Brusinčata - 49. díl - HRAČKY

Rodičovství

Ahojte, zdravím všechny u Brusinčat! Už minule jsem psala cosi o tom, že již nějakou dobu nosím v hlavě téma na další deníček, takže tady je HRAČKY. S blížícími se Vánocemi a prvními narozeninami většiny Brusinčat (?menšině? ještě jednou gratuluju!) to třeba přijde i vhod.

Uznávám, že v souvislosti s dětmi opět nic překvapivého. Jen si cvičně představte dítě bez hraček. Přijde Vám to taky tak zvláštní? Zkuste se v tuto chvíli rozhlídnout kolem sebe, pokud nesedíte zrovna v internetové kavárně nebo v knihově, ale nacházíte se doma, kde s Vámi žije i nějaký ten malý človíček, určitě Vaše oko spočne i na nějaké hračce. Pokud ne, podezírám Vás, že dřepíte na WC s notebookem na klíně ? tedy závislost na emiminu jako vyšitá, to už snad vyžaduje i návštěvu odborníka. Ale závislosti tu dnes řešit nemíním?

Zpět k hračkám. V okamžiku, kdy jsem se rozhodla věnovat jim několik řádků, začala jsem přemýšlet o tom, jak bych je mohla rozdělit do různých kategorií. Nabízí se srovnání podle věku dítěte, rozdělení na velké a malé, levné a drahé, vhodné a nevhodné. Jenže to pořád nějak není ono. Vemte si třeba ?vhodnost? hraček. Určitě jste se s tím už setkaly ? koupíte štěrchátko pro tříměsíční miminko a doma s hrůzou v očích zjistíte, že výrobce je doporučuje až od tří let. Komedie? Tohle jsem možná opravdu přehnala, ale máme doma kolotoč nad postýlku pro děti od 12 měsíců, hrazdičku vhodnou od tří let a desetiměsíční dítě, které si s nimi ?hraje? asi od svých 4 týdnů. Jsem nezodpovědná matka, když neposlouchám dobře míněné rady výrobce? Pochlubte se, jak moc jste nezodpovědné Vy!

Ale zpátky k těm hračkovým kategoriím. Chvíli jsem Áňu pozorovala (beztak kromě vysedávání u počítače nedělám nic jiného ;-)) a dospěla k závěru, že všechno s čím si hraje, se dá rozdělit vlastně úplně snadno:

 1. Hračky ? hračky
  Sem patří všechno, s čím si hraje a co je k tomuto účelu i předurčeno výrobcem, prostě to, co koupíte v hračkářství ? od štěrchátek, přes hrazdičku s kolotočem a plyšáky až po kostky atd.
  První u nás zdomácněl kolotoč, od svých 4 týdnů ho Áňa vydržela sledovat a poslouchat docela dlouho a já si konečně mohla v klidu umýt vlasy. Večerní nádobí jsem zvládala ?na tři kolotoče? a podobně jsem měla rozplánované i další činnosti.
  Nebojte, nebudu se rozepisovat o každé hračce, kterou doma máme. Jen bych se ještě ráda pozastavila u plyšáků, naši Áňu sice doposud nijak neuchvátili, ale já se někdy nestačím divit, co všechno se dětem nabízí. Když se podívám na zvěřinec, který se nám zatím doma sešel, mám pocit, že výrobci pochopili, že finanční situace rodin s dětmi nebývá vždy zrovna nejlepší, a tak se jim snaží aspoň trošku pomoci nějakou tu korunku ušetřit. Nechápete? Vy nemáte doma vycpaná zvířátka2 v 1(nědy i 3-4 v 1)? My se záplavou plyšáků chlubit nemůžeme, ale přesto už tu máme prasopsa (ten je navíc ještě šmrncnutý teletem), tygrokrávu, žirafovelblouda a pak ještě neplyšové, ale ?kinklací? cosi, co má být nejspíš veverka, ale celkem snadno by se to mohlo vydávat i za medvěda, zajíce nebo hnědou kočku. Jaké mutanty máte doma Vy?
 1. Hračky ? nehračky
  Do této kategorie bych zařadila to, co není sice k hraní původně určeno, ovšem děti si s tím vyhrají až až.
  Spoustu takových věcí Áňa objevila, ukořistila a už jí zůstaly. Krabičky všeho druhu, proložky z bonboniér (samozřejmě prázdné, o to jsem se mileráda postarala), nějaká ta PET láhev, kolíček na prádlo - to všechno už dávno patří k jejím pokladům. Vzdala jsem se už i jedné mísy, do které všechny ty cennosti skládá a vzápětí je z ní vyhazuje, aby je tam mohla naskládat znovu a zas vyházet a tak pořád dokola. Občas si půjčí nějakou tu vařečku, naběračku, lžíci, nedávno si do pronájmu vzala malou pánvičku.
  Pak jsou tu věci, které jí nepůjčujeme, jenže ona se stejně neptá a jakmile je jen koutkem oka zahlédne, neomylně vystartuje správným směrem. Kdo by to neznal ? mobily, klíče, dálkové ovladače? když se zmocní balíčku papírových kapesníčků, do několika vteřin to v našem pokoji vypadá, jakoby se tam přehnala sněhová vánice. A za čím se Áňa začala poprvé plazit? Za mobilem. Co leželo na stolku, když si u něj poprvé klekla? Ano, opět mobil. Já jsem se údajně učila chodit tak, že si naši mezi sebou kutáleli snubní prstýnek a já za ním pelášila jako divá, my si doma nejspíš budeme přehazovat mobil.
  A ještě jednu perličku ? byli jsme na návštěvě u známých, kteří mají zhruba stejně starou holčičku. Ta je vybavená spoustou krásných barevných hraček. Co myslíte, že si z toho nepřeberného množství značkové parády naše slečna vyštrachala? Z koutku zaplněného různými pískacími, zvonícími, hrajícími a blikajícími telefonky, zvířátky, míčky atd. vytáhla plechovku od Coca-coly naplněnou desetníky a dvacetníky.
 1. Hračky-plačky
  Určitě je doma taky máte a není jich zrovna málo, pokud jste je ještě neobjevili, gratuluji a uděluji Vám pomyslný titul ?svědomitý a předvídavý rodič?.
  O čem je řeč? Jedná se speciální odrůdu hraček-nehraček, která ovšem u dětí způsobuje pláč. Patří sem předměty pro děti nejen nevhodné, ale i nebezpečné, bohužel o to zajímavější ? nůžky, nože, skleničky, horká káva nebo čaj, odpadkový koš, čisticí prostředky, prací prášky, elektrické zásuvky, kabely a šňůry od všeho možného? Je jich spousta a máme jich plné domovy. Naneštěstí si nebezpečnost řady z nich člověk uvědomí až v okamžiku, kdy zpozoruje, jak se na ně dítě sápe. A pak naštěstí přichází ten pláč. Proč naštěstí? Mám na mysli pláč, kdy se prtě vzteká, že jste mu zrovna sebrali tu nejúžasnější věc pod sluncem, se kterou si přece chtělo jenom trochu pohrát, možná ji lehce ožužlat. V takové chvíli jsem ráda, že jsem stačila dcerku rozplakat včas. Pořád doufám, že tomu tak bude i nadále.
  Teď budu trochu mentorovat, snad mi to odpustíte, ale aby takových ?hraček? mělo Vaše dítě k dispozici co nejméně ? zkuste prolézt byt pěkně po čtyřech a tak jich co nejvíc vychytat. (Tuším, že tu o tomto nápadu psala už dřív Bára.) Představte si, že jste miminko nebo batole a všechno, co najdete strčíte do pusy (stačí si to představit, nemusíte všechno ochutnávat, ale možná se u toho i pobavíte?).
  A tady mám i prosbu ? napište, jaké hračky-plačky jste zatím objevily Vy. Třeba je máme doma taky, jen o nich ještě nevíme.

Už je to zas dloooouhé jak poslední dny před porodem, takže tímto se loučím a těším se na Vaše komentáře a příspěvky o hračkách jakéhokoli druhu.

Lajka + Áňa (momentálně uklízečka kazet, 10,5 m)

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.04 04:14

Hmm… tak u nás asi nejhroznější hračka byl můj kartáč na vlasy… prcek z něj vyrval jeden ten umělohmotný zub (kolíček, vlas? jak to nazvat?) a ten mu zůstal zapíchnutý v mezeře mezi zoubky…
 sally

Jirina
Neúnavná pisatelka 15248 příspěvků 15.11.04 20:53

Ahoj Lajko a ostatní brusinčátka,

o hračkách bych mohla psát romány (viz asi před měsícem Vrabčákův deníček u Filutů). Když se Jíra narodil, měli jsme tu slovy asi 4 hračky (připadala jsem si jako krkoun, že chudince děťátku nic nedopřejeme) a pak ? znáte to ? každá návštěva přinesla hračku, každé Vánoce, svátek, narozeniny, od narození Haničky všechno dvojmo, takže tu máme doslova hračkářství (známí s mrňatama k nám rádi jezdí, protože si tu děti fakt hezky vyhrajou).

Teď řešíme dilema co pro Haničku, protože vše vhodné pro její věk už dostal kdysi Jíra, takže se mi nechce kupovat totéž, takže většina dárků je zaměřena na Jíru s tím, že Hanička si hraje s tím, co už máme, nebo k těm jeho posléze doroste, nebo jsou hračky vhodné pro oba (stejně to vždycky Jíra vykramaří ať je to čí je to).

Chcete konkrétní tipy s čím si rádi hrajou a co by se jednoletým dalo pořídit na Vánoce? Určitě začnu velkou tatrovkou ? Jíra se s ní naučil chodit, Háňa do ní leze, kaskadéruje v ní, nastupuje, vystupuje, vozit se chce. Pak odstrkovadlo ? znáte takovou tu motorku bez šlapek. Haničce už chybí jen asi 5 cm aby dosáhla na zem, Jíra na ní jezdil asi od roku a čtvrt a pořád ji má rád. Už se těším, až budou drandit dva. Různé vkládačky ? Jíra je miloval a Hanička už je taky zvládá. Míče. Nádobí na písek nebo do kuchyňky (Hanička miluje jeden kastrůlek s pokličkou a pořád ji nandavá a zase vyndavá). Panenky Háňa zatím jen žužlá, ale Jíra je svlíká a nosí a vozí, Hanička dostane k narozkám kočárek, tak uvidíme, kdo si s ním bude hrát. Pak jsme od někoho dostali takové hadrové ? molitanové kostky, je jich 6 a v každé je otvor a v něm je menší hračka ? pejsek, jablíčko … Různě to píská nebo chrastí nebo šustí, jsou pestrobarevné a líbí se oběma dětem. Dřevěné zvířátko s provázkem. Knížek máme asi 20 (taková ta leporela, tj. tvrdé knížky, které se nezmačkají ? hlavně krtky nebo s obrázky od Zmatlíkové a zvířátka).

Víc k tématu ? plyšáci. Hybridů máme taky několik (zajícomedvěd, oslozajíc), máme jich hromadu ? k ?mým? plyšákům, co už jsem měla než se děti narodily, se nám jich různě sešlo asi … snad 50, já je schválně spočítám, prostě celá hromada. Haničku moc nevzrušujou, Jíra si občas nějakého vybere. Dobré jsou k tomu, když se děti učí hlasy zvířátek. Jenže naše telátka je oslintají (milujou cedulky) a nebo si do šuplete s plyšounama vlezou a něco tam vycintají a tuhle jsem koukala, že jsou pěkně zatuchlý, tak jsem jich musela většinu vyprat. Na Vánoce jsem vydala zákaz plyšáků, ale pochybuju, že dalšího přírůstku budeme ušetřeni.
Kolotoč nad postýlku ani jednoho moc nevzrušoval, od té doby, co si Háňa začala stoupat (asi v 7 měs.) musel pryč.

Hračky-nehračky ? vzhledem k přehršli hraček-hraček jich ani tolik nemáme, Háňa se k nim nemá moc kde dostat. To Jíra občas někde něco ukradne (miluje lis na citron, trychtýř, vařečky, krájítko na vajíčka ? s tím dokonce jednou spal a říká mu brnky brnky :o)) ale když večer uklízím, striktně to zase oddělím zpět. Hračky-plačky už mám vychytané po Jírovi, jen Haničku musím hnát od zapnuté trouby (to už Jíra pochopil) a taky si skřípá prstíky do šuplíku (to Jíra taky docela brzy zvládnul). Ovšem naší akrobatce není nic příliš těžké, takže dnes 1) několikrát si stoupla v židličce a vystoupila až na stoleček 2)vylezla na postel, přeběhla ji a nějak zapomněla včas zastavit, takže udělala salto a s žuchnutím dopadla na zem 3) jakmile jdu na záchod, Jíra vyběhne za mnou, Hany za ním a šup na schody (pár jich zdolá a stoupne si a rozhlíží se, aby zkontrolovala svůj úspěch ? zatím ještě nesletěla, ale děsím se). Sušák na sebe už taky párkrát shodila. Z náklaďáku taky padá. Z pod stolu s počítačem ji hned ženu, ráda kouše šňůry. Záslepky v zásuvce jsou striktně narvané, jakmile některou vyndám a používám, Jíra záslepku hlídá a hned ji pak běží dát nazpátek (ale spolehněte se na to, že). Mobil a televizní ovladač atd. nechávám výš než dosáhnou Jírovy ručičky (dnes si vysypal z koše hračky, stoupl na koš a už dosáhl na sekretář! Mě snad omejou). Cloumají mřížkou u krbu (od zimy jsme v něm netopili, děsím se až budeme). Tuhle jsem něco vycejprala v kuchyni a Hany po tom ukouzla a upadla. Tahají za záclonu, na Jíru jednou sletěla i s konzolí vyrvanou ze zdi. Jíra zatahal za takový ten vzdušný kořen od kytky a i s květináčem mu spadla na hlavu. Hanička shodila lampičku. Mám pokračovat? Je zázrak, že jsme zatím neměli žádný úraz!

Návody na hračkách mě taky dojímají, vrchol byl dětský trakářek ? takové to plastové kolečko na písek. Jednolitý kus plastu a na něm cedule: nevhodné do 3 let, obsahuje malé části, nebezpečí vdechnutí. Tak si představte, jak děcko vdechuje nebo polyká metrovou věc :o))) Tak maximálně pro velrybí mládě, ne?

Ahoj Jiřina s Haničkou (za týden už 1 rok!!!)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.04 10:26

Hračky-plačky: skřínka s chemikáliemi-šampony, mýdla, indulony, prášek na praní, aviváž, savo…to jsme řešili důrazným „tam nemáš co dělat“ a zavázanou šnůrkou kolem úchytů…dneska nás chodí upozornovat, že není zavázaná šnůrka, když náhodou zapomenem.

cokoli co pálí - nechali jsme ji sáhnout na rozehřátou žárovku-velmi účinná metoda. Prstík byl lehce zarudlý cca půl hodiny, dítko dvě minuty plakalo. Od té doby stačí říct pozor pálí a je klid.Když je zvědavost silnější, volím metodu „pálí, chceš si šáhnout?“-nikdy si šáhnout nechce.

nůž, nůžky, atd - zde pomáhá pouze důsledně hlídat a mít oči všude.

jinak pozor na rychlovarnou konvici-vylévat zbytek horké vody a dávat ju co nejdál od kraje kuchynské linky by mělo být zlatým pravidlem.
Vaření - pokud možno na zadních hořácích.
Hračky na hraní - počítat s tím, že děti mají neuvěřitelnou schopnost přijít na to, jak si s nimi lze ublížit..(tuhle jsem čapla dcerku, jak se houpe v houpacích kohoutech ve stoje - hrozně se tomu smála, jak chytala balanc)
Pozor na penenky s vlásky - není nic příjemnějšího, než když se dítě dáví umělohmotnými chlupy…

a vyplatí se znát pár špatných příkladů. U nás je strašákem manžel, který měl v dětství několik těžkých úrazů kvůli nepozornosti těch, co hlídali - bohužel. Špatná zkušenost se vyplatila aspon v tom, že máme oči skoro všude a nemám strach ju nechávat samotnou babičce, protože vím, že bude opatrná.

nakukovatelka elda+ lída 16měsíců

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 16.11.04 13:20

Ahojda holky!
Lajko, super denicek! docela jsem se i pobavila. :)

Tak k nasi zasobicce. Misa ma hromadu hracek (potvrdi i Brendy) a ma je v bedne od pampers v obyvaku… kde jinde… abych na ni prece videla kdyz sem na emiminu. :) Asi jako LAjka nedelam nic jinyho nez ze koukam na Misutku a nebo na internet… vazne uvazuju o leceni… :oD

Jinak plysaci se u nas vyskytuji taky… kdyz nejakyho koupim (vybiram si jen identifikovatelne kousky) tak moje mamka prohlasi ze musim mit nejaky trauma z detstvi… ze pokazdy kdyz du do obchodu tak z nej nevylezu aniz bych si aspon na plysaka nesahla jednim prstickem…:o) Michalka zatim plysaky naky moc nee, spis jen pejska se kterym se obcas pere… :)

Hracky - hracky… ruzne od drevenych … ty doporucujem na zuby (dnes vecer moc plakala, jist nechtela, dudaka nechtela, byt u me nechtela a nakonec pomohla takova ta dreveny tycka s kulickama na provazcich…a spala az do rana. :o) - asi zuby, ale jaky kdyz ma vsechny venku?), plastovych pocinaje a gumovych konce. Hrkaci, hrajici a nic nedelajici… vse v krabici a Misa obcas vykramuje a vytahuje.

Hracky - nehracky… tak u nas taky funguje mobil - pokud mozno svitici, ovladac ale hned to leti pryc… takze zas tak zajimave to neni. A uplne nejlepsi jsou casopisy, letaky a knizky… vse co se da muchlat. :-/
A za cim ze se to Misa rozplazila? hadejte… neuhodnete. ZA obyc tuzkovejma baterkama… :)

Hracky - placky… zatim u nas neobjeveny… nastesti. Ale vim o kabelech pod stolem, zasuvky nastesti vsechny za necim, ale kdyz uz se nejaka ukaze tak je to opravdu velikansky pokuseni… :)
PAk sem je to asi 3 dni kdy jsem v nejakym poradu videla seper udelatko (magnetickej zamek) a uvazuju o jeho porizeni do koupelny na skrinku kde to je sama chemikalie. Jinak tim ze jeste nestojima a na nic nedosahneme se nam zatim kuchyn nepozdava nicim zajimava, krom jidla, ale zato nas lakaji supliky… uz nam tam jednou zustala rucicka, ale asi to moc nebolelo, protoze tady o ponauceni neni ani naznak. :o)

A o tech spatnych zkusenostech bych taky mohla povidat… neter se v 1roce oparila cajem na lince. NAsledky… jeste po 7 letech velika jizva pod bradou a fleky na zadech a hrudniku. A hlavne velikanska jizva zucastnenych na dusi… ja to nastesti nevidela.

tot asi vse k tematu. Jinak na dnesek Misa stropila silenou vecerni scenu. Vubec tohle u ni neznam. Hodinu hystericky plakala, natahovala se po mne, kdyz sem ji vzala byla to desna legrace, kdyz sem ji zkousela dat najist jestli nema njeste hlad tak delala ze tam neni a to vse zavrsovala smudlanim ocicek jak chtela spat… nakonec sem se po ohode s barou po ICQ rozhodla ze ji prevleknu do znameho nocniho overalku a v tu ranu usla. Tak nevim. Dala jsem ji poprve jakoby pyzamko tak jestli to mohlo byt tim… ale za hodinu byla vzhuru zas a opet to samy, ale jen asi 15min. o pulnioci jidlo a ve 3:30 opet znamy rev… jidlo nechtela a nechtela byt ani u me. TAk sem si ji vzala do postele a tam rvala porad… nakonec sem ji donesla jiz vyse zminovane drevene hrkatko, zacala si ho ocumlavat a hrkat si s nim a byl klid. TZA chvilku usla a spala az do rana a bez dudaku. Tak ze by nejaky novy zuby?

No, koncim at zemne neni precist zbytek a jdu jeste chvilku relaxovat nez se to moje zvire vzbudi a poletime ven do toho necasu sedyho.

Tak papa DArka a Misutka skoro 10m

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.04 20:01

Eldo,

díky za příspěvek a hlavně za cenné rady. Nad rozehřátou žárovkou jsem se nejdřív zděsila, ale když jsem to dočetla, přijde mi to celkem neškodné a zřejmě účinné, takže se chci zeptat, v jakém věku jste tuhle drasťárnu praktikovali? Ne, že bych už žhavila lampičku, ale člověk nikdy neví, co se kdy bude hodit ;-)

Mějte se i s Lídou pohodově (a bezpečně),

Lajka

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 16.11.04 21:21

Novinka! Michalka se postavi v postylce z leze :o)… takze konec snadnemu uspavani… :o(

Darka

Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 18.11.04 19:44

Ahoj píďata a maminy,

Lajko, moc hezký deníček. K hybridům ? doma máme ?hrochosaura?. Je to jakýsi kříženec dinosaura a hrocha. Ale hračka je to vyvedená. Docela se jim povedla :o))))
Hračky-nehračky: vše už bylo asi vyjmenováno. Klávesnice je taky dobrý objekt.
A hračky-plačky: no jednou měla Janina taky štěstí. Byla asi 5měsíční???. Ještě nelezla jen se dokázala přemisťovat koulením. A najednou slyším ránu. Zatahala za kabel lampičky, která byla zacvaklá na africké sošce a ta spadla vedle ní. Když jsem přiběhla, bylo mi děsně. Chudinka měla víc štěstí, než máma rozumu. Soška sice nebyla obří, ale rána by to byla beztak velká. A jednou se už už začínala natahovat na šňůru visící od žehličky. Tak to už jsem se hystericky rozbrečela, když jsem viděla, co se mohlo stát. Fuj, už si dávám na podobné nehody - doufám pozor.

JIŘKO: koukám, že molitanové zvířátkové kostky jsou oblíbené. To jsem ráda. Objednala jsem si je a zdá se, že je to dobrý typ :o)))
Hanička je dobrý drak. A hele matko, přiznej se, že už trénujete do cirkusu :o)))

DARKO: Třeba se Mišutce začínají pomalu drát stoličky. Sice by to bylo docela brzy, ale?????. Amálku už začínají trápit.
Jo a fotečku dortu-medvěda Ti neposkytnu. Nakonec se medvěd konat nebude. Můj taťka se nabídl, že Janičce udělá dort, tak budem pokračovat v tradici a dort bude mít medvěd od dědy.
Můj děda byl cukrář a taťka od něj obšlehl výrobu ovocných agarových dortů, tak by mu to bylo líto, kdybych odmítla :o))

Jinak od minulého týdne se Janča pokouší o krůčky. Nejvyšší počet jsem zaznamenala 29. Ale byly to opravdu pidikroky. Urazí tak maximálně 2 metry. Ale pohled je to legrační. Jako malý robůtek.

A také prorazily dolní dvojky. Tak už je to šestizubec :o)))Rýmu ode mne nakonec nečapla. Jeden den začínala kejchat a už to vypadalo, že nás zase nemine odsávací teror, ale pak to přešlo.
Jo a už jsem konečně pochopila, jak to DARKA myslela, s tím zakleknutím nad Mišutkou a udržením zmítajícího se tělíčka a hlavy v klidu.:o)))

Zatím pá,
Martina a Janina (11,5 měsíce)

Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 18.11.04 19:46

Jééé to jsem, ale truhlin.
Samozřejmě - dobrý tip :o))

kostka
Kecalka 405 příspěvků 18.11.04 22:35

Ahoj všem,

v neděli večer jsem ještě psala do starého deníčku a až v pondělí jsem si všimla, že už jsme měli v tu dobu nový :o.

Hračky - Pavlík si teď hodně vyhraje s autíčky, o vkládání se pokouší, taky přišel na chuť prohlížení - moc se mu líbí knížka tučňáček Pingu, tu mu půjčuju jen pod dohledem, jinak by už byla na kusy. Zatím nechce stavět z kostek, jen bořit. A dřevěnou kostičkou po mně tuhle hodil, že se mi udělala modřina na ruce. Hybridoplyšáky snad ani nemáme, jen jsem teď koupila dřevěnou berušku na kolečkách a manža tvrdí, že je to šnek.

Hračky nehračky - to se budu asi opakovat, ale dnes většinu dne strávil hraním si s velkým smetákem. Pokouší se zametat, všelijak s ním manipuluje…dávám pozor, aby na sebe něco neshodil, má velký dosah. Taky štětka na láhve je vděčným objektem. Fotit se skoro nedá, jakmile spatří foťák, maže k němu a chce ho.

A hračky plačky - nejstarší dcerka si asi v 9 m na nožičku strhla docela těžkou vázu. Měla jsem ji na stolku, pod ní byly noviny a jak za ně zatáhla, samozřejmě váza spadla. To by si člověk nafackoval. Utíkala jsem s ní na rentgen, měla to naštěstí jen naražené a trošku oteklé. Jak se Pavlík začal trochu batolit, všechny ubrusy jsem zrušila, nádobí a zvlášt horké a těžké věci dávám co nejdál od okraje…Asi v 10 měsících se mi dávil kouskem listu z kytky, měla jsem co dělat, abych ho vytáhla.
No nevím, ale to pálení žárovkou..Stačilo nám jen zpravidla jen přiblížit ručičku dítěte k horkému předmětu a důrazně říct - pálí - a děti si daly pozor. I když je fakt, že Pavlík ten prstík natáhnul a žehličky se dotknul, natěstí jen trochu víc hřála, stejně trošku zaplakal a jak jí vidí, s respektem říká: pá.

Jiřko - chtěla jsem se tě zeptat-jak má Hanička tu motorku-odstrkovadlo - má vpředu 2 kolečka nebo jen jedno? A jestli jedno, je dost stabilní? Chceme ji Pavlíkovi k vánocům a nevím, jestli s jedním nebo dvěma kolečky.

Brusinko - písni kdyžtak, kde objednáváš ty kostičky,abych na ně taky mrkla.

A co holky chystáte malým k ježíšku?

Papa

Hana a Pavlík rok a 10 dní

Darka
Zasloužilá kecalka 527 příspěvků 19.11.04 21:40

Ahoj Holciny!
Tak se porad dokopavam k tomu abych napsala denicek. Pokud se tu neobjevi v pondeli a nebo utery tak uz se neobjevi. :)
Ale ne, snad to stihnu… nesmim porad vysedavat na ICQ ale taky neco delat. Jinak pristi tyden nebudu doma. Uz v Nedeli vecer se stehuju k nasim a v utery se jedu podivat za Misou a MArtinkem. Sopusedi predelavaji byt a kdyz nejakej stavbyvedouci nebo co to je videl na chodbe kocarek tak doporucil abych se odstehovala. ATkze za tyden me tu zas snad mate.
Jinak Misa se uz sama krasne posazuje - asi okoukala od Filipka od Brendy co tu byli na navsteve, v postylce nedela nic jinyho nez ze stoji, ale dnes vecer si asi i zpet lehla a usla. Kdyz stoji a reknu ji at udela haci tak si jakoby pridrepne. NA otazku jak dela kociocka tak zvlastne chrci… nevim proc a kdyz ji reknu ze cici tak to opakuje. PE - pes dela BA - BAf, posila pusinky tim ze mlaska, pejskovi (je to kocka na polici nad zidlickou) u svaciny a nebo obeda povida PE PAPA - pes papa - asi zrejme mu oznamuje ze ji. :oD

Tot asi vse z nasich novinek

tak papa a ja jdu taky zehlit a pak musim pokoukat 2 serialy a pak snad ten denicek. :)

Darka a Misutka 10mesicu - zitra

Jirina
Neúnavná pisatelka 15248 příspěvků 19.11.04 21:59

Ahojda holky,

dnes mám zase jen Jíru, Hanička je u babičky. Chudinka Hany poslední dobou nějak hodně kaká (ale jako průjem se mi to nezdá) a párkrát jsem si toho hned nevšimla, takže měla úplně rudou prdelku až plakala bolestí při utírání. Mazala jsem rybí mastí a bepanthenem a včera večer už to bylo skoro dobrý. Dnes ráno se vzbudila pokaděná a zadeček má zase celej rudej a zase plakala, když jsem jí na to sáhla, bobulka malá. Tak jsem jí dávala banán, aby jí to trošku ztuhlo a nekadila tolik, tak snad se to zase zlepší. Zítra slavíme narozky, přijede prababička s bratrancem a přijde babi s dědou a teta, takže ve velkém stylu :o) Upřímně se těším až to budeme mít za sebou, protože je toho nějak moc najednou ? v srpnu Háňa svátek, v září Jíra narozeniny, v říjnu u nás slavil svátek bratránek … Dort už je upečen (piškotový jen z vajec, cukru a mouky), náplň (z pudinku, tvarohu a želatiny) a zdobení ovocem budu dělat až zítra. Doufám, že babička ještě donese nějaké dárky, protože my s prabábi jsme se složili na kočárek a nic dalšího pro holčičku nemáme :o( Tak aby si nemyslela, že jsme krkouni :o)
Když já mám pocit, že už všechno máme, tak vůbec nevím, co té Háně kupovat. K Vánocům to prostě dostanou oba společně a spíš jsou to hračky na starší než roční děti.

Kostko, ty kostky máme Sassy a je na nich na cedulce adresa www.sassybaby.com. Odstrkovadla máme dvě (každý dítě svoje) ? to Jírovo má kolečka menší a vepředu 2 (vzadu taky), ale je to takový to jen kostřička, osobně bych ho nevybrala. Sedátko je hodně vzadu a Jírovi trvalo do roka a půl, než správně dosáhl na zem. Hanička má klasickou motorku, kola má větší a vepředu jedno, ale sedí se tam uprostřed, takže na zem dosáhne dřív. Ještě nedosáhne ani na jednom. Jíra jezdí na obou a neřekla bych, že by stabilita byl problém. Hany si u nich zatím stoupá a tlačí je a nijak s nima nepadá.

Jo a Hany už má taky 6 zubů ? horní jedničky i dvojky a dolní jedničky.

K našim hračkám plačkám jsem zapomněla vyjmenovat lampičku ? nemáme hotové osvětlení nad jídelním stolem a zapojujeme lampu do zásuvky asi 2 metry vzdálené (až když děti u:,–(íme do židliček). Jenže Hany si u jídla pořád stoupá a bojím se, že sletí, tak jsem ji už dala na zem ? a co se stalo, zatahala za šňůru u lampičky, shodila ji, prdla žárovka a vypadly pojistky až na ulici! Jinak na troubu už si trouba sáhla taky, bambula tam držela ručičku a řvala (zrovna jsem Jírovi utírala zadek po kakání, tak jsem ji nestihla uchránit). Namočila jsem jí to do studený vody, naprosto nic se nestalo, protože když peču, na dvířka se sáhnout dá (to u mamky ne!). Nahoru na sporák má ještě hooodně místa a i Jíra je poučen že pálí. Ale pozor! Čudlíky u sporáku Jíra otočit neumí, protože to nejde úplně lehce, jenom co jde lehce ?bez cvaknutí? je teplota u trouby, takže jsem tuhle pekla na 150 stupňů a za chvilku zjistila, že mi to mizera otočil na 300!

Koukám, že termíny a adresáty deníčků máme jen do konce listopadu, jak to bude dál? Já přemýšlím, že moje psaní asi ukončím, protože mi přijde, že tou ?Hančinou řečí? se pořád opakuju a už to nikoho nebaví … No za víc než dva roky už mám nárok :o)

Představte si, že teprve příští týden jdeme na vítání občánků!!! Docela mě pobavilo na té pozvánce číst ?vítání novorozených občánků …? jsem si říkala jestli se nespletli, ale u nás vítají prý jen 1× ročně a loni jsme to nestihli, tak můžeme být rádi, že aspoň něco :o)

Tak ahoj Jiřina s Haničkou, už za 4 dny 1 rok

Brusinka
Kecalka 436 příspěvků 21.11.04 10:55

Ahojky,

KOSTKO: objednávala jsem kostky na plavání, ale lze je objednat ?u Mamuta?
www.mamut.cz. A jak už Jiřka napsala, jsou od Sassy.

JIŘKO: neukončuj psaní. Za sebe musím podotknout, že se mi Haniččino žvatlání líbí a je to rozhodně příjemná změna. Tak osobně se přikláním ať Hanička píše dál:o))
HANI: no sice Ti maminka říká opice, ale neber to tak doslovně. A nepracuj tak usilovně na červeném zadečku !!! :o)).

DARKO: Mišutka je šikulka. Janča k ní bude muset asi do školení. Tuhle ze sebe při dlabanci dostala něco jako ?mňam?. To je asi tak vše :o))
Zdržíš se v Praze dýl? Nebo jenom v úterý. Mohly bychom se třeba nějak sejít.
V pátek jsem díky nové internetové kamarádce objevila v nákupním centru na Floře úžasný dětský koutek. Je to spíše pro větší děti, naši ?převážně lezci? to mají trochu náročnější. Oči matek neustále přišpendlené, zda se prcek neblíží pod nohy nějakého většího špunta. Ale pokud tam není moc přebatoleno, tak není problém. Janča byla (myslím:o)) nadšená :o)) Sledovala děti válející se v kuličkách, a když bylo v kuličkárně volno, prskla jsem jí tam. Byla kouzelná, když se snažila vyhrabat ven. No zkrátka příjemná změna. Moc sympatický koutek.

Takže kdybys pobývala u Míši, na Floru to máte blízko a případně (teď už je to počasí doooost hnusný) můžem udělat nějaký pidisrazík tam.
Promyslete holky. Samozřejmě i ostatní

Zatím čauky,

Martina a Janina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.04 13:46

Ahojky!

Posíláme všem Brusinčatům a jejich maminkám spoustu pozdravů!! Myslela jsem si, že s nastupujícím školním rokem se můj přístup k internetu výrazně zlepší - tak to jsem se mýlila, asi se frekvence mých příspěvků nezlepší - ale přečteno mám všechno - tím se dostávám k řadě poděkování:

Brusince - dík tvému popisu postupného prodlužování nočního spaní jsem se rozhodla udělat rázný krok s cumláním prsa každou hodinu - pokud máte někdo tento problém a chcete se do toho taky pustit, tak držím palce - snaha bude odměněna - začala jsem tím, že jsem Jankovi při prvním nočním probuzení nedala prso, ale u sebe v posteli jsem ho hladila a zpívala a povídala pohádky, on střídavě křičel a kňoural - ale nebrečel takovým tím ukrutně hysterickým řevem (což mě ohromně povzbudilo, protože takové křičení opravdu nesnáším). Takovéhle uspávání trvalo zezačátku zhruba hodinku, pak usnul po probuzení dostal prso při příštím probuzení opět pohádky a zpívání - další noc to samé, třetí noc výrazný pokrok při probuzení stačilo pohladit a spal do deseti minut - asi tak po týdnu spí zezačátku noci 5-6 hodin někdy v polovině se sice probudí, ale buď usne sám, nebo stačí pohladit, pak se budí po 2-3 hodinách, ale celkově se mi tak s kojením ulevilo, že se to ani popsat nedá

Lulu - díky tvému kuchařskému umění jsem s velkým úspěchem zavedla ovesnou kaši se skořicí - skořici mi totiž vůbec nenapadlo dávat a samotnou kaši - ani s ovocem či přesnídávkou Janek nějak nejedl - kaši mixuji - i když jsou vločky rozvařené, tak se mu nechtějí kousat

Všem kuchařinkám co poslali receptík na narozeninový dort - nakonec jsem se rozhodla, že spáchám klasiku piškoty, ovoce, kys. smetana a tvaroh s jogurtem - tak doufám že se zavděčím jak oslavenci tak gratulantům …

No a ještě trochu novinek od nás - Janek se naučil chodit v 10 a 3/4 měsících - takže teď už frčí zá:,–(ně po svých - zvládá nejrůznější terénní nástrahy a přesuny rozměrných předmětů, takže je s ním ještě větší zábava … úžasně vypadá třeba při hraní s gymnastickým míčem (máme ten největší o průměru 75 cm) vedle něj Janek vypadá celkem malinkatý, ale umí ho výborně válet po celém bytě, zatáčky, prahy - vše zvládá a při pohledu na něj to nedá si nevzpomenout na hovnivála - docela se nasmějeme, taktéž má zálibu v kopané - podobně jako Hanička běhá za míčem a kope a vůbec při tom k mému údivu nepadá. Míče jsou vůbec hodně oblíbené - kutálení a házení je jedna z největších zábav - pak se Jankovi moc líbí čtení knížek - myslím že už umí říct „číst“ zní to jako číííít a výborně staví lego - věže mu jdou jako nic a s legovláčkem jezdí po kuchyni a pusou dodělává zvuk motoru …

Podzimní nepříjemné dny občas trávíme v mateřském centu - je tam úžasně veliká a hračkama maximálně zásobená herna plná dětí a Janek je tam opravdu ve svém živlu, pokud počasí dovolí jsme na dětském hřišti či na písku, často jezdíme krmit kachny k řece, chodíme na plavčo - potápění je už dlouho naprostou samozřejmostí no a pak samozřejmě Janek průzkumničí doma - leckdy se divím když od někud vyhrábne pečlivě uskovanou hračku, kterou už považuji za ztracenou …

Co se jídla týče tak se můžeme směle zařadit mezi „matlámo - patlámo“ vyrobit „blátíčko“ umí Janek snad ze všeho - jinak jsem moc spokojená s jeho apetitem, jí podle mě hodně a téměř vše co mu předložím

Prodělali jsme v září také šestou nemoc - zábaly u nás byli na nočním pořádku, ale jinak Janek o nemoci ani moc nevěděl - akorát ho to šíleně zpomalilo - už před ní se sám pouštěl a celkem obstojně pár krůčků udělal a po třech dnech horeček to zapomněl a další měsíc chodil jen za ruku a při puštění si hned sednul a začal se ruky domáhat - to bylo celkem mrzuté, protože už jsme se těšili, že naše bolavá záda dostanou pauzičku.

Jinak Janek docela trpí atopickým ekzémem, takže kožařka je naše spása - matláme co se dá a vcelku to pomáhá - myslím že se tady některá z vás zmiňovala o homeopatikách - nemůžu to zpětně vyhledat - nemohli byste mi to napsat ještě jednou?? a tuším že někdo koupe ve vývaru (šlemu) z vloček - tak to asi co nejrychleji taky vyzkouším. Jinak naše výborná mastička se jmenuje Elidel - kdybyste chtěli experimentovat na medicínské úrovni …

No a protože jsme stihli oslavit Jankovo první rok dříve než jsem se dostala k internetu, tak ještě ve zkratce musím popsat - měli jsme oslavu rozdělenou na dvakrát - v úterý 16.11. jsme měli oslavu s babičkama a dědečkama doma - byl dort a spousta dárků, sváteční středu jsme měli takovou volnějsí zábavnou a ve čtvrtek 18.11. (narozeniny) jsme to začali pořádně rozjíždět - Janek se vzbudil v 6 ráno a hned v naší posteli dostal první dáreček - lego - asi hodinku si s ním nevěřícně hrál - chrastící kostka a panáčkové byli ohromným překvapením - pak jsme dali snídani a pár dalších dárečků a po dopoledním spaní jsme vyrazili (všichni neb si táta vzal na takovou slavnostní událost dovolenou) do herny v mateřském centru - potom chvilku hraní venku a po odpoledním spaní jsme si šli užívat do dětského bazénu - no myslím, že se Jankovi narozky líbíli …

Mějte se všichni moc a moc krásně všem oslavencům přejeme co nejkrásnější oslavu a pořádnou porci dortíku

Zdraví Sýkorka a Janek 1 rok a 3 dny

Vložit nový komentář