Zdravotní pojištění po skončení mateřské

340
15.5.20 01:41

Zdravotní pojištění po skončení mateřské

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli nevíte jak to je nebo co si případně vyřídit po mateřské. Nikde jsem to nenašla.

Během těhotenství mi skončila pracovní smlouva, takže jsem teď nezaměstnaná a budu po celou dobu co budu doma s dítětem a pobírat rodičovský příspěvek (momentálně jsem na nemocenské a 5. června nastupuju na mateřskou). Takže se nemám kam vrátit a za cca 3 roky budu řešit práci. Zdravotní mi bude platit stát dokud budu doma s dítětem? Nebo si ho musím platit sama po skončení mateřské? Nerada bych tam pak měla nějaký dluh.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
686
15.5.20 02:30

Pokud jsi na rodičovské dovolené (pobíráš rodičovský příspěvek), tak jsi státní pojištěnec a zdravotní pojištění za tebe hradí stát. Nebude to ale za tebe pojišťovně hlásit zaměstnavatel (protože už žádného nemáš), musíš jí sama oznámit (v lhůtě do 8 dnů), že jsi nastoupila na rodičovskou dovolenou, tím si tě zařadí do správné kategorie - podívej se na web své ZP, mají tam na to nějaký formulář, který vyplníš a dodáš (já se domlouvala přímo se svou ZP, jak to chtějí dodat).

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
340
15.5.20 02:37

@zzpet Aha, super. Tak děkuji za informaci 😊

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
21733
15.5.20 06:31
@zzpet píše:
Pokud jsi na rodičovské dovolené (pobíráš rodičovský příspěvek), tak jsi státní pojištěnec a zdravotní pojištění za tebe hradí stát. Nebude to ale za tebe pojišťovně hlásit zaměstnavatel (protože už žádného nemáš), musíš jí sama oznámit (v lhůtě do 8 dnů), že jsi nastoupila na rodičovskou dovolenou, tím si tě zařadí do správné kategorie - podívej se na web své ZP, mají tam na to nějaký formulář, který vyplníš a dodáš (já se domlouvala přímo se svou ZP, jak to chtějí dodat).

V podstatě je vše správně, jen zakladatelko ty nenastoupíš na rodičovskou dovolenou, ale nahlásíš, že jsi začala pobírat rodičovský příspěvek. Na rodičovské dovolené bys byla, kdybys měla pracovní smlouvu, což není tvůj případ.
Tyto pojmy se permanentně zaměňují a na úřadě by to mohlo způsobit zmatek a nepříjemnosti při evidenci.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit
9793
15.5.20 10:21

Po konci zaměstnání jsi měla nahlásit pojišťovně, že jsi dál na nemocenské, pak nahlásit čerpání PPM a pak čerpání rodičovského příspěvku.

  • načítám...
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat