Zmatky kolem prvotrimestralního screeningu

263
27.8.20 17:29

Zmatky kolem prvotrimestralniho screeningu

Ahoj, asi se tu potrebuju trochu “vybrecet”…
dnes jsem byla na kombinovanem screeningu (krev 12tt, utz 13tt) a nejdriv mi rekli, ze mam riziko DS 1:830 a ze mam jit na DNA test a nez jsem se dosla objednat tak za nama dobehli, ze meli problem s pocitacem
a ze riziko nemam (1:12300), jenze moc dobre neumeli vysvetlit, co a tim pocitacem (spise danym softwarem) bylo spatne (ja se vyvojem softwaru zivim, tak jsem z toho pomalu sla do kolen) :pocitac:
a ja ted vubec nevim, kteremu cislu verit, co si o tom myslet… navic mi vyslo riziko rustove retardace 1:110, s cimz teda asi nic moc nenadelam…
misto, kde mi screening delali je spickove zarizeni specializujici se na fetalni medicinu, takze me ty zmatky hrozne rozhodily :nevim:

snazim se byt v klidu, protoze ani kvuli tomu prvnimu cislu bych odber plodovky nezvazovala, ale ten DNA test treba jo… tak moc nevim, co ted… celej prvotrimestralni screening odznova uz mi ted asi nikde neudelaji (i kdyz to zvazuju zkusit) :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2231
27.8.20 17:52

Uprimne, ja bych tipovala, ze chyba v softwaru byla nekde mezi pocitacem a zidli ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3569
27.8.20 17:53

Já osobně bych na Prenascan urcite šla. Mně to přijde jako skvělej nadstandart za rozumnou cenu. Navic je to z žilní krve. Riziko pro matku i dite nula a přesnost výsledků vysoká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20690
27.8.20 17:55
@bobulka88 píše:
Uprimne, ja bych tipovala, ze chyba v softwaru byla nekde mezi pocitacem a zidli ;)

Napadlo me totez. Ridila bych se druhym vysledkem…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4739
27.8.20 17:58

Rustova retardace nemusí nic znamenat. To buď v klidu, a věřila bych druhému výsledku. Buď v klidu, nějaký blbec to tam jen špatně zadal ;) :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16943
27.8.20 17:59

Vezmi si logicky, jak to chodí. Lékaři si nemůžou dovolit zanedbat nějaké riziko a potřebují být krytí, takže tě spíš pošlou zbytečně na vyšetření než by na něčím mávli rukou. Pokud riziko opravili na nižší, byla bych naprosto v klidu… ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
263
27.8.20 18:30

Moc dekuju holky, ja verim, ze je vse v pohode, ale jeste asi popremyslim, jestli prece jen nejit do neceho jako harmony test (i kdyz si stejne nedovedu predstavit, ze bych toho svyho miminkacka, kterej se tam hybe a vypada jako hotovej clovicek, poslala na potrat, kdyby to vyslo spatne) :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16719
27.8.20 18:47

@lalouch Pokud bys stejně na potrat nešla, pak bych to neřešila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
263
27.8.20 18:54

@P4ja problem je, ze jsem se zatim nedobrala toho, co ten test presne rekne.. jestli rekne “s 98% pravdepodobnosti ma DS” nebo muze rict neco vic neurcityho a pak fakt nevim, zda bych to chtela resit dal a jak :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16719
27.8.20 18:58
@lalouch píše:
@P4ja problem je, ze jsem se zatim nedobrala toho, co ten test presne rekne.. jestli rekne “s 98% pravdepodobnosti ma DS” nebo muze rict neco vic neurcityho a pak fakt nevim, zda bych to chtela resit dal a jak :nevim:

No, a co chceš řešit s takovou pravděpodobností DS? Buď ráda, že je tak vysoká a stejně je to jen pravděpodobnost. Ten test je na nic. Jinak, pokud by ti vyšlo méně než 1:100 u screeningu tak stejně řeší odběr plodové vody, protože ty krevní testy fakt nejsou všespásné. Kamarádka to takhle udělala, zaplatila ten krevní test a stejně skončila plodovkou.

A ta růstová retardace se uvádí jen podle věku.

Příspěvek upraven 27.08.20 v 19:01

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
51076
27.8.20 18:59

Osobně myslím, že tam dr. třeba u jedné hodnoty hodil blbě desetinnou čárku nebo tak něco a pak to upravil.

Ty testy z krve testují vybraná rizika a řeknou ti ano/ne. Přesnost není 100 %, ale velmi se k té stovce blíží. Pokud to vyjde špatně, doporučí odběr plodovky pro ověření. Pokud dobře, můžeš být v klidu, pokud se nebudeš babrat v té setině promile (nebo tak nějak) možné chybovosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
263
27.8.20 19:02
@P4ja píše:
A ta růstová retardace se uvádí jen podle věku.

to si nemyslim, rikali, ze je to podle nejakych hodnot (nerikali podle veku) a je mi 30, coz mi nepripada jako okrajovej vek, aby to cislo vyslo “tak vysoky”

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16719
27.8.20 19:05
@lalouch píše:
to si nemyslim, rikali, ze je to podle nejakych hodnot (nerikali podle veku) a je mi 30, coz mi nepripada jako okrajovej vek, aby to cislo vyslo “tak vysoky”

Tak si tam zítra zavolej a dojdi a ještě jednou ty hodnoty projděte v klidu a uvidíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
263
27.8.20 19:14
@P4ja píše:
Tak si tam zítra zavolej a dojdi a ještě jednou ty hodnoty projděte v klidu a uvidíš.

jo, volat tam budu urcite, protoze ani ve vysledne zprave nesedi ta cisla oproti tomu, co je v zaveru (nechali tam to horsi cislo :zed: ) a nechci sve doktorce predkladat zfusovanou zpravu… jen doufam, ze si tam na me udela nekdo cas a nebude to jen “jo, je to v pohode, prepiste si to cislo rukou”

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
471
27.8.20 20:00

Pokud jsi ve 13tt a opravdu by jsi chtela cely screening znovu, tak by to nemel byt problem. Nedavno mi to v Gestu nabidli, ale musis uz si hradit nejen 1500,– ultrazvuk, ale znova krevni testy dalsich 1500,–(v jinem zarizeni se asi muzou ceny trochu lisit) Jinak bych se taky spis priklanela k tomu, ze pravdive vysledky budou ty 2.pozitivni a chyba se stala mezi pocitacem a zidli… Ale chapu, ze te to rozhodilo a nejsi si ted jista. Preji at vse dobre dopadne :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama