Aromaterapie

Těhotenství

Zjistila jsem, že aromaterapie je pro budoucí maminky zajímavé téma, takže jsem se rozhodla něco o ní napsat. Předem ale upozorňuji, že to nejsou moje vlastní nápady, a přiznávám, že všechny informace jsou pouze opsané z časopisu Aromaterapie (1/2002) a ještě z nějaké knížky, tuším, že se jmenuje Aromaterapie v pediatrii, ale jistá si nejsem.

Takže toto jsem vyčetla (omáčky vynechávám):
V průběhu celého těhotenství se NESMĚJÍ používat éterické oleje z těchto rostlin:
bazalka, hřebíček, andělika (angelika), yzop, kafr, cedr, koriandr, skořice, klanopraška čínská, libeček, majoránka zahradní, myrha, jalovec, petržel, pelyněk černobýl, pelyněk hořký, rozmarýn, heřmánek, tymián, kmín, zerav (túje), šalvěj, routa, saturejka, mateřídouška, pižmo.
Do 7měsíců těhotenství se NESMĚJÍ používat:
aksamitník, dobromysl.
Do 4 měsíců se NESMĚJÍ používat:
neroli, petitgrein, verbenka, kakost, jasmín, ylang-ylang, zázvor, kajeputový strom, cypřiš, levandule stoechas (asi úzkolistá, levandule lékařská je v pohodě), máta vodní (neplést s mátou peprnou), fenykl, čajovník, eukalypt, pomerančové květy a listy.

Naopak VHODNÉ během celého těhotenství:
puškvorec, anýz, bergamot, kozlík, vanilkovník, grapefruit, smr ztepilý, třezalka, měsíček, kardamon, vavřín ušlechtilý, cist ladanodárný, kadidlovník, citroník, cibule kuchyňská, mandarinka, meduňka, myrta, pepř černý, jedle, pelyněk citronový, růže damašská, santal bílý, miřík celer, borovice, kopr, chmel, česnek.

A teď ještě, kdy co použít.

Proti náladovosti, celkové podrážděnosti, stavům úzkosti a neklidu:
bergamot, santalové dřevo, pelargonie, kadidlovník, citron.

Proti nespavosti:
levandule, meduňka, bergamot, satalové dřevo, kozlík.

Pro podporu přirozené obranyschopnosti organizmu a ochranu před virovými nemocemi:
citron, grapefruit, máta peprná, jedlové šišky, borovice, smrk, eukalyptus.

Ranní nevolnost:
máta peprná (zkuste nakapat přímo na kapesník a inhalovat podle potřeby), citron, levandule, vavřín ušlechtilý. Toto je ale hodně individuální, takže při prvním použití raději opatrně. Mně osobně pomáhala meduňka.

Zvýšený krevní tlak:
levandule, citron, kardamon, ylang-ylang, aksamitník.

Snížený krevní tlak:
pomeranč, verbenka, grapefruit, jedle bělokorá, cypřiš.

Pálení žáhy:
puškvorec, citron, mandarinka, máta.

POZOR! Vše raději nejdříve vyzkoušejte v malém množství, během těhotenství se mění citlivost kůže, prah čichu a kvalitativní vztah k vůním.

  • Pokud jste dočetly až sem, gratuluji!
  • Pokud jste si něco z toho vybraly a pomůže vám to, budu moc ráda.
  • Pokud vám to celé přijde jako jeden velký nesmysl - je to váš názor, nikomu nic nevnucuju a vy si taky nenechte nic vnucovat. Rozhodně se nepouštějte do něčeho, čemu samy nevěříte.
  • Pokud by byl zájem o něco ohledně aromaterapie těsně před porodem a během porodu, taky můžu něco dodat. Slibuju, že už toho nebude tak moc. Ale jsou to spíš směsi, které se mají namíchat, takže je to trochu náročnější.

***no a všem dohromady přeju pohodové těhotenství a na jeho konci to nejkrásnější a nejšikovnější miminko!

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek