahoj :mavam:
Nám se miminko narodí na podzim.
Ale vzdorovitost máme doma taky. Jakmile po ní chci, aby si uklidila hračky a podobně, tak začnou scény, že to nezvládne atd. V tom okamžiku se jí chce spát, bolí jí bříško. NO, někdy je to síla.
Ve školce poslouchá jako hodinky, jakmile příjde domů, tak otočí o 180st. a je konec.
Je to prý normální, co jsem tam mluvila s maminkama. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4120
12.7.10 08:30

U vás to začalo teď, u nás už v roce :zed: Za pár dní se narodí mimčo a já čekám, co si na mě Maty zase přichystá :roll:
Za ten rok a půl hysterických záchvatů mě jen tak něco nerozhodí, takže doporučuju ignorovat a důsledně si trvat na svém. A hlavně - nenechat se vytočit!!!
Držím palce, ať máš doma zase tu svou hodnou holčičku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1263
12.7.10 09:38

Tak nás " výroba" mladšího sourozence teprve čeká, ale před třemi týdny jsme malé pořídili kocourka… Nečekaná situace - z kamaráda se stal rival a malá ho terorizuje, nás odmítá poslouchat a zkouší, co si může dovolit. Trvám na dodržování pravidel, když neposlouchá, pak ji potrestám - ne hned po prvním prohřešku, ale pokud něco udělá opakovaně přes to, že si s ní na dané téma promluvím. Nejsem příznivec liberální výchovy, snažíme se dávat spoustu lásky, ale očekáváme i dodržování určitých etických norem (chovat se k sobě slušně, plnit si své povinnosti apod.). Jsem si jistá, že jednou - s příchodem sourozence - u nás nastanou taky „horké chvilky“ - to je ještě ve hvězdách, jak se s tím poperem. Přeci jen je to pro dítě dost zátěžový moment, starší dítko se potřebuje usadit ve své nové roli sourozence a ujasnit si, v čem se rodinné vazby změnily, a v čem zůstanou navždy stejné. Objevování nové identity může trvat rok i déle, ve funkční rodině se ale dítě pravděpodobně dříve nebo později s novou situací smíří.
Ale to, co psala Bohunka, vidím teď u kamarádky: starší syn si natolik vynucuje pozornost, že se věnuje jen jemu a na malou sestru připadne jen zlomek pozornosti. Mají kliku, že jejich maličká je učiněný anděl. Těžko kritizovat, třeba to u nás bude to stejné…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1044
12.7.10 12:14

No my vzdor měli před 2 rokem a pak ji to upustilo, jenže teď je to mnohem horší. I když jsem vypozorovala, že je to většibnou jen tehdy pokud je s námi tatínek (teď se mi snaží co nejvíce pomáhat), nebo děda. Nemůže to být tím, že jí hodně dovolí a ona pak jen zkouší, jestli bych nepovolola i já? I když pokud jsme sami doma (teď se to tak moc často nestává), jen si něco zaremtá, ale vždy nakonec po domlouvání to udělá, ale pokud je doma táta, je to o nervy. To domlouvání nepomáhá a taky bych asi nedělala nic jinýho

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4120
12.7.10 12:41

Emi, tipuju, že je to jak říkáš. Prostě vás malá zkouší. U tebe ví, že nepovolíš (v tom před tebou smekám, tos dokázala jak?), tak to zkouší oklikou. Myslím, že to prostě přejde, zkus vydržet :palec:
Maty se vzteká kdykoliv, za jakékoliv situace, ale čím víc lidí, tím líp :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20518
12.7.10 12:58

Přesně. Když se narodil Jindra, Jára to nijak nekomentoval, protože věřil, že jako řada jiných dětí, které u nás doma pobývají, jednoho dne odjedou. A Jindra furt zůstával a máma se mu furt věnovala! CCa ve dvou měsících vzdor, nechtěl jíst, nechtěl usínat, vztek, atd. Pak si uvědomil, že žárlit vlastně nemusí, a byl relativní klid. S Jindrou jsou kamarádi, je to jeho mladší bráška. Líbí se mu, když mu vykládám, že až Jindra vyroste, Jára ho naučí všechny lumpárny, atd. Přitom mu dává pusink, hladí ho po noze, pouští mu „kolotoč“ s písničkama, atd. Ale přesto jednou za čas ho chytne nějakej vztek, třeba týden v tahu, je to šílené. Odmítá z principu jíst, a přitom o půlnoci se budí, že má hlad. Odmítá pomáhat (uklízet hračky, vařit, natírat …), ale pak se může zbláznit, že to vlastně chtěl dělat. Ve chvíli, kdy je mu opět spolupráce nabídnuta, opět na všechny čtyři a opět řev. Prostě nějakej blok, prootže něco strašně moc chce a současně si chce vydobít postavení „já si budu dělat co chci já“. Většinou ho nechcám chvilku být. Někdy pomůže zařvat, někdy plácnutí, někdy obejmutí, zabavení. Občas to trefím, občas ne. Někdy totiž bývá upřímně nešťastnej, jak se v těch svých pocitech sám nemůže zorientovat. Ale někdy je to plácnutí na místě, prostě když se vzteká záměrně, pak se konejšení míjí účinkem. Aspoň u nás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15068
12.7.10 13:02
Emilie píše:
Odmítá pomáhat (uklízet hračky, vařit, natírat …), ale pak se může zbláznit, že to vlastně chtěl dělat. Ve chvíli, kdy je mu opět spolupráce nabídnuta, opět na všechny čtyři a opět řev.

Přesně jako u nás… „uááá, chci mazat Marečka… uííí, nechci krém… ne a ne, nechci ho mazat… tys ho namazala sama, bééé, já chci taky… mamííí, pochovej mě… jdi pryč, nechci pochovat, uááá… mamííí“ :zed: :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4120
12.7.10 13:18
BohunkaP píše:
Emilie píše:
Odmítá pomáhat (uklízet hračky, vařit, natírat …), ale pak se může zbláznit, že to vlastně chtěl dělat. Ve chvíli, kdy je mu opět spolupráce nabídnuta, opět na všechny čtyři a opět řev.
Přesně jako u nás… „uááá, chci mazat Marečka… uííí, nechci krém… ne a ne, nechci ho mazat… tys ho namazala sama, bééé, já chci taky… mamííí, pochovej mě… jdi pryč, nechci pochovat, uááá… mamííí“ :zed: :zed:
:pankac: Přesně tohle dneska ráno minimálně půl hodiny v tahu … Nastartovala jsem to tak, že jsem zavřela ledničku :zed: :zed: :zed: Doteď nechápu, jak jsem dokázala zůstat v klidu, nekřičet taky - přijde mi, že ty děti bojujou samy se sebou, chuděrky malý, teroristi jedni …

Příspěvek upraven 12.07.10 v 13:19

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1044
12.7.10 13:19

U nás je to také tak, ale já jsem důsledná a nepovolím, jenže manžel jo. Neříkám, že jsem přísná, spíš se snažím najít nějaký ten kompromis i když to bohužel nejde vždy a to už si musím někdy napočítat do 10 (i více), abych sklidnila hlavu. Hodně bývá pro mě těžký zachovat se spádvě a jednat bez rozčilení, ale nejsem dokonalá. Bohužel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15068
12.7.10 13:30
Ywett píše:
Nastartovala jsem to tak, že jsem zavřela ledničku :zed: :zed: :zed:

Hele, ale to sis jako fakt dost dovolila, nemyslíš? Zavírat ledničku… sama… to máš fakt odvahu… :mrgreen: :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20518
12.7.10 13:42

A pak jsou typický vzdory kvůli věcem, které prostě ovlivnitelné nejsou, ale to dítě to nechce pochopit. Třeba - hračky, jiné věci a vůbec vše, co je v tomhle vedru venku. Prostě žhavý, dospělej by na to nesáhl. Jára chce sednout na motorku a jezdit bosej po asfaltu. Vysvětlete mu, že máma neovlivní to, že je všechno „hajs“!

Maximálně vezmu hadici a postříkám. Ha, hadice a stříká vodu! „jája Jája!“ hlásí, že bude stříkat sám. Jenže jak se ta hadice válí venku, tak se prostě voda uvnitř ohřála a je „hajs“! řev, to je podfuk! Máma odstříká horkou vodu, a chce ledovou polít zem i hračku, jenže než se tak stane, Jára si uvědomí, že chtěl původně jezdit na motorce. Sedne na ní a vyletí, protože je „hajs“! Prostě těch věcí, co ho frustrujou, je tolik .....

To je tak nějak obdoba toho, co jsem četla. Že rodinka neodjela na výlet, protože malá začala stávkovat. Začalo to tím, že máma si připravila batůžek. CCa tříletá cácorka taky chtěla svůj. A do něj asi metrovýho medvěda … a vztekala se a vztekala, že jí ho tam nedaj. Ono to prostě fyzicky nešlo! Tak jí nechali a odešli do kuchyně. Malá, jak sebou plácala o zem, se třískla do hlavinky. Nic vážnýho, ale nastartovalo to sérií následných jakoby útoků a vzteklých činů - záměrně cosi rozlila v koupelně, třískla nabídnutým hrnkem s pitím o zem, atd. Načež se pohádali a rodiče, a nikam se nejelo …

… tohle ustojí málokdo. Asi proto, že nás v dětsví nenaučili se dívat na tyhle scény, které jsme poněkud neschopní řešit, s nadhledem, klidem a hlavně rozumem .....

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20518
12.7.10 13:44
BohunkaP píše:
Ywett píše:
Hele, ale to sis jako fakt dost dovolila, nemyslíš? Zavírat ledničku… sama… to máš fakt odvahu… :mrgreen: :mrgreen:

:-))))))) To mě fakt pobavilo! (Asi proto, že to taky občas doma známe, tohlentoc … a táta se pak vzteká, proč máme okolo ledničky rybník ..... )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4120
12.7.10 19:43
Emilie píše:
BohunkaP píše:
Ywett píše:
Hele, ale to sis jako fakt dost dovolila, nemyslíš? Zavírat ledničku… sama… to máš fakt odvahu… :mrgreen: :mrgreen:
:-))))))) To mě fakt pobavilo! (Asi proto, že to taky občas doma známe, tohlentoc … a táta se pak vzteká, proč máme okolo ledničky rybník ..... )

Já tady brečím (asi se mi mlátěj pár dní před porodem hormony) a vy se mi smějete :pankac: Odpoledne jsem si dovolila mladýmu oblíct lacláče (místo obvyklejch kraťasů; mimochodem kraťasy na začátku teplých dní taky nesklidily kdo ví jakej úspěch :roll: ) a hysterák tu byl nanovo. S velkým řevem jsme se vypravili před barák (jo, jsem odvaha), abych Matyho asi po 10ti minutách (dovolila jsem si otevřít/zavřít dveře) narvala zpátky do výtahu a naznala, že s takhle uřvaným děckem fakt nikam ven nejdu. To bylo ještě horší než ta lednička!!! No dneska jsou nějaký skvrny na slunci nebo co.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Reklama