Epilepsie a těhotenství

Těhotenství
  • emimino
  • 16.08.01

zjistíte, zda může být žena epileptička těhotná a zda neohrozí její léky miminko

Milá Šárko,
Jak je to s těhotenstvím u epileptika?
Můžou léky poškodit miminko?
Musí být maminka v těhotenství pod stálým dozorem?
 Jitka

*Milá Jitko,
vzhledem k tomu, že nejsem odborník, tak jsem poslala Tvůj dotaz lékařům, na které mám kontakty. V každém případě by měla žena informovat lékaře, u kterého se s epilepsií léčí o svém úmyslu otěhotnět. Předpokládám, že v současné době jsou na trhu léky, které může brát těhotná epileptička ( mezi čtenářkami naší stránky je maminka která po celou dobu těhotenství brala řadu léků, protože má problémy se srdíčkem a to bez jakýchkoliv vlivů na miminko ).
Pokud se týče dozoru - vlastně každá maminka je v současné době pod stálým dozorem - pravidelné návštěvy v poradnách - pokud by šlo o případnou hospitalizaci, pak by vše záviselo na zdravotním stavu těhotné a na rozhodnutí ošetřujících lékařů.
Ještě jednou podotýkám, že vyjadřuji svůj názor a nejlepší by bylo zeptat se také lékařů, ke kterým žena-epileptička chodí. Šárka
PS - pokud dostanu odpověď od odborníků, kterým jsem Tvůj dotaz poslala, pak Ti jej ihned pošlu.

**Ráda bych tímto poděkovala lékařům, kteří se podíleli na odpovědi na tuto otázku:

Epilepsie neni nemoc, ktera by byla neslucitelna s uspesnym otehotnenim a porozenim zdraveho ditete.
Velmi dulezita je spoluprace gynekologa-porodnika, neurologa, praktickeho lekare a neonatologa. Nebyla prokazana souvislost s podavanim antiepileptik a zvysenym vyskytem vrozenych vyvojových vad u novorozencu. Celkovy stav plodu je vyrazne vice ohrozen pri nelecene a nebo spatne lecene epilepsii, kdy dochazi k opakovanym zachvatum pri kterych je zhorsene zasobovani plodu kyslikem v dusledku docasne spatne funkce placenty.
Matkam s tezkou formou epilepsie doporucujeme peci v tzv. perinatologickem centru, které koncentruje nejzavaznejsi pripady z oblasti reprodukcního zdravi.
Odpoved: MUDr Z. Stranak, CSc www.neonatologie.cz***

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek