Zvýšení sebevědomí

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 22:26
Zvýšení sebevědomí

Mám dlouhodobý problém se sebevědomím. Na škole jsem si prošla šikanou, máma chtěla, abych byla „dokonalá“ a vlastně mě tím nevědomky pořád srážela. Aktivně na mě vyhledává chyby, baví tím okolí a mě peskuje. Dodnes si pamatuju, jak mi cca v 6 letech řekla, že jen kvůli tomu, že jsem její dcera a dítě mi nebude lhát, že jsem šikovná. A nelhala a nelže dodnes. Pořád se dozvídám, že to je dobré, ale… Pokud je u nás na oběd a chutná jí to, tak chválí manžela. Pokud něco upletu, tak jsem vybrala špatnou vlnu, špatný vzor, špatné barvy…
Nedávno jsem se s ní bavila a říkala jsem jí, že v práci půjdu na jinou pozici a dozvěděla jsem se, že dělám chybu, protože teď jsem mezi „nešikovnými“ a pokud se dostanu do tohoto kolektivu, tak ztratím, protože mě budou porovnávat a bude to pro mě zlé.
Díky tomu všemu se hodně podceňuju. I díky změně v práci potřebuju na sobě zamakat. Protože budu víc pod drobnohledem. Každou kritiku si hodně beru, zakoktávám se a plácám nesmysly. Jsem hodně submisivní a snažím se vyhovět.
Co pomohlo vám?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Evulina
Neúnavná pisatelka 15798 příspěvků 13.12.18 22:35
@Anonymní píše:
Mám dlouhodobý problém se sebevědomím. Na škole jsem si prošla šikanou, máma chtěla, abych byla „dokonalá“ a vlastně mě tím nevědomky pořád srážela. Aktivně na mě vyhledává chyby, baví tím okolí a mě peskuje. Dodnes si pamatuju, jak mi cca v 6 letech řekla, že jen kvůli tomu, že jsem její dcera a dítě mi nebude lhát, že jsem šikovná. A nelhala a nelže dodnes. Pořád se dozvídám, že to je dobré, ale… Pokud je u nás na oběd a chutná jí to, tak chválí manžela. Pokud něco upletu, tak jsem vybrala špatnou vlnu, špatný vzor, špatné barvy…
Nedávno jsem se s ní bavila a říkala jsem jí, že v práci půjdu na jinou pozici a dozvěděla jsem se, že dělám chybu, protože teď jsem mezi „nešikovnými“ a pokud se dostanu do tohoto kolektivu, tak ztratím, protože mě budou porovnávat a bude to pro mě zlé.
Díky tomu všemu se hodně podceňuju. I díky změně v práci potřebuju na sobě zamakat. Protože budu víc pod drobnohledem. Každou kritiku si hodně beru, zakoktávám se a plácám nesmysly. Jsem hodně submisivní a snažím se vyhovět.
Co pomohlo vám?

Promluvila bych si s matkou narovinu. Proč to dělá. Tohle není upřímnost, to je schválnost podle mě a někde bude mít svůj původ..Na rovinu jí říct, jak se cítíš, proč to dělá a jak by bylo jí, kdyby jí pořád někdo shazoval. Anebo si tím taky prošla? Od svých rodičů (tvých prarodičů)? Potom máš problém nejen ty, ale i ona..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 22:38

Prosím, nereste vztah s mámou. Mám ji ráda a už jsem si zvykla, že je taková jaká je. Uz se nezmění a už ji umím vypouštět. S ostatními mi to tak nejde. Proto bych potřebovala zamykat na sobě.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 22:43
@Evulina píše:
Promluvila bych si s matkou narovinu. Proč to dělá. Tohle není upřímnost, to je schválnost podle mě a někde bude mít svůj původ..Na rovinu jí říct, jak se cítíš, proč to dělá a jak by bylo jí, kdyby jí pořád někdo shazoval. Anebo si tím taky prošla? Od svých rodičů (tvých prarodičů)? Potom máš problém nejen ty, ale i ona..

Ona to se mnou myslí dobře. Chce, abych nedělala chyby. Ale tohle není o ní. To bylo jen pro ilustraci, co mě formovalo.
PS: Mamu už vážně neberu. Posledních pár let me už nerozhází.

Origamia
Kecalka 183 příspěvků 13.12.18 22:49
@Anonymní píše:
Ona to se mnou myslí dobře. Chce, abych nedělala chyby. Ale tohle není o ní. To bylo jen pro ilustraci, co mě formovalo.
PS: Mamu už vážně neberu. Posledních pár let me už nerozhází.

Opravdu? Tak si přečti co jsi napsala, celé je to o matce a jejím hnusném chování k tobě. To je celý kámen úrazu, necháš se ponižovat a ještě to vidíš jako že to myslí dobře. Proto máš nízké sebevědomí, tvoje máma nedělá to nejlepší, spíše není úplně psychicky v pořádku a ty jsi snadný terč.

sediza
Ukecaná baba ;) 1789 příspěvků 13.12.18 22:59

Nevymlouvala bych se na matku, klidně bych s ní utla kontakt - odstěhovala bych se někam daleko a žila si svůj život. Evidentně šikovná jste a chytrá taky, když vás chtějí povýšit. A jinak to, že jste někdy nervozni a zadrháváte se, to mi přijde docela roztomilý a věřím, že chlapům se to líbí :)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 22:59

@Origamia to byl vycuc pro ilustraci. Celé roky mě podporovala, pomáhala mi a to jak finančně, tak dalšími věcmi. Náš problém je ten, že máma je silně extrovertní a dominantní osoba a naše povahy spolu naráží.
V důsledku její chování a dlouholetá šikana udělaly to, že mám malé sebevědomí a nevěřím si.
Tím, že ji znám, tak vím, co jí k tomu vede a že to opravdu nemyslí špatně.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 23:04

@sediza nechtějí mě povýšit, jen změna v kanceláři. Bohužel na me pozici si zadrhávání nemůžu dovolit.

