Jak má spát miminko

Ostatní
  • emimino
  • 16.08.01

něco málo o společném spaní dítěte s rodiči a jak na noční buzení

Milá Šárko,
moje kamarádka má skoro 8 měsíční holčičku a protože nemá internet, poprosila mě, abych se Tě zeptala na tento problém:
Kamarádka do 1/2 roku pouze kojila, nyní již dává ke kojení příkrmy (ovoce, zeleninové polévky).
Její dcerka nespí již v dětské postýlce, ale společně s rodiči na velké posteli (trojpostel). Vzhledem k tomu, že s ní je tedy moje kamarádka v úzkém kontaktu po celou noc, malá si navykla, že se během noci několikrát probudí (v poslední době i 7×) a kamarádka ji vždy uklidní nabídnutím prsu. Malá samozřejmě nemá hlad, pouze krátce zadudlá a spí (vyžaduje pouze blízkost matky). Kamarádka má však obavy, že její přístup nebyl správný, neboť buzení dítěte je poslední dobou velmi časté a malou nelze uspat jiným způsobem, než nabídnutím prsu, což podle kamarádky ve věku dítěte 8 měsíců asi není zcela v pořádku.
Prosí o radu, zda je spaní dítěte na společné posteli s rodiči vhodné a jak dál s buzením holčičky v noci (odvykat nebo neodvykat).
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem
 Jitka

Milá Jitko,
v odborné literatuře příliš nedoporučují společné spaní dětí s rodiči v jedné posteli a dále také doporučují nechat dítě např. při ukládání na spánek, nebo při nočním probuzení chvíli plakat (a tuto chvíli postupně prodlužovat), aby si zvyklo, že musí spát samo.
Já sama jsem však ne zcela uspěla - Verunku uspáváme v naší posteli, spící ji pak přenášíme, pokud se v noci probudí, tak ji dáme zpět do naší postele. Zkoušeli jsme totiž Verunku dle rady odborníků nechat plakat, ale 1. to nebylo na moje nervy, 2. Verunka byla vždy z pláče celá zchvácená a 3. bylo vždy velmi těžké ji pak uklidnit. Dnes většinou prospí po přenesení do své postýlky celou noc, pouze když se jí na svět klube zoubek, tak se probouzí dříve a častěji.
A teď k problému Tvé kamarádky - noční kojení může být i u tak starého miminka běžná ( znám maminky, které kojí 16-ti měsíční děti 5-6× za noc). Otázkou ale je zda dítě je opravdu hladové, žíznivé, nebo se pouze dožaduje matčiny pozornosti.
Podle mne dítě, které má večer tuhou stravu ( např. kaše), by mělo bez jídla vydržet celou noc.
Může se však stát, že může mít žízeň (nedostatečně se napilo po večeři, suchý vzduch zejména v panelácích), zde doporučuji zkusit nahradit alespoň jedno kojení čajem (vyzkoušet láhev i hrníček) a pak počet takto nahrazených kojení zvyšovat.
Pokud se dítě dožaduje pouze pozornosti a prs má pouze jako tišící prostředek, pak bych zkusila prs nahradit šidítkem (neboli dudlíkem) - nezaručuji ale okamžitý úspěch - dítě totiž cítí matčino mléko, zejména pokud spí společně s matkou, nebo prostě zkusit chvíli dítě nechat plakat a doufat, že zase zaspí.
Kamarádka by měla vědět, že ne pokaždé, když dítě zapláče se dožaduje kojení - někdy prostě potřebuje jen cítit matčinu blízkost (i malé děti mohou mít divoké sny) - pak by mělo stačit pohlazení nebo přitulení se, někdy je prostě bolí bříško nebo mu rostou zoubky (na bříško je pak nejlepší hlazení nebo teplá plena, na zoubky se muže použít gel zmírňující bolest) - prs by tedy měla nabízet opravdu jen jako poslední možnost, kdy už si s miminkem neví rady.
Jitko, vím že radit takhle na dálku je dosti jednoduché, ale kamarádka musí věřit, že problémem s nočním buzením prošla každá maminka a vždy se to po nějaké době upravilo.
Kamarádku tedy pozdravuj a že jí přeji pevné nervy, zdravou a v noci spící holčičku. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek