Ideální porod aneb Rodila bych hned znovu

Tohle je sen…. můj sen, ne Jany, Jarmilky nebo Hanky, ale můj…. Sen o porodu.

Ideální porod aneb Rodila bych hned znovu Ideální porod aneb Rodila bych hned znovu Zdroj: Shutterstock

Bylo krásné letní odpoledne a já byla v den termínu, a protože jsem měla tašku sbalenou, porodní asistentku domluvenou, pokojíček připravený, má 12létá dcera byla venku a na matku, co se pohybuje jako kachna po výkrmu, neměla náladu, tak jsem se válela u televize a říkala si, že by bylo lepší porodit za měsíc, když v noci nebude 23 nad nulou… Pak jsem se na sebe podívala a sama sobě se zasmála, jak jsem blbá, že chci rodit hned teď, aby se mi už konečně ulevilo. Otoky příšerný, váha ukazovala něco, co jako nemohlo být myšleno vážně… několikrát jsem kontrolovala, jestli není rozbitá… no nebyla.
Vzala jsem si svou napínavou knížku a u čtvrté věty jsem cítila první malou bolest, takovou, co jsem běžně zažívala při ms, ale moje ms byla a je vždy na zvracení, takže velmi mírná bolest. Říkala jsem si, že teda poslíčci a nevěnovala tomu pozornost, ale…..
Jasně, že mi to nedalo, četla jsem sice dál, ale nevěděla co, bolesti se vracely v pravidelných 10 minutových intervalech, nic zásadního…. Tak jsem si napustila vanu. Nevim no, je to trapný, ale taky jste stihly dvě kontrakce po 10 minutách, než jste se dostaly s tím tělem do vany?
Kontrakce ve vaně nebyly skoro cítit, ale když jsem vylezla, zkrátily se na 5 minut a citelně zesílily, myslím, že i viditelně, protože můj muž přišel do koupelny a zeptal se mě, jestli jsem se dneska dobře vyspala, protože se tvářím jako zuřivej sociopat. Já mu dám sociopata, když tohle všechno je jeho vina. Vyřídím si to s nim potom.
Volám porodní asistentce a říkám, že teda by mohla dorazit třeba za hodinku.
Přijela, prohlídla mě, řekla, že to hezky postupuje a ze už se mnou zůstane, aby mohla zavelet.
Pochopte, můj plán byl - mít porodní asistentku doma na první dobu porodní, abych nebyla ve stresu a mohla zůstat doma co nejdéle, jakožto odborník, zřejmě pozná lépe, než já, kdy je čas odjet, a já nebudu vystresovaná v porodnici 20 hodin a nebudu prudit personál porodnice.
O další 4 hodiny později už to byl mazec (do porodnice 10 min cesty), otevřená na 7, jedeme.
Cesta do porodnice? Každých 12 vteřin jsem proklínala ředitelství silnic a dálnic a říkala si, jak efektivní by bylo zaznamenávat u rodiček jejich reakce na výmoly na silnicích, za celý ten úsek by pravděpodobně nevynechala ani jeden a nikdo by to nemusel kontrolovat. Cítit byl opravdu KAŽDÝ. Ale třeba jsem jediná, kdo to takto měl.
Příjezd do porodnice:
Papíry, hodně papírůůů, monitor, papíryyyyyyy… když jsem si myslela, že mám všechnu byrokracii za sebou, dostala jsem klystýr a mezitím ještě doběhla sestra, že tedy, kde jsou jména?? Jméno, jméno…. Já si nevzpomněla? Četla jsem tu 150 deníků a nikomu se nikdy nestalo, aby zapomněl, pořád jsem měla před očima všechny ty varianty neustále diskutované, ale ten výsledek?? Odkázala jsem ji tedy na manžela, a šla konečně na záchod.
Po klystýru vyšetření, bolesti teda, že bych už sežrala madlo od postele, možná i ty opěrky na nohy….
Otevřená na 10, branka zašlá jdeme tlačit. Na dvě zatlačení byl náš syn Sebastian venku, 3,25 kg… placenta v pořádku, bez poranění… na sále jsme byli 2 hodiny. Přála jsem si ambulantní porod, nakonec jsem se s doktorkou z dětského dohodla na kompromisu pro nás obě, že zůstaneme 24 hodin. Nikdo mě nestresoval, že mi dítě umře, že bude problém, že jsem nezodpovědná, prostě šlo o racionální dohodu mezi dvěma dospělými lidmi - dítě apgar 10-10-10, dvě hodiny po porodu je brzy, počkáme 24 a pak nemám problém vás pustit. Já spokojená, doktorka spokojená….. Všechno je o komunikaci, když je vůle na obou stranách.
Syn byl venku za 1,15 hod od příjezdu do porodnice. Tam jsem už porodní asistentku nepotřebovala a ani necítila, ze bych ji potřebovala.
Znám zdejší názory…. Ne, nemyslím si, že jsem nezodpovědná. Myslím, že jsem udělala přesně to, co jsem cítila, že je správné pro klidný příchod mého syna na svět. Pro klid duše. Byl-li by náznak, že něco není v pořádku, tak zůstanu v porodnici. Byla-li by pochybnost, pojedu do porodnice dříve, byl-li by třeba koncem pánevním, porodím sekcí a nebudu s nikým smlouvat. Tohle bylo za odměnu a přesně podle mého snu…. Rodila bych hned znovu.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
9947
18.9.21 06:41

Já myslím, že jsi to pojala docela rozumně - doma je doma, hlavně že jsi doma i nerodila;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
18.9.21 08:34

Tak to bych zase nerada. Doma je doma, ale na ten závěr je lepší, aby to měl pod palcem nějaký ten odborník :D

 • Nahlásit
4487
18.9.21 09:07

Nechci machrovat, ale je hezké, jak každý považuje jako ideální porod úplně něco jiného :)

Já třeba doma byla dvě hodiny od první kontrakce, pořad mi to přišlo v pohodě, dodelala jsem gulas, manžel si dal oběd, vyndala susicku :lol: pak jsme jeli do porodnice, tam monitor, kde už se mi kroutily prsty u nohou. Šla jsem se vycurat, vysetrila mě doktorka, vyvalila oči, ze dítě drží vevnitř jen vak blan a šla jsem rovnou tlačit. Takže od příjezdu do porodnice byl syn venku přesně za 32 minut. Papíry jsem nestihla žádné, ani klistýr, nic. Já se vlastně podívala jak vypadá box až po porodu. Muzu říct, ze to byla nádhera, mohla jsem jít tančit na bál :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
18.9.21 09:44

@Verurizeckova No, to je taky ideální. :mrgreen: Ale trochu to machrování je. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Sranda :P

 • Nahlásit
403
18.9.21 20:03

To ten první byl asi za trest, co? Po prvním bych odtancovala z porodního sálu na rukách. Cítila jsem se jako king. A po druhém jsem proklínala celý personál. protože tak příšerný osazenstvo nemají ani ve vězení. Moc gratuluji a přeji si, aby můj 3. porod dopadl taky poloambulantně a s vlastní PA.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
19.9.21 04:38

@řehořice Ten první byl KP a sekcí, takže jsem si moc diktovat nemohla :). Ale na KP přirozeně jsem si netroufla a nakonec to bylo dobře, jelikož malá si tam seděla rozkročená, jak paša, takže by to ani nešlo :lol:.

 • Nahlásit
20732
20.9.21 09:47

Uff, oddychla jsem si, čekala jsem nějakou šílenost s jednorožci a porodem do duhy na kuchyňské lince :mrgreen: :mrgreen: Myslím, že jsi zvolila super kompromis, gratuluji k porodu podle svých představ.
Já měla taky oba porody super, byť jsem si v porodnici odkroutila více času z 1. doby porodní, ale byli jsme tak s manželem víc v klidu :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
20.9.21 11:14

@unuděná Bože chraň, žádný duhy, ani Medy, ani porody do bazenu doma…. Já chtěla do porodnice, ale taky jsem chtěla být co nejvíc času v domácím prostředí, a protože jsem plašan a s první bolestí bych určitě jela, tak jsem v tý PA doma měla takovou super podporu, kdy už je opravdu čas. :P A těch 24 hodin po porodu mi prislo akorat, a hlavně super doktorka, nijak nestresovala. Sama prý šla druhý den domu… :)

 • Nahlásit
3451
21.9.21 08:10

Naprosto skvělý přístup. Ambulantní porody se nabízejí běžně, sama bych do něj nešla, takže rozumné, pohodové :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2
22.9.21 08:56

@Verurizeckova Můj druhý porod byl velmi podobný… lékařka mě varovala, že to bude pravděpodobně rychlé, tak jsem s tím trochu počítala, ale i tak jsem byla zaskočená. Měla jsem ten den domluvenou kontrolu, tak jsem se začala chystat, všichni jsme posnidali, v tom začali kontrakce,
už mi to bylo jasné. Rychle syna k sousedce a jeli jsme. Dorazili jsme přesně na čas domluvené kontroly :D Po vyšetření - 2cm mě polil pot, doufala jsem podle bolestí v lepší nález… monitor hrůza, kroutila jsem se, stejně nešel natočit, po půl hodině na monitoru jsem šla rovnou tlačit a malej se tak narodil 2 hodiny od první kontrakce a 40 minut od příjezdu do porodnice :D poprvé to taky nebylo dlouhé asi dvakrát tak. :) Ale v obou případech bych si dala dvakrát po sobě samotný porod, než pak těch 14 dní s hojením poranění! Tentokrát jsem dokonce 3.den po porodu jela taxíkem zpět do porodnice, aby mě tam něco opravili (původně tvrdili, že to není na šití, ale bylo). Šití po porodu skoro necítíte, ale po třech dnech je to dost hnus :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
7749
25.9.21 18:45

Super a také chválím paní doktorku :kytka: a gratuluji k miminku :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit