Zátěžové astma

981
1.1.21 16:14

Zátěžové astma

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat, už podle nadpisu, zda některá máte diagnostikováno zátěžové astma, jak dlouho, jak se vám s ním žije a jaké máte projevy?
Děkuji moc :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
mag
11435
1.1.21 16:28

Dvakrat denne inhaluju kortikosteroidy, na ulevu mam ventolin. Nedela mi dobre vlhko, protoze mam alergii na plisne. Zachvaty mivam pri velke zatezi. Napr. zavodech nebo intervalovych trenincich, resp. rozpoznam, kdy na me jde a umim mu predejit. Obcas mi probudi dusnost v noci.

Diagnostikovano mam od mladi, ale az posledni tri roky beru kortikosteroidy, po jednom zavode jsem zacala kaslat a kaslala mesic.

Jinak denne sportuju i vicefazove bez omezeni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
1.1.21 16:35
@mag píše:
Dvakrat denne inhaluju kortikosteroidy, na ulevu mam ventolin. Nedela mi dobre vlhko, protoze mam alergii na plisne. Zachvaty mivam pri velke zatezi. Napr. zavodech nebo intervalovych trenincich, resp. rozpoznam, kdy na me jde a umim mu predejit. Obcas mi probudi dusnost v noci.

Diagnostikovano mam od mladi, ale az posledni tri roky beru kortikosteroidy, po jednom zavode jsem zacala kaslat a kaslala mesic.

Děkuji, na kondici to nepociťuješ? Nebo na zkráceném dechu, menší kapacitě plic apod.?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
1.1.21 16:39
@mag píše:

A mohu se zeptat, jak se ti projevuje zvýšená zátěž či záchvat?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11435
1.1.21 17:04

Kdyz treba po zavodu nebo rychlym useku zvolnim a najednou mam pocit prazdna. Nejde to dovnitr ani ven.
Na kondici to nepocituju, protoze na stara kolena se ze me stava vytrvalec a tam nejdu tolik do vysokych obratek :)
Ale letosni leto mi dalo zabrat. Bylo vlhko a vybeh kazdeho kopce rychleji mi na par minut zastavil.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
mag
11435
1.1.21 17:06

Nebo bezim rychly úsek a zacinam citit pri dychani takovy chrasteni v hrudi, tak proste zpomalim.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
210
1.1.21 17:25

Astma mam cca od 10 let, prakticky od té doby dycham pravidelně kortikoidy + Ventolin při záchvatu. V nejhorším období jsem do prvního patra šla cca 10 minut. Teď jsem stabilizovaná, do schodů nebo při chůzi do kopce se ale zadychavam. Ve 20 jsem byla schopná i sportovat, teď už ne. Bála jsem se, že neudycham porod, ale bylo to úplně v pohodě.
Záchvatů jsem měla v životě tak 10 druhů. Ale jinak si myslím, že se s tím dá žít docela v pohodě. Důležité je vnímat svoje tělo a nenechat záchvat moc rozjet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
1.1.21 17:38
@Secado píše:
Astma mam cca od 10 let, prakticky od té doby dycham pravidelně kortikoidy + Ventolin při záchvatu. V nejhorším období jsem do prvního patra šla cca 10 minut. Teď jsem stabilizovaná, do schodů nebo při chůzi do kopce se ale zadychavam. Ve 20 jsem byla schopná i sportovat, teď už ne. Bála jsem se, že neudycham porod, ale bylo to úplně v pohodě.
Záchvatů jsem měla v životě tak 10 druhů. Ale jinak si myslím, že se s tím dá žít docela v pohodě. Důležité je vnímat svoje tělo a nenechat záchvat moc rozjet.

Děkuji moc za zkušenost :kytka:

@mag píše:
Nebo bezim rychly úsek a zacinam citit pri dychani takovy chrasteni v hrudi, tak proste zpomalim.

I tobě moc děkuji za informace :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
210
1.1.21 17:44

@Galitea není zač :-) u zátěžového astmatu je dobrý, že se to dá rozdejchat i samo, prostě jen zvolnis. Pokud nekdy dostaneš nějakej těžší záchvat, tak hlavně nepanikarit, soustředit se na dýchání. A dobrý je u sebe nosit Ventolin pořád (už to nedělám, protože s tím umím zacházet, ale začátečník by ho měl mit u sebe nonstop)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
1.1.21 17:47

@Secado @mag
Už delší dobu zvažuju, že si zajdu na vyšetření, jsem holka co sportuje ráda, kolo, turistika ve velkém, různé lekce… dřív jsem i běhala a chtěla bych zas. Ale jako bych nedokázala nabrat kondici, zadýchám se pomalu i do prvního patra, túry miluju, těch se nevzdávám a kopce vytrvale šlapu, ale kolikrát s jazykem pod koleny. Když to přeženu, začnu extrémně sípat, sípám pak i při mluvení. Tlak na hrudi a bolesti, srdeční tep mi dokáže vyletět hodně rychle nahoru. Snažím se to trvale trénovat, ale přestávám si myslet, že je to kondicí. Moje máma to má taky, ale ta nějak víc nesportuje, tak jí to nikdy nepřekáželo…
Nevím… pozoruji to už od dětství od takových 13 let. Děkuji za odpovědi, možná jde o něco jiného, ale asi vyšetřením nic nezkazím (kor po té koroně co teď mám a co mi na těch plicích vyloženě dovádí) :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
1.1.21 17:49
@Secado píše:
@Galitea není zač :-) u zátěžového astmatu je dobrý, že se to dá rozdejchat i samo, prostě jen zvolnis. Pokud nekdy dostaneš nějakej těžší záchvat, tak hlavně nepanikarit, soustředit se na dýchání. A dobrý je u sebe nosit Ventolin pořád (už to nedělám, protože s tím umím zacházet, ale začátečník by ho měl mit u sebe nonstop)

Ventolin jsem jednou vyfasovala při zápalu plic. To bylo blaho, kapacitu plic jsem najednou měla dvojnásobnou :lol: A jak se mi pak zpívalo! Ale tuším, že tam je nějaká návyková látka, nebo se pletu? :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
210
1.1.21 17:55

@Galitea není. Já ho beru cca 25 let.. Dřív několikrat denně, teď párkrát do měsíce.

Podle toho, jak to popisuješ to asi astma bude.Nech si udělat spirometrii. Pokud máš zkušenosti s takto docela těžkými záchvaty, tak klobouk dolů, žes je v klidu rozdejchala. :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
1.1.21 18:00
@Secado píše:
@Galitea není. Já ho beru cca 25 let.. Dřív několikrat denně, teď párkrát do měsíce.Podle toho, jak to popisuješ to asi astma bude.Nech si udělat spirometrii. Pokud máš zkušenosti s takto docela těžkými záchvaty, tak klobouk dolů, žes je v klidu rozdejchala. :palec:

Ono to možná není právě tak dramatické, nevím, jestli to příznak nebo záchvat je. Nedusím se, že by se mi vyloženě stáhla dýchací trubice a já lapala po dechu… ale hrozně sípám, buší mi srdce a občas se mi zatmí a skoro omdlím nebo upadnu.

Asi bude jistotka si s tím raděj zajit, děkuju :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
210
1.1.21 18:15

@Galitea ale to jsou typické příznaky.. Já většinou sipu, trubice se stáhne-cítím tlak na hrudi, rychlý tep, a k tomu se mi začne tvořit hlen a kašlu.
Ona se ta trubice skoro nikdy nedostane do takové křeče, že by nešlo dýchat vůbec.. To se mi stalo jen 2× v životě a to jsem chytla nerva :mrgreen:
Ale nikdy jsem u záchvatu neomdlela, raději fakt někam zajdi :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
981
1.1.21 18:19
@Secado píše:
@Galitea ale to jsou typické příznaky.. Já většinou sipu, trubice se stáhne-cítím tlak na hrudi, rychlý tep, a k tomu se mi začne tvořit hlen a kašlu.
Ona se ta trubice skoro nikdy nedostane do takové křeče, že by nešlo dýchat vůbec.. To se mi stalo jen 2× v životě a to jsem chytla nerva :mrgreen:
Ale nikdy jsem u záchvatu neomdlela, raději fakt někam zajdi :srdce:

Moc ti děkuju, já si furt říkala, že prostě nemám kondičku… ale to asi vypadá trochu jinak :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat