Hellp syndrom a preeklampsie
HELLP syndrom a preeklampsie se v dalším těhotenství mohou, ale nemusí opakovat. Vzhledem k věku je riziko opakování nižší, než kdyby vám bylo např. o 10 let víc. Dalšími rizikovými faktory je nadváha, cukrovka, onemocnění ledvin…
Prevence bohužel možná není.
V případě dalšího těhotenství je nutný zvýšený dohled včetně laboratorních kontrol, aby se případně včas dal zastihnout nástup již prvních příznaků. Někdy ale rozvoj onemocnění nelze předpovědět a dojde k němu náhle.
MUDr. Mária Procházková
Další otázky z poradny
| Bolesti podbřišku při styku | Michelle3108 | Přijato: 22.09.13 | Zdpovězeno: 10.10.13 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
|---|---|---|---|---|
| Zvýšená intenzita MS po pádu z koně | Megy33 | Přijato: 22.09.13 | Zdpovězeno: 08.10.13 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Orgametril a nepřicházející menstruace | tatodifero | Přijato: 21.09.13 | Zdpovězeno: 08.10.13 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Určení dnu početí | ljubinka | Přijato: 20.09.13 | Zdpovězeno: 08.10.13 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
| Špinění a krvácení od půlky cyklu | ivuška75 | Přijato: 19.09.13 | Zdpovězeno: 08.10.13 | Odpovídá: MUDr. Mária Procházková Ph.D, MPH |
Dobrý den,
rodila jsem loni v říjnu akutním císařským řezem (syn měl 2,4 kg a 48 cm, zakalená plodová voda a 2× omotaná pupeční šňůra). Byl mi stanoven HELLP syndrom a těžká preeklampsie (2 dny jsem byla na JIP, dostala jsem nějaké krevní transfuze a plazmu). Kvůli vysokému tlaku jsem pak dostala i na doma prášky - antibiotika a Fraxiparin. Po měsíci jsem byla na kontrole na hematologii a výsledky krve byly v normě. Je mi teprve 25 let.
Jaké je riziko, že se tato nemoc bude opakovat, popř. jak je možné tomuto předejít? Mám mít vůbec ještě další dítě? A co tuto nemoc způsobuje?
Děkuji za odpovědi.
S pozdravem,
Martina Ch.