Zaměstnání těhotné

720
28.5.16 20:34

Zaměstnání těhotné

Hezký večer, měla bych prozatím teoretický dotaz, nikde na internetu jsem nenašla žádné konkrétní informace. Tak snad zde někdo bude mít zkušenost :)
Jsem 17tt a k 31.5. mi končí pracovní smlouva na dobu určitou. Byla jsem smířená s pracákem ale v týdnu na lékařské prohlídce mi moje obvoďačka poradila jednu věc… Moje maminka podniká, nic velkého ale smlouvu by mi napsat mohla. Lékařka (rodinná známá) nabídla že by mi hned třeba od druhého dne trvání smlouvy napsala neschopenku, díky níž bych na tom byla lépe než na pracáku (neschopenka mi hrozí i kdybych byla na pracáku)… Nevím nakolik je tento scénář reálný, docela se bojím aby z toho nebyly pro některou stranu nějaké komplikace. Je tohle jednání nějak postižitelné? Co by z toho komu plynulo za povinnosti a pod?
Našla jsem jen že matka zamestnala svoji těhotnou dceru kvůli lepší mateřské a soud uznal že je to úplně v pořádku, ale nevím jestli pracovala či byla taky na PN…
Samozřejmě by to pro mě bylo fajn řešení ale mám z toho respekt, hlavně aby máma neměla nějaký problém.
Děkuju za každou odpověď! :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

13868
28.5.16 20:40

Pokud by tě maminka zaměstnala a ty u ní pracovala až do nástupu na mateřskou, je to OK. Pokud bys hned nastoupila na neschopenku, mohlo by to být chápáno jako podvod… Pokud ti hrozí neschopenka, tak na ní nastup ještě za doby, kdy jsi zaměstnaná u stávajícího zaměstnavatele. Myslím, že tam budeš mít chvilku výpadek příjmu, když ti skončí pracovní smlouva, ale pak ti to začne platit sociálka. A lhůtu nástupu na mateřskou do 180 dnů stihneš?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4853
28.5.16 20:40

@Latty No teď potom docela jdou a nechat se zaměstnat u vlastní matky a druhý den nastoupit na nemocenskou si o problém doslova říká.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19072
28.5.16 20:46
@nozu píše:
Pokud by tě maminka zaměstnala a ty u ní pracovala až do nástupu na mateřskou, je to OK. Pokud bys hned nastoupila na neschopenku, mohlo by to být chápáno jako podvod…

A to zcela opravnene, ze? :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11366
28.5.16 20:49

Příspěvek již není aktuální.

Příspěvek upraven 09.09.19 v 21:47

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
720
28.5.16 20:49

No já si to taky myslim že je to bráno jako podvod ale dr právě říkala že to tak u ní nedávno nějaká udělala, tak jsem z toho byla zmatená :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8691
28.5.16 20:51

@Latty Teď sociálka jde po všech podobných případech, takže si promysli, jestli ti ty komplikace za to stojí. :roll: Velmi obtěžují i ženy, které platily odvody, pracovaly a pak nastoupily na mateřskou. Jinak v případě, že bys na MD nastoupila a chtěla čerpat PPM, musela bys mít aspoň nějaký „slušný“ příjem, aby se ti to vůbec vyplatilo…jako zcela na rovinu, nechat se zaměstnat takhle účelově a napsat si plat třeba 10tis mi připadne jako holý nesmysl, protože PPM by byla po dobu těch 28t něco okolo 7tisíc. Mám známe, kteří to udělali podobně a také je předvolali-ona OSVČ, otec dítěte ji zaměstnal a hned za měsíc šla na rizikové, vyměřili jí PPM asi 18tis. a jsou předvolaní pro podezření z podvodu…a v jejich případě to opravdu účelové bylo… Pokud bys do toho opravdu chtěla jít, tak se připrav, že budou po tobě chtít důkazy, že jsi opravdu pracovala a v době, kdy budeš chtít užívat miminka budeš lítat, stresovat se a vysvětlovat…to by mi za to opravdu nestálo. :roll: Normálně bych být tebou nastoupila na rodičák, nechala si ho napsat na otce dítěte, je li zaměstnán a pokud nejsi sama-dostaneš slušnou výši rodičáku a hotovo…fakt si myslím, že těch pár tisíc za ty obstrukce nestojí ani omylem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11366
28.5.16 20:56

Příspěvek již není aktuální.

Příspěvek upraven 09.09.19 v 21:47

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8691
28.5.16 21:02
@Taciras píše:
Další zde: http://zpravy.aktualne.cz/…02590604f2e/ (a ta fakt pracovala…)Nejnovější jsem zaznamenala toto: http://archiv.ihned.cz/…ove-navzdory

jj ten druhý případ jsem zaznamenala i v nějakém publicistickém pořadu, to už mi připadá fakt jako buzerace…před ní tam byla jednatelka za stejný plat, odvody platila, firma dále jede a ona v ní stále figuruje…důsledek bude, že nikdo nebude chtít zaměstnat těhotnou, protože pak bude mít obíhání po úřadech a dokazování nesmyslů…měli by přehodnotit podmínky PPM, protože co má tedy ženská, které končí smlouva udělat-když na ní všude bude hleděno jako na podvodnici?!? To má třeba pokud je v 8tt a ukončí jí smlouvu jen sedět doma na p*deli a nebo jít na ÚP…? :cert: Chápu, že dost lidí podvádí, ale přijde mi, že sociálka hodně lidí jen zbytečně buzeruje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.5.16 21:24

@Latty Já to tak měla. Těhotná jsem nastoupila u otce ve firmě a po měsíci šla na neschopenku. Sociálka si teda ověřovala naše rodinné vztahy, ale všechno bylo legální. Smlouvu normálně mám, všechno co se mělo udělat, podepsat atd se udělalo jen plat mi nedal žádnej extrémní aby to zbytečně nebylo podezřelý, ale i tak jsou to peníze který bych na pracáku neměla a hlavně nemusím jít na 4 roky.
Jen jsem si dávala fakt pozor na vycházky, ale příští týden jdu na mateřskou a ani žádná kontrola nepřišla. A neberu to jako podvod.Jsou lidi kteří vyloženě jen obírají stát a nebudou snad nikdy pracovat a nikdo s tím nic nedělá mě by těhotnou nikdo už nezaměstnal a z čeho bych těch pár měsíců žít? Já pracuju od 19ti nikdy jsem nebyla žádný příživník a za normálních okolností bych do něčeho takovýho nešla, ale když ta možnost byla tak jen blbec by ji nevyužil.
Jen bych si teda určitě nedávala neschopenku druhý den, ale fakt třeba ten měsíc vydržet no a pak vydržet ty vycházky :)

• Nahlásit
  • Citovat
4226
28.5.16 21:37

@Latty
Lepší bude jit od 1.6 na neschopenku.
Do 180 dní musíš nastoupit na mateřskou, pokud na ni mas nárok.
Jak dlouho si zaměstnaná?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
720
28.5.16 21:57

@Anix Zaměstnaná jsem právě jen půl roku, předtím vysoká a práce na DPP :-/ Rodičovská bude v pohodě, ta půjde na přítele, jen se od něj nechci nechat do té doby nechat živit :roll:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4226
28.5.16 22:00

@Latty
Tak nemocenská a pak rovnou rodicak ode dne porodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8691
28.5.16 22:02
@Anix píše:
@Latty
Tak nemocenská a pak rovnou rodicak ode dne porodu.

jj také mi to připadá takto rozumnější…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4853
28.5.16 23:30

Já se přiznám, že tu buzeraci od úřadů často nechápu. Zaměstnavatel přece může zaměstnat koho chce, dát mu plat na jakém se domluví a musí z něj platit řádné odvody. No a tam by měl zájem státu hasnout, ne? Nebo ať stát upraví výpočet mateřské aby se předešlo účelovému prudkému zvýšení platu na novou smlouvu měsíc před nástupem na mateřskou. Mně přijde, že jediný, kdo tu páchá podvod jsou lékaři, kteří píšou nemocenské i bez závažnějších důvodů a ti na to zase mají dobré výmluvy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama