Zpět na všechny otázky v kategorii Odborné poradny

Koupě domu a prodej bytu

Susenka.M se ptá 01.12.13

Dobrý den,

máme krásný byt v žádané lokalitě, který je nový a hodně jsme ho upravili. Dopředu jsme již věděli, že budeme zde chvilku a budeme chtít dům. Bohužel jsme si vyhlídli domeček ještě dříve, než jsme byt prodali. Takže teď přemýšlíme co dál, o dům je velký zájem, je rozestavěný - novostavba za velice slušné peníze a musel by se hodně dodělat. Ale samozřejmě bychom koupi hradili z peněz prodeje našeho bytu. Přemýšleli jsme i o výkupu nemovitostí, ale neradi bychom na tomto bytu prodělali velké peníze, proto je tato možnost pro nás asi tabu. Druhou hypotéku bychom finančně utáhli, než by se prodal náš byt, brát si ji nechceme.

Samozřejmě nemůžeme říci ano, chceme tento byt, počkejte, než se nám prodá - vyplatíme stávající částečnou hypotéku, poté si zase část vezmeme a můžeme ho od Vás koupit. Řekla bych, že je pro nás i neřešitelná rezervace nemovitosti, jelikož vůbec nevíme, kdy by se náš byt mohl prodat. Po prodeji našeho bytu bychom mohli dům téměř koupit za hotové, jenže ještě něco v bytě doděláváme, aby to bylo lepší a zvedlo to cenu nemovitosti, nemovitost můžeme začít prodávat cca za 14 dnů.

Je nějaké řešení?

Předem děkuji za odpověď.

Ing. Tomáš Kratochvíl odpovídá 13.12.13

Dobrý den,

Vámi pospisovaná situace je zcela běžná a řeší ji mnoho lidí. V ideálním případě byste skutečně měli postupovat tak, že nejdříve prodáte stávající byt a následně kupujete další nemovitosti. Časovou prodlevu lze řešit správným načasováním a současným prodejem bytu a koupě domu. Zde je třeba disponovat určitými zkušenostmi a schopností vyjednat přechodnou dobu.

Chápu, že si nechcete nechat ujít krásný domeček, ale vždy posuzujte náklady na jednotlivá řešení Vaší situace.

Hypotéka nemusí být úplně nevýhodné řešení, alespoň díky ní získáte čas v klidu prodat stávající byt, který byste nyní prodávali pod tlakem a zbytečně snižovali jeho cenu. Pokud si navíc nastavíte fixaci například na rok, můžete po roce celý úvěr bezplatně splatit a zaplatíte jen úrok cca. 3 %. Navíc byste získali prostředky na dokončení stavby a zároveň měli do té doby, kde bydlet. Doporučuji konzultaci s Vaším hypotéčním poradcem.

Variantu s výkupem bych ve Vašem případě vůbec nedoporučoval, neboť byste přišli o cca 20 až 30 % jeho hodnoty.

Pokud Však nechcete z jakýchkoliv důvodů využít hypotéky, doporučuji nejdříve najít kupce Vašeho bytu, který složí rezervaci a následně zarezervovat dům.

S pozdravem

Tomáš Kratochvíl

www.tomas-kratochvil.cz

Položte vlastní otázku do této poradny nebo si vyberte jinou oblast na úvodní stránce poraden.
O této otázce můžete dále diskutovat v diskusi na eMimino.cz.