Jak se narodil Matyášek

Porod

Poslední deníček jsem končila tím, že nám do porodu zbývá zhruba posledních 12 týdnů, máme před sebou pár poraden a nakupování. I posledními týdny jsme proplouvali skvěle, bez ztráty kytičky, jen s pokračujícícm jarem a přocházejícím létem a tudíž i stoupajícími teplotami, měla mamka problémy. Špatně se mi dýchalo, nohy mi natekly tak, že by mi je i slůně mohlo závidět a poslední týdny jsem se už ani nedostala do bot, kromě gumových crocsů. Za těch zbývajících dvanáct týdnů jsem nabrala dalších neuvěřitelných 12 kg a bříško mi narostlo do neuvěřitelných rozměrů.


2 komentáře


1 komentář


3 komentářů

V 36. týdnu těhotenství jsme byli předáni na první monitor a na pravidelné poradny do porodnice a tady nastal trochu malý zádrhel. Původně jsem chtěla rodit v brněnské FN v Bohunicích, ale protože na monitory pro stop stav nebrali a do poradny už vůbec ne, musela jsem zvolit jinou porodnici. Nakonec jsem se vydala do nemocnice Milosrdných bratří a byla to skutečně správná volba. Na monitor jsme chodili každý týden a nikdy se nic zajímavého nedělo. Matyášek to pravidelně prospal, takže jsme ho pravidelně taky budili a sestřička si z nás už dělala srandu, že se tam chodíme vyspat. Podle nálezů nevypadalo na blížící se porod vůbec nic, stále jsem byla plně zavřená a prostupná maximálně na špičku prstu.

Podle UTZ jsme čekali malého otesánka. V 37. týdnu jsme vážili 3700 g a byli jsme na 90 % percentilu a v 39. týdnu to už bylo 4200 g. Proto padlo rozhodnutí nenechat přenášet a pokud se náš chlapeček sám nevylodí, nastoupíme v termínu na vyvolání. Pravda, s větším dítkem jsem počítala díky snížené glukózové toleranci, ale že až s takovým, to mě nenapadlo ani v tom nejdivočejším snu a pan doktor, když viděl můj výraz, tak zřejmě pro uklidněnou dodal, že to není úplně přesné a miminko může mít až o půl kila méně (ale že i více, to nějak dodat zapomněl… :-D)

S termínem porodu vymizeli úplně i občasní poslíčci, zkoušela jsem všechny „babské rady“ před mývání schodů, pití maliníku až po denní sex a na našeho kluka zkrátka nezabíralo nic. Jak řekl pan doktor, pokud nejsou porodní cesty připravené, můžu se věšet za dřeváky do průvanu a stejně s tím porodem nepohnu. Měl pravdu, nepohnula jsem. V pátek 10. 6 jsem měla za úkol přijít do poradny už sbalená a pokud by byl nález pokročilejší, zůstala bych v porodnici už na vyvolání. Nebudu to prodlužovat, i s taškou jsme jeli opět domů s tím, že se o další pokus pokusíme v pondělí 13. 6. Nález byl totiž stejný jako všechny předešlé dny a nezměnilo se absolutně vůbec nic.

V pondělí 13. 6., první den po termínu byla přeci jen malá změna. Stále zavřená, porodní cesty nepřipravené, ale prostupná na prst s tím, že tableta Prostinu na vyvolání by „miminku za ouško“, jak pravila paní doktorka, vložit šla. Konečně! A tak jsme dostali za úkol se doma pořádně vyspat a druhý den, v úterý 14. 6. se po obědě dostavit na porodní sál s tím, že odpoledne absolvuji zátěžový test a preindukci, potom by se zavedla tabletka na otevření porodních cest, večer na noc další a druhý den ráno by se přistoupilo k samotnému vyvolání. Porodní asistentka nás upozornila, že jako provorodička budu mít porod delší, nebude to tak rychlé a je také možné, že na první test ani nezareaguji. Tatínek by měl být v pohotovosti až ve středu. A tak jsme je raději všechny převezli…

Po příjmu, vyplnění a podepsání všech papírů a vyšetření lékařkou jsme dostali první infuzi oxytocinu, napojili nás na monitor a absolvovali jsme zátěžový test, na který jsme reagovali naprosto ukázkově. Pak nás poslali na oddělení šestinedělí, kde jsme se ubytovali, vyluštili pár křížovek a absolutně jsem nic netušící hodin příštích, jsem se v klidně převalovala v nemocniční posteli. O půl šesté jsem absolvovala další monitor a paní doktorka, která přišla na noční, nám zavedla první tabletku na otevření s tím, že mám další monitor a prohlídku absolvovat za dvě hodiny, tedy o půl osmé. Stačila jsem se ještě navečeřet rohlíku s tvarohovou pomazánkou a pak to začalo. Pravidelné bolesti břicha, které bych přirovnala k prudké ledvinové kolice, vystřelující střídavě do zad a do noh. To jsem už klidně neležela, to jsem už korzovala po pokoji sem a tam, funěla jako bernardýn, vyzkoušela horkou sprchu a bylo mi jasné, že se zřejmě něco děje, ovšem že to bude tak rychlé a tak příšerně bolestivé, to mi jaksi říct zapomněli :-)

No nebudu tajit, že na monitor jsem se hnala už v sedm, tudíž o půl hodiny dřív než bylo v plánu a když mě porodní asistentka uviděla, jak se ploužím chodbou porodních sálů, tak se mě jen zeptala, jestli už mám takové bolesti. Byla vážně moc milá a hodná, ale v ten moment jsem po ní chtěla švihnout bačkoru. Ma monitoru jsem se kroutila jak žízala, funěla a dýchala jak se jen dalo a po první kontrole křivky PA běžela pro onu milou paní doktorku, která měla noční a která našemu chlapečkovi „dávala za ouško lentilku“ s tím, že mám pravidelné kontrakce a miminko rovnou čáru. No na šestinedělí jsem se už nevrátila a byla jsem odvelena rovnou na první porodní sál, který byl nejblíž. Už tam se konalo i další vyšetření s tím, že jsem otevřená na dva prsty a připojili mě na monitor, takže sprcha ani nějaké korzování se nekonalo. Kontrakce si mě pěkně vychutnávaly, pálily to do mě jedna za druhou a mrchy jedny, nenechaly mě ani vydechnout. Skučela jsem jak týrané štěně a přemýšlela, jestli mám hlavou prorazit zeď nebo raději jít skočit z okna. To bylo krátce po sedmé hodině.

O půl osmé, kdy jsem měla absolvovat podle plánu teprve druhý monitor, už jsem byla otevřená na šest prstů a modlila se, ať je to co nejdřív za mnou. Paní doktorka mi píchla vodu, já ucítila příjemné teplo mezi nohama a dál jsem trpěla. PA i paní doktorka u mě byli každou chvilku, strašně moc mě podporovaly a povzbuzovaly a za to jim patří moje obrovské díky. Byly opravdu naprosto lidské a úžasné a díky nim jsem si ten příšerně bolestivý porod nádherně prožila. Těsně před osmou hodinou, kdy jsem si už našeho kluka přitlačovala do porodních cest, protože si to zkrátka tělo žádalo (a já, hurá, dostala povolení, aspoň nějaká malá úleva), zavelala paní doktorka že je otevřeno na deset prstů, půjdeme pomalu tlačit a že mám volat tatínka, aby to k porodu stihnul. Jo, začalo to nabírat nějaký rychlý spád. Na budoucího taťku jsem vyštěkla do telefonu, ať okamžitě přijede, že jdeme rodit (na nic jiného jsem se v těch kontrakcích vážně nezmohla) a PA s paní doktorkou dávali chvilku čas jemu i mně, aby to vážně stihnul.

Chvilku po osmé už jsem lezla „na kozu“ aneb ono moderní porodnické lůžko a začali jsme tlačit. Vždycky jsem říkala, že chci před porodem klystýr, protože co kdybych se náhodou potento… to bych asi hanbou nepřežila. V ten moment mi byl pak nějaký klystýr ukradený a tlačila jsem, za povzbuzování paní doktorky, která mi pomáhala skákáním po břiše dostat malého ven a PA, která to všechno „šéfovala“ jako o život. Protože ta úleva! Žádná bolest, s každou přicházející kontrakcí tlačit na konečník a jen takový tlak, to byl vážně balzám na duši i když se mi přitom pěkně orosilo čelo :-D Tatínek přijel něco po čtvrt na devět a bylo to vážně za pět minut dvanáct. Postavili ho po mém pravém boku, parkrát jsme zatlačili a byla venku hlavička. Na dalších pár zatlačení a prodýchnutí ramínka a pak už ho táhli a já měla v mžiku na sobě krvavý řvoucí uzlíček. Taťka to stihnul tak tak, ale to hlavní viděl a my jsme ušetřili 500 KČ za otce u porodu :-)

Matyášek se narodil přesně ve 20:26, po třech hodinách od zavedení první tablety. Měřil 53 cm a vážil 4490 g, takže ještě o něco více, než byl onen váhový odhad. Na sále ho ošetřili, jeho apgar skore bylo 10-10-10, otiskli mu nožičku do památkové kartičky a pak už ho dostal tatínek, protože na mně museli udělat nutné úpravy. Matyášek byl opravdu veliký, takže i když mě nastřihli, byla jsem hodně potrhaná, utrpěla jsem velkou ztrátu krve, poranění třetího stupně a šili mě hodinu. Ale stálo to za to! Říká se, že je vyvolávaný porod jný, rychlejší, ale mnohem bolestivější než přirozený. Já nemám bohužel s čím srovnávat, ale vím jedno, neměnila bych. Bylo to rychle za mnou a byl to pro mě ten nejúžasnější zážitek.

V porodnici jsme byli středem pozornosti, jak někdo takový drobný jako já a ještě poprvé rodící může porodit takové miminko během chvilky a prý bychom měli být vzorem pro všechny budoucí maminky, jak rodit. Gratulace a podání ruky se mi dostalo i od pana primáře a jak říkal pan doktor, náš Matýsek tomu v porodnici šéfoval, byl tam totiž opravdu největším miminkem. Dneska už má Matýsek týden, je to naše největší štěstí a na porod skutečně budu vzpomínat ráda.

Hodnotilo 7 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mammy
Závislačka 3871 příspěvků 23.06.11 08:27

Gábi, gratuluji k miminku, jen ať Vám dělá samou radost, sluníčko :srdce: Měly sme porod hodně podobný,skoro i stejný termín, ale náš prcek musel vykouknout na svět dřív a tím pádem o 2kg lehčí než Váš Matyášek, ale zabrat mi to dalo,takže máš můj respekt vypudit takovýho obříka :mrgreen:

 
kyblicek
Echt Kelišová 9653 příspěvků 23.06.11 08:37

gabi moooc gratuluji a jsme ráda že jsi byla spokojená i u miosrdných hlavní je že je vše v pořádu a má teda peknýho macíka ale je nádhernej :mrgreen: zavidím jak jsi to mela rychle ikdyž já d přijmutí do porodnice to bylo 5 hodin a byla na svete ale doma jse mela bolesti taky al ty se dali v klidu vydržet

 
Dice
Extra třída :D 10048 příspěvků 23.06.11 08:43

Zrovna dneska jsem si prohlížela vaše fotky a říkala jsem si doufám že bude deníček :lol:
Teda klobouk dolů, zvládli jste to perfektně!! Moc gratuluji k malému! Je úžasný :huban: :srdce: :palec:

 
Sýkorka2
Kecalka 457 příspěvků 23.06.11 08:56

Moc gratuluju k Matýskovi! :kytka: To vyvolání jste zvládli všichni skvěle a malý je nádherný! :hug:

 
henculka
Kecalka 332 příspěvků 23.06.11 09:13

Gratuluji k Matyáškovi :kytka:

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 23.06.11 09:51

Gábi strašně moc moc gratuluju a taky mi hlava nebere jak taková modelka muže porodit takového macíka:-)).Přeju hodně zdravíčka a vybrala jsi krásné jméno :potlesk: :lol:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 23.06.11 09:54

gratuluji :kytka:

 
lisacek
Ukecaná baba ;) 1661 příspěvků 23.06.11 11:35

Moc gratuluji k Matyáškovi, je nádherný :potlesk: :potlesk: :kytka: :mavam:
a tobě, žes to parádně zvládla, máš můj obdiv :kytka: :palec:

 
zitorka
Ukecaná baba ;) 2198 příspěvků 23.06.11 11:40

Gratuluji, já měla první porod taky vyvolávaný, ale je pravda, že té naší princezně se nechtělo ani za nic, takže jsem v závěru strávila 19,5hodiny na porodním sále a z toho to nejhorší peklo trvalo 3 a půl hodiny…taky bych neměnila..ty osůbky, který nás pak tak moc potřebují za to prostě stojí :-D

 
Oz
Echt Kelišová 9305 příspěvků 23.06.11 12:51

Ty bláho, to josu míry!!! :mrgreen: Klobouk dolů a gratuluju :kytka:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 23.06.11 13:56

Gratuluju k Matyáškovi, je to ale chlapík! Píšeš, že jsi drobná, můžu se zeptat kolik měříš? Trošku nechápu, proč ti nenabídli císař. Ale nechci rýpat, hlavně, že jsi spokojená a Matyášek je zdravý :kytka:

 
Any11
Nadpozemská drbna 29289 příspěvků 23.06.11 14:09

Gratuluju… Taky bych chtela takový vyvolavaný porod. :) :kytka:

 
Staninka30
Extra třída :D 10109 příspěvků 23.06.11 15:33

Gábi-Taky se ořidávám ke Gratulaci a k malému chlapečkovi přeji jen zdraví ať vám dělá jen samou radost.
je to kus chlapáka taky nějak ne hápu že tak velikej na tvoji postavu.
Ale hlavní je že jste oba pořádku. :kytka: :kytka:

 
Karinkaaa
Ukecaná baba ;) 1475 příspěvků 23.06.11 16:36

Gratuluji!Šikulka že si to zvládla takhle :palec: Já rodila 12hodin měla sem taky kruté bolesti :roll: Ale za Nicoláska mi to stálo.Manžel byl semnou celou dobu.Taky sem chtěla bolestí vyskočit z okna :lol: Ale my platili tisíc korun za otce u porodu :lol: Ale je to prostě krásné .Přeji zdravíčko tobě a tomu velkému chlapovi :huban: :srdce:

 
lumu  23.06.11 17:13

téda to je pořádnej řízek :mrgreen: tolik měl můj přítel když se narodil :mrgreen: jeho maminka měla necelých 160 cm a byla drobek :lol:
taky jsem byla na vyvolání a taky jsme to měli rychlé :palec: díky bohu :-D

velká gratulace :kytka:

Příspěvek upraven 23.06.11 v 17:14

 
kufnerka
Zasloužilá kecalka 877 příspěvků 23.06.11 17:43

obrovská gratulace k Matýskovi. Je to opravdu velký a hezký klučina. Přeji vám mnoho zdraví a malej ať vám dělá samou radost.

 
AliceP
Závislačka 3622 příspěvků 23.06.11 19:31

Gabi nádhera :potlesk: ..i slzička ukápla:))

 
zuzka84
Kelišová 7267 příspěvků 23.06.11 19:48

Gratuluju jeste jednou :-)
a zavidim rychly porod - ja mela prvni vyvolavany a porodila jsem po 12hodinach , druhy porod bez vyvolavani a trval 18hodin a opet od zacatku sileny bolesti, ale uzila jsem si ho.
mmch tam kde jsem rodila ja, meli pry nejvetsi mimco, porozene vaginalne, temer 5kilove, tak to jsme asi s nasima 4,6kg docela becka :lol: , ale smaly se vsichni, ze to je obrik :lol:

 
zuzka84
Kelišová 7267 příspěvků 23.06.11 19:53

veveri , cisar se dela pri male panvi ne pri male vysce rodicky :-) . ja treba merim 160cm, ted jsem teda obtloustla, ale byvala jsem stihla, drobna

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 23.06.11 20:07

Gábi můj první porod taky u Milošů,taky vyvolaný,no oproti tobě jsme se couraly,trvalo nám to 3a půl hodiny a malá měla „jen“ 4 kila. :wink:
Ještě jednou velká gratulace ke krásnému klučíkovi :kytka:

Příspěvek upraven 23.06.11 v 20:25

 
Monny
Hvězda diskuse 36573 příspěvků 23.06.11 21:19

Gábi, koukám že jsi mě předběhla s deníčkem porodu :oops:

Gratulace, už poněkolikáté :mrgreen: Zvládla jsi to bravurně, a závidím ten lidský přístup doktorů, ten se jen tak nevidí…

Kruci, jak to že nikdo za tatínka u porodu neplatí, ale my za tatínka „u císaře“ kde ani nebyl!, platili 500,– :cert: :zed:

Ať Matyášek krásně roste dál :hug: :hug: :hug:

 
Sine1
Zasloužilá kecalka 623 příspěvků 23.06.11 21:51

Gabi, gratulace ke krásnému a pořádnému chlapečkovi! :srdce: :palec:

 
xjanik
Závislačka 4526 příspěvků 23.06.11 22:07

Gábi koukala jsem asi poslední 3 měsíce na tvůj deníček a sledovala tvé kontroly :-) Jsem moc ráda, že vám vše dopadlo v pořádku a že máš tak krásného syna! Hlavně ať jste všichni zdraví a šťastní! :palec: :kytka:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 23.06.11 23:09

veveri , cisar se dela pri male panvi ne pri male vysce rodicky . ja treba merim 160cm, ted jsem teda obtloustla, ale byvala jsem stihla, drobna

Zuzko84, já jsem to spíš myslela tak, že když se čeká, že se narodí mimi přes 4kg, tak se zvažuje císař. Ale máš pravdu, i žena 180cm vysoká může mít úzkou pánev. Já mám metr šedesát, ale základnu mám velmi širokou :lol:

 
Lůca111
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 23.06.11 23:25

Moc gratuluju k miminku i k přežití porodu, vím přesně co jsi prožila. Mám 3 a půl měsíční holčičku která měla porodní váhu 4500g. Chodilo se na ní dívat celý oddělení. Říkali jí droběnka :-D

AŤ TI DĚLÁ JEN A JEN SAMOU RADOST :kytka:

 
zuzka84
Kelišová 7267 příspěvků 24.06.11 09:03

Veveri, no prave. A cisar kvuli vaze to taky zalezi na tech rozmerech panve prave. ja jsem byla po cisari rok a 9mesicu, odhad 4300g a rekli mi ze to je v pohode, ze muzu rodit normalne (po premeri sily dolniho delozniho segmentu teda jeste :-) )

 
Mari20
Závislačka 2822 příspěvků 85 inzerátů 24.06.11 12:12

moc, moc gratuluji k Matyáškovi. Je to nádherné miminko :hug: deníčkem jsi mi připomněla hodně můj porod, který trval sice o 2 hodiny délé, ale bylo to hodně podobné a nebýt mé mamky, která manžela posílala do porodnice hned, jak mi praskla voda, tak jsme rodily bez tatínka :-D

 
Fima
Nadpozemská drbna 28739 příspěvků 24.06.11 12:19

Holky děkuju za krásné zprávy. Porod byl opravdu krásný, budu na něj strašně ráda vzpomínat i když mi dal Matýsek zabrat. My jsme měli poslední váhový odhad 4200g, doktor si myslel, že to bude spíše i méně než více, ale nakonec všechny převezl. Rodila jsem normálně, doktoři říkali, že není důvod, proč bych ho neporodila. Před těhotenstvím jsem měla sice takovou tu typicky „chlapskou“ postavu, žádný boky a zadek, ale v těhotenství mi ten zadek přeci jen narostl a pánev prý mám prostornou, tak jsme rodili normálně. :mrgreen:

Příspěvek upraven 24.06.11 v 12:20

 
Tera:)1
Kelišová 6326 příspěvků 24.06.11 13:02

Velká gratulace k prďolkovi :kytka: :mrgreen:

tak my to měly podobné akorát o 360g méně a lentilky dostal náš prcek za obě uši :mrgreen:

Příspěvek upraven 24.06.11 v 13:02

 
Pájinka25
Závislačka 2876 příspěvků 24.06.11 13:22

Gratuluji k chlapečkovi. Je to pěknej macek :palec:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 24.06.11 20:11

Též se přidávám ke gratulantům :kytka: hodně zdraví a štěstí :kytka: :-)

 
DanMaj
Echt Kelišová 8410 příspěvků 24.06.11 22:16

Moc gratuluju :kytka:

 
gold45  25.06.11 08:40

Moc moc gratuluji!!!
To mi něco připomíná, můj Tomášek měl 4650g!!! :o) a porod to byl taky šílenej, kvůli otlakům, jak nešel ven, tak mu vylítla obrovská žloutenka a byly z toho špatné i jaterní testy, tak jsme v porodnici strávili asi 2-3týdny, než bylo všechno ok, ale stálo to za to :-) Svítili na něj na nedonošencích a chodili se na něj koukat jak do zoo :-) Fotila jsem si ho i s nedonošenou holčičkou, která měla asi 1,5 až 2kg :-)))

 
Mia82
Neúnavná pisatelka 17269 příspěvků 25.06.11 08:51

Moc gratuluji,krásně napsané :palec: A hlavně krásné miminko :hug:

 
chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 25.06.11 16:35

Jé, to byl pěkný porod a dobře se to četlo :D
Gratuluju k miminku :kytka:

 
weendulka
Ukecaná baba ;) 1304 příspěvků 26.06.11 09:52

Gábi ještě jednou moooc gratuluji k Matyáškovi :hug: :kytka:
Moc krásný deníček. Jsem ráda a hlavně překvapená že si chválíš Milouše, já jsem na ně slyšela jen to nejhorší, tak jsem nakonec rodila v Bohunicích.

 
Liduska lili  26.06.11 17:15

Gratuluji k miminku, je moc krásny. Já jsem taky rodila u miloušu a byla jsem nadevše spokojena. Porod mi vyvolávali taky a porodila jsem od pichnuti vody do 5 hodin. Měla jsem to ale jaksik bez bolesti jen takové jako jsem měla běžně při měsičkách, pak nakonec ten tlak při tlačení. Anička měla stejnou zavinovačku jako tvoje miminko. At vám rosté do krásy a hodně zdraví pro oba.

 
evcav
Závislačka 4435 příspěvků 27.06.11 22:33

Gabi gratuluju :kytka: , malej je teda kus chlapa :-)

 
soldi
Neúnavná pisatelka 17165 příspěvků 02.07.11 17:58

gabi, gratulujem ku krasnemu chlapcekovi :srdce:
a vaha- teda, klobuk dole ako si to krasne zvladla a s akou laskou na to spominas :srdce:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama