Deníček maminek v zahraničí č. 34

O životě

Evča se ptala, jak jsem vybírala školku, tak zkusím napsat svoje priority třeba se někdo přidá ještě s nějakým nápadem nebo zkušenostmi.

 1. je třeba zjistit, jestli se jedná o pre-school nebo day-care. A někdy se ty pojmy trošku matou a název neodpovídá programu. V zá:,–(ě day-care je odkládárna dětí, kdy děti můžou přicházet kdy chtějí, odcházet kdy chtějí. Tam dávají děti většinou pracující maminky, což znamená, že děti tam jdou i když jsou třeba nemocné. Já jsem hledala pre-school - místo, kde jsou stanovené hodiny od kdy do kdy tam děti jsou. Kam chodí děti na „part time" - tj. třeba jen na pár dopolední či odpolední týdně. Jsou to děti maminek, které jsou doma - a tudíž je větší pravděpodobnost, že nemocné dítě skutečně doma nechají.
 1. hledala jsem školku, kam chodí „part time" děti. Pokud by moje dítě bylo jedno z mála part time a zbytek full time, tak by se mohlo stát, že se nezúčastní všeho programu. Učitelka třeba něco začne dělat jeden den, dodělá to druhý den. A co dítě, které vždy je jen u půlky výkresu nebo výuky? Které nikdy nic nestihne dodělat nebo přijde a nemá co dělat, protože děti pracují na projektu z předchozího dne?
 1. hledala jsem školku s pevným programem. Školka, kde den vypadá stylem „no, napřed jsou děti na hřišti, pak mají svačinu a pak mají volný program ve třídě" není něco, zač bych chtěla dávat peníze. Naše školka je otevřená od šesti, to je volný program. V devět (kdy začíná Tom) mají circle time - přivítání, nějaké písničky, čtou pohádku, ukazujou si písmenka, říkají si, který je den a měsíc, počítají atd. Pak mají „arts" - něco malují, lepí, modelují. V deset je potty time, diapers (pro plínkáče), mytí ručiček a svačina. Po svačině jdou ven, v půl dvanáctý zase záchod, plínky, ručičky a oběd. Kolem čtvrt na jednu Toma vyzvedávám, ostatní děti se ukládají ke spaní. Program je tedy takový, že děti mají společné činnosti, mají organizovaný čas, ale mají i čas se „vylítat".
 1. důležitá je pro mne policy ohledně očkování (všechny děti musí mít očkování a lékařskou prohlídku před nástupem) a nemocnosti (např. že dítě s horečkou nebo průjmem si musí rodiče nechat doma a do školky nesmí dřív než po třech dnech nebo s lékařským potvrzením o tom, že je zdravé).
 1. poměr dětí k učitelkám. Kalifornské zákony nařizují u dvouletých nejvýše 1:12 - což mi ještě pořád přijde šílené - v tomto počtu ta učitelka stíhá nanejvýš tak měnit ty plíny a hlídat, aby se děti moc nezmrzačily - ale o nějaké výuce nemůže být, podle mne, ani řeči. U nás je 1:7 a považuju to za hraniční; 1:5 bych viděla raději. Důležité je ale obhlídnout na místě - byla jsem ve školce, která inzerovala 1:6, ale já tam teda viděla jen jednu učitelku na asi deset dětí. V naší školce, když se stane, že jedna z učitelek nemůže přijít, tak do třídy nastupuje ředitelka nebo zástupkyně. Prostě ta učitelka tam NESMÍ být na ty děti sama. Když jsem volala do „naší" školky poprvé, tak se mi ředitelka omluvila, že je zrovna ve třídě a bude v kanceláři až odpoledne, ať si zavolám později, protože nemůže opustit děti. Byl to jeden z důvodů, proč jsem tuto školku vybrala - to, že tam DĚTI mají přednost před vším ostatním.
 1. je dobré popovídat si s učitelkou o kázni. Co dělají, když děti neposlouchají, jsou agresivní atd. Jestli nějak pracují na plínkách (tj. posazují i plínkové děti na záchod nebo nočník a podporují bezplínkáče). Tady záleží hlavně na tom, jestli máte pocit, že jste s učitelkou „na stejné notě" - jestli máte pocit, že ona ví o čem mluví a že říká věci, které byste řekli vy sami.
 1. školka by měla mít nějaký program - děti by měly rozvíjet základní sociální dovednosti (pozdravit, poděkovat, podělit se o hračky, spolupracovat); jemnou motoriku (kreslení, puzzle, modelování), hrubou motoriku (prolejzačky, tříkolky, pískoviště). Samozřejmě, papír snese hodně - chce zase pozorovat - jak je třída vybavená, jak je vybavené hřiště, jsou ve třídě dětské výkresy, jsou tam knížky… byla jsem ve třídě, v které bylo jen pár prázdných botníků, celkem asi tři autíčka a jedna (prázdná) kuchyňka - děti se seběhly ke mě a k Lise a chtěly si s námi hrát. To, že návštěva je jediná atrakce za celý den, je opravdu dost smutné. Neviděla jsem tam knížky, neviděla jsem koutek na čtení, neviděla jsem puzzle…
 1. Strava - některé školky poskytují stravu, některé ne. Ovšem obědy za tři dolary, kdy jídelníček sestává z chicken nuggets a hranolků, případně corn dogs a chipsů… Naše školka nemá obědy, děti dostávají svačinu. Svačina vypadá třeba cereal a banán, crackers a mléko, bagel a cream cheese - prostě to docela jde. Obědy Tomovi dávám, mají mikrovlnku, můžou to přihřát. U nás prosí rodiče, aby dětem nedávali sebou k jídlu sladkosti, zatím mi přijde, že se to docela dodržuje. Děti si přinesou třeba kompot nebo jogurt nebo ovoce či rozinky, ale neviděla jsem čokolády a bombony. Důležitý - v Kalifornii obzvláště - je pitný režim. Ve všech školkách měly děti k dispozici várnici s vodou. Ale je taky třeba, aby to učitelky připomínaly. U nás děti pijí o svačině v deset, pak jim učitelky nabízejí pití venku v jedenáct a pak ve dvanáct u oběda. Pijí vodu, na svačinu mají občas džus nebo mléko.
 1. Rodičovský dohled a přehled - některé školky mají webkameru, nebo pozorovatelnu (malou místnost, z které je „zrcadlem" průhled do třídy), takže rodiče mohou kdykoliv vidět, co se ve školce děje. Naše to bohužel nemá - nicméně má alespoň „open door policy" - tj. můžu kdykoliv přijít a zůstat jakkoliv dlouho. Párkrát jsem i zůstala třeba sedět v autě a dívala se na hřiště, nebo jsem se dívala z okna kanceláře… přeci jen chce člověk vědět, jak to vypadá, když jsou učitelky s dětmi samy.
 1. Zvykací období - Tom byl přihlášený od března, celý únor jsme tam mohli chodit - pod podmínkou, že tam vždy bude přítomen někdo z rodičů (učitelka nemůže mít zodpovědnost za dítě, které oficiálně do školky nechodí). Docela mě to potěšilo - že to zvykání nešlo z „placeného" času J. Kdyby to neměli, tak bych se bez toho obešla.
 1. Určitě je dobré projít s dítětem celý program - aby vědělo co kdy a jak a naučilo se to s mámou a pak se mohlo zapojit. Důležité je mít opět oči na šťopkách. Jak se chová učitelka k dětem? Jak se chovají děti k sobě navzájem? Viděla jsem školku, kde se dva chlapečci mlátili autama a učitelka si toho nevšímala. U Toma ve školce jsem ani žádné agresivní chování nezaznamenala - učitelky řeší všechny spory hned v zárodku. U dvou až tříletých děti prostě k těm sporům dochází, důležité je, aby si učitelky toho všímaly a řešily.
 1. Komunikace s rodiči - u nás na konci dne dostanu papír, kde je zaškrtáno a zapsáno, co všechno Tom dělal -kdy co a kolik jedl, pil, co dělali za aktivity, jestli měl mokrou plínu, jestli čůral na záchod, kdy byl přebalen atd. Musím říct, že v praxi to nefunguje úplně perfektně - učitelky vyplňují část během doby, kdy děti spí, což Tom už jde dávno domů - ale aspoň něco.
 1. Kvalifikace učitelek - kdo může ve školce učit? Podle CA zákonů totiž do pre-school člověk ani nemusí být nijak extra kvalifikovaný, takže je na školce, jak přísná nařízení mají oni sami. Osobně to nepovažuju za tak důležité - dobrého učitele nedělá kus papíru, ale to je věc názoru a zkušeností. Doporučuju s učitelem nakousnout nějaký problém, který vás trápí (u nás třeba ty plíny a angličtina) - a zkuste posoudit, jestli je jeho odpověď fundovaná a jestli vám přijde, že ví o čem mluví, a že to ví „z praxe".
 1. Úplně nejdůležitější ze všeho je váš pocit. Líbí se vám ta školka? Cítíte se v ní dobře? Myslíte, že bude přístup a prostředí vyhovovat právě vašemu dítěti? Je vám sympatická učitelka a všichni, kteří se budou o vaše dítě starat? Chovají se učitelky hezky k dětem a hlavně - chovají se děti hezky k sobě navzájem? (učitelka může při vaší návštěvě předstírat, ale děti to neumí, takže z jejich chování jednoho k druhému se dá hodně vyčíst). Mají děti ve školce své „povinnosti" (např. Musí před obědem uklidit všechny hračky, musí si mýt ruce)? Jak funguje program, pokud se někdo účastnit nechce? Když všichni poslouchají pohádku a jedno dítě zlobí, měla by si ho druhá učitelka vzít stranou a nějak jej zabavit - nemá cenu nutit děti sedět nehnutě, ale také by neměli vyrušovat. Mají děti ve třídě nějaký koutek, kde si můžou na chvíli lehnout, nebo v klidu prohlížet knížku? Je to tisíc drobností, které někomu přijdou důležité, jinému nikoliv. Mojí sousedce se naše školka nelíbila - přišlo jí, že tam málo děti objímají a málo jásají nad tím, když děti náhodou poslechnou. Já jsem víc na tu kázeň (to, že u oběda se sedí, považuju za samozřejmost), a jsem raději, že o Toma se starají mladé holky než nějaké objímací mateřské typy - ale to je taky na vkusu té rodiny (přitom ty dny ze začátku, kdy Tom hodně plakal, tak ho opravdu hodně nosily a chovaly a utěšovaly - takže to není, že by byly k tomu lhostejné). No prostě záleží nejvíc na těch pocitech konkrétní maminky - a taky je dobré vidět, jak tam reaguje dítě. Byla jsem s Tomem v jedné daycare, kde se bál a pořád se mě držel - tak tam bych ho nedala. Nevím, co tam viděl nebo cítil, ale rozhodně byl ve stresu.
Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
 
adys
Závislačka 3790 příspěvků 29.04.06 13:41

tak konecne jsem taky nekde prvni :-)
jdu cist…

ilona

 
adys
Závislačka 3790 příspěvků 29.04.06 14:09

Sally,
to je super. ty snad o tom doma po vecerech pises knihu … :-)

my teda zatim do skolky nechodime, ale jak uz jsem rikala, meli jsme tu v lednu ‚preschool fair‘, kde jednotlive skolky prezentovaly svoje programy a filosofie, takze jsem nashromazdila informace a budeme se rozhodovat pristi rok.

dalsi vec, ktera me napadla, ze ja dam treba i na doporuceni ostatnich rodicu, je dobre si s nimi o te urcite skolce popovidat a zjistit i info z jejich pohledu. urcite to neni rozhodujici a clovek si to rozhodne podle svych kriterii, ale za uvahu to mozna stoji.

a mozna bude rozhodovat i to, jestli je skolka soucasti kostela a jestli deti pripravuji v urcite mire i na viru atd… coz pro nekoho muze byt plus, pro nekoho zase naopak.

nebo jestli na skolku navazuje ve stejnem prostredi i kindergarten a pak prvni trida atd…

tak to me zatim napadlo…

ilona

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 29.04.06 14:23

Sally…teda krasne jsi to shrnula. Diky.
Ja mam tak trochu uz vybrano, protoze mam skolku od nas 5 minut chuzi a navic protoze tm uz chodil kamaradky klucina a ma dobre zkusenosti. Navic se znam se vsema ucitelkama ktere tam uci protoze chodi k nam do parku ktery je hned prave pred tou skolkou.
CO se tyce toho vzdelani ucitelek tak tady na FL taky nemusi mit nijake velike vzdelani…staci si udelat 40 hodinovy kurz klidne behem prace a je to.
Ano a nejdulezitejsi je osobni pocit. Protoze ti nasi prcci to budou mit trosku tezsi ze zacatku hlavne kuvli reci takze pokud se mi bude zdat ze ucitelka nema zajem mu nijak pomoci tak to je holt smula a budu muset vybrat jinou skolku.

Misa

 
Malta
Závislačka 4097 příspěvků 29.04.06 14:26

Ahojte,
tak jsem druha :) Byli jsme nakupovat, chtela jsem hraci ohradku pro Helenku, protoze kdyz ji dam do autosedacky, kdyz treba potrebuju varit, tak mi z ni vystupuje. Udela „most“ a skoro se vypidali ven. Ale ohradku jsme nakonec nekoupili, protoze meli jen modre. Takze Ch. rekl, ze koupi pristi tyden jinou nekde jinde, pry Helenka musi mit holcici :) Aspon jsem ji tedy koupila dalsi :,-(u bavlnenych plen, kdyz z tech co ma, uz skoro vyrusta. Helenka byla nakupy tak zaujata, ze i zapomnela jist. Ma dneska nejakou vybornou naladu, skoro nespala a vubec nebreci a hraje si sama.

Miso, koupila jsem si to oatmilk na zkousku a je to fakt dobry. Docela se to chuti podoba normalnimu mliku. Taky jsem si koupila sojove, ale jeste jsem ho neochutnala.

Denicek si prectu pozdeji, nas se to zatim moc netyka.

Zatim pa,
Bara

 
adys
Závislačka 3790 příspěvků 29.04.06 14:28

jeste me napadlo, jak ted Misa psala o tom parku…

mam tu jednu skolku asi 5min autem od nas, ale krome toho, ze jsem o nich slysela desny veci, tak nemaji vlastni venkovni ‚vybeh‘ pro deti a vodi je do parku. mne osobne jsou treba vic sympatictejsi skolky, kde maji svuj vlastni venkovni prostor, ktery je oploceny a kde si deti muzou hrat. samozrejme nejlepe se stromy, aby deti byly v lete ve stinu …

 
Malta
Závislačka 4097 příspěvků 29.04.06 14:55

Tak druha jsem nebyla......... :))

Sally, napsala jsi to moc hezky. Opravdu mas oci na stopkach a zvazujes vsechny mozne i nemozne alternativy. Urcite jsi vybrala to nejlepsi, co pro Toma bylo mozne.

Bara

 
zanet
Kelišová 6847 příspěvků 29.04.06 16:17

Sally, super vycerpavajici denicek. Ted uz vim o skolkach vic nez jsem chtela :-)

Jen jsem chtela pozdravit a rict, ze zaciname 9. mesic snazeni. :-(

Hezky vikend. Zanet

 
Lindusa
Ukecaná baba ;) 2346 příspěvků 29.04.06 16:51

Ahoj holky, rychlovka jako vzdy… Vcera odpoledne jsme se konecne dozvedeli finalni verdikt a to ten, ze zrusili trening:-))))). Duvod - family hardness, hihi. To jsem ja, ten hardness… Kdybych ale nebyla tehotna, tak nas nezachrani vubec nic! Stale je trochu v lufte ta moje kardiologie, na kterou musim v pondeli a ve stredu, to by eventualne mohlo zhatit odjezd, ale my jsme rozhodnuti, ze si vyzadame vysledky do rukou (potazmo postou) a nebudem to tady v US nikomu ukazovat, az kdyztak v Nemecku. Ale zatim se vsichni (OB/GYN a doktorka na zakladne) shodli, ze to zni neskodne, jen ta selest by mohla neco znamenat, ale casto je to jen vedlejsi efekt tehotenstvi. Takze pokud vse klapne, tak 3., max. 4. kvetna jedem do Jiz. Karoliny na par dni a pak nas vyzvedne Lancovo mamka (prodavame tam druhe auto) a odveze si nas do Severni a pak uz budem jen relaxovat pred odletem, ktery mame 14.5. Reknu Vam ale, ze takove nervy jsem dlouho nemela… No, dlouho, naposledy s barakem:-). Cely tento rok je zatim hodne nervni, snad se to v Nemecku konecne uklidni a ja si take budu moct trochu uzivat tehotenstvi!!! Musim utikat, za chvili jdeme na T-ball, hraje Dawson, to si nemuzeme nechat ujit, on je takovej spravnej exhibous:-). Navic ja jsem nikdy T-ball nevidela, pry to pro me bude zazitek, sliboval Lance:-). Mejte se hezky, snad uz konecne pisnu vecer neco vic, i kdyz vecer mi strasne stavkuje comp, potazmo i-net… Linda

 
laguska
Ukecaná baba ;) 2210 příspěvků 29.04.06 16:53

Lindus,
blahozelam, ze to nakoniec dopadlo dobre :)
Drzim Ti place, nech Vas uz viac nic nestresuje.
 Irina

 
laguska
Ukecaná baba ;) 2210 příspěvků 29.04.06 16:55

Ahojte,
vsetkych pozdravujem :)
Stale nestiham :(
Ale snad sa to za chvilku zlepsi a ja sa sem do denicku nastahujem natrvalo.
 Irina

 
Malta
Závislačka 4097 příspěvků 29.04.06 16:58

Lindus, to je super zprava, tak nakonec se stehujete, jak bylo naplanovano. Jeste ze jsi tehotna :) V Nemecku si budes uzivat mimisko, budes zena v domacnosti a budes mit spoustu casu na klaboseni na emiminu :) Jsem moc rada, ze vam ten trening zrusili a mate aspon trochu klidu.

Zanet, drzim palce do dalsiho kola. Jen si pekne uzivejte, jaro je tady, to by bylo aby nebylo!

Udelala jsem omajdu ze sojoveho mlika a chutna moc dobre. Charles sice prohlasil o produktu samotnem, ze chutna hrozne (nemuzu tady publikovat, k cemu to prirovnal.....), ale do omacky mu to cpat budu, kdyz nemuzu mliko. Stejne prd pozna :)

Helenka mi tady vytuhla, cele dopoledne nespala a ted to dohani. Taky se mi podarilo ji ostrihat nehty, to je vzdycky operace, ktere se hrozim. Jsem moc rada, ze to mam pro tento tyden za sebou.

Miso, taky Tomaskovi tak strasne rychle rostou nehty?

Zatim papa, mam hlad.

Bara

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 29.04.06 17:29

Holky, hihi, to jsem ráda, že se vám to líbí… já mám „nevýhodu“ - čtyři roky jsem pracovala v mezinárodní škole, takže mám dost dobrou představu o tom, že se to dá taky dělat „dobře“.
To chození ven je důležité - ale třeba pro mě nebylo zase tolik - Tom je hodně venku se mnou, ve školce je dvě dopoledne v týdnu, tka kdyby dvakrát týdně šel ven jen odpoledne, tak by se nic nestalo. ALe jsem ráda, že školka hřiště má, i když s ním máme veliký problém. Z hřiště vedou vrátka ven a požární předpisy jsou, že ta vrátka nesmí být nijak zajištěná - že je musí děti otevřít. Hledáme s ředitelkou nějaké řešení - protože u takhle malých dětí tohle fakt nejde… no, teď začalo být vedro, takže stejně děti chodí na zadní dvoreček, který je víc ve stínu (bohužel zimní bouřka porazila obrovský strom který byl na tom předním hřišti; pak už je tam jen mullberry, které ještě neobrostlo) - ale je tam méně místa na tříkolky (ta přední zahrádka má betonový chodníček dokola, takže se tam dá dobře jezdit, ta zadní má jen rovnou cestičku). No ale dokud se nepodaří nějak vyřešit ta vrátka, tak jsem raději, že jsou vzadu (školka se stěhovala, tohle je jejich nové místo, takže tam tyhle věci nejsou dořešené).
Tohle je navíc školka č.2 - byla jedna, která se mi líbila ještě víc programem - ale tam jsem nakonec na ten celý program nebyla, takže nevím, jak moc dodržovali to, co psali v papírech.
No, mojí prioritou bylo taky, aby to bylo blízko - aby tam mohl ráno Toma hodit manžel cestou do práce a já nemusela dvakrát denně jezdit se dvěma dětma přes půl města - ono cpát je do auta, z auta, do auta… to bych nedělala nic jiného. Takže vzdálenější školky jsem ani neviděla… :-)

Lindo, to jsem ráda, že vám to odvolali - bude trošku míň pakárny. Držím palce na ten šelest… ono holt v těhu srdce pumpuje na 150%, takže hlídat se to musí…

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 29.04.06 17:30

jo, ve školce č.1 jsem nebyla, protože neměli pro Toma místo - takže už jsem se pak nenamáhala. Já jsem potřebovala Toma někam píchnout aspoň od toho března, nechtěla jsem čekat dalšího půl roku - to bych se už fakt zbláznila.

 
berusinka
Ukecaná baba ;) 1045 příspěvků 29.04.06 20:28

Jeee denicek je tady!!! :O)

Supr! Diky Sally …Dala jsi si s tim praci!! :O).....hned jakmile budu mit vice casu, tak si to poradne prectu…ted jsem jen v rychlosti nahlidala…jak to vypada s Lindus a se Zanet…

Lindus tak to je skvele, ze vam to nakonec klaplo..:O)) !!!!
Opravdu se snaz byt vice v klidu......nervy jsou previt !! Drzim palce at uz mate jen same prijemne zalezitosti…:O))))

Zanet tak mrska preci jenom dorazila ?! :O((( To je mi lito…:O(((((
Me posledni dny ten pobrisek boli…ne tak moc jako predevcirem…takze bych rekla, ze preci jen je to ovu......
Hlavinku vzhuru :O) Ja si mylim, ze se vam brzo podari…:O)))

no nic devcatka , letim varit…a taky me ceka barveni vlasu a trosku „zkraslovani“…;O))) hihi..Romca odjel , projet tu svoji slecnu..:O)) hihi , maly kouka na Prazdniny pro psa …tak snad vsechno stihnu…

mejte se krasne a uzijte si vikendiku!!!

papa Evca

 
jajanina
Stálice 55 příspěvků 29.04.06 21:31

Sally děsně ti závidím, že si můžeš vybírat školku! U nás se akorát můžu modlit, ať mi Matyáška do nějaké vezmou, míst ve školkách je v našem maloměstě a okolí málo, dětí hodně a maminy co mají doma mimino se mají starat i o 3leté a ne je dávat do školky :-(( to je názor zastupitelstva města, kde sedí pochopitelně samo chlapi :-(((((

Janina, Matyášek skoro 3, Štěpánek skoro 1

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 30.04.06 00:46

Janino, ano, můžu si školku vybírat - to je ale díky tomu, že školky jsou soukromé, takže funguje tržní mechanismus - nerozhodují o tom pánové na úřadě… ovšem pak taky vypadají ceny těch školek :-( (za dvě dopoledne v týdnu platím přes 400 dolarů měsíčně)

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 30.04.06 01:16

ještě mě napadlo (i když je mi jasné, že není v tvé moci to změnit) - nebylo by u váš řešení mít děti maminek na MD na „part time“? Na jedno místo ve školce můžou chodit 2-3 děti, když se budou střídat - a ty bys prcka určitě nepotřebovala mít ve školce „od šesti do šesti“ každý den, ale třeba právě jen nějaké to dopoledne (nebo odpoledne, pokud dítě už nespí) v týdnu… no já vím, asi jsem naivní, ale přišlo mi, že kdyby školka vyhradila ve třídě třeba pět míst „na střídačku“ pro tyhle děti, a klidně si i za to něco účtovali, že by po tom spousta maminek sáhla. Ono totiž nejde o odkládání dětí, ale o to, že máma dítěti nenahradí dalších patnáct vrstevníků, ani kdyby se rozkrájela. A já vidím, jak strašně moc školka Tomovi prospívá, dělá šílené pokroky - nebudeš tomu věřit, ale možná že i my budeme konečně bez plen!!! :-)) A tři roky mi přijde jako doba, kdy by to dítě mělo mít možnost být pár hodin týdně s vrstevníky a BEZ maminky…

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 30.04.06 04:22

No takze ja dneska stihla akorat zescanovat fotky........­....uffffffffff to byl zase des nez se mi podarilo nastavit velikost ............toto me jednou zabije. A dat je do galerky. Jsou to i starsi fota protoze jsme az ted udelaly fotky z normalniho fotaku. My jsme takova slozitejsi rodina.

TAk jo kocky zitra to snad dozenu.

Dobrou

Misa

 
gasper
Zasloužilá kecalka 535 příspěvků 30.04.06 05:18

ahoj kocky,

ja viem, nepisem, ale aspon vas pozdravim. nove nemame nic extra, zacala mi skola, dnes sme boli na oslave, Camila, neter mala 3 roky, zajtra ideme na dalsiu, dcera kamosa ma 3 roky a mam nohu v :,-(re. tolko mojich noviniek :-) ved sa ja ozvem.

zdravim vsetky

Silvia

 
adys
Závislačka 3790 příspěvků 30.04.06 13:22

Silvi,
a to nam rikas, jen tak mimochodem, ze mas nohu v :,-(re????? co se stalo???
 ilona

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 30.04.06 21:02

Holky cau,

dneska mam lenivy den nic se mi nechce.......­.dopoledne jsme byly na konikach zase a pak jsme se pokusili jit do restaurace na obed..poprve od narozeni Tomaska. No Jenik zase neposedel ani deset sekund na miste takze to byla drina ho udrzet a Tom zas spal v kocarku do te doby nez nam donesli jidlo a pak zacal koncert. Nechtel tam byt a tak jsem ho musela vyndat a drzet na rukach a jist u toho.
Nekdy mam pocit ze uz snad nikdy nic v klidu ani neudelam.

JO vcera mi ROmca vykladal ze se mu zdalo ze porodil Tomaska a pak jeste neco ale to se neda publikovat verejne a jeste jsem si zarovne u toho vzpomnela ze mi rikal asi pred tydnem ze se mu zdalo ze jsem si koupila svitici podprsenku abych videla v noci na to jak kojim. Vzhledem k tomu ze spim v kuse tak 2 hodky v noci maximalne tak se mi zdaji same pytloviny a stejne si nic z toho nepamatuju za chvili.

Sally,
vcera jsme se prave bavili s Romcou o tom ze Jenika dame asi taky uz do skolky. Mam pocit ze mu uz nestacime a ze mu chybi takove to vyradeni. Navic nasi jedinni kamaradi co tu mame, maji stejne stareho klucinu jak je JEnda se asi stehuji do Colorada tak tu zase bude sam............no a ja taky. Ach jo. Takze ta skolka bude asi nejlepsi reseni. v pondeli jdeme opet na vyzvedy do te nasi a uvidime.
Jeste mi napis prosimte co je tak dulezite s tou ucitelkou probrat co se tyce reci…vis to aby mu rozumnela to co je dulezite pro nej…jak on rika kdyz se mu chce na zachod, napit a co dal. Taky mi rekni co vlastne ja mu mam vysvetlit....­...Jenikovi.
No jsem na to zvedava. Asi bych ho tam davala jen na dopoledne ale kazdy den..........­..uvidime jeste. Myslis ze je lepsi jen na par dni v tydnu za zacatku???

Silvi,
no co jsi vyvadela ze mas :,-(ru????????

Cosi jsem chtela napsat jeste Baru tobe ale uplne mi to vypadlo........no snad priste.

Tak jo zatim papa Misa

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 30.04.06 21:06

Jo Baru uz vim..............ty nehty ses ptala jestli Tomovi rostou tak rychle. No ja mam pocit ze ani ne…ze spis on celkove rychle roste. Ty nehty vetsinou poznam podle toho ze me skrabne kdyz se o me otre a nebo ze skrabne sebe. ALe kdyz se na ty jeho nehtiky podivam tak nemam co strihat.

M.

 
Malta
Závislačka 4097 příspěvků 30.04.06 21:21

Ahojte,

Silvia, cos vyvadela???!!!

Miso, tedy svitici podprsenka me fakt pobavila, to neni spatny napad. Nechce Romca neco takoveho vymyslet, patentovat a zit z divident az do smrti?

Dneska jsme byli odpoledne na veletrhu cestovniho ruchu, byli jsme tam pozdravit nase pratele, se kterymi jezdime lyzovat. Naposledy me videli tehotnou, tak ted videli Helenku a moc se jim libila. Me Helenka prijemne prekvapila, byla v satku a v tom srumci byla v pohode, koukala kolem a ticho. Ona ted hodne kouka kolem, vsechno ji zajima a uplne zapomina venku jist! Pak jsme jeste sli na kafe do noveho klubu na plazi, tak Helenka koukala skrz okno na more a proste byla straaasne hodna. Za cele odpoledne vubec nebrecela, v podstate dneska cely den byla uplne uzasne miminko. Jsem na ni moc hrda, jak je hodna, rozhazuje usmevy, i kdyz vubec nespi, tak neprudi. Zrejme starne a zacina to s ni byt zajimavejsi, nez kdyz byla jen miminko, ktere zajima pouze plny zaludek.
Zitra planujeme vylet , kdyz je ten svatek, tak nas Charles trosku vyveze ven, at porad nesmrdim v nasem meste.

Mejte se zatim krasne, asi pujdu uspavat, uz je prece jen unavena. Je vzhuru od ctyr a ted je skoro pul desaty vecer.

Jo jeste jsme v tom klubu na plazi potkali cisnika, ktery je puvodem ze Seattlu a vychvaloval si, jak se na Malte dobre zije, ze je to tu bezpecne, pohodlne a jednoduche, ma Maltanku manzelku a tri deti. Byl to docela prijemny chlap. Pry Ameriku vubec nepostrada, coz se docela divim, kdyz je Malta tak mrnava.

Bara

 
czechr
Kecalka 285 příspěvků 30.04.06 21:53

Ahoj holky,

Sally, pekny denicek, hezky jsi to napsala.
Sally, fakt platis mesicne 400$ za vasi skolku???? Moje deti chodili taky na dve dopoledne v tydnu a mesicne jsme platili 40euro ( to je asi 40$). Ale piti si nosili sami z domova a tam dostavali jen rez, susenku, nebo ovoce.
Jinak mi jsme skolku a pote i skolu vybirali i podle toho jestli je to skola verejna, nebo zamerena naurcitou viru a jelikoz jsme s muzem neverici byl nas vyber rychly, v nasem mestecku je totiz jen jedna verejna skolka a jedna verejna skola. Nastesti jsem byla se skolkou spokojena a i skola je vyborna, pracuji tam podle Daltonovy metody.

Lindi, tak vidis vsechno dobre dopadne. Takhle vas mimisek zachranil. A muzes si konecne uzivat.
Jo, Lindi co ta selest?? Ty uz si mela v minulosti problemy se srdickem?? Doufam, ze to neni nic vazneho!! Starosti uz jste meli az dost.

Silvia, tak co jsi nam kde delala???!!! Snad to neni nasledek nake oslavy???!!!

Miso, tvuj manzel ma pekne divoke sny. Aspon jsem se tu zasmala…svitici podprsenka…no nebylo by to byt spatny.
Jo a kdyz uz si tu buchtu nakousla tak ji musis i dojist!!!! (porodil Tomaska a ??).

Holky mame tu zase zimu, chodime porad v zimni bunde, uz je to na hlavu. Tenhle tyden maji deti prazdniny, tak doufam, ze se to pocasi nejak umoudri.

Tak se mejte krasne, zdravim UPLNE vsechny.
Renata.

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 30.04.06 23:18

Renato,
těch 400 dolarů měsíčně (zhruba 1200 za full time) je v naší oblasti reálná cena školky. Školky jsou soukromé, nepřispívá na ně žádný „stát“ ani město - a ten provoz tolik stojí.
Jestliže je ve školce 40 dětí, pronájem budovy je 2 dolary za sqf, budova má cca 4000 sqf (a to jsem hodně při zemi, i s tím nájmem, i s tím rozměrem a nepočítám zahradu), tak dostaneš od dětí 48 tisíc měsíčně. Osm tisíc (spíš víc) dáš za nájem (příp. hypotéku). Jestliže tam máš 10 učitelek a platíš jim 30 tisíc ročně, tak dostanou na ruku měsíčně dva tisíce - takže dvacet tisíc na výplaty - a to zase nejsou žádné extra špeky - jestliže ta učitelka má z toho žít a nájem dvouložnicového bytu je 1200 a více měsíčně? Zbývá tedy dvacet tisíc - a musí se zaplatit elektřina, plyn, úklid, údržba zahrady, provoz kanceláře (telefony, fax, kopírka), nějaké pojištění (a že školka platí lecos - škody, újmy na zdraví atd.), občas musíš vymalovat, vyměnit koberce, dokoupit hračky, plíny, ubrousky… dělala jsem v administrativě soukromé školy v Praze a ceny jsme měli podobné - a to jsme to tloukli od splatnosti do splatnosti a snažili se s tím vyjít… vždycky byl někde nějakej průser.

takže školku za 40 euro vám závidím - ale taky to znamená, že tu školku platíte jinak (z daní) - takhle levně se totiž školka provozovat zkrátka nedá. My žijeme v poměrně drahé oblasti, takže samozřejmě je tu všechno dražší, holky co žijí v levnější oblastech USA budou mít školku třeba za polovic - ale ne za 40 euro… bohužel

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 01.05.06 00:52

Míšo,
no asi neuškodí, když učitelka dostane základní seznam toho, co Jeník říká (hlavně jak si říká na záchod a dkyž má žízeň), ale upřímně řečeno, já jsem to nakonec neudělala - když jsem viděla ten cvrkot ve třídě, tak si nedokážu moc představit, že by učitelka všeho nechala a běžela se někam dívat na nějký papírek co jako teda Tom říká… jednodušší mi přišlo naučit těch pár základníh slovíček Toma (pee pee, wet, water).
vysvětlit Jeníkovi - no nevím - podle mě v tomhle věku nejde vysvětlit, co je školka dokud s tím to dítě nemá nějakou zkušenost. Vysvtlit školu, když už má zkušenost se školkou jde - ale úplně nový koncept podle mě nejde. Jsou pohádky a knížky pro děti o školkách (nakonec i Maxipes Fík chodil do školy), ale nevím, jestli to pro Jeníka nebude moc abstraktní. Každopádně koncept toho, že „všechny děti chodí do školy“ je asi důležitý.
Já jsem tam s Tomem hodně byla - zůstali jsme tam vždycky tak dlouho, jak to jen šlo (ono s lisou to moc nešlo - přeci jen vláčet v náručí Lisu, která taky potřebuje svoje věci - jídlo, výběh atd. - moc nejde) a já prostě Tomovi překládala co se děje. Takže on viděl ten školkový režim (teď si děti uklidí hračky, teď si sednou, teď jdou na záchod, teď si myjou ruce) a měl pak trochu ponětí, co se po něm chce.
Každé dopoledne je asi lepší z hlediska zvykání si, já jsem to nechtěla, protože odpoledne mi tom spí, pak svačí, pak než děti vykopu ven, tak je pět, a v půl sedmý musíme být doma, abych začala chystat večeři - neměla bych na něj už moc času. Původně jsem plánovala tři dopoledne, chodí dvakrát a přijde mi to akorát (ještě ve čtvrtek má pak plavání), aby mi zbyl nějaký čas být s ním a upřímně řečeno - jde i o peníze. Přeci jen jedeme z jedné výplaty a ta školka je velké vydání… ale to prostě uvidíte - Jeníček mi přijde „napřed“ před Tomem, takže možná pro něj bude těch pět dní akorát - pro toma jsem měla pocit, že je to „moc“ (ale možná je to jen moje mateřská paranoia - znáš to, máma má pocit, že to její dítě je „miminko“, i když ono už dávno není :-))

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 01.05.06 00:53

… a samozřejmě škola musí za učitelky odvést daně - cca dalších 1000 dolarů za osobu a pravděpodobně jim platí zdravotní pojištění - to je 400 za osobu…

 
zanet
Kelišová 6847 příspěvků 01.05.06 03:32

Ahoj o nedeli,

Lindo, to jsem rada, ze se vam to vyresilo. A snad to s tim selestem nebude vazne. Mne muj plicni doktor taky rikal, ze tam neco slysi, ale vubec si z toho hlavu nedelal, pry to maji mlade zeny docela casto, ze to neni nic nebezpecneho.

Silvia, tak ja tipuju, ze se ti to stalo pri uklizeni :-) Davej na sebe pozor, holka.

Miso, teda u vas je fakt veselo. I v noci ;-) Co ze se to tomu Romcovi zdalo? :-) To je blbe, ze vam odjizdi kamaradi. Ale jeste tu mas me! Sice ne tak blizko, ale prece. A Jenicek uz je asi opravdu zraly do skolky. Snad to prezijes :-)

Evco a Baro, diky za podporu. Je to jasne, jaro uz na me leze :-) Evi, drzim pesti!

Zdravim Irinu, Ilonu a Renatu!

Jo a jeste Sally jsem se chtela zeptat. Merila sis teplotu? Aspon ze zacatku? Nebo jaks poznala, ze ta bolest je ovulace? Doufam, ze budem tak jak vy a napodevate se to povede :-)

Hezky prvni maj! Uzijte si to, holky! Z.

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 01.05.06 04:08

HOlky jsem uplne vyrizena fyzicky, oci mi padaji a to tak ze uz na to ani nevidim.
Zitra pisnu a Sally tobe diky za rady.

Mejte se krasne .........a dobrou

Misa

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 01.05.06 05:21

teda Silvie, ty nás napínáš… jak to bylo s tou tvojí nohou???? :-))

Žaneto,
já jsem to s tou ovulací zjistila někdy v osmnácti, kdy mi to bylo divný a šla jsem na gyndu jestli nemám nějaký zánět… no prostě byla jsem blbá - poprvé v životě jsem pořádně něco slyšela o svém cyklu a tak… takže pak jsem to věděla docela dobře. No pak jsem brala HA, tak jsem na to nějak pozapoměla, ještě dva roky po HA jsem ovulaci neměla… ale když jsme se začali snažit, tak jsem to trošku sledovala. měření teplot jsem rovnou zavrhla jako nerealizovatelné (jsem děsně líná). Po těch devíti měsících jsem byla u dr. (normální prevetnivní prohlídka) a domluvila se s ní, že teda zkusíme tři měsíce na tom pracovat s testama a pak že bychom to začali řešit - tj. že by nám oni udělali věci jako hormonální profil a tak… no dr. se divně culila - prý si už tenkrát myslela, že jsem těhu (bylo to těsně před tím, než jsem to měla dostat), ale nebyla si jistá… takže tak… ale myslím, že u mě dost pomohlo, že jsme se v té době na to vykašlali… zaplatili jsme si letenky, já se domluvila se svou kámoškou v Londýně, jak budeme chodit po pubech a testovat píva a tak :-)) Ale taky samozřejmě to bylo v době, kdy jsem měla narozeniny a protože bylo hnusně, tak jsme ten víkend v podstatě strávili v posteli :-) takže nějak toho sexu bylo za ten víkend snad víc než jindy za celý měsíc :-)))
No na tvém místě bych taky zkusila ty ovulační testy - a pokud do dalších tří měsíců nic, tak k dr… udělat hormonální profil a ověřit, jestli je vše OK.

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 01.05.06 05:24

Žanet, ono je i důležité, jestli vše funguje časově… mezi ovulací a menstruací bys měla mít minimálně deset dní (raději těch 14), jinak mimi nemá čas se uhnízdit… a tak… prostě někdy pak stačí třeba injekce nebo trošku to tělo doladit, aby to fungovalo…

 
jajanina
Stálice 55 příspěvků 01.05.06 09:21

Sally Matyášek by školku fakt nutně potřeboval. Part time u nás funguje tak, že prostě jedno dítě zapsané v pořadníku je jedna položka a je jedno, jestli chodí na 2h nebo 10h denně :-( Klidně bych za part time v soukromé zaplatila, ale bohužel tady soukromá školka nikde není :-(
 Janina

 
zanet
Kelišová 6847 příspěvků 01.05.06 19:49

Sally, diky. Takze uz v 18? Tos musela byt opravdu docela vyjukana. A zkousela sis nekdy ovulacni testy? Mas vypozorovane, kdy te to boli, kolik dni nebo hodin a jak to koresponduje s testama? Ja kdyz se na to zamerim, tak trosku taky citim bolest, ale jeste to nemam uplne vypozorovane a porovnane s ovu testama.
My ted 16.5. odletame do CR, takze zkusim zajit na nejake vysetreni, aspon at vim, na cem jsem. Ja myslim (doufam), ze je vsechno v poradku, ze to chce opravdu jen zkouset :-)

 
adys
Závislačka 3790 příspěvků 01.05.06 19:51

Zanet a Evco a ostatni, koho to zajima,
mrknete na tohle:
Most women don't really feel themselves ovulate. („I do!“ you're exclaiming.) Probably not. („But look at my chart! It only happens around ovulation!“) Yup, happens to me too . . . and it may be occurring the exact moment of ovulation. But in fact, studies on mittelschmerz have shown that a woman is just as likely to have these pains days before ovulation (when the egg follicle is growing, or a build-up of mucus in the Fallopian tubes getting ready for ovulation) or after ovulation (the egg bursts out of its follicle with some force– sometimes women will experience spotting or moderate bleeding at this time.) Yes, you may actually feel the egg burst out of its follicle at the moment of ovulation– but you could just as well be feeling the pre- or post-ovulatory effects.

dalsi info o testech atp. je na strankach www.peeonastick.com

ilona

 
berusinka
Ukecaná baba ;) 1045 příspěvků 01.05.06 23:41

Ahojte devcatka

jak jste se mely ?? ;O)))

Holky v sobotu to bylo perfektni…!!! :O) Donutil je vazne kadr na ty sve historky, ktere vypravuje…tak krasne jsem se uz dlouho nezasmala a nepobavila…:O))
Diskoska se taky povedla…Poprve za 3 roky jsem se vyradila…:O))) hih ale tak normalne, slusne…Par drinku, trocha tanceni a clovek se uvolnil a protahl kosti..:O))))) Bylo zkratka skvele…
Kubula to zvladnul taky suprove.....od 6 vecera do 3 byl s kamaradcinou dcerou.....kdyz jsme odchazely rozloucil se s nami, dal nam pusu a bylo..:O) Zadne „sceny“ , plac proste nic......Pry byl hodny, plakal jen jednou, to kdyz sly spat.....tak trochu jsem to ocekavala, ze bude knourat…ale jinak pry vse bylo ok.....tak jsem moc rada, ze to takhle dopadlo…
V 6 mesici tady ma prijet Mladek s celou partou..:O))) tak uz se tesim......ty si taky nenecham ujit!!!! Ti nam taky pekne polechtaji branice..:O))) hihi

Vcera u nas byl relaxacni den…s Romcou jsme vytuhly venku pod gazibem......Kubula taky spal…bylo potreba trochu dospat ten sobotni den..:O)) hihi Proste jsme lenosily a nedelaly vubec nic.......

Sally chtela jsem se te zeptat…prosim te vyrizovala jsi ceske obcanstvi pro sve deti pres L.A. amba:,–(u ???
Jestli ano, muzes my o tom neco napsat co po tobe chtely atd ??? :O)
Ja jsem s tim cekala az se narodi ten druhy prcek, ze bych to pak vyridila obema najednou…no ale kdyz to takhle dopadlo…tak to chci vyridit alespon Kubulovi…:O)))
Budu ti opravdu moc vdecna za kazde info !! :O)))

Jo a denicek jsi jdu ted vytisknout ..Nestacila jsem si vas vsechny pozorne precist......ale ja to dozenu nebojte..:O))) hi­ihi

Postrehla jsem neco o tom, ze ma Sliva :,-(ru ??? SIlvi copak se ti stalo ????????

Miso teda Romca ma fain sny!!!!!!! U vas je porad nejaka ta prca..:O))) hihi

Zanet meris, meris ?! Ja taky jako blazen.....covece jeste jsem nezapomela…Teplomer mam porad na nocnim stolku…na ocich…pro jistotu..:O) Teplotka my zacla pekne stoupat…:O) Jsem zvedava jestli se udrzi nebo MS dorazi…

Ilco no ja si myslim, ze ovu opravdu citit jde…protoze jinak nevim co by me v polovicce cyklu tolik bolelo.:O))))..Neni to zase tak vyrazna bolest..ale clovek ji neprehledne..( no ikdyz ted me bricho bolelo celkem dost )
Diky za odkaz…:O))))a info..:O)))
Ilco jsi spokojena s tema ovu testikama ???

tak ja jdu jeste par veci povyrizovat .....delam vse dokud malej spi..:O)

zatim papa Evca..:O) Vsechny ostatni zdravim…

 
berusinka
Ukecaná baba ;) 1045 příspěvků 02.05.06 00:14

Sally jeste jednou dik za informace ke skolce…me jsi teda dost pomohla ti reknu.:O))))..Nemam od koho cerpat, urcite bych se v tom nejakou dobu tapala.....ja jsem treba nevedela ze je rozdil mezi Day-care a Pre-school…

…Navic je to supr, protoze jako ceska maminka, mas ke me „bliz“ nez americka…:O) - tim myslim, 2 jazyky atd…:O))))

Opravdu dik, ze sis dala praci!!! :O)

Uz to mam vytisknute, prectene a urcite si to budu brat sebou pri vyberu skolky.......Abych se nezapomela ( ta ma hlava derava..:O))) ) na neco duleziteho zaptat…:O)

zatim jsem nasla 2, ale porad jeste hledam…

Sally pokud se chci dozvedet nejake informace nebo kouknout se na skolku, musis byt dopredu ohlasena????
Ja nerada vyrizuju veci po telefonu, davam prednost primemu kontaktu.....:O) Ale jen tak ukazat se jim tam ve dverich asi nejde ze ? :O)

tak se mej krasne......holky vas taky zdravim.....a pujdu koupat nasi Cindy, ktera uspesne rozhrabala celou zahradu, je cela ale cela od hliny, to proto, ze „nahanela“ krtka ci co…:O) hihi Za chvilicku stacila vyhrabat takovou velkou diru, jsem koukala.....ta musela poradne „makat“..:O)))
No jeste, ze tam nebyl Kuba, nebot bych koupala i jeho.....on je strasne dobry asistent..:O))))

tak pa.............

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 02.05.06 00:28

Ilono,
no já nepoznám přesný okamžik ovulace, ty příznaky mám cca 2-3 dny. A že to je ovulace mám ověřeno od doktora, a poznám to i podle čípku - který je dost „přesný“. Co se plánování početí týče, tak je skutečně jedno, jestli se trefíš přesně do minuty M - spermie přežijí až 72 hodin, vajíčko je oplodnitelné asi 24 hodin - takže to nemusí být „teď hned“, ale klidně v rozmezí pár dní… ale podle mě je důležité vědět, jestli ta žena vůbec ovuluje - kdybych to nevěděla, tak si ty testy dělám - protože bez té ovulace to prostě nejde… :-))

Evčo,
tak ambasáda v LA - mají to sepsaný na svých stránkách, až se dostanu k druhému počítači, tak ti pošlu odkaz. Bohužel jsem na mrtvém bodě, protože fakt nevím, co si mám představit pod pojmy „hodnověrný doklad o tom, že dcera žije v cizině“ - jaký doklad o životě v cizině může mít devítiměsíčí mimino???? A když tam zavolám, tak mají záznamník s tím, že neberou telefony a ať nechám svoje jméno a telefon. Jenomže to prostě nevím, jak mám udělat - já věčně někde lítám, často telefony neberu, protože zrovna krmím nebo přebaluju - a když jim dám mobil tak co? tak mi zavolají až budu na hřišti nebo v krámě - a já nebudu mít u sebe všech těch asi dvacet papírů, u kterých mám poznámky, co potřebuju vědět a nebudu mít sebou papír a tužku, abych si to napsala… takže fakt nevím. Ten konzulát v LA je pěkně na hovno, už jsem s nima měla problém kvůli pasům. Jestli požádám o americké občanství, tak hlavním důvodem bude neschopnost konzulátu pomoc mi při vyřizování dokumentů. Já se fakt nemůžu sebrat a jet s dvěma dětma 400 mil daleko a vyřizovat věci osobně - a telefony neberou, na email čekám odpověď už týden… fakt by mě zajímalo, co tam dělaj… Školka - je lepší se objednat - přeci jen potřebuješ, aby se ti někdo věnoval - tj. ten někdo musí mít na tebe čas - a ten nemůže mít, pokud musí být u dětí. V naší školce ředitelka a zástupkyně tráví část své !služby u dětí a jenom část jsou v kanceláři - a když je potřeba suplovat, tak v té kanceláři nejsou vůbec… větši škola může mít někoho kdo dělá jen kancelář a jen se stará o rodiče (to jsem dělala v naší škole já), ale i tehdy ten člověk může mít na prohlídce někho jiného, nebo třeba nemá čas. Takže na první schůzku bych se objednala…

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 02.05.06 00:50

Evčo,
tak ty dokumenty k získání občanství jsou
 tady

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 02.05.06 00:50

takže to nelinkuje… zkust to takhle
http://www.mzv.cz/…/default.asp?…

 
gasper
Zasloužilá kecalka 535 příspěvků 02.05.06 02:33

ahojte,

teda som vas nechtiac postrasila. ja si z tej :,-(ry nic nerobim, aj tak som ju nechcela :-))) napisem ako sa to stalo, ale nech to necita Sisa lebo ma zabije :-)
pred 2 tyzdnami sme sa boli trosku zrekreovat na vidieckom sidle. kedysi tam musela zit velmi bohata rodina, fakt tam mali riadnu farmu, obrovsky kurt na sporty, 1,5 hektarovu zahradu.....hrali sme fronton, je to nieco podobne squashu, ale nie uplne, sport este z cias Aztekov. fakt som sa vyriadila, vytrieskala som tam negativnu energiu a nejako sa mi vykrutila noha. lenze nevsimala som si to, trochu bolelo, ale hrala som dalej. doma ma to v clenku a naokolo pobolievalo, ako keby som mala nieco so slachami, ale nic zlomene. no a narastla mi tam nejaka hrca. tak v sobotu Manuel zavelil odchod k lekarovi...­..zlomene to nie je, ale tie slachy su na tom horsie ako keby to bola zlomenina. tak to za:,–(rovali na 3 tyzdne…ale mozno po 2 to dame dole. je to ako na potvoru, teraz mi zacala skola…
ako uz raz pisala Evca, ked sa im darilo na potvoru, tak sa teraz dari nam. prichadzaju len zle veci :-(
vcera sme mali ist na oslavu, cca 150 km od MX, prideme na miesto, oblast jedneho jazera, kde sa ludia rekreuju, maju tam domy a tak…lenze drahy kamarat nas nechal s stichu a telefony mal vypnute a kedze sme tam nikdy neboli, tak sme sa museli vratit. nemali sme ho ako najst :-( zbytocne minute peniaze na benzin, na darcek k narodeninam jeho dcere, strata casu a ani nespominam ako som sa obetovala :-) ta oblast je pekelne horuca, vonku bolo minimalne 35 st a v tej :,-(ne aspon 50 st...... fakt hroza. a aby toho nebolo malo, kusok od domu pocujeme nejake divne zvuky.....predne brzdy auta.....radost, dalsi vydavok ako hrom. takze takto nam je veselo. ja len dufam, ze uz raz toto skonci.
kocky kolko vam trvalo take zariadovanie zivota po svadbe?

nebudem velmi reagovat lebo sa na nic nepamatam, kto co pisal, hoci to priebezne citam :-)
dnes sa ale dovalila svokra, normalne doniesla obed, hoci som ja navarila :-)
uz len dufat, ze ma svokor odvezie do skoly, inak to taxik isti. alebo pojdem z domu rano o 7am, nech pridem nacas na zastavku MHD, na roh ulice presnejsie. v MX totiz busy stoja na kazdom rohu.

Zanet,
tebe napisem, na toto som si spomenula. pytala si sa na Velku noc v MX. kedze su velmi nabozenski zalozeni, vela casu travia v kostole. maju svoje typicke jedlo, ktore sa vola romeritos. je to masa rozmarinu s rybami, ci morskymi priserkami v cokoladovo-pikantnej omacke. tazko sa to opisuje, to musis ochutnat. celkom sa to da zjest, ale ja nie som na take chute zvyknuta. ja som nachystala vsetko, co sa robi v SR, ako som naucena z domu. Manuel najprv frflal, ze ho nutim, ale potom povedal, ze to bude jest kazdy rok lebo mu to chutilo.

Sally.
dennicek je poucny, este si ho raz precitam. inak Lisa je expert, taky isty bol vraj Manuel, ak nie este horsi. ale aspon vies, ze mas doma dieta :-) moja sestra bola taka kludna, ze mama chodila aj v noci pocuvat, ci vobec dycha :-)

MIsko,
synacikovia su rozkosni. myslim, ze Jenik sa podoba viac na teba a maly drobec ma vela z Romana.

Renci,
ako sa ma chrustik a ako sa citis ty? deticky pomahaju?

Evi,
tak Kubula to zvladol. to v noci je normalne, aj ja sa citim uz divne, ked nemam pusu na dobru noc :-) super, ze ste trochu zmenili prostredie a odreagovali sa, ved aj to treba.

Zanet,
este raz…nezufaj, ono sa to raz musi podarit a ako pisali kocky, zajdi na vysetrenia, nech ste si isty, ze je vsetko ok. drzim prsty.

Lindus,
chuda moje, mas to tazke. tehu sice nie je choroba, ale ani take stresy nie su prijemne. ja uz len dufam, ze vam tieto posledne dni rychlo zbehnu a potom uz budete v klude.

iste som na polovicu zabudla, ale ja to dozeniem. idem sledovat spravy, tie protesty USA…mna to strasne stve ta miracna politika, ved mexicania nie su ziadne zdochliny, deru v USA ako kone…velka cast uzemia USA kedysi patrila Mexiku…uff, ale nebudem sa jedovat.
mne vela casu zabera aj politika. kedze sa blizia volby v MX, v SR, v CR, tak ja vsetko sledujem. mam aj mexickeho favorita. skoda, ze ako cudzinec nemozem velmi podskakovat, ale aspon mu napisem mailika :-)

jaj a este nieco. mam uz povolenie na pobyt na dalsi rok. pustila som sa do toho sama, vsetky papiere a tak. manuel ma tam len odviezol a na druhy den mi dali predlzenie pobytu. neurobila som ziadnu chybicku. som rada. pravnik od vas zoberie 6000 MPX za nic…
a buduci rok si mozem poziadat o obcianstvo.

zdravim vsetky kocky

Silvia

 
adys
Závislačka 3790 příspěvků 02.05.06 03:47

ahoj holky,

Silvi,
tak doufam, ze po tech 2-3 tydnech budes opet jako rybicka… ty jses ale sportovkyne.. :-) a doufam, ze jste tomu kamaradovi poradne vycinkali… takhle vas nechat na holickach v neznamu a daleko!

Evco,
ja si ty ovu testy delam a nedelam… tzn. nekupuju si je na kazdy cyklus. snazim se to moc nerozebirat, merim si teplotu a pozoruju hlen… tu ‚bolest‘, kterou citis prave zhruba uprostred cyklu je to, co jsem popsala nize… tzv. priprava na samotnou ovulaci (sliznice, deloha, vejcovody se pripravuji na sestoupeni vajicka )… dobre znameni, ze ti teplota stoupa, co?

Sally,
ja jsem to tak prave myslela, ze ‚presne na minutu‘ se ovulace poznat neda. ty priznaky ja mam taky tak 4 dny a vim, ze to je prave predzvest samotne ovulace… no a ze bez ovulace to nejde… tak naivni taky nejsem :-)

Miso,
jeste jsem zapomnela reagovat na Romcovy sny… ty mu teda asi davas podnety, kdyz se mu zdaji takovehle ptakoviny … a vi vubec, ze jsi nam to rekla??? … :-))))

dneska uz koncim.. pres vikend toho bylo nejak moc. koupili jsme nove auticko, dneska jsme si ho privezli domu, tak se tesim na zitra, ze si ho poradne vyzkousim…

mejte se krasne. zdravim vsechny ostatni…
ilona

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 02.05.06 04:46

HOlciny ahojky,

tak jsem tu po narocnem dni.
HOlky dneska mi prisla pekarna konecne!!!! Jupiii. Uz ji nechavam vypect na prazdno (to se musi napoprve) a zitra uz zacnu naostro......­......jeste jsem doladovala recept, protoze tady jsou jine miry a taky jine pekarny takze snad to vyjde. Sice se mi ty pomery nejak nezdaji ale doufam ze to nevybuchne.
NO jinak vam musim rict ze jsme dneska byly v te skolce do ktere jsem chtela dat Jenika a jsem totalne zklamana!!!!!!!!! My jsem se tam byly podivat uz vloni ale to co jsem videla ted tak to predcilo vsechno moje ocekavani…ve spatnem bohuzel. Decek tak bylo priserne moc, propadalo mi to tam spinave, kdyz jsme vesli do te mistnosti kde by mel byt Jenik tak jsem malem omdlela. Sedela tam ucitelka na bobku a kolem ni asi 12 deti, snad vsechny meli nudly u nosu, 2 tam pobrekavaly, ostatni se tam znudene valely po zemi a ta ucitelka jim ukazovala barvy a tvarila se jako mouchy sneste si me. Myslim ze ji nikdo nesledoval. TAkze jsem okamzite prohlasila ze i presto ze Jenik je takovy darebnik ted tak toto bych mu udelat nemohla. Dal jsem se uz neptala na nic. Fakt me to uplne odrovnalo. Kdosi mi rikal v parku ze se ta skolka zmenila ale ze by az takhle tak to jsem neocekavala.
Takze jsme jeli do jedne telocvicny mu zaridit aspon cviceni. A udelaly jsme dobre. Zapsala jsem Jenika do jenoho programu..neni to datumove omezene…muze prijit a nemusi a neplati se nic. Dala jsem ho na pondeli stredu patek od 9-12..je tam max. 4-5 deti. Maji tam velikou telocvicnu s naradim pro deti jako jsou trampoliny, kruhy, ruzne zinenky na prelizani atd…no strasne moc a v programu je i zpev, hry, gymnastika, dostane svacinu......no zkratka neco jako ve skolce ale presne to co pro Jenika potrebuju. V te skolce co jsem ho chtela dat nemaji ani prostor ve vnitr na nejake blbnuti poradne jsou to male mistnosti. No neda se to tady s tim vubec srovnat. Stoji to $25 na to jedno dopoledne. Sice prvni tyden jsem ho tam zapsala jen od 9-11 aby to nebylo na nej moc hned od zacatku tak uvidime jak to bude zvladat. Ale fakt se mi to tam libilo..hlavne to ze nejsme nicim vazani ze se to plati jen vlastne jednu lekci dopredu a pokud bude treba nemocny tak nemusim nic platit narozdil od skolky ze jo.

Holky ROmca ma fakt divoke sny obcas ale moc se mu jich nezda.

No Reni..........ono to fakt neni moc publikovatelne to jeho pokracovani snu ale ja to teda napisu.......rikal ze kdyz porodil TOmaska tak se jim tam pry pekne pos........... Vlastne puvodne se me ptal co to znamena kdyz se mu zda o hovne. No takze tak!!!

Silvi,
mas ty ale story, ale slachy teda boli hodne to muzu potvrdit. Nekdy si to clovek tak namuze ze ho to boli treba i nekolik let kdyz pak dela nejkay namahavejsi praci ci sport.....teda myslim ze se mu to vzdycky jakoby vrati kdyz se namaha…ne ze by ho to bolelo vkuse furt.
Doufam ze se ti to vyleci.
TAk to je supr ze mas pobyt vyrizeny .............jak dlouho se vlastne u vas ceka na obcanstvi???

Ilco,
no Romca nevi co vam tu pisu samozrejme, ale kdyz se me zepta co pisu tak mu treba reknu co. ALe to se nestava moc casto. On me spis tak popichuje a rika mi No napis tam do toho denicku jak me tu chudaka furt buzerujes....­.......to kdyz mu treba reknu at si uklidi tohle a hned na to supnu zase jiny prikaz kdyz uz jsem v tom ze jo…ono se to pak rozjede.

No holky snazilky Evi Zandi, Ilco.........­........ja vam preju a uz se na to moc tesim az konecne zahlasite ty dve carky!!!

Evi,
teda vy se mate!! To jste si to paradne uzili ze jo!!! A Kubicek je zlaticko ze to vydrzel u cizich takto na noc!!

Holky tak se mejte........­.....dobrou vsem

Misa

 
gasper
Zasloužilá kecalka 535 příspěvků 02.05.06 16:34

caute,

prave som si bola potrenovat kosti s metlou :-) v MX sa blazni pocasie, uz prsi takmer od marca, som zvedava, kedy natrieme strechu. kazde poobede leje ako z krhly, fuka, na dvor mi nalieta tona listia…a ja to nemozem predsa nechat tak :-)))
Misko,
prosim ta, neprovokuj s pekarnou a chlebikom. fakt mi v MX chyba nas slovensky chlieb a maslo :-) aj ked ja sa chlebu vyhybam, kedze priberiem aj z toho, ze si na nieco pomyslim. ale ked to na mna pride, tak chlieb - nechlieb, biele cerstve pecivo a papam :-)

Ilon,
este sme s nim neboli a este ani nevolal. ale nastval ma riadne. manuel s nim bude vo stvrtok, teda dufam. maju listky na koncert Depeche Mode.

Silvia

 
gasper
Zasloužilá kecalka 535 příspěvků 02.05.06 17:25

Misko,

prave na teba myslim. Kraus zacal fungovat aj v SR, v TV JOJ. mam tam podobny program ako Uvolnete se, prosim. je to pod nazvom Bez obav, prosim :-)
kukni si to, ak budes mat chut :-)
www.joj.sk, TV archiv - Bez obav, prosim

Silvia

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 02.05.06 17:33

Silvie,
jo, šlachy jsou horší než zlomené kosti… a má to tendenci se vracet, takže už asi na sebe budeš muset být vždycky opatrná.

S Mexičanama… no, možná že někteří dřou jako koně, ale porušují zákony této země. A navíc si nepředstavuj, že ty lidi, kteří tady pracují jsou něco jako Manuel. Jsou to šíleně nevzdělaní venkovani, lidi kteří kolikrát neumí psát (číst většinou alespoň trochu jo) nevědí nic o očkování, jsou prolezlý tuberou a podobně. Takže MExiko by nám sem rádo navalilo lidi, kteří jsou „nepohodlní“ - místo aby se o ně postaralo samo… chápu, že by se vám líbilo, kdyby si vaši chudí a nevzdělaní a nemocní hojili rány z našich daní, ale mě se to teda vůbec nelíbí - proč mám vyžírat to, že nějaký jiný stát se není schopný postarat o své „slabé“? Můj manžel se taky nefláká, já jsem celý dny doma s dětma sama, dovolená nikde, žádnou pomoc nemám - a ještě mám platit na chudé z jiné země? Na daních i tak platíme tolik, že mi je z toho špatně.

Navíc že velká část patřila mexiku? V Kalifornii španělé postavili pár misijí, celkem tu žilo těch španělů… no dvacet? Možná padesát? To vše na rozloze cca Francie. Pak po válce v mexiku, kdy tam svrhli habsburky, dostali obrovská území Kalifornii a vybudovali tzv. Ranchos - tj. pěkně rozdávali z něčeho, co nikomu nepatřilo - takže opět byl jeden vlastník, který měl obrovská území, celkem pár lidí - tomu říkáš, že něco někomu patřilo? Copak padesát lidí může nějak ob:,–(it a zvelebovat takové území? Ze západu přišli o:,–(níci ze Států (i když v té době to byla většinou teritoria a území nikoho) - ze severu z ALjašky Rusové. V Kalifornii tedy byly tři různé národy - a to jejich „osídlení“ se vždy skládalo z něčeho jako z pevnůstky, kde se pár (ty posádky čítaly ohromující počty lidí - jako třeba osm, někdy celý tucet - těch dvanáct lidí bylo myslím v MOnterey; tj. v „sídelním městě“) snažily přežít. Američtí o:,–(níci pak žádali parlament, aby z Kalifornie udělal jeden ze „států“ - což se podařilo - Kalifornie je stát který nikdy nebyl teritoriem, ale rovnou státem. Mexiku nikdy nepatřila - pokud ano, tak stejně jako AMeričanům nebo Rusům.

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 02.05.06 17:44

A MMCH - když už teda Mexiko křičí, jaký jsou ti američani hajzli - tak jakápak je mexická imigrační politika? Myslím, že v tom máš svoje zkušenosti - a to jsi mladá, vzdělaná, pracovitá, zdravá ženská, která se rozhodně nehodlá věšet na něčí sociální systém… a přišla jsi do země LEGÁLNĚ… neporušuješ žádné zákony…

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 02.05.06 17:48

moje známá má zahradníka ilegála… dědek teď šel do důchodu… protože má mexiku 4 domy… my teda čtyři domy nemáme - a to se můj muž fláká mnohem míň než Jose - jenomže můj muž platí daně.

 
mysak
Ukecaná baba ;) 1305 příspěvků 02.05.06 18:02

Je Silvi diky za odkaz!!!!! Tak to ja muzu!!!

Misa

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 02.05.06 18:23

tak volám na konzulát (pro změnu) - je půl desáté - a záznamník praví, že prvního května mají zavřeno z důvodů státního svátku… hmm… jenomže dneska je druhého, že? Já se z nich fakt picnu… někdy bych chtěla dělat na konzulátě - fakt že jo… všechny svátky (americké i české), úřední hodiny od devíti do jedné (ovšem v půl desátý tam zjevně není ani noha)…

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 02.05.06 18:31

Míšo,
to cvičení zní super… a jestli ta školka na tebe nepůsobí dobře, tak to nemá cenu. U Toma teda taky je pořád někdo s nudlí, jenomže tomu se moc zabránit nedá. Já tu mám tři kamarádky se stejně starýma dětma (kluci 2-3 roky a holčičky nar. v roce 2005) a už se scházíme vždy, pokud děti nemají teplotu… kdybychom čekaly, až budou všechny děti bez nudlí, tak se neuvidíme nikdy. A navíc Toma doma jen proto, že má nudli neudržím… včera byl hic, tak jsme dopoledne ani nikde nebyli (byli jsme na hřišti, ale vezla jsem tam děti autem, nechtěla jsem se potácet v tom vedru pěšky po rozpálených ulicích) - a odpoledne mi lítal po domě sem tam sem tam sem tam - jak cvok - takže jsme museli na procházku… on prostě potřebuje nachodit své kilometry a doslova se „vylítat“ - takže holt lítáme venku i s nudlí… a do školky taky chodí s nudlí… na plavání te´d nebyl jednou, protože měl hnusnej kašel, ale pokud má trochu nudli, tak chodí taky… prostě tohle je holt věk, kdy se ty děti „promořují“ a nejsem si jistá, že se tomu dá nějak zabránit - a nejsem si ani jistá, jestli tím bráněním člověk nenadělá víc škody než užitku…

Špína ve školce je humus, znuděné děti jsou ještě horší… jestli je to zcela zjevně nebaví, tak to je blbá učitelka. TeĎ mi volal manžel, vezl Toma do školky - prý přišli pozdě, děti už seděly a poslouchaly nějakou pohádku - prej se s ním Tom ani pořádně nerozloučil a běžel si honem sednout mezi dětičky… takže i našeho neposedu to zajímá a baví… a je pravda, že ta učitelka pokud děti zlobí, tak rychle změní téma - vezme jinou knížku, začne něco zpívat - prostě je nenechá se nudit a zlobit - vymyslí něco jiného, co je zaujme… není tam od toho, aby si jen odříkala ranní pohádku…

… ale ta vaše tělocvična vypadá fakt super… to by se mi taky líbilo…

Nic, jdu zkusit znovu ten konzulát… já se tam prostě dneska musím dovolat - mám teď dopoledne čas, když je Tom v té školce a mě tu ječí jen Lisa…

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama


Reklama