Jar Jar
Ukecaná baba ;) 1445 příspěvků 13.12.18 23:07

Ale to _je_ o tvé matce, bez ohledu na to co tady nám a hlavně sobě říkáš :-) Zkus ji občas namítnout, setřít, odporovat, nevyhovět a uvidíš, jak to tvému sebevědomí pomůže.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 23:09

Mám to s mámou dost podobné.
Taky to s ní už dávno nechci řešit, beru jí, jaká je.
Co by ti, myslim, mohlo pomoct: dobrý psycholog, uznání v práci, fungující partnerský vztah…

Origamia
Kecalka 183 příspěvků 13.12.18 23:11
@Anonymní píše:
@Origamia to byl vycuc pro ilustraci. Celé roky mě podporovala, pomáhala mi a to jak finančně, tak dalšími věcmi. Náš problém je ten, že máma je silně extrovertní a dominantní osoba a naše povahy spolu naráží.
V důsledku její chování a dlouholetá šikana udělaly to, že mám malé sebevědomí a nevěřím si.

To co jsi ale popsala, je od matky taky šikana. V tom případě nemám co poradit, sebevědomí si zvýšíš až si to uvědomíš a budeš se tomu umět postavit, držím palce :kytka:

elibro
Zasloužilá kecalka 740 příspěvků 13.12.18 23:14
@Anonymní píše:

Když někoho ponižujeme, obvykle si na něm léčíme vlastní sebevědomí, takže s tím „nemyslela to špatně“ bych šetřila. Mám takovou tchýni, co věří, že pravá matka hlavně dítě musí zkritizovat (poněvadž „kdo jiný mu to tak upřímně řekne“) a i když to vlastně myslí dobře, tak ten sekundární zisk z toho, že ona je ta, kdo ví vše nejlíp, je naprosto jasný.

Na vlastním sebevědomí se dobře pracuje v terapii (máš celkem zmáknutý terén, tak by to možná mohlo frčet), v koučování, vhodnou četbou. Určité prvky by se možná daly (navzdory odstrašujícímu názvu) vytáhnout z https://nakladatelstvi.portal.cz/…ne-dat-lasku , a seberozvojových příruček jsou kvanta.

Jinak si myslím, že základem je (pracně) třídit máminy výroky zažrané pod kůží od opravdu tvých pocitů a potřeb.

Jar Jar
Ukecaná baba ;) 1445 příspěvků 13.12.18 23:20
@elibro píše: Jinak si myslím, že základem je (pracně) třídit máminy výroky zažrané pod kůží od opravdu tvých pocitů a potřeb.

Musí
Přesně tak. Bohužel tenhle model je hodně častý, matka chytrá jak rádio a dcera systematicky zašlapávaná do země. Musí si to uvědomit a vzepřít se tomu.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 23:43

Doporučuju přečíst si něco o narcistických matkách, resp. jejich dcerách. Pokud umíš anglicky, doporučuju knížku Will I ever be good enough. Někde na netu jsem její text našla i zadarmo. Třeba v tom poznáš něco ze svého vztahu s matkou. Je těžké si připustit, že se k vám blízký člověk někdy chová špatně, když to vlastně s vámi v podstatě myslí dobře. Obzvlášť když se nejedná o extrémního narcise a ten člověk má i své dobré stránky a světlé chvilky, živí vás a třeba podporuje při studiu, ale i tak dokáže opakovaně zraňovat. Řešení není jednoduché, mi pomohlo až v dospělosti a po osamostatnění nastavit mamce jakési hranice, pokusit se jí otevřeně popsat své pocity (nevím jestli všechno pochopila), komunikovat s ní přímo, snažit se nereagovat (resp. reagovat vhodně) na různé výčitky, provokace, citové vydírání, nenechávat se zaplést do jejich her. Od toho se pak dá odpíchnout dál, já jsem se třeba musela učit a dodnes se učím nebát se, co si o mě cizí lidé pomyslí, že se mi někdo bude posmívat, když jen trochu vystoupím z davu, už se tolik nebojím, že něco zkazím nebo udělám špatně (např. při vaření s kamarády nebo při krátkém proslovu na veřejnosti). Knížek na seberozvoj je hafo, mi se líbí třeba Najdi svého Marťana.

Prosím o anonym kvůli osobním informacím.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.18 23:52

@elibro Vidím, že mnou zmiňovaná Will I ever be good enough už vyšla i v češtině, to jsem nevěděla. :palec:

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rozhovor: Jak přirozeně otěhotnět nebo připravit tělo na IVF

Na Lenku Malcher se mimo jiné obrací ženy, kterým se nedaří otěhotnět. Věnuje... číst dále >

DIY: Karnevaly se blíží. Vyrobte dětem originální masku

Každý, kdo se v posledních letech zúčastnil dětského karnevalu, ví, že se to... číst dále >

Články z Expres.cz

Trest za autonehodu? Lucie Gelemová vystřídala v rodině Dádu Patrasovou

Herečce Dagmar Patrasové (62) se celý život bortí přímo pod rukama. Nejenže... číst dále >

Gigantická prsa i hrátky s ananasem! Vémolova Lela ukázala své nahé tělo v plné kráse

Miluje své plastikami upravené tělo a nestydí se ho ukázat! Slovenská... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >