Poradna pediatra
Mudr. Jiří Havránek
Já nevím, asi bych zavolala doktorce a zeptala se jí… Syn měl v krku zlatého stafylokoka, dostal antibiotika na přeléčení, ale nějak mě nenapadlo řešit nikoho jiného z rodiny, možná i proto, že nikdo neměl potíže.
Velké procento populace je asymptomatickými nosiči koagulasa pozitivního zlatého stafylokoka, přičemž výrazné potíže nezpůsobuje. To máte podobně, jako když se laboratorně prokáže Haemophilus influenzae z výtěru krku, v drtivé většině je pouze přechodným (tranzientním) obyvatelem dané lokalizace. Při každém odběru z většiny oblastí (kromě krve, mozkomíšního moku a katetrizačně odebrané moče) nalezneme bakterie, spoustu bakterií, tyto jsou ovšem tolerovány imunitním systémem a kromě důležitých funkcí (např. tvorba vitamínů ve střevě) brání pomnožení patogenních a vysoce virulentních kmenů jiných druhů. Pokud bychom se bavili o běžné rýmě (common cold; rhinitis), tak jedině o virové etiologii (Rhinovirus, Coronavirus, Adenovirus apod.). Na takové původce ATB nezaberou, pokud by byl Staphylococcus aureus původcem ve Vašem případě, tak by bylo vhodné znát i složení lokálního ATB.
@Doctus
prcek měl tři týdny čepy na mandlích po viróze, ne a ne zmizet, před dvěma dny se přidalo opět zahlenění a rýma, dle výtěru přemnožený zlatý stafylokok a dostal pouze atb kapky Pamycon, že by to mělo stačit. Stačí?
Hlídací babička se bojí přenosu na dědečka se srdeční arytmií… jak se to vlastně přenáší? Moc jsem zatím o tom nevygůglila ![]()
@Clementine
Tak stafylokok Vám vyroste všude, je to velice nenáročná bakterie, snášející i vysoké koncetrace solí. ATB kapky by měly udržet stafylokoka na uzdě natolik, aby si s ním imunitní systém poradil, celková antibiotika nebývají iniciálně nutná. Nákaza se děje přímým kontaktem, a proto zde riziko přenosu infekce je. Nevím přesně, o jakou arytmii se jedná (např. FiS = fibrilace síní?), ale když se dotyčná osoba po hlídání pořadně umyje, tak by neměl být velký problém.
Prosím o radu, dcerce byl zjištěn zlatý stafylokok v krku, má rýmu a kašel, dostala ATB kapky do nosu, dnes ráno manžel vstal s tím, že ho pálí v nose a v krku, dle Vašich zkušeností…měl by jít ihned k lékaři pro léčbu, aby se nám to doma netočilo? díky za zkušenosti…