Záchrana afrických fialek

• Fotoalbum (3)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
31473
7.4.15 22:34

Záchrana afrických fialek

Zdravím všechny nadšence, mám takový zvláštní problém, který už fakt nevím jak řešit. Loni jsme se stěhovali do jiného bytu a z mé původní sbírky asi 20 kvetoucích fialek zbyly už jen 3, z nichž ani jedna nekvete, listy mají úplně měkké a vypadají, že už jsou na odpis. Jak v původním bytě, tak i v současném je mám na parapetu. Je pravda, že je mám v chladnější místnosti než před tím a je to poznat hlavně přes zimu, nicméně i tak tam teplota neklesne pod 18 stupňů, což by mělo fialkám stačit. Je pravda, že je tam trochu méně světla, zavíráme nově na noc žaluzie, takže světlo se k nim dostane až když se budíme, což v některých případech sice může být v 10, ale někdy je to taky cca v 1 odpoledne.

Zkoušela jsem je přesadit, sestříhala jsem jim úplně zvadlé listy a průběžně je hnojím, ale prostě nic. Za posledních tři čtvrtě roku mi poumírala většina a květy zmizely u všech, hlavně mám fakt pocit, že je jim hůř a hůř. Jiným kytkám se tu daří - ale je pravda, že africké fialky jsou jediné kvetoucí, zbytek jsou fícusy, zelence, kaktusy a palmičky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1570
7.4.15 22:42

Pokud vyloucime vsechny psychotronicke nesmysly, zdyde prozkoumat, jakou teplotu a kolik svetla vyzaduji… A pres to casto nejede vlak…

V africe je holt tepleji a svetleji!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31473
7.4.15 23:32
@Roker píše:
Pokud vyloucime vsechny psychotronicke nesmysly, zdyde prozkoumat, jakou teplotu a kolik svetla vyzaduji… A pres to casto nejede vlak…V africe je holt tepleji a svetleji!!!

No není :nevim: světlo i teplota odpovídají, světlo se sice snížilo o pár hodin, ale to by údajně nemělo vadit, protože je to stále v potřebném rozsahu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7419
7.4.15 23:36

A nemáš je přelitý, či přehnojený?
někdy je méně více…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31473
7.4.15 23:41
@Brontik píše:
A nemáš je přelitý, či přehnojený?
někdy je méně více…

Zkoušela jsem obojí - jednu dobu jsem hnojila stejnou dávku, ale místo 1×14 dnů jsem hnojila cca jednou za měsíc a nechávala jsem substrát spíš sušší. Pak jsem zas zkoušela to samé, ale s udržování mokřejšího substrátu. Napadá mě asi akorát nějaká špatná zemina, mám v tom substrát pro pokojové rostliny, tak jestli nezkusit namíchat něco úplně jiného ještě :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1706
7.4.15 23:49

Koukám, že tam máš nalepený lepíky na mušky, nepřemnožily se? mně takhle odešlo docela dost kytek, jejich larvy vyžraly koreny a stonky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31473
7.4.15 23:51
@bubulina píše:
Koukám, že tam máš nalepený lepíky na mušky, nepřemnožily se? mně takhle odešlo docela dost kytek, jejich larvy vyžraly koreny a stonky…

Nee, to nejsou lepíky na mušky, to jsou jen jmenovky :hug: akorát asi teda vypadají dost podobně jako ty lepíky :kytka: ale kořeny mi příjdou trochu špatné, vůbec se nerozrůstají. Mělo by kdyžtak při přesazování do jiné zeminy ty kořeny nějak sestříhat a zasadit ty kytky i trochu hlouběji (teď u některých trochu kouká krček)?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31473
7.4.15 23:53

Ještě mě teda napadá jedna věc - přes den jsou tam teploty těch 18+, ale přes noc občas necháváme otevřenou větračku, takže tam bývá větší zima - může jim to nějak přes tu noc hodně vadit, že by na tom kvůli tomu byli až tak špatně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1706
7.4.15 23:55

Tak to na ně jde asi dost průvan, ne? zadala jsem do Googlu a všude píšou, že nemají rády výkyvy teplot a průvan, takže toto jim určitě nesvědčí

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1706
7.4.15 23:56

Viz i např. zde http://www.africkafialka.wbs.cz/Pestovani.html část o teplotě

a zaléváš do misky? ne na substrát?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31473
8.4.15 00:03
@bubulina píše:
Viz i např. zde http://www.africkafialka.wbs.cz/Pestovani.html část o teplotěa zaléváš do misky? ne na substrát?

Zalévám na substrát, myslela jsem, že se musím vyhnout jen vodě na listech :think: když budu zalévat jen do misky, tak rostliny s malými kořeny se k vodě budou špatně dostávat nebo ne? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31473
8.4.15 00:04
@bubulina píše:
Tak to na ně jde asi dost průvan, ne? zadala jsem do Googlu a všude píšou, že nemají rády výkyvy teplot a průvan, takže toto jim určitě nesvědčí

Aha, tak to je v takovém případě radši přesunu do vedlejšího pokoje. Děkuju :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1616
8.4.15 05:21

@Nimie no moje zkušenost s fialkama je podobná. Po přestěhování se z bytu do domku mi všechny uhynuly. Nepomohlo vůbec nic. Na domku máme okna na sever, myslela jsem, že je to tím, ale v práci je máme taky tak a rostou. Teď fialky musím vypěstovat z lístků, přinést sem rostlou nemám odvahu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38255
8.4.15 06:20

Nejdriv mi fialky sly bez pece, po prestehovani nesly, po dalsim prestehovani mi opet jdou. Pritom se o ne stale stejne spise nestaram, nez staram. Ja bych toi nelamala pres koleno, pokud to fakt nejsou tvoje srdecni kytky. Zkus neco jinyho. Treba bramborik, dala jsem ho na okno na studene WC a kvete mi uz druhy rok skoro bez prestavky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4757
8.4.15 07:31

U mojí mamky se fialkám taky vůbec nedaří, ostatním kytkám ano, možná má to prostředí na ně vliv. Já se k fialkám chovám dost macešsky :oops: a tady se jim právě daří dobře. Musím všechny kytky přesadit a lépe se o ně starat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat