A na podruhé? Sekce

Porod

Po prvním (ne úplně povedeném) porodu zakončeném sekcí, si ze srdce přeji, aby alespoň druhorozené našlo východ... Bohužel.

Můj gynekolog mě v 38. těhotenském týdnu kvůli špatně kompenzované cukrovce a nálezu, který se k porodu nechystal ani omylem, předal do porodnice a v poslední zářijový den mě čekal 1. monitor v porodnici. Všechny předchozí u gynekologa byly vždy v pořádku a jako známou přenášilku mě ani ve snu nenapadlo, že by to mohlo být tentokrát jinak.

Den monitoru byl tady, a tak jsem se na desátou hodinu vydala i s prvorozeným na gynekologicko-porodnickou ambulanci. Po 45 minutách čekání, kdy už kluk značně prudil, jsme se konečně dostali na řadu.

Chlapec si sednul na lehátko, dostal do ruky tablet s pohádkou a byl od něj klid. Jak jsem si sedla, tak začaly přicházet poslíčky, co už mě pár dní trápily. Byly asi po 5 minutách. Monitor mi natáčeli dlouho, dlouho. Poté prohlídka, dole sice trochu proměklé, ale k porodu ani náhodou.

Nu což, říkala jsem si, vždyť mám ještě 14 dní do termínu. Když jsem se zmínila, že již 2-3 týdny cítím víc jizvu, tak nahodila doktorka vyloženě utrápený výraz. Stále okukovala graf z monitoru a pak mi říká, jestli si pro chlapce může někdo přijet. Koukala jsem na ní jak z jara, jak to jako myslí. :lol: Vůbec mě v tu chvíli nenapadalo, že by mohlo být něco špatně.

No bohužel pro něj nikdo přijít nemohl. Manžel přes půl republiky v práci, tcháni tamtéž a naši oba též pracující. Mamka naštěstí dělá ve škole sotva 10 minut od porodnice, což byla jediná možnost, kam s ním. Doktorka se šla nakonec ještě poradit, jestli mě tedy na chvíli ještě pustí a po dlouhých 10 minutách mi dala půl hodiny, ať tedy chlapce odvedu a jsem hned zpět. Ten mezi tím usnul jak dudek a situaci mi značně ulehčil. Uff…

A tak jsem rychle vyrazila. Manžel vůbec nemohl pobrat, že se něco děje a se zmateným tónem mi do telefonu oznámil, že jen dodělá nějaký papíry, vyřídí pár telefonů a pojede. No na to, že to měl 240 km, to bylo vcelku langsam. Během 5 minut už mi volal z auta, že se probral. :mrgreen:

Teď rychle šoupnout mamce spící dítě do školy, cestou doma dobalit tašku do porodnice a vyrazit si nejspíše pro drobka. :P Mamka mi to doteď připomíná, jak jsem vypadala vtipně, když jsem si s tím pupkem hodila tašku na rameno a svižně se vydala směr porodnice.

Po přijetí opět monitor, sto a jeden podpis a neustálé dotazy, zda jsem něco jedla a pila. Kvůli cukrovce jsem si doma ještě vzala kus domácího špaldového muffinu, jelikož už jsem byla děsně dlouho hlady a začínaly se mi klepat ruce. Těžko říct, zda v tom měl prsty cukr či nervozita, co se bude dít. Inzulin jsem si píchla poslední ráno, no v diaporadně by mě nepochválili. Nenápadně mi tedy všichni furt naznačovali, že ještě dnes ze mě překvápko vyříznou.

Monitor byl o chlup lepší, tak ještě ultrazvuk pro odhad váhy. Mladá doktorka pekelně dlouho přeměřovala všechny údy, prý že nechce natáhnout nohu, :lol: no navážila 3,1 kg. Můj gynekolog týden před 3,3 kg. Moudrá jsem z toho nebyla. Jizva se jí taky úplně nepozdávala, že je opravdu trochu tenčí.

Po tom všem přišel starší lékař a jako první se mě zeptal, jak se cítím. Tak jsem mu popravdě řekla, že dobře, zmínila jsem poslíčky u prvního monitoru a že bolest jizvy není nic nenadálého, ale už pár dní trvá. V menší míře o ní minimálně od půlky těhotenství vím, tak nač ten hrozný spěch.

A ten konečně zmínil, že mu to přijde taky zbytečně na honem, když se monitor zlepšil a že císaře naplánujeme na další den, ale hned jako první, ať to zbytečně neprodlužujeme. Vyvolávat prý nemá cenu, když drobek na kontrakce reaguje špatně a díky předchozí sekci by to muselo být hodně opatrné, což se s diagnózou nepostupující porod na poprvé úplně neslučovalo.

Kdyby se mi cokoliv nezdálo, ať se hned ozvu sestřičce, že by mě řízli klidně ještě v noci. Ani mi v tu dobu nedocházelo, že by se tam miminku opravdu nemuselo extra dařit. To přišlo až v noci, kdy mi opravdu dobře nebylo, měla jsem pocit, jako by bylo něco špatně a nemohla se dočkat rána.

Na oddělení byli z těhotenské cukrovky nemile překvapení. Glukometr se narychlo půjčoval z jiného oddělení a ve finále v něm stejně nebyla baterka. Dieta ve formě dvou rohlíků k večeři byla vyloženě úsměvná. Že jsem měla astronomické hodnoty, zmiňovat nemusím. Při posledním vyšetření prosím o částečnou narkózu, a tak dostávám včeličku na ředění krve.

Po nekonečné probdělé noci začíná kolotoč příprav. Nejprve klystýr, sprcha, monitor (ten byl v pořádku), oholit, i když s pochvalou, že to bylo opravdu v podstatě zbytečné, :lol: cévka a pak už jen čekání na zřízence s lehátkem. Byl to ten samý drzoun, co mě vezl na sál poprvé. Tenkrát mi říkal, že se pronesu, :twisted: tentokrát mlčel. No ještě aby ne, přibrala jsem sotva pět kilo.

Na sále byla děsná kosa, nakonec kvůli mně i vypnuli klimatizaci, fakt mi skákala sanice. Bohužel se k nikomu nedonesl můj požadavek na částečnou narkózu, tak se ještě narychlo naháněj anesteziolog, který by mi ji píchl. Celkovku tam nejspíše míchá lapiduch. :mrgreen: Nakonec se našel, hurá!

Sednout si s trubkou v číče rovně je nemilý úkol, ale což se dalo dělat. Anesteziolog mi osahal ledvinové špeky, pak si udělal tečku na páteř, upozornil mě, že přiletí včelička a že se nemám hýbat a bodl mi jehlu do zad. :lol: No jasně, že jsem se pohnula, ale naštěstí se trefil a mně začali pomalu brnět nohy.

Po chvilce se mi začalo dělat zle, tak jsem upozornila, že budu asi zvracet, že se to nedá ovládnout, dostala jsem mističku k hlavě a opravdu ze mě trochu šťáv vypadlo. Za chvíli znovu a najednou jak mávnutím proutku mi bylo dobře. Tak jsem si v duchu říkala, že by mohli začít. Koukám na sestru a ptám se, jestli už začínají, když mi se smíchem odpovídá, že už jsou u dělohy. :lol: A já to prošvihla.

Druhá sestřička si mi stoupla k hlavě a vyprávěla mi, co se děje za plachtou. Dlouho jim nešla vytáhnout hlavička, ale hned jak ji vytáhli, se ozval pláč na celý sál, zbytek tělíčka prý už vyjel jak po másle a já uslyšela tu větu, na kterou jsem se celých 9 měsíců těšila.

„Maminko, je to CHLAPEČEK!“

Od té doby jsem bulela celý zbytek operace dojetím jak želva, dojatá a strašně šťastná. Během chvilky ho přinesli, byl tak drobounký oproti tlusťoučkému čtyřkilovému bráchovi a ty tmavé vlásky. Pak ho odnesli tatínkovi, ať cítí jeho teplo, když u maminky nemůže, a mě šili. Bylo to dlouhé. Při čištění dělohy se mi udělalo znovu špatně, dostala jsem nějakou injekci na zklidnění a do konce operace už byl klid. Na konci mě pobavilo počítání nástrojů, roušek a jiných srand. Už tou dobou mi běželo hlavou, že se konečně najím.

Rekonvalescence byla tentokrát kratší, jedna noc na JIP, pak cesta na šestinedělí, díky bohu nadstandard a šestý den po sekci cesta domů. Třikrát hurá. Hodnoty cukru se vrátily do normálu a drobek byl z hlediska cukrovky také v pořádku.

Celkový pocit z porodu: nááádhera. Ač zase sekce, tak oproti celkové narkóze okamžitý nástup naprosté euforie. Ta možnost vidět, jak se rodí mé dítě, ten první pláč, co se člověku vryje do paměti, no prostě životní zážitek. I když jsem si přála přirozený porod, tentokrát jsem se s tím mohla smířit předem a žádný chmury jako poprvé nenastaly. Takže pokud mohu za sebe hodnotit, pokud bych se rozhodla ještě pro jedno dítě (jako že teda fakt ne), tak jedině v částečné narkóze!

První říjnový den jsem se stala dvojnásobnou mámou dvou kluků a jsem za to opravdu vděčná.

Hodnotilo 25 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
fashion_victim83  03.03.16 09:54

Ja mam cisare za sebou a příště chci zas-jednak to byl prima porod a taky uz jednu jizvu mam, tu by pri druhem cř vyrizli a udělali novou (polovina je podivná),ale hlavne bych si pritom nechala podvazani vaječníky, což u vaginálního nejde.No a nedotčený spodek ocenim, i gynekolog. vysetreni me boli, takze radsi at mi rozrezou zase bricho. Nehlede na fakt, ze pro dite je to proste bezpečnější.

 
Lenka 80  03.03.16 10:05

No hura.uz jsem myslela ze to bude dneska bez denicku.jsem si na to zvykla. k ranni kavicce precist denicek. :-)

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 03.03.16 10:07

@Lenka 80 :lol: jen bohužel nic orgasmického no

 
Misel02
Závislačka 4329 příspěvků 03.03.16 10:10

Ahojík moc gratuluji k chlapěčkovi a přeji mnoho zdraví :)

 
Lenka 80  03.03.16 10:16

Krasny a vtipne napsany denicek :-) gratuluji k obema klukum.

 
Lenka 80  03.03.16 10:18

@Blešík :roll:

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 03.03.16 10:44

Obdivuji tvůj pozitivní přístup! Pěkný čtivý deníček i když me by se takový porod nelíbil. Hlavně že všechno dobře dopadlo :kytka:

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2393 příspěvků 37 inzerátů 03.03.16 10:46

Gratuluji k chlapečkovi, moc hezky napsané :potlesk: :).

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 03.03.16 13:30

:kytka: :kytka: Gratuluju k chlapečkovi, i když teda porod bych s tebou neměnila.

 
feésM
Ukecaná baba ;) 2367 příspěvků 03.03.16 18:48

Gratuluju k chlapeckovi :-) take mam za sebou dva cisare - prvnim byl akutne ukonceny normalni porod a druhy v 36+2 kvuli jizve. Tez jsem doktorce rikala o bolave jizve, ta nereagovala, odpolko jsme jeli do nemocnice, at ji radeji zkontroluji a odtamtud jsem volala mamce, ze se ji hlidani nasi starsi krapet protahne - sla jsem rovnou na sal. Mrzi me, ze jsem nezazila prirozeny porod (i kdyz ten prvni selhal az v druhe dobe porodni), ale druhy cisar jsem si i uzila (prvni jsem byla pod celkovou - nebyl cas). Tak at dela malickej samou radost ;-)

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 03.03.16 19:04

@feésM u mě to samé, první akutní v celkovce po hodinách zbytečných bolestí, druhý proti tomu pohádka :lol:
@Tiger-lily Já bych za hezký přirozený měnila hned :? No jo no, každý tam holt ty jednorožce a duhu mít nemůže :lol:

Příspěvek upraven 03.03.16 v 19:23

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 04.03.16 06:45

Moc pěknej deníček. Taky mám za sebou císaře, ale u dvojčat a když to porovnám s přirozeným porodem, kterej mám 2× za sebou, tak ten císař byl nejhorší. Raději rodit jen přirozeně. Gratuluji k chlapečkovi a at se má k světu. :)

 
maminkaBeáta  04.03.16 09:49

To je krásný deníček a super pozitivní přístup :)) ať se Vám všem moooc daří :kytka:

 
Mis1983
Kelišová 5157 příspěvků 04.03.16 21:16

Nelze jinak než za 5!!! :pankac: :pankac: :pankac:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8648 příspěvků 05.03.16 01:32

Gratuluji ke krasnym, zdravym klukum. Taky se mi libi tvuj pozitivni pristup.Ale pro ten te mam rada i z diskusi. :kytka:

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 05.03.16 13:22

@Mis1983 :*
@MartinaIrena jee děkuji :hug: to zahřálo

 
dortiky.ostrava
Kecalka 360 příspěvků 09.03.16 11:31

@fashion_victim83 mamka rodila vždy jen přirozeně a podvázané vaječníky má… nevím, jak to dělali, ale asi vnitřně..

 
fashion_victim83  09.03.16 11:36

@dortiky.ostrava tak to jde jit na zákrok, akorát pri cr se to sfoukne najednou bez dalšího řezání (mozne to dnes jde uz laparoskopicky?)

 
fiona313
Echt Kelišová 8921 příspěvků 21.03.16 11:45

Krásný deníček. :potlesk:

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 21.03.16 12:29

@fiona313 Děkuji :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Můj první porod


Reklama