Jak pomoct blízké osobě? Hraní na automatech

92
24.07.18

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jak můžu nejlépe pomoct osobě, která je mi blízká a má problémy s hraním na automatech?

Jedná se o blízkého kamaráda, který je schopný tam naházet klidně celou výplatu. Kvůli svému problému nedodělal školu, aby měl peníze na své „hobby“.

Svůj problém očividně nevidí a já bych mu ráda pomohla, jenže nevím, jak na to… Vím, že musí chtít hlavně sám, je ale nějaká možnost, jak mu s tím rozhodnutím pomoct?

Děkuji za odpověď,
LC

Tým Podané ruce
25.07.18

Dobrý den Lady Crow,

děkuji za Váš dotaz a odhodlání jej napsat. Píšete, že hledáte pomoc pro kamaráda, který je Vám blízký a má problémy s hraním na automatech. Píšete, že kamarád prohrál na výherních loterijních automatech celou výplatu a také, že kvůli hráčství nedokončil školu.

Obecně klienty podporujeme v otevřené komunikaci s jejich blízkými, kteří hrají nebo sázejí s tím, že je důležité hrajícího člověka neobviňovat, ale spíše mluvit o tom, co blízkého k takovému chování vedlo, co chtěl hraním získat apod. Díky tomu můžete celou situaci lépe pochopit a porozumět tomu, co se stalo. Zároveň je však důležité na kamaráda netlačit a nenutit ho, a to jak k mluvení, tak k návštěvě odborníka. To však může být velmi náročné, a proto bych Vás ráda podpořila, abyste myslela i na sebe o problému mluvila. Odkázala bych Vás proto na naše záložky, kde se dočtete více informací, jak můžete pomoci http://gambling.podaneruce.cz/…uzu-pomoci-/ a jak je důležité nastavení pravidel pro kamaráda zde http://gambling.podaneruce.cz/…ni-pravidel/ .

Nabízím Vám také možnost využití našich služeb v rámci ambulantní terapie. Ambulantní terapie je nejčastější forma léčby patologického hráčství, ale nabízí také podporu a poradenství pro osoby blízké. Z toho, co píšete, je patrné, že je situace zatěžující také pro Vás. Služby poradenství/terapie běžně poskytujeme také osobám blízkým hráčů, což jste i Vy a rodina kamaráda. Neváhejte tedy v případě potřeby se postarat také o své psychické pohodlí a zdraví. Situace je řešitelná.

Můžete se na nás obrátit v Olomouci, kde sídlíme na adrese Dolní náměstí 2. V Olomouci pracuje s klienty terapeutka MAppSocSci(Couns) Radmila Bártková, tel. č. +420 608 229 528, bartkova@podaneruce.cz .

V Zábřehu sídlíme na adrese Valová 268/2, kde je klientům k dispozici psycholog Mgr. Lukáš Franc – tel. č. +420 777 916 267, franc@podaneruce.cz

V Prostějově sídlíme na adrese Vrahovická 83, kde s klienty pracuje psycholožka Mgr. Lucie Svobodová – tel. č. 420 770 147 457,svobodova@podaneruce.cz

Naše služby jsou anonymní a bezplatné. Vždy je potřeba si domluvit termín schůzky předem podle možností pracovníků a Vás a vybrat tak nejvhodnější termín. Nevím, odkud jste, proto si vyberte kterékoli pracoviště, které pro Vás bude nejsnadněji dostupné.

Pokud by se kamarád rozhodl a začal na svém problému hráčství pracovat, je to jistě krok správným směrem. Může využít stejné nabídky ambulantních služeb v Prostějově nebo v Olomouci, kde nabízíme i skupinové sezení. Další možností je pobytová léčba. Na dostupnost služeb se můžete podívat zde https://www.drogy-info.cz/mapa-pomoci/ .

Děkujeme za projevenou důvěru.
Přeji Vám hodně sil.

Mgr. Veronika Častulíková
sociální pracovník
Centrum komplexní péče v Olomouckém kraji

Tým Podané ruce
terapie.olk@podaneruce.cz
www.podaneruce.cz
www.gambling.podaneruce.cz