I. Otěhotnění s PCOS

Měla jsem za to, že s mými cykly se zadaří až za hodně dlouhou dobu...

Mám odjakživa nepravidelné cykly a ve 22 letech mi gynekoložka diagnostikovala syndrom polycystických vaječníků – PCOS. Díky symptotermální metodě jsem však zjistila, že cykly mám zdravé, protože aby byl cyklus zdravý, stačí, když délka luteální fáze má 12-16 dní. Pokud je kratší, znamená to méně šancí, aby se oplodněné vajíčko uchytilo, tedy může docházet k raným potratům. Zároveň samozřejmě platí, že pokud jsou cykly moc dlouhé, je tam méně šancí na otěhotnění. Takže i když mám cykly zdravé, chtěla jsem se poradit s lékařem. Přeci jen je sice hezké, že mám zdravé cykly, ale jelikož je v každém cyklu jen jedna ovulace a já mám cykly dlouhé klidně 50-60 dní, těch šancí na otěhotnění tam moc není.

Můj příběh začal v prosinci 2020, kdy mě už delší dobu trápila otázka mateřského pudu, do té doby mě mít děti děsilo, ale najednou už jsem byla mnohem víc optimistická a věřila jsem, že to zvládnu. Navíc jsem si vždy říkala, že u vysokoškolaček je ideální věk na mateřství 27 let. Nejsem prostě typ, že bych si do 35 říkala: „Možná jednou děti mít budu, ještě nevím.“ Řekla jsem si „Teď, nebo nikdy.“ a rozhodla jsem se do toho jít. Manžel kupodivu souhlasil, jen mě žádal, abych po něm pak jednou nechtěla ještě druhé dítě. Což mi přišlo vtipné, když jsme ještě nezplodili ani to jedno :D Tak jsme se dohodli, že si jedno dítě pořídíme.

Šla jsem ke gynekologovi s tím, že jsme se manželem domluvili, že chceme dítě a jestli je možné otěhotnět i s PCOS. Doktor řekl, že to možné je a jsou na to léky na vyvolání ovulace. Přišlo mi to trochu škoda, že jsme to ani nezkusili přirozeně a hned bych měla brát léky, ovšem s mými cykly bych se asi načekala dlouho a byla bych ve stresu, že to nejde, tím spíš by mi to pak nešlo, a byl by to začarovaný kruh. Manžela poslal na spermiogram. Je to z toho důvodu, aby se nestalo, že by do mě cpali hormony zbytečně a pak by se zjistilo, že je problém u partnera.

Takže v prosinci 2020 jsme se dohodli na dítěti, v lednu 2021 jsme se začali snažit a v únoru 2021 jsem už podstupovala stimulace.

Začal mi nový cyklus a volala jsem gynekologovi ohledně léků. Napsal mi Clostilbegyt a řekl, kdy ho brát a kdy se stavit na kontrolu. Nejdřív jsem přišla moc brzy a říkal, že z toho „není chytrej“ a nejspíš lék zabere později. Po pár dnech jsem šla znovu na kontrolu a skutečně už byl vidět dominantní folikul na pravém vaječníku (18 mm). Byl čtvrtek a v neděli jsem si měla píchnout injekci Ovitrelle, poté by mělo dojít k ovulaci do 3 dnů od injekce, na toto období jsme dostali za úkol se nejvíc snažit. Co se týká spermiogramu, hodnotí se morfologie, pohyb a množství spermií. Gynekolog to zhodnotil tak, že manželův spermiogram je „uspokojivý“.

Injekci mi musel píchnout manžel. Nevadí mi injekce, ale sama bych si ji asi píchnout nedokázala. Po těch lécích mi nebylo vůbec dobře a injekce to ještě zhoršila. Taky jsem měla extrémní libido, což během přirozené ovulace nemám, ne v takové síle. Měřila jsem si teplotu a podle toho jsem zjistila, že skutečně k ovulaci došlo.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
10087
30.9.21 10:37

Takže na pokracovani? Jo teď koukám že je to očíslované…jen že ten konec byl takový jako useknutý no…

Příspěvek upraven 30.09.21 v 10:38

 • Zmínit
 • Nahlásit
2312
30.9.21 11:14

Nechápu, proč je deníček zařazený v rubrice Prázdná náruč, to se hodí spíše pro maminky co o své miminka přišla. A navíc si myslím že bylo zbytečné popisovat co vše znamená, deníček prakticky nemá žádný děj, ano snaží se o miminko ale nemá žádnou pointu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
563
30.9.21 21:32

@mamule42 Pardon… popletla jsem to, už jsem psala adminům. :) Asi jsem ty díly měla vydat najednou (ano, je to na pokračování).

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
1.10.21 13:29

Ten deníček je zařazený správně, bohužel.

Taky jsi to neměla jednoduché už s otěhotněním. Já jsem se třeba dozvěděla, jak to s PCOS funguje, věděla jsem sice, že to existuje, ale nic o tom, když se mě to netýká, takže díky. Vím, co bude v dalším díle, ale stejně si ho určitě přečtu. Doufám, že ti psaní taky trochu pomůže… :hug:

 • Nahlásit
1595
1.10.21 20:11

Tak snad to skončí tím těhotenstvím ;) jinak já to mám stejně, PCOS cykly delší jak 60 dní a hodně nepravidelně. Ovulací jsem nikdy nehlidala, ale stimulaci a spermiogram jsme odmítli. Chtěla jsem první rok jen srovnat tělo po 10 letech HA, no a po 3 měsících asi 60 den cyklu jsem otěhotněla :lol: druhé dítě manžel nechtěl a po jedné jediné nehodě ho máme :lol: takže i s PCOS není nutné házet flintu do žita :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
563
10.10.21 22:35

@thalasan Děkuji za sdílení, to je dobře, že to vyšlo i bez léků. :kytka: U mě by to asi taky šlo, ale byla jsem netrpělivá. :D Jo, další deníček byl už zveřejněn, opravdu jsem otěhotněla.

@Anonymní Děkuji za podporu, ten konec je bohužel smutný, ale chci svůj příběh sdílet… otěhotnění bylo to nejmenší.

 • Zmínit
 • Nahlásit