Dům, který nebyl nikdy můj

O životě

Kdysi dávno jsa mladí a neklidní novomanželé jsme se vypravili s vervou Popelky ze Tří oříšků uhánějící prince Trávníčka pátrat po novém domě.

Představu o místě jsme měli dokonalou jako poprsí Bridgitte Bardot, cenovou hladinu přísnější než režie Věry Chytilové v Panelstory. Díky postupným slevám z těchto parametrů jsme se jednoho večera ocitli v domě na břehu řeky: Byl malý, starý, úzký, okolí bylo zaplivané a připomínalo leda tak poprsí B. B po třech letech kojení paterčat a následných dvou dekádách bojkotu podprsenky, a hemžilo se individui, co se chovala podivněji než prezident při viróze.

Ale ten dům! Sotva jsem vstoupila dovnitř a rozhlédla se po staromódních parketách zalitých medovým světlem, chtělo se mi tančit. Měla jsem pocit, že kolem mě zní swingová hudba, Ondřej Havelka zlehka poklepává na mikrofon a čas se na moment úplně zastavil, aby si vzpomněl, co bylo kdysi. Na neomítnutých cihlových stěnách se vznášel můj stín v náručí mého muže, třeštil do rytmu a divoce stepoval, a kapela hrála dál a přidávala na tempu.

Byla mi úplně jedno cena za metr čtvereční či krychlový pozemku, byli mi fuk dle předběžného šetření asociální sousedi nebo nepraktické autobusové spoje. Ten výhled na noční řeku a světla na druhém břehu, co svítila důvěrou jako chránící ruka Páně, ten krb s římsou, která pamatovala víc prezidentů než děti na prvním stupni, ten pocit, že tam patřím a budu tam navěky šťastná, ten jsem nikdy nezapomněla. Dům mi následně všichni racionální příbuzní vymluvili - od ceny, přes lokalitu po vlhkost od řeky, a nikdy jsem jim to neodpustila. Střih do tmy.

Po šesti letech…
Máme malé dítě, já vodím do školky, manžel ze školky, hádáme se, máme se rádi, žijeme ve stresu a chaosu moderní reality a mačkáme se u toho v novostavbě v centru města. Chceme zahrádku, chceme prostor, chceme o sebe neustále nezakopávat a nedusit se navzájem nejen smogem, ale i vlastní existencí, a chceme to hned. Naše požadavky za ty roky prodělaly závažnou změnu osobnosti, naše věnčité cévy zkornatěly, mozky se globálně oteplily a chceme dům, co stojí na pevné zemi, má střechu s max. dvěma dírami, více jen pokud kape voda rovnou do vnitřního bazénu, je kolem něj něco zeleného (ideálně tráva, ale není podmínkou), obsahuje krb nebo něco podobného (ohniště možné) a dojedeme odtamtud do hodiny autem nebo vlakem do práce. Zbytek se mé pečlivé ruce poddá.

Dnes jsem ho poprvé viděla. Dům snů, a nic míň. Stál tam, uprostřed tiché, vilami vystlané vesničky s trávníčky stříhanými nehty na manikůru, a čekal na mě. U vjezdu stály dvě třešně, a příjezdová cesta vedla k cihlové stavbě, která skrývala vyřezávané dřevěné schodiště, ze kterého se mi zatočila hlava, a nad kterým visí kříšťálový lustr jako v Sále Bohuslava Martinů. Dům se šesti nejútulnějšími ložnicemi na světě laděnými do pastelova, z nichž dvě jsou velké jako náš současný byt, a každá má vlastní koupelnu se záchodem a sprchou.

Představa, že manžel už nebude chodit dělat hromádku biotoxického odpadu přesně v momentě, kdy jsem se naložila do vany s bioéterickými oleji mě naplnila takovým blahem, že jsem dostala tik do oka. Když jsem viděla kuchyni s mramorovým pultem a leštěnými skříňkami na míru z tmavého třešňového dřeva, krb s ručně vyřezávaným obložením, obývák s mahagonovým klavírem a jídelnu plnou starožitného nábytku V CENĚ, uvažovala jsem, kolik zrovna teď dává lucifer za duši.

Nechtělo se mi jen tančit, chtělo se mi žít! Tam, a nikde jinde. Vařit v té skvostné kuchyni, spát v přenádherné ložnici s výhledem na řeku, večeřet na verandě v rajské zahradě plně kvetoucích lilií s pocitem, že mi v tom domě patří celý svět. Zatímco mě majitelka domu prováděla, dítě běhalo s manželem po zahradě a hledalo berušky. Skoro sedmdesátiletá dáma mi vysvětlovala, že dům je na ni a manžela moc velký a nákladný, neboť ho postavili v době, kdy jejich tři děti šly na vysokou školu a rychle z něj odešly, a teď už je jim na nic. Měli ho mít o patnáct let dřív. Stejně jako my.

Jak lze tušit, dům má jedinou vadu na kráse, a to je prodejní cena. Nejen, že si nemůžeme dovolit ani půlku toho domu, nemůžeme si dovolit ani třicet procent po hypotéce až do krematoria. Po všech těch pastouškách v naší cenové relaci jsem se chtěla ujistit, že existuje - dům mých snů, a chtěla jsem ho vidět a poznat zblízka, i když vím, že není a nebude nikdy můj. Taková soukromá chvilka s realitkovým milencem, než se vrátím do přízemní, šedé všednosti inzerátů „cena max do…“

Vrátili jsme se domů, a dům jsem si znovu vyhledala na stránkách reealitní kanceláře.

„Zavři to, nemůžem si to dovolit,“ houknul na mě manžel přísněji než trenér Růžička na beky.

„Ještě chvilku mě nech snít, ještě chvilku,“ odsekla jsem, a zírala na nádherné fotografie nábožněji než na obrázek Panny Marie. Bylo to jako první rande s krásným a úspěšným chlapem: opilá touhou a zamilovaností bych byla svolná skoro k čemukoli, jen abych časem zjišťovala, že ten Pan Božský má taky nějaké drobné, charakterové defekty. Převodní daň platí kupující, roční daň z nemovitosti se rovná platu nižšího úředníka, do práce bychom jezdili hodinu a půl, když by nebyla zácpa, za účty za elektriku by měl ČEZ majiteli poslat každý rok lahev Laurent Perrier Rosé jakožto poděkování svému přednímu klientovi. Na kroužky, sport a pokročilejší vzdělání by musely být potomci pravidelně dováženi. Kým a kdy, pokud nechci být vzorná zelená vdova?

Ještě jednou jsem se podívala na fotografie domu. Ne, tenhle ultraelegantní pán, tedy dům, nikdy můj nebude. Asi ani nemá být. Bude patřit jiné, které dá to, co potřebuje, a já to nebudu. Já budu nejspíš matlat tmelem dvě díry ve střeše a foukat do ohniště v chatě někde v místě, kde nemají ulice jména a kam Google Streetview nikdy nezajel, tedy Bardotka s lentilkami pod kobercem, ale bude to moje štěstí, můj osud. Osud, stejně jako lásku nebo smrt těch, kteří se mi nikdy nevrátí, jsem si nevybrala. Tmel na díry můžu.

Zavřela jsem fotografie a šla s manželem vzít dítě na veřejné hřiště.

Hodnotilo 46 lidí. Score 3.7.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
nothingn
Ukecaná baba ;) 1926 příspěvků 01.08.15 07:35

Krásný :potlesk: Přeji brzo nový a ten pravý, vysněný domeček, co ti bude říkat paní.

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 01.08.15 08:03

:lol: :potlesk: Osvezujici denicek, psany o necem vsem blizkem s humorem a lehkosti! Piste dal!

 
Lenka 80  01.08.15 08:24

Krasny denicek :-) ted jsme prodali byt a hledame nas domecek snu :-) bohuzel jsme omezeni taky cenou a navic i lokalitou. potrebujeme bydlet blizko rodicu abychom se o ne v pripade potreby mohli postarat. zatim jsme nas osudovy domek nenasli tak dcera sve prvni narozeniny oslavi jeste v byte. drzim vam pesti az brzy najdete dum snu :-)

 
smutnalucy
Ukecaná baba ;) 1525 příspěvků 01.08.15 09:53

Moc pěkne rada jsem precetla. Preju štěstí při hledání!

 
jenika1
Závislačka 3037 příspěvků 01.08.15 09:56

:dance: :dance: :dance: Pěkné a přeji, aby se Váš dům tomu vysněnému alespoň trochu podobal.

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 01.08.15 10:58

Krásně napsané! PObavila jsem se a zavzpomínala na to, jak jsme i my hledali náš dům snů ;) Teď už jsme půl roku majiteli našeho „statku snů“ - nebo spíše statku, který se těm našim snům nejvíce podobal a který jsme si mohli finančně dovolit :mrgreen:

@Lenka 80 určitě najdete, taky jsme byli limitováni lokalitou a cenou ;) Našli jsme a teď rekonstruujeme ;) ale taky jsme v bytě déle než jsme mysleli, že budeme :lol: (odhad byl 2 roky, jsme tu už 5let a ještě cca rok budeme a to máme 1+1 a dvě děti :mrgreen: )

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 01.08.15 11:37

Krása!
My aktuálně kupumeme dům snů. Viděli jsme spoustu domů. V tomhle jsme se cítili doma okamžitě. Denně chodím kolem a představuju si tam všechny ty dny, kdy se budeme dohadovat o barvě stěn, uspořádání kuchyně, budeme sedět na zahradě a pozorovat syna a naše zvířata, jak si hrají.
Přeji, ať najdete. A napiš pak deníček!

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26472 příspěvků 01.08.15 11:37

Nadherne napsane :kytka: :kytka:
Uplne jsem v tom dome byla :mrgreen: Preji stesti pri vyberu a take finance a at brzy najdete dum vasich snu :srdce: :srdce: :hug: :hug: :hug:

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 01.08.15 11:43

AHoj, krásné, používáš moc hezká přirovnání, to s těma prsama je dobré :-D My tu Bardotku s lentilkama pod kobercem už máme, v místě které je v ulici bezejména, se zahradou drbatou jak D1 a střechou jak cedník, ale je naše a my ji milujeme, staráme se a ona se nám za to odvděčuje výhledy, tichem, soukromím a tím, že je naše. At máte taky takové štěstí..nemusíš mít fešáka bez originality, soukromí, spiritu ale hlavně že je to fešák, lepší myslím bude hodný domečkový kluk s duší a srdcem dobrodruha, kde budeš doma a ne v katalogu realitky, co ti lásku oplatí láskou a ne šestimístným účtem za elektřinu :-)

 
hanyny
Ukecaná baba ;) 1288 příspěvků 01.08.15 12:24

Krásné, umíš moc hezky snít :srdce:.
Už se těším na deníček s názvem Jak jsme koupili dům snů :D

 
Lenka 80  01.08.15 14:44

@atominnka diky :-) no my budeme muset na cas do podnajmu.nas bytecek musime v pulce zari predat.

 
Uživatel je onlinesmurfka
Nadpozemská drbna 26437 příspěvků 1 inzerát 01.08.15 15:50

Deníček je pěkný, nelíbí se mi jak je napsaný ( je použito tolik připrovnání, že se v tom člověk ztrácí )
Snad najdete brzo to co hledáte. :kytka:

 
Karleon
Závislačka 4364 příspěvků 01.08.15 17:18

Přirovnání je tam opravdu až moc, nečte se mi to moc dobře, ale vím, jak se cítíš. Taky teď kupujeme dům, do práce budu dojíždět přes hodinu a zatím tam nemáme ani školku, ale nějak vím, že je to TEN dům a straně se těším, co nám přinese…

 
mrs.gendy
Závislačka 3446 příspěvků 01.08.15 19:49

Prosim, piste dal :kytka: ja jsem zazila podobne zklamani tenhle tyden. jednalo se teda o pronajem bytu. krasnej, velkej, moderni byt na vesnici. skolka, hriste,5km do mesta, cena prijatelna. uplne jsem se videla, jak svoje kulinarsky umeni pokladam pred servirovanim na bar a jak vecer resim, jestli si dam sprchac nebo vanu :andel:… no pak nam ho vyfoukla jedna pani, co se do toho bytu zamilovala driv jak ja :,( takze v pondeli jdeme na dalsi prohlidky, ale stejne vim, ze se mi zadnej nebude tak moc libit.

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 01.08.15 20:10

Ja chci taky :,(

 
cucik14
Ukecaná baba ;) 2023 příspěvků 15 inzerátů 01.08.15 22:33

Krásný deníček a plně tě chápu! Kupovali jsme byt letos na jaře, od konce června v něm bydlíme. Ale také jsme měli své požadavky, takže jsme asi půl roku večer co večer otvírali internetové stránky s nemovitostma, obvolávali, prohlíželi, až jsme se zamilovali :) Teď jsme sice zadluženi hypotékou až do konce života, ale jsme v něm šťastní a čekáme miminko :srdce: Ať se brzo zadaří a najdeš to, co si představuješ ;)

 
Luca10  01.08.15 23:01

Krásné snění. :kytka: Jen je z toho cítit přílišná snaha vrazit tam co nejvíc vtipných přirovnání. Méně je někdy víc… :kytka:

Příspěvek upraven 01.08.15 v 23:02

 
Tyrger
Stálice 73 příspěvků 02.08.15 12:01

Ééé… proč ty stížnosti na velký počet přirovnání? Copak tu není dost deníčků psaných holými větami a eventuálně ještě vyzdobených pravopisnými chybami? 8o

Za mě super - místo „deníčku“ projednou kousek prózy. :) Popisy báječně atmosférické, a dokonce to má pointu! (Po níž, jak si všímám, se pisatelky komentářů u deníčků často marně shánějí.)

 
LLaylaa
Kecalka 175 příspěvků 02.08.15 12:29

Naprosto chápu! Taky toužím po domečku ;)

 
Verka1983
Nováček 5 příspěvků 02.08.15 12:54

Moc pěkně napsané :potlesk:

 
radúna
Extra třída :D 11314 příspěvků 02.08.15 13:45

@umea, krásně píšeš :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
Opravdu díky za krásný deníček. Snila jsem s tebou :kytka:.

 
kapuletka
Kecalka 323 příspěvků 02.08.15 15:03

Mě se ten deníček moc nelíbí…Když se ti dřív líbil barák, neměla ses nechat umluvit příbuznýma ale rozhodnout se sama za sebe. Já mám taky vysněný baráček s obřím pozemkem, který nikdy nebudu mít, ale jsem spokojená s tím, co mám, sice nebydlíme v novostavbě, jako vy (předpokládám, že je to panelák), nýbrž v řadovce se zahrádkou, ale ten barák nám byl taky rozmlouván. Jo, mám velký sen, který se mi nikdy nesplní, pokud mi nějaký zapomenutý vzdálený příbuzný neodkáže 50 milionů, ale žiju tak, jak můžu a žiju spokojeně, i když taky ráda sním. Dost mi vadí ta poslední věta-jdu na veřejné hřiště. Chápu trochu nadsázky, ale i když máme vlastní hřišťátko na zahradě, přece jen na tom veřejným jsou i jiné děti a jiní lidé-docela výhoda ne? :nevim: Hledej na všem jen to pozitivní a to negativní si nepřipouštěj :mavam:

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 02.08.15 23:01

Uplne jsem tancila s Tebou. :dance: Krasny denicek. ;)

 
Narovnako
Kelišová 5141 příspěvků 03.08.15 09:08

:potlesk: :potlesk: :potlesk: Hezky napsané, po dlouhé době jeden z mála, který se dá číst jedním dechem a zaujme, vtáhne..Zkus prodat svou schopnost a um, takto poutavě a hezky psát, možná si pak svůj vysněný dům budeš moci sama postavit :kytka: Přeji, ať brzy najdete dům, po kterém toužíte :kytka:

Příspěvek upraven 03.08.15 v 09:09

 
Hanka1
Extra třída :D 11012 příspěvků 03.08.15 09:42

Ja uz jsem se ztracela hned v prvnim odstavci, kde je snad pet prirovnani…
Preji at brzo najdete. Mmch dum, ktery si budu financovat sama a kde budu zit ja, bych si rozhodne nenechala rozmluvit pribuznymi…

 
vantili
Kecalka 228 příspěvků 03.08.15 11:37

Asi jsem jediná, ale na mě deníček působí dost depresivně a sebelítostivě…pro mě je domov tvořen lidmi, se kterými ho sdílím, nikoli místem.

 
solip
Kecalka 273 příspěvků 04.08.15 07:46

Hezký deníček, i moc hezky napsaný, v určitých pasážích jsem ten dům vyloženě viděla před sebou. Jen těch přirovnání je tam na mě nějak moc :mrgreen: Každopádně přeji brzké nalezení toho pravého domku :)

 
sallineccka
Ukecaná baba ;) 2424 příspěvků 08.08.15 12:38

Ať je tam přirovnání kolik chce, mě se deníček líbil… taky sním o vlastním domečku. Vyrůstala jsem v baráku, teď jsme v bytě a pořád doufám, že jednou… třeba…

vím, že je to nereálné s naší finanční situací, která se v budoucnu o moc nezmění… ale snít mohu.. alespoň něco :kytka:

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:33

Dekuji vsem za nadherne komentare, opravdu me moc potesily a vazim si jich.

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:34

Dekuji mnohokrat za komentar, „uz aby to bylo“ :D
@nothingn

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:34

Dekuji moc za zpetnou vazbu a za podporu, vazim si toho @Lada84

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:35

Gratuluji k prodeji bytu, take preji, at se co nejdrive objevi domecek snu a vse nejlepsi dceri k narozeninam
@Lenka 80

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:36

Dekuji mnohokrat @smutnalucy

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:36

Moc diky, snad se aspon trochu podobat bude @jenika1

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:38

Gratuluji ke statku, to zni nahodou bajecne. Vzpominate u toho na Vejce a ja? Nedavno jsem to cetla @atominnka

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:39

Moc gratuluji ke koupi tomu, a samozrejme v tom nejlepsim moznem slova smyslu zavidim :D at vam dela radost @Izzz

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 18:40

Mnohokrat dekuji, moc si vazim komentare @pomenkova

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 20:17

Dekuji mnohokrat za krasny komentar @Kalla1412 a gratuluji k mistecku, kde jste evidentne stastni. Mozna byste o tom mohla napsat, jak se vam zije, rada si to prectu.

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 20:18

Dekuji mnohokrat, snad uz brzo prijde moznost ho napsat @hanyny

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 20:18

I tak dekuji @smurfka

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 20:19

Gratuluji k domecku, at vam prinese stesti @Karleon

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 20:21

Dekuji, no mrzi me to, ze jste prisli o tak pekny byt, znel opravdu bajecne, ale doufam, ze naleznete jiny, kde budete stastni @mrs.gendy

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 20:22

Mnohokrat dekuji, a gratuluji k miminku i k domecku @cucik14 dluhy se holt nevyhnou vetsine, taky s tim pocitame…

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 21:25

I tak dekuji za prispevek @Luca10

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 21:26

Dekuji za krasny komentar @Tyrger

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 08.08.15 21:44

Diky moc za komentar @LLaylaa

 
Lenka 80  09.08.15 11:18

@umea dekuji za prani :hug: ale my jsme nas sen o domku vzdali :-( na koupi mame jen dva miliony a kamarad zednik nam rikal ze pokud nebudeme mit dalsi milion na opravy ze budeme nestastni. kazda koruna navic skonci v opravach. budem to flikovat nekolik let. zadna dovolena… atd.atd :-( dali jsme na rady zkusenejsiho a od 1.9 mame podnajem a hledame si byt.snad se nam brzy postesti. protoze v tom mestecku kde ho chceme uz dva mesice neni k prodeji nic.

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2476 příspěvků 09.08.15 11:33

My už máme druhý dům snů, bydlime tedy na stridacku. Stálo nás to osm let opravdového úsilí a ta touha byla tak velká, že se splnila. Třeba to časem vyjde i vám…držím palce ;)

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 11.08.15 05:59

Dekuji za hezky komentar @Verka1983

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 11.08.15 06:02

Dekuji za krasny komentar @radúna

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Vlasy si myla žitnou moukou a hlínou


Reklama