Díky za každý pěkný den

Rodičovství

O tom, jak se dvěma spokojeným mladým lidem narodili dva krásní chlapečci a i s postižením jsou všichni šťastní. :)

Milý drazí čtoucí. Tak nějak potřebuji shrnout to, co se nám událo během posledních pár let, abych si utřídila myšlenky.

S manželem jsme spolu pět a půl roku. On - hotový poklad (láskyplný, věrný, milující, dobrý otec, pracant a poctivec, i když někdy lenoch) + Já. Co napsat, moc to se mnou nevyhrál, ale snažím se. Puberta divoká, zřejmě kvůli tomu, že táta nás všechny psychicky (a mamku i fyzicky) trápil. Hledala jsem vhodného partnera a to tak, že nejlépe každé dva měsíce nového. Jsem chladná, neumím dát najevo city ani pocity vůči manželovi, ale pracuji na tom. :) Kompenzuji mu to veeeelikou péčí.

Start našeho vztahu byl rychlý, protože už jsme se několik let znali - a tak raz, dva tři a v druhém roce vztahu už jsme čekali po pár měsících snažení miminko. První prcek - velká očekávání, velké plány a představy, velké obavy.

Těhotenství rizikové, ale pěkné. Porod 2 dny v kontrakcích po 5 minutách a mimináš si klidně spal a nešel ven. Ale nakonec i já ten malý promodralý uzlíček dostala do náruče a radostně posílala fotku manželovi, který byl v tu dobu v zahraničí na služebce.

První měsíc jsem byla s naším Daníkem sama, a tak jsme na sebe měli spoustu spoustu času a moc jsme si to užívali. Později se k nám přidal i tatínek a byli jsme taková malá pěkná rodinka.

Daník byl vždycky trochu zvláštní miminko. Plakal, když plakat neměl, neplakal, kdy by měl, ale taková už miminka jsou. :) Byl hodně klidný a hodně pomalý, ale to jsme přikládali jeho klidné povaze a mužské lenosti. Jeho vývoj nešel zrovna ideálně jako u ostatních dítek, ale o to větší jsme pak měli radost z úspěchů.

Když nám na roce a půl začal pořádně chodit, čekala jsem už jeho malého brášku Matýska. O něj jsme se snažili také několik měsíců a náhodou se nám zadařilo tak, že mají klučíci narozeniny 13 dní od sebe. Pěkné. :)

Tak nějak nám to druhé, opět pohodové těhotenství rychle plynulo a Daníček také rostl. S jeho pokroky přicházely i výraznější odchylky od ostatních dítek, ale tehdy jsme ho brali ještě jako svéhlavičku.

Po narození Matýska - po opět nepostupujícím porodu s manželem opět na služebce - jsem si přišla jako hvězda. Dvě krásná dítka, zvládám to bez manžela s přehledem, věnuji se jim na plno, chodíme cvičit, blbnout, plavat, pořád někde po venku, zkrátka mají skvělou milující matku. Mohla jsem si plácat po rameně, ale asi vážně ne zaslouženě. Všechno sice bylo super, ale nějak mi uniklo, že moje starší dítko už má opravdu problémy a volá o pomoc.

Manžel po návratu ze služebky konstatoval, že „je nenormální“, ať jdu k doktorovi. Ještě asi týden jsem odolávala s tím, že je prostě svůj, ale nakonec i ve mně začala nahlodávat nějaká malá černá potvora a začala jsem si dávat věci do souvislostí.

Naše úžasná paní doktorka se hodně vyptávala a já hodně odpovídala a až tehdy to začalo dávat smysl: Daník skoro nic nejí, ale ne proto, že prudí, nebo si vybírá, on se jíst bojí. Daník si nehraje, ale ne proto, že by neměl s kým, čím a jak, ale on to neumí a nikdy umět nebude. Daník je moje malé motovidlo, taky špatně, nevyvíjí se mu hrubá motorika. Daník se nechce pomazlit a mým dotekům a objetím se snaží vyhnout, ale ne proto, že by měl období vzdoru, ale proto, že nebude nikdy umět chápat city a pocity sebe a druhých. Daník nemluví, a tak neřekne, co ho trápí…

A tak to pokračovalo - výčet, který nebral konce. A najednou z mého malého individualisty byl autista s retardací.

Možná to byl šok, zklamání, bolestné zjištění, ale když jsem se probrala po pár dnech a dalších vyšetřeních z prvního zašlápnutí do země, najednou se mi strašně ulevilo. Konečně to všechno dávalo smysl, konečně mi došlo, že ačkoliv investuju tolik a tolik času do Daníčkova vývoje, nic moc se za celou dobu neděje a budeme potřebovat pomoc.

Do života nám přišla Raná péče, což je skvělá organizace pomáhající dětem s autismem, a patří jim velké díky.

Už budeme mít za sebou skoro rok práce s Daníčkem, která je směřovaná přesně na jeho problémy. Je mu přes tři roky a konečně začal trošku komunikovat, dívat se do očí, dávat najevo, co chce. Přišla i opravdová pomazlení a pusinky, to je sen…

Přišlo i to, že můžeme do obchodu bez toho, aby syn mě nebo sebe pokousal, protože se tam bojí jít. Přišlo zkrátka velké zlepšení a myslím si, že mu s tím hodně pomáhá i mladší bráška, který se zatím (ťuky ťuk) vyvíjí relativně normálně a je to krásný smíšek. Bráškové už se klasicky sourozenecky zlobí - kdo by řekl, že za to budu šťastná. :)

Od té doby, co jsme na světě s autismem, jsme na světě mnohem raději a vychutnáváme si ho plnými doušky. Poštěstilo se nám, že se s Daníkem dá pracovat a jako atypický autista ještě půjde hodně posunout dál. Poštěstilo se nám, že máme dva úžasné kluky, kteří nám změnili život a my ho od té doby umíme ocenit. Dneska už znám hodnotu každého dne, a tak si ho spolu se svými dětmi vychutnávám bez toho, abych frfňala nad hloupostmi.

Jsme šťastná rodinka, jsme rádi, že se máme a je nám fajn přála bych všem, aby si dokázali každý den pořádně užít. :)

Hodnotilo 43 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mlsalkaM
Kelišová 6080 příspěvků 23.07.14 00:44

Krásný deníček. Držím palečky, ať vše vychází a jsi pořád plná síly a optimismu :hug:

 
martina0310
Zasloužilá kecalka 900 příspěvků 23.07.14 02:16

Držím palce snad i na nohách!!! :hug: :)

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 23.07.14 06:59

Držíme palce, ať je jen líp a líp :hug:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 23.07.14 07:33

Hodně štěstí

 
DeTer
Závislačka 4465 příspěvků 23.07.14 07:39

Přeji moc zdarví a štěstí.. Krásný deníček a věta,,dneska už znám hodnotu každého dne´´ je za vše říkající. Držte se :kytka:

 
iggy.piggy
Zasloužilá kecalka 966 příspěvků 23.07.14 08:04

To je ten nejlepší deníček, jaký jsem tu četla. Přeju ti spoustu sil a ať ti kluci dělají radost. :srdce:

 
Aamanda
Kelišová 5275 příspěvků 23.07.14 08:35

Nádherně napsaný děniček, velmi čtivě a smysluplně. Kdybych nebyla v práci, poplakala bych si u něj. Daníček má velké štěstí, že se narodil právě vám. Hodně štěstí a zdraví celé rodině :kytka:.

 
Emmicka2012
Kecalka 369 příspěvků 23.07.14 09:09

Moc pekny deníček :) držím palce at se prcek zlepšuje a vy at jste šťastní :) ale to urcite jste :) :hug:

 
Indiansummer
Kecalka 260 příspěvků 1 inzerát 23.07.14 09:31

Tak tedy denicek me dostal! Moc pekny! Je az neuveritelne jak srsis optimismem. Po precteni jsem si uvedomila, ze kolikrat fakt resim prkotiny. Diky! Drzim vam moc palce, preju hodne zdravi vsem!

Příspěvek upraven 23.07.14 v 09:32

 
Dainvyk
Ukecaná baba ;) 1562 příspěvků 23.07.14 09:32

Moc pěkné! :kytka:

 
svycarka
Kelišová 6885 příspěvků 23.07.14 09:32

Krasny denik.tal mily a optimisticky. Preji jen to nej, nej nej :kytka:

 
Aninkaaa
Závislačka 2504 příspěvků 2 inzeráty 23.07.14 10:14

Moc krásný deníček až mi ukápla slzička :hug: Jste úžasná žena a malej má opravdu štěstí že se narodil zrovna do této rodinky :srdce: Hodně štěstí :kytka:

 
Mica82
Stálice 60 příspěvků 23.07.14 10:36

Krásný deníček, přeji hodně štěstí a sil, ať vše tak krásně zvládáš i dál…o čemž nepochybuju;-)

 
Jitule79
Nováček 5 příspěvků 23.07.14 11:07

Krásně napsané… Kéž by takhle uvažovali všichni rodiče dětí - ať už zdravých nebo s jakýmkoliv postižením. Dovedu si představit kolik Vás ještě čeká překážek, ale s tímhle přístupem je určitě hravě zvládnete. Přeji moc a moc sil a držím pěstě :)

 
KristyM
Ukecaná baba ;) 2089 příspěvků 23.07.14 11:31

Nádherný deníček. A ano, tvé děti mají “skvělou a milující matku“. Držím pěsti pro další Daníčkovy úspěchy a celé rodince hodně štěstí a radosti ze Života!

 
jenika1
Závislačka 3037 příspěvků 23.07.14 11:38

:hug: Držím pěsti a obdivuji tvůj optimismus. :hug:

 
bube
Ukecaná baba ;) 1536 příspěvků 23.07.14 11:53

A teď mi povězte, proč se neuděluje nějaké ocenění (samozřejmě i finanční) takovýmto maminkám, tatínkům, rodinám?
Prezident udělí cenu nějaké hééérečce za celoživotní dílo… Toto je celoživotní dílo!!!
Tak přijmi aspoň malou :kytka:;)

 
Adrasteia
Ukecaná baba ;) 2104 příspěvků 2 inzeráty 23.07.14 12:01

Pokud bereš život tak, jak popisuješ v deníčku, jsi velmi velmi moudrá žena. Bohužel mám poslední dobou pocit, že takových lidí, jako jsi ty, stále ubývá. Spoustu lidí má dnes prapodivná měřítka na štěstí, fňukají nad nesmysly a to podstatné v životě jim uniká. Ty jsi úžasná máma a víš, co je v životě důležité. Přeji Tobě a Tvé rodině jen to nejlepší :srdce:

 
šuji
Kecalka 380 příspěvků 23.07.14 12:19

Krasny denicek, ktery nas nuti se zamyslet, ze opravdu casto resime hlouposti a nevazime si dulezitych veci. Preji spoustu zdravi a stale stejny optimismus :kytka:

 
peluani
Extra třída :D 10572 příspěvků 23.07.14 12:39

Krásný deníček

 
anna.se
Nováček 6 příspěvků 23.07.14 14:01

To je moc krasny denicek a vy jste opravdu skvela matka, protoze, ne kazdy by se dokazal tolik obetovat :kytka: :huban: :mavam:

 
verulicek  23.07.14 14:45

Pěkně napsáno…ani náznak „lidi politujte mě“. Sama jsem s autisty chvíli pracovala, tak držím palce ať jste šťastní! :kytka:

 
balestra
Závislačka 4666 příspěvků 23.07.14 15:47
:srdce:
 
kačule
Kecalka 161 příspěvků 23.07.14 17:40

Krásný deníček po dlouhé době. Přeji Vám hodně štěstí do života. Daník věděl komu se má narodit.My máme doma dvouletého „dauníka“,takže přesně vím, jak vám je.Ale každý den je plný obrovské legrace a z maličkostí se stává překonaná překážka, která s sebou nese obrovskou hrdost, co jsme zase dokázali. Také už neřešíme prkotiny ale užíváme si rodinného života s naším sluníčkem a jeho dvěma sourozenci. Někdy je to záhul, ale vždy to stojí za to :hug: :mavam:

 
Nicolink  23.07.14 21:18

Krásné :srdce: ukápla mi slzička…přeju hodně štěstí :srdce: a zdraví

 
Térouš
Echt Kelišová 8220 příspěvků 23.07.14 21:38

Někdy prostě život zařídí, abysme si dokázali více vážit každého dne. i když někdy ne pro nás zrovna lehkým způsobem. přijmout to jako dar je obrovské štěstí a Tobě se to podařilo. tleskám :potlesk:

 
mismurka
Závislačka 2843 příspěvků 23.07.14 23:17

Moc hezký, opravdu moc a to jak jsi to napsala (píšeš skvěle, četlo se to samo), tak i to, jak si ten život žijete :kytka:

 
kaca.zagi
Kecalka 362 příspěvků 28.07.14 10:45

Holky děkuji za pěkné ohlasy, ani jsem nečekala, že se to někomu bude chtít číst do konce :)

A jedna vtipná historka z dnešního rána: „Daníčku, pojď si vzít botky, vezmeme pytel a FUJ a půjdeme to hodit do popelnice“. Jdu vzít odpadky, řev mladšího mě zarazí, vracím se zpět a Dáda táhne bráchu za nohu ke dveřím a v druhé ruce má tašku… No každý máme jinou představu o FUJ, někdo odpadky, někdo umazaného brášku od přesnídávky :D

 
mexxx
Ukecaná baba ;) 1336 příspěvků 04.08.14 20:25

Krásný deníček.. přeji hodně zdraví :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama