Jak jsem se nebála porodu

Porod

Druhá část cesty k našemu synovi a jak se rodí v Německu.

památeční fotka z porodnice při odchodu 4.den
1 komentář

takový dobroty
2 komentáře

4 týdny

už jsme oslavili 6 měsíců

Jak jsem psala v 1.části, rozhodla jsem se během těhotenství přestěhovat do Německa. Dva měsíce před TP jsem si našla českého gynekologa a od července jsem k němu pravidelně docházela. Byla jsem ráda, že se můžu v klidu zeptat, jak to tady chodí a doktor mi vše ochotně vysvětlil. Německy bych asi úplně nerozuměla. Doporučil mi kliniku, na které pracuje, a v případě porodu ho zavolají a on mě sám odrodí.

Termín se pomalu blížil a já už jsem si říkala, že by ten náš macík mohl ven. :) Nechtěla jsem rodit ani den po termínu, aby neměl třeba 5 kg.

Poslední kontrolu jsem měla 13.8., monitor mi konečně naměřil alespoň pár menších kontrakcí. Že už by se něco pomalu dělo? Doktor mi ale řekl, že to nemusí ještě nic znamenat. Škoda, měla jsem už radost. :-( Bohužel jsem ale také věděla, že 14.8. večer odjíždí na dovolenou. Tak prý buď to stihneme, nebo ne, ale bude o mě dobře postaráno…

Zbytek dne probíhal normálně do té doby, než si moje drahá polovička skřípla nerv na krku. Ani nevíme, jak se to stalo, najednou nemohl hnout krkem. Bolest nepovolila, naopak se vše zhoršovalo a po několika hodinách, kdy už doma skučel, jsem řekla, že jedeme k doktoru. No tak ve 8 hodin večer jsem ho naložila do auta a já velká řidička-neřidička jsem ho vezla s obrovským břichem do nemocnice.

V čekárně tři lidi, super. Břicho mi tvrdlo jak blázen, tak jsem doufala, že to bude rychle utíkat a půjdem hned na řadu. Dva pacienti tam byli přes 2 hodiny a když jsme se šli zeptat, jak to vypadá, tak nám řekli, že špatně. Sanitky jim tam začaly vozit jednoho zraněného za druhým. Na to už jsme teda neměli nervy a jeli po půlnoci domů s tím, že to přítel holt musí zvládnout s brufenem a do rána to snad povolí. Šel spát s brekem, jak ho to bolelo, a nemohl se hnout. Bylo mi ho hrozně líto… no nakonec jsme nějak usnuli.

Já teda ne na dlouho, v půl 4 ráno cítím mokro. Jdu na záchod a jak tuším, začala mi pomalu odtékat plodová voda. Měla jsem radost. Konečně! :-) Šla jsem si ještě lehnout, pomalu jsem přemýšlela, jak to uděláme, jestli přítel zvládne vůbec řídit. Nechala jsem ho ještě spát a sama pomalu měřila kontrakce. Byly ale hodně slabé a nepravidelné. Asi v půl 6 jsem ho vzbudila, že musíme jet do porodnice. Naštěstí do rána krk hodně povolil, takže bude řídit. Sbalili jsme svačinu a poslední pár věcí a vyrazili.

Do porodnice jsme dojeli v 7 ráno. Po vstupním vyšetření milá porodní asistentka (v Německu Hebamme) zjistila, že mi opravdu pomalu odtéká voda. Ale kontrakce se začaly spíš zastavovat. Doporučila nám procházky, tak jsme vyrazili ven.

Po dvou hodinách jsme přišli opět na monitor a žádná změna. :-/ Tenhle scénář se opakoval až do 12 hodin - samé procházky, střídající monitor a beze změny. Zavedla mi tedy tabletu a šli jsme znovu ven. Městečko jsme prošli křížem krážem snad stokrát, zastavili jsme se v krámu, koupili svačinu a kontrakce se naštěstí trochu rozjely. Už byly dost cítit, ale chodit jsem ještě mohla. Vždy jsme se po 2 hodinách vraceli na monitor.

Bohužel se ale do 20 hodin nic nedělo. Kontrakce sice sílily, ale já se neotvírala. Nachodili jsme spousty kilometrů a žádná změna. Tak se rozhodli vypustit zbylou plodovou vodu. Od té doby začaly neskutečné bolesti. Ležela jsem a snažila se dýchat, klepalo se mi bolestí celé tělo. Ani břicho mě tak nebolelo, ale ta bolest v kříži byla opravdu strašná, v životě bych si nedovedla představit, že tohle ženská může zvládnout… a opravdu může. :-)

Nejsem žádná hysterka, myslím si, že mám i vyšší práh bolesti, ale kdo měl u porodu křížové bolesti, tak ví, o čem mluvím. Za celou dobu jsem ani nekřičela, nenadávala, jen jsem prosila to naše zlatíčko, ať jde rychle ven. Po 2 hodinách těchto bolestí mi Hebamme řekla, že jsem otevřená na 3 cm. Já byla v šoku, v tu chvíli mi už bylo fakt skoro všechno jedno, takže když mi řekli, že mi dají epidural, tak jsem souhlasila. Dostala jsem ještě antibiotika, abych neměla infekci, když voda odtékala tak dlouho, a naředili mi krev (mám sklony k trombóze).

Po injekci přišla úleva a já si mohla trochu odpočnout. Museli mi pak ale dát oxytocin, protože kontrakce slábly. Pak už se vše pomalu rozjelo. Hebamme mi vysvětlila, jak mám dýchat, aby plod sestupoval, a řekla mi, ať nechám přirozeně tlačit tělo, pokud mám nucení na tlačení.

Porod mi celou dobu vedla úžasná porodní asistentka, milá hodná paní, člověk na svém místě. Po půlnoci mi oznámila, že se jde na to, a přišla na pomoc doktorka. Obě dvě mě neskutečně podpořily a na pár zatlačení byl náš macek venku.

Radeček se narodil 15.8.2014 v 00:54 s váhou 4170 g a 53 cm, hlavička 37 cm.

Dostala jsem obrovskou pochvalu za tlačení. Velký dík patří Aniballu! Díky němu jsem bez zranění. Jen jeden kosmetický steh, o kterém jsem ani nevěděla. Na balonek se mě ptaly a dokonce mi chodily druhý den gratulovat doktorky, co se to dozvěděly.

V porodnici jsem se měla parádně, s péčí jsem byla maximálně spokojena, dokonce nám tam vařili takový dobroty, že jsem měla strach, že ještě přiberu. :-D

Na svůj porod vzpomínám velmi ráda. Tělo má opravdu ten dar, že na tu bolest člověk zapomene… a až se rozhodneme pořídit našemu bobíkovi sourozence, tak bych si přála porod přirozený, bez těch léků a kapaček. ;-)

Hodnotilo 22 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 23.02.15 08:18

Moc hezké. Nejdřív mě zarazila myšlenka, že pár dní přenášení a dítko bude vážit 5 kg a pak koukám na tu porodní váhu a panečku, to je kus chlapa :) Moc hezké :palec:
Jen by mě zajímalo, jestli v Německu taky přiloží miminko ihned k mamince, nebo odchází dítko převážit, umýt a až pak ho maminka dostane? V dnešní době narážím na spoustu rozčílených maminek, které to zde v ČR vyčítají našemu zdravotnictví, tak mě napadá, jak je to u toho Německého? :think:

 
sisi33
Ukecaná baba ;) 1152 příspěvků 23.02.15 09:06

Moc gratuluji k miminku-pěknému macíčku :-D. Deníček se ni moc líbil, i pro, že mám bratrance Radka v Německu a jeho manželka před vánoci porodila krásnou holčičku Emely :-).

 
petulkas
Závislačka 2914 příspěvků 23.02.15 09:24

Krásný deníček, úplně rozumím tomu utrpení při křížových bolestí :( já jsem měla křížový při obou porodech :zed: první šel teda nakonec sám, praskla mi voda v den kdy měl být vyvolávaný, týden jsem přenášela, napíchali do mě spoustu oxitocinu a ještě cosi do zadku, aby se rychleji uvolňovala branka, nakonec ho vytáhli vexem měl 54 cm a 3790g… druhá byla vyvolávaná, 10 dní jsem přenášela, neměla jsem ani kapačku… jen vyvolávací tablety dvě, pak zase injekce do zadku na posílení kontrakcí, pak zase do zadku na zastavení kontrakcí, protože jsem se i přes mega bolesti neotvírala, ale nakonec byla injekce k ničemu a malá šla jen s nástřihem :) ale jak říkáš křížový bolesti to je to nejhorší :zed: gratuluji k chlapečkovi :hug:

 
acrab
Kelišová 5936 příspěvků 23.02.15 10:20

Krásný porod. Gratuluji ke krásnému chlapečkovi :hug:

 
Káťa19
Závislačka 3537 příspěvků 63 inzerátů 23.02.15 10:30

Holky děkuju :kytka:
@pajinka256 On mi už doktor od 12tt říkal, že bude velkej a 3 týdny před termínem měl odhad váhy 3210g :-D
Nechtěla jsem se moc rozepisovat, aby to nebylo tak dlouhé, ale miminko mi opravdu daly hned na tělo na několik minut (hned po tom co ho zkontrolovaly) a potom až přítel stříhal šňůru… otřely ho ubrouskama namočenýma ve vodě s olejem, hned pak mi ho daly znovu a měla jsem ho u sebe přes hodinu, nechaly nás tam o samotě… potom ho zvážila, změřila a oblékla a odvezla nás na pokoj. Jen se mě teda ptala, jestli si chci odpočnout, že si ho vezmou sestry k sobě, tak jsem řekla, že jo a stejně jsem nemohla spát a on plakal, tak mi ho po chvilce přivezla a už jsem jim ho tam ani nedala :-)

Příspěvek upraven 23.02.15 v 10:43

 
Káťa19
Závislačka 3537 příspěvků 63 inzerátů 23.02.15 10:34

@petulkas To sis teda užila :? já měla právě největší noční můru z toho nástřihu, tak jsem šla do toho cvičení a fakt jsem se dala tak do klidu, že jsem se toho vůbec nebála.

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26522 příspěvků 23.02.15 10:37

Gratuluji. Teda to je(byl) macek :kytka: :kytka: :kytka: :srdce:

@pajinka256 Nezlob se ze odpovidam za zakladatelku-ano davaji hned na hrud ;) Ja mela sice oba dva porody cisarem bohuzel, ale jinak co vim od mych spolubydlicich jak si to prejes vetsinou ano, zalezi taky na tom jake jsou s miminkem napriklad komplikace atd.Ale jinak hned neodnaseji..Mne dokonce u cisare nechali malou i maleho asi 15 minut hned po zakroku u me ;)

 
petulkas
Závislačka 2914 příspěvků 23.02.15 11:13

@Káťa19 no jo, ale mám dvě krásný štěstíčka :srdce: a tím taky končím :mrgreen:

 
formelka
Ukecaná baba ;) 1122 příspěvků 23.02.15 11:35

Krásný deníček a gratuluji k nádhernému klučinovi  :kytka:

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 23.02.15 11:45

@Káťa19 Je, tak to je hezký. To měl krásný příchod na ten svět :)

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 23.02.15 11:50

@pomenkova Nic se neděje. Já jen, že jsem postřehla, že spousta maminek je z toho smutných, že jim dítko odnesou pryč a až po nějaký době dají do náručí, ale asi bude opravdu záležet na tom, co si člověk řekne předem, že bude chtít a jestli je miminko mimo ohrožení života. Pro mě je porod jeden velký otazník, čeká mě až za 3 měsíce… A jsem hrozně zvědavá s čím se asi setkám.

 
geileenka
Extra třída :D 10133 příspěvků 23.02.15 13:10

@pajinka256 Já jsem tohle zažila i v české porodnici a ani jsem si o to nemusela říkat, brali to jako samozřejmost. U první tedy bohužel ne, ta šla císařem. Ale druhá, jakmile vylezla, tak mi ji hned dali na břicho a tam mi ležela asi 15 minut. Dětská jenom stála vedle a kontrolovala ji pohledem (byla trošku více fialová, tak sledovala, jak chytá barvu). Během toho proběhla kontrola poranění, jeden kosmetický steh, porod placenty a to vše s malou na mé hrudi. Po těch cca 15 minutách šla teprve s tatínkem na ošetření a já jsem si skočila do sprchy. No a pak mi ji tatínek zase přinesl a už jsme spolu byly pořád. Takže i u nás to lze. A musím říct, že to byl nepopsatelný zážitek.

 
Káťa19
Závislačka 3537 příspěvků 63 inzerátů 23.02.15 13:10

@pajinka256 trochu jsem to popletla, nejprve mi ho dali na několik minut, ale když přestřihl přítel pupečník, tak ho v rychlosti PA otřela, zvážila a změřila, ale byla to otázka snad tří minut a hned mi ho vrátili. To jen pro upřesnění ;-) Já byla v euforii, tak jsem se musela zeptat přítele, jak to bylo přesně :-D
Držím palce, ať máš krásný a rychlý porod a neboj, vše je v hlavě, tak hlavně psychicky být v klidu :kytka: :hug:
a určitě to jde takto i v Čechách vše je jen o lidech a hlavně na tvých přáních, jen najít porodnici, kde ti vyjdou vstříc

Příspěvek upraven 23.02.15 v 13:12

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 23.02.15 13:36

@ajleenka Já právě doufám v to, že podobně to bude u mě. Raději jim to řeknu a snad mi bude umožněno si prožít ty první minuty spolu.
@Káťa19 Jasně, že musí být člověk v co největší pohodě, taky neštěstí nemám nějaký velký strach, jen jsem hrozně zvědavá jak to bude. Jinak moc děkuji :)

 
7nebe
Kecalka 157 příspěvků 23.02.15 15:35

Parádní deníček :potlesk:, přeji Vám všechno nejlepší! :mavam:

 
LLaylaa
Kecalka 175 příspěvků 23.02.15 15:46

Moc pěkný deníček, a jde vidět, že balonky pomáhají:-D

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 23.02.15 17:03

@Káťa19 Hezký deníček, já bych takový porod brala všema deseti… já měla vyvolávaný a všechny bolesti jsem měla do břicha. Rodila jsem 3 dny a měla jsem pak sto chutí zdrhnout. :D Nakonec jsem musela pod kudlu, protože jsem se neotvírala. Čekala jsem, že budu mít obříka, odhadovali mu 2 dny před porodem 4450g a já měla 4 kila. A pak jsem koukala. Přinesli mi staženýho králíka co měl 3 kila a to byl 15 dní přenášený :D

Příspěvek upraven 23.02.15 v 17:05

 
Tamaris
Zasloužilá kecalka 618 příspěvků 23.02.15 17:51

Gratuluji. Podle mě je super, že tě nechali jít ven a to opakovaně. To by se myslím v ČR nestalo. Tedy s odtékající vodou. To bych taky brala :potlesk:

 
Půáček
Kecalka 216 příspěvků 23.02.15 22:20

Taky jsem rodila v Německu, před 4 měsíci ☺ oproti vyprávění kamarádek z Čech, přes akutního císaře po 20 hodinách, nezapomenutelný zážitek, skvěla péče, krásné chování personálu a hlavně je opravdu miminko maminky a tak se všichni i chovají. Neuvěřitelný servis, souhlasím 100 % s tim co je napsáno v deníčku… skoro se bát, že tam priberete :lol: gratuluji k miminku a krásnému zazitku!

Příspěvek upraven 23.02.15 v 22:21

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 24.02.15 10:55

@pajinka256 taky rodím za 3 měsíce :D a už se nemůžu dočkat :D Až to „jiné“ období skončí :D

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 24.02.15 11:22

@Andrea.Tom koukám, že to máme asi všechny stejné. :D Těhotenství je nádhera, když nejsou problémy, ale ta nedočkavost až to skončí… :)

 
Andrea.Tom
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 24.02.15 15:05

@pajinka256 kééžby u mě nešlo o žádné problémy :D já mám furt něco :D od zvracení po průjem zácpu všechno možné :D pálení žáhy :D celá popraskaná jsem :D ale hraju na to že jsou to „kéérky“ :D

 
pajinka256
Kecalka 135 příspěvků 24.02.15 17:41

@Andrea.Tom i takové nezmary k tomu patří… Ale to zvládneme ;)

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 25.02.15 10:30

Gratuluji k miminku a krásnému porodu.
Jen chci uklidnit maminky, co budou rodit v Čechách. Rodila jsem dvakrát a dvakrtá jsem své děti dostala ihned po porodu na břicho a chvíli se kochala, poté odnesli jen otřít, zvážit a změřit za pečlivého dozoru tatínka a během 5ti minut jsem je zase měla u sebe a už se zkoušely přisát k prsu. Druhý porod byl bez jakékoliv medikace, jen dohled porodníka. Žádný oxytocin a nevím, co ještě, prostě nic.
První porod v Mladé Boleslavi a druhý v JIčíně - opravdu to lze i v Čechách.

 
lebi
Zasloužilá kecalka 511 příspěvků 25.02.15 21:17

Krásný chlapeček :srdce:

 
berunkab3
Kecalka 339 příspěvků 27.02.15 13:52

Gratuluji k miminku :kytka:
A jinak naprosto souhlasím s @Miriska . Hodně záleží na porodnici. Můj druhý porod císařem byl naprostý zážitek. Rodila jsem ve spinální anestezii a malého mi hned po vytažení dali asi na 15 minut až na prsa. V jedné ruce jsem měla kapačku a druhou si ho držela. Porodní asistentka ho samozřejmě držela taky, přece jenom jsem měla rozpárané břicho. Bylo to nemocnici v Kyjově a už nikdy bych nešla jinam. :potlesk:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama