Jak "přežít" porod

Porod
 • emimino
 • 19.11.01

Několik rad, jak si usnadnit příchod miminka na svět

Každý porod probíhá jinak a bohužel nikdy nelze dopředu říci, jak bude náročný, zda přijdou komplikace a jak bude dlouho trvat. Každý porod je tedy taková malá premiéra, jak pro nastávající maminku a pro jejího partnera, tak i pro personál na porodním sále.

Některé věci se ale dají říci s velkou pravděpodobností již dopředu - některé maminky například vědí dopředu, že porod bude probíhat císařským řezem (např. při obrácené poloze), některé maminky vědí, jak asi veliké bude jejich miminko (přibližnou porodní váhu vám sdělí zkušený lékař při posledním ultrazvukovém vyšetření plodu) a kdy se přibližně narodí ( k nejpřesnějším patří stanovení délky těhotenství pomoci ultrazvuku ve třetím měsíci těhotenství).

Jak jsem již několikrát uvedla na našich stránkách, porod můžeme rozdělit do několika fází - čtyř dob porodních (otevírací, vypuzovací, doby, kdy dojde k vypuzení placenty a doby klidové)

Doba otevírací
Snad nejdelší a psychicky nejnáročnější je právě první doba porodní. V této době se otevírají porodní cesty, začíná zahájením pravidelné děložní činnosti a končí rozvinutím branky.
U prvorodiček trvá 10-12 hodin, u žen které již rodily 6-8 hodin.
V této době by měla být nastávající maminka pod dozorem porodních asistentek - kontroluje se intenzita a frekvence kontrakcí, kvalita plodových ozvů, provádí se vnitřní vyšetření, měří se krevní tlak. Pokud nedošlo ke spontánnímu odtoku plodové vody, provede se během kontrakce umělé protržení vaku blan.

Jak „přežít“ první dobu porodní

 • pokud ještě neodešla plodová voda a hlavička již sestoupila do pánve je dobré se pohybovat - chodit po pokoji, sedět. Pokud již plodová voda odešla, je lepší, když rodička leží na boku.
 • nechte si partnerem nebo porodní asistentkou masírovat záda - bolest zad tak povolí
 • využívejte pomůcky na porodním sále - seďte na cvičebním balonu, nebo se o něj opírejte hrudníkem při poloze v kleče, „zavěste se“ na ribstole nebo závěsné lano - přinese vám to pocit úlevy od bolestí, sprchujte se teplou vodou, nebo využijte teplou koupel - dojde k uvolnění a snížení bolestí, atd.
 • pokud máte pocit žízně klidně pijte, na jídlo ale již raději zapomeňte
 • mezi stahy se pohybujte, během kontrakcí zaujměte pohodlnou polohu
 • snažte se držet zpříma - stahy budou silnější a účinnější, porod bude probíhat rychleji
 • pokud máte u porodu partnera, pak se jím nechte obskakovat - masírovat záda, podat něco k pití, opřít se o něj během kontrakcí, držet za ruku, otírat zpocené čelo, prostě využít maximálně přítomnosti spřízněné duše.
 • více než na bolest myslete na správné dýchání - budete ji tak méně vnímat a budete klidnější
 • řiďte se radami porodní asistentky
 • ke konci budou kontrakce velmi časté (asi po minutě a velmi silné) - během kontrakcí odpočívejte a šetřete si síly na další fázi
 • pokud máte již nucení tlačit a branka ještě není zašlá, pak se pokuste tento pocit překonat správním dýcháním - dvakrát krátce nádech, pak dlouhý výdech

Doba vypuzovací
Druhá doba porodní začíná úplným rozvinutím branky a končí narozením miminka. Je velmi fyzicky náročná. U prvorodiček trvá asi hodinu, u žen, které již rodily asi 30 minut. Stahy jsou silnější, častější a trvají déle.
Jakmile je branka zcela zašlá (děložní hrdlo je otevřené) může maminka začít tlačit. Důležitá je správná technika tlačení (porodní asistentka vám vysvětlí, jak účinně tlačit - je to podobné jako když jdete na „velkou“)
Nejtěžší je dostat ven z matčina těla hlavičku miminka - ta pracuje vlastně jako beranidlo a roztahuje zbytku tělíčka porodní cesty. Porod ramínek a zbytku tělíčka je již velmi rychlý. Zbývá ještě přestřihnout pupečníkovou šňůru a trvale tak oddělit plod od matky.
Jak „přežít“ druhou dobu porodní

 • řiďte se radami lékaře a porodní asistentky
 • při kontrakci se snažte maximálně tlačit
 • mezi stahy odpočívejte a čerpejte sílu na další tlačení
 • nemyslete na ovládání močového měchýře a řitního svěrače
 • nezapomeňte dýchat
 • pokud máte u porodu partnera - ať vás drží za ruku, podává vám pití a otírá vám zpocené čelo

Doba vypuzení placenty
Po narození miminka děloha asi 5-15 minut odpočívá, pak přichází nové kontrakce. Tělo chce vypudit placentu. Tato doba trvá 15-20 minut a je již většinou nebolestivá. Placenta je zkontrolována, aby se zjistilo, zda nezůstaly její zbytky v těle rodičky. Děloha se začíná stahovat. Pokud byla během druhé doby porodní nastřižena hráze, pak dojde k jejímu šití.

Doba klidu Čtvrtá doba porodní je doba, kdy matka odpočívá na porodním sále (pro případ nějakých komplikací). Žena může dostat napít, je jí změřena teplota a tlak. Mohou se objevit vedlejší reakce na předchozí fyzické a psychické vypětí - třesavka, zimnice. Vše se brzy upraví. Po uplynutí dvouhodinové lhůty je žena převezena na oddělení šestinedělí.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.04.03 17:56

Již od počátku těhotenství mi zvídavost nedala a od sve matky utěšitelky jsem „tahala rozumy“,jak to asi vsechno bude.Poznám,že už porod začal?Je to tak strašné?Maminka mě přes SVÉ skušenosti dovedla k názoru, že je to legrace,protože ona jela do porodnice tramvají.A pak konečně přišla má chvíle.Ráno jsem usedla k snídani a ucítila jsem podivné vlhko.Pomyslela jsem si:„Plodová voda?Ale to bych cítila alespoň nějakou křeč!Po chvilce vyčkávání jsem zavolala do porodnice-kdyby náhodou-a bylo mi sděleno,ať okamžitě dorazím.Po vzoru matky jsem nasedla na MHD.Říkala jsem si:“Sranda,co z toho všechny dělaj?„.Kolem jedenácté dopoledne jsem pochopila!Nekonečné utrpení trvalo hodiny.S manželem po boku a s dávkou epidurální anestesie jsem si oddychla.Lékaři slibovali:“Až ucítíte bolesti,dáme další dávku!„,jaké bylo zděšení když bolesti přišli nanovo a dávka mi byla odepřena se slovy:“Už nemůžeme maminko,do půl hodiny rodíte!„.V tu chvíli,při představě nesnesitelných bolestí, mě posedla histerie!Pláč,po­cení,třas v celém těle,manželovo uklidňováni…uvedla jsem se do takového stavu,že jsem nebyla schopná tlačit!Samotný porod trval asi třičtvrtě hodiny a když vytáhli kluka o mířě 50 cm a hmotnosti 3 580 gramů,přišla vlna úlevy a blaha!Přišlo mi směšné,že jsem tak jančila,takže:“CHCE TO KLID,MAMINKY!Je to krásné a stojí to za to!!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.03 19:33

diky za skvely clanecek,jsem v 8mesici a zatim si v klidu uzivam a vychutnavam kulatouckeho briska,vim a verim ze porod zvladnu i kdyz jsem vzdy byla straspytel ,ale ty bolesti pri ocekavanem miminku si asi musi prozit kazda mamca.Cekam prvni miminko,takze zadne zkusenosti nemam,ale verim,ze i pres vsechny ty bolesti TO STOJI ZA TO,tak jak jsi jiz zminila.Diky a jiste si na Tebe vzpomenu,pokud bych zacla byt hystericka.DI­KY,DIKY,DIKY om­ca

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.01.04 07:01

Ahoj,
tady neco pro zasmani. Nejvic si z porodu pamatuju na ty bolesti po porodu.....desne mi bolela hlava. A vite proc?
Protoze jsem pri porodu mlatila hlavou o vanu, aby se mi ulevilo. (Chytry co - doted si rikam, jak jsem na takovou ptakovinu prisla)
Ono to tak hrozny neni, porod je taky o aktivite a ono se tim proste nejak propacujete a pak na vas jukne malej roztomilej tvorecek.

Markina
Kecalka 401 příspěvků 18.10.04 03:48

Mile emimino!
Dekuji Ti za velmi uzitecny clanek!
Jsem temer v 5. mesici tehu a a na porod se s pritelem oba moc tesime :-), hlavne ja jsem strasne zvedava na cely prubeh porodu a na ten nejkrasnejsi okamzik, kdy poprve spatrim nase detatko.
Diky tomuto clanku nemam vubec obavy z porodu a silne verim, ze vse probehne vyborne :-), moc a moc tesici se tehulka Martina P.
P.S. Zdravim take vsechny snazilky, tehulky i maminky a preji jen to nej!! :-)

Berda
Nováček 4 příspěvky 30.10.04 18:54

Ahojky maminky, právě píši diplomovou práci o porodech a byla bych moc moc ráda, když by jste si našly chviličku a vyplnily mi kratičkej dotazníček na http://dotaznik.hocke.org/. Předem moc děkuji :)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.01.05 01:02

Mám rizikové těhotenství, od páteho měsíce stále jen ležím.Nyní končím osmý měsíc a právě jsem díky této odpovědi málem smíchy porodila:-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.07.05 19:56

Při této představě mi tečou slzy smíchy!! Ale za 3 měsíce poprvé rodím, tak kdoví, čím budu já mlátit o vanu :-)
Zatím nebojácná Renča

Valli
Závislačka 4258 příspěvků 17.01.06 23:06

snazila jsem se zajit na tvoji stranku abych ti vyplnila dotaznik,ale bohuzel jsem se nikam nedostala,nedala jsi sem spatnou adresu?

Valli
Závislačka 4258 příspěvků 17.01.06 23:10

jak to tady ctu tak jsem si vzpomnela jak mi manzelova babicka vykladala o svem jednom porodu-asi me chtela vystrasit-rikala ze prisla do porodnice dostala klystyr a sla jako na Wc a pry kdyby nerodila uz druhy dite tak by ani nepoznala ze uz rodi a vyrodila by to dite do zachodu,ale nastesti ji to doslo-po zkusenostech z prvniho porodu- a rychle utikala po chodbe a hledala volnou postel,jednu pry zahlidla tak tam rychle lehla a rodila,doktor na ni kricel at to drzi ale to pry neslo a „teticka“ byla hned venku:-) pry tak jak rychle prisla na svet tak je rychla i ted v zivote-a je to pravda:-)tak se nebojte:-)

melsi
Ukecaná baba ;) 1257 příspěvků 20.04.06 07:55

já jsme rodila před 17 lety prvního syna klasickou metodou 17 hodin a přivázaná ke stolu a jediné,co mi dodnes utkvělov hlavě je přesně to,co jsi napsala taky,přepadla mě šílená hysterie z toho strachu a bolestí a přitom stačí,aby v tuto správnou chvíli tě někdo pohladil nebo na tebe mluvil anebo na někoho platí,že je tam třeba maminka a ta řekne,tak co je? Nic se neděje jenom rodíš,ničeho se neboj,bude to dobrý,vážně to mi tehdy chybělo,protože já jsem nakonec musela na císařák,dodnes nevím proč přesně,druhý porod loni 7.11. byl opět už císařákem,ale ze dzravot.důvodů,ale co bych dala za to,kdyby to mohlo jít klasicky,nepřeju vám vidět moje zohyzděné břicho a ještě jsem přišla o vaše krásné zážitky z prvního spatření svého dítěte,takže stojí to za to a tobě dík za článek…a hodně zdravíčka

Ver1
Nováček 2 příspěvky 23.08.06 13:56

Ahoj, tak ja tady ctu, jakej je porod pohodovej. Mam teda uplne opacnou zkusenost. Ja se nebala vubec, naopak jsem byla zvedadalsi stahva. Nejaky reci o bolesti me nezajimaly, protoze jsem si myslela, ze kazda bolest se da vydrzet. Bolesti jsem mela 25 hodin a z toho 12 velke a 7 nesnesitelne. Navic v noci je clovek unavenej a snasi tu bolest hur. Umim si uplne dneska predstavit, ze nekdo mlati hlavou o vanu. Ja mela v tu chvili myslenky na smrt-ze je to snad lepsi nez zazit dalsi stah:). Ted uz se tomu muzu zasmat, ale osypavam se, kdyz si predstavim pristi porod. Ale tak-prezila jsem to, kazdej to vnima jinak a kdyz potom clovek drzi toho malyho tvorecka, tak si rika, ze to stalo za to.

Vložit nový komentář