Ať se nám dobře šlape

Rodičovství
  • emimino
  • 07.01.02

Jakmile naše dítko začne chodit, přibude jedna starost nákup botiček. Na trhu je spousta dětské obuvi různé materiály, různé tvary, různí výrobci. Jak vybírat a kupovat dětskou obuv a neudělat při tom botu...

Jakmile dítko začne dělat první samostatné krůčky je třeba opět sáhnout do peněženky a zajít na nákupy.
Koupit neposednému dítku správnou botu není záležitost jednoduchá. V obchodech není v sortimentu dětské obuvi často velký výběr (rozhodně se to nedá srovnat s výběrem pro dospělé).
Cena dětské obuvi je také často dosti vysoká, někdy je srovnatelná s obuví pro dospělé. Ceny se pohybují nejčastěji v rozmezí od 300,– do 1000,– Kč, u papuček od 100,– do 200,– Kč.
Ortopedi však varují přes „šetřením“ a nákupem obuvi na tržnicích nebo dokonce nákupem obnošené obuvi.
Podle lékařských studií se 90 % dětí rodí se zdravýma nohama, s věkem však roste počet vad až na 67 %, přičemž až 30 % tvoří poškození nohou v důsledku nošení špatné obuvi.
Dětská noha se od dospělé nohy velmi liší - je baculatější, její kostra je tvořena výhradně chrupavkovitou tkání, v podkoží je více obalena tukovými polštářky. Patní kost není zcela vyvinuta, pata je užší. Přední část má vějířovitý tvar, prsty jsou pohyblivější. Má sníženou citlivost proti bolesti, proto také často dítko ani nevnímá, že mu bota nesedne, že ho tlačí.
K poškození nohou dochází nošením nesprávné obuvi (malá, úzká, příliš široká a příliš velká), nepřiměřeně dlouhou chůzí a stáním, nepřiměřenou hmotností, nedostatkem pohybu, chůzí naboso po tvrdých a rovných podlahách.
Noha dítěte roste rychle a mění se ve všech proporcích. Z počátku roste v průměru o 15-18 mm za rok, u starších dětí o 8-12 mm za rok. Ve věku 2-3 let potřebují děti během roku 2-3 velikosti obuvi. Noha neroste plynule, ale ve skocích.
Boty by měly být z přírodních materiálů, měkké a prodyšné, měly by absorbovat vlhkost. Podešev musí být kvalitní, bota má mít pěnovou vkládací vložku, anatomicky tvarovanou stélku. Opatek má být dostatečně tuhý, dlouhý a vysoký, aby noha byla dobře fixovaná. Podpatek má být co nejnižší, s velkou plochou pro udržení stability. Bota by měla být co nejlehčí.
Před nákupem obuvi je dobře znát velikost nožičky - tedy délku a šířku. Bota by pak měla být větší maximálně o 0,5-1,5 centimetrů. Nejdříve tedy požádejte v obchodě o „měřič“ délky chodidla a nožičku změřte. V žádném případě nekupujte obuv bez vyzkoušení - některé děti mají vysoký nárt a do řady botiček se nedostanou.
Investovat do správné obuvi se určitě vyplatí - vždyť naše dítko udělá během dne okolo 20.000 kroků.

Váš příspěvek
janatwins
Nováček 1 příspěvek 25.01.02 21:14

Můj 14ti měsíční chlapec, již 2 měsíce chodí a musím říci, že vhodná obuv je opravdu důležitá, neboť bez botiček chodí po špičkách, což neni správné. Měla bych jeden dotaz, zda někdo by mi nemohl poradit o možnosti, kde koupit speciální obuv, neboť můj Vládík má velice vysoký nárt a zatím jsem mu domácí obuv musela vpředu rozstříhnout. Venku ještě nechodí, neboť má ještě sestřičku a když jdu sama neni možnost ho postavit a nechat chodit. Tudíž na ven boty nemáme, ale obávám se, že budu mít velký problém je sehnat. A tak prosim poraďte, kde nebo kdo by je případně upravil. běžné obuvy či obchodní domy nevyhovují. Děkuji

Dickie
Nováček 7 příspěvků 01.02.02 11:12

To je těžký, záleží, kolik do botiček taky chceš dát. Pokud jsi z Prahy, zkus se podívat na Bertramce, tam je prodejna Zdravé obouvání, tam právě mají v sortimentu i boty úzké, široké … prostě na „atypickou“ nohu. Ale bojím se, že v dětských velikostech toho taky moc mít nebudou. Ale třeba by byli schopní aspoň poradit. Ale počítej každopádně s dost vysokými cenami. Ona to přece jen je anatomicky vhodná obuv od značkových výrobců. (Pro představu - lodičky z pravé kůže, jednoduchoučké, naprosto klasické, mě stály 2500. Faktem je, že moc jiných možností nemám, protože se mi propadá příčná klenba, ale na operaci to zatím není, a mně se na ni ani nijak nechce. Takže mi nezbývá než neničit si nohy ještě víc.)

Vložit nový komentář