Křesťanské jesličky - Křtiny

Rodičovství

Omlouvám, se že píšu zase nový deníček, ale Christabel mi vnukla bezva nápad, vyprávějte jaké byly Vaše křtiny. Jsme z různých církví, tak možná by bylo hezké a poučné dovědět se jak taková událost probíhá zrovna u Vás. Zda to bude jen popis, či si tam přidáte svoje povídání o tom jaké to bylo, nebo co u toho Váš brouček provedl, nebo naopak, zda byl hodný nechám jen na Vás.

Vítek měl křtiny ve svých sedmi měsících, to znamená v říjnu. Jsem svobodná matka, tak jsem si prošla soukromým martiriem, nejdříve naprostého odmítání křtu pro dítě s nesezdaného páru, ale nakonec se to povedlo a slavnost mohla začít v Třebíči v Jejkovském kostele. Křtil ho otec Jiří Plhoň, čímž mu náleží můj velký dík a obdiv, nejdřív jsem musela absolvovat takový malý průzkumný test a samozřejmě zpověď. A pak už to mohlo začít, výběr kmotrů byl snadný, jsou jimi moji velcí přátelé, které mám moc ráda a kteří mají na mnoho věcí stejný nebo podobný názor jako já, ale současně jsou starší, takže mají větší životní zkušenosti nežli já.
Obřad začíná slibi, že své dítě budete vychovávat ve víře a lásce k Bohu a samozřejmě v zá:,–(ách křesťasnké víry, že mu umožníte katolické vzdělání tedy, že mu nebudete bránit, aby chodilo do náboženství apod. Pak za něj slíbíte že se zříkáte jakéhokoliv hříchu a je rosvícena křestní svíce a dítě je polito vodou na znamení toho, že je očištěno od prvotního hříchu. A to je vlastně vše, obřad je sice poměrně krátký ale hezký.
Pokud jsem něco popsala nepřesně, nebo nedobře moc se omlouvám, ty co si to prožily vícekrát mě jistě opraví a odpustí mi moje chyby. Doufám, že i Vy se připojíte a napíšete jaký byl ten Váš obřad.
Boží požehnání Vám všem přeje Majčus a Vítek (13 měsíců)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Gerberka
Závislačka 3080 příspěvků 23.04.07 14:23

Ahoj holky z Jesliček,
to je dobrý nápad s těmi křtinami. My křtili Inouška ve 2 měsících a na jeho svátek - tj. 15. července. My to měli takové malé rodinné a křtil nám ho kněz, který nás s manželem i oddával, bylo to v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Malý celou dobu spinkal :-)), vůbec se neprobudil, ani na kropení hlavičky ani na pomazání olejem. Bylo to moc krásné a dojemné, protože tento kněz umí mluvit velice ze srdce, tak, jak to cítí. Pokud nám Pán dopřeje a budeme mít krásného zdravého druhého kloučka (má se narodil v polovině července), tak bychom určitě chtěli (pokud to bude možné), aby nám ho křtil opět tento kněz (třeba si nás bude ještě pamatovat) a pokud by to bylo opět ve 2 měsících, tak by to vycházelo tentokrát okolo manželových narozenin v polovině září, tak uvidíme. A já ještě chystám takové překvapení pro manžela a pro ostatní - chtěla bych kněze dopředu poprosit, aby v rámci křtin požehnal našemu manželství, které v červnu dovrší 10. rok a vyprosil nám požehnání od Pána pro další roky manželství.

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 23.04.07 19:44

Majčus, super nápad, bezva deníček. My jsme křtili už dvakrát a bylo to pokaždé jiné. Poprvé asi víc dojemné, byli jsme sami, kněz perfektní, moje krevní skupina, mladý inteligentní kluk.Bylo to se vším všudy, i pomazání bylo na hrudníček, nikoli jen na hlavičku, jak se to dělává, když jsou děťulata zašněrovaná v zavinovačkách. Míša měl tehdy necelé tři měsíce, do zavinky se nevešel, a protože to bylo v únoru měl apartní bílý obleček (bílé dupky, bílý fleesový kabátek, čepičku):-), fakt jsem si to užila. S Alžbětkou to byl větší stres (mimochodem k tomu přispěla i zavinovačka, kterou opatřila babička, byla šílená, protože jak se malá kroutila, tak pořád zalézala níž a níž, já asi nejsem zavinovačkový  fanda). Nemohla jsem jít na poučení o obřadu, můj muž mi nebyl schopen přetlumočit téměř nic, byly tam s námi ještě dva páry, které jsem předtím nikdy neviděla a navíc Bětulka odmítá ten dudlík, takže žádná záchranná brzda :-), prostě spousta rušivých vjemů. Navíc jsem pořád měla v hlavě předchozí zážitek s Míšou a tentokrát to neklaplo úplně podle mých představ. Křtil nám pan děkan, který má takový romantický projev spirituality 19.stol. ,samá srdéčka, tvářenky, všechno strašně slaďoučké. Navíc mám pocit, že se ne úplně dobře dokáže vcítit do mentality nevěřících(od nás vlastně všichni, z mé i mužovy strany), takže kázání stylu, jak dnes tu mládež rodiče nevedou, jak by měli, jak se chcou dát pokřtít a pak nic, nebylo úplně nepravdivé, ale podle mě se nehodilo. Zatímco poprvé kaplan jakoby provázel celým obřadem, říkal co se bude dít, tak tentokrát jsme to „měli vědět“ a když jsme to nevěděli byli jsme postrkováni takovým tím neviditelně - viditelným způsobem. Přišlo mi to dost neosobní. Popravdě ještě teď mi je to trochu líto… Co se týká obřadu, tak my měli, stejně jako Majčus, formu „po mši“. Takže bylo přivítání, žádost o křest pro dítě, zřeknutí se zlého, krédo, čtení, kázání, pak samotný obřad pomazání a polití vodou a závěrečné požehnání. Kmotři našeho Míši měli „bojovku“ při mši na Vánoce před plným kostelem, to by mě asi kleplo :-). Jestli budu mít čas, zkusím napsat něco i k té duchovní podobě obřadu, to by mě totiž taky moc zajímalo, jakou mají jednotlivé úkony ve vašich sborech podstatu… Ale třeba to stihnou ostatní holky od nás katolíků :-))) Mějte se, děti volají. Markéta
P.S. Dneska zase „úúúúúžasná“ probrečená procházka. Já to vážně nechápu, přitom doma dokáže krásně ležet i hodinu. Co jí na tom kočáře tak irituje???

 
babulda
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 23.04.07 20:27

ahoj,
tak křitiny jsou u nás velké téma, jsem totiž též svobodná matka a žiju s ateistou, zda pokřtít, či neopokřtít už dítě jsem dost řešili, nakonec se jsme se s partnerem dohodli, že víru nechá na mě i u dětí, problém nastal u jeho rodiny, ne že by nám do toho tak mluvili, ale bylo dost zřejmě, že s tím až tak nesouhlasí
co se týče samotných křtin, tak měly proběhnou tuto sobotu, vzhledem k naší chorobě jsme odvolávali křitiny, rodiny, ubytování aaaaach jooo, no snad se brzy zadaří :-)))

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 23.04.07 21:52

Holky nejdřív Vám všem děkuju, že jste napsali o křtinách svých ratolestí, myslím, že jeden příběh je lepší než druhý:D
BABULDO: já jsem vždycky chtěla mít svoje děti pokřtěny, nejen proto, že je to v naší katolické rodině tradicí, ale i proto, že se snažím být aktivní katoličkou, sice jistě ne předpisovou, ale snažím se žít tak abych se zato nemusela moc stydeť:D. Doufám, že budete brzo všichni zdraví, abyste mohli křtiny absolvovat, jen si uvědomte, že křtiny by neměli být módou, ale, že by jsme se měli alespoň snažit dodržet závazky, které při nich slibujeme:DD. Začínám být mravokárná tak toho raději nechám, nebo tuhle milou „křtící atmosféru“ úplně pokazím. Boží požehnání přeje Majčus a Vítek

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 23.04.07 22:34

Ahoj, jé to je moc hezké deníčkové témátko.
U nás se už křtiny slavily potřetí a jak píše Maky,  je to trochu jiné a trochu stejné zároveň. Pokaždé jsem měla co dělat, abych se úplně nerozbrečela dojetím - inu hormony těsně po 6nedělí. Obleč­ky jsem vybírala bílé a zavinovačku jsme měli památeční ještě i po mně-tak se škrobilo, žehlilo a kulmovalo :-) Maky, nikdy nebyla tak krásně nakulmovaná jako ta vaše (tichá malá závist).   Třikrát jsem měla co dělat, aby prckové nevyklouzli z peřinky zavázané povijanem a ucpávala jsem rukou „východ“ :-)))
Takže:všichni tři se křtili při mši, 2krát v prosinci v úzkém rodinném kruhu v Ostravě ( jednou těsně před vánoci, jednou o vánocích a s neštovicema ), jednou v srpnu v naší farnosti Místku. Oba kluci asi vycítili, že je křtí hlava z diecéze nejpomazanější  náš otec biskup, tak byli pro  jistotu  zticha celou dobu. Naopak Karolínka byl tak nevrlá, protože jsem ji probudila  vy­tahováním z kočárku, že jsme přetrpěli úvodní přivítání a žádost o křest a na čtení a promluvu jsem s ní musela odplout do sakristie. Tam jsem ji mohla kojením zklidnit a pak i samotný křest prospinkala. A zvlášť na Káju platilo to, co říkala moje stařenka, že po křtu se dítko úplně promění a je „hodnější“. Fakticky jako,když mávneš kouzelným    proutkem, nespavost, bolení bříška … všechno bylo pryč. Perlička - někdo z přítomných si tak  trochu sedl na křestní svíčku, takže je mírně ohlá. (naštěstí se nezlomila :-)  V kapli na biskupství bylo v prosinci hezky teploučko, čtení jsme si mohli číst sami já a můj manžel, sice nebyly varhany, kdovíjaké vyzpěvování a davy, ale zato klid, rodinná atmosféra. Jsem  moc vděčná, za našeho otce biskupa. Za   to, že nás oddával a mohl nám kluky pokřtít (otec děkan byl taky na naší svatbě a křtil zase Karolínku), za to , že to nebyla anonymní „paráda“, ale poctivé a osobní slavení křtu. 
„Náš dobrý Bůh si poznamená
znovu další jméno  do seznamu lidí  znovuzrozených.
A náš malý capart
milost , jako věno 
dostane od Pána,
smazán bude hřích.“  (jedna křestní z Cantate)  

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 24.04.07 06:21

Ahoj holky, Majčuš fakt hezké téma.
Tak u nás byly křtiny taky třikrát.
U nás na delší povídání:
První křtiny u Terezky, my jsme se brali s manželem na úřadě.Měla jsem nějaké úlety od víry upadla.Takže svatbu jsme měli v kostele až zároveň s křtinami Terezky byl ji přesně měsíc bylo to v září.Bylo to v sobotu měli jsme samotný obřad kvůli svatby.Jinak bývají při mši v neděli.Bylo to moc hezké, ale duchovně jsem to prožívala tak napůl.Sjela se celá naše rodina.  

Druhé křtiny Anetky , byly při mši když jí byly tři týdny.Museli jsme spěchat bylo to těsně před začátkem postní doby  a my jsme pak dělali přestavbu domu.Takže malá byla aspon v peřince to jsem si vychutnávala.Já peřinky u těch malých mám moc ráda, jsou tak čisté a sladké.Bylo to moc krásné ,schola nám moc hezky zpívala, ale pořád to nebylo prožito naplno.K našemu obrácení došlo až na podzim toho roku, teda k mému obrácení.Manžel se ke mně přidal a k víře se dostává postupně.  

Třetí křtiny byl prožity naplno, byly sice zkaleny odmítnutím našeho kněze Zuzanku pokřtit v termínu , který jsme potřebovali, aby mohly přijít i holky od švagra.A v termínu co udal on měli tchán s tchyní výročí svatby a měli zamluvenou oslavu.Jemu to bylo uplně jedno, zachoval se velice ošklivě i ke tchýni.Čímž ji úplně od Boha odradil.I my mu do dneška asi úplně neodpustili, já asi ano, ale pokaždé když jsou u nás křtiny tak to zaboli.Takže jsme se obrátli na jiné kněze do třebovic tam nás kněz odmítl z důvodu že to nemůže vůči tomu našemu udělat, že se za nás pomodlí a zkusí mu domluvit.Jenže to už byla vůči našemu taková averze, že by tam asi moc lidí nešlo.Obrátili jsme se na kněze u mých rodičů, shodou okolností to byl ten co byl předtím u nás.Křtil naše holky a oddával a manželovi dával první svaté přijímání a biřmování.Ten nám vyšel vstříc ve všem byl moc hodný.On křtí vždy poslední neděle v měsíci, ale klidně vyjde vstříc i jindy naše křtiny,ale vyšly na tu poslední neděli v měsíci.Křtí po mši a my si přáli při mši.Na mši byla i má kamarádka díky které jsem opět našla cestu k Bohu.Její dcery zpívají ve schole.Bylo to moc krásné velký zážitek a všechno to utrpení kolem stálo za to.Dokonce v ten den bylo i požehnání pro děti na prázdniny, holky si to užily i ty švagrovy a my všichni taky.  

Díky Bohu za tyto kněze,kteří jsou nápomocni.A podají pomocnou ruku v nouzi.
Barča ,Terezka, Anetka a Zuzanka

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 24.04.07 11:25

Děkuju za pochavalu:D to potěší vážně jsem ráda, že se Vám téma líbí a koukám, že nejenom já mám s některými knězi negativní zkušenosti, ale o tom víra v Boha není, vidíš nakonec všechno dobře dopadlo, to spíš v tomhle hledej Jeho přítomnost:D a ne toho kněze se nezlob, takových bylo je a bude, ale asi si neuvědmují, že nejvíc ubližujou sami sobě a pak křesťanům jako takovým, lidi nás pak dost často mají za puritánské sošáky zkostnatělé a povrchni a tuhle nálepku si bohužel musíme dost složitě slepovat, ale snad se nám to jednou podaří.

 
Demi
Závislačka 3825 příspěvků 24.04.07 15:49

Ahoj všechny,  

tak koukám, nový deníček - a křtinový :-))  

Tak jo, písnu něco i o křtinách Honzíka.
Konaly se 21.8.2005, to měl Honzík 2,5 měsíce. O křest jsme požádali našeho pana kaplana (už bohužel u nás neslouží) a několikrát se s ním sešli na přípravě. Chodili jsme na faru s manželem a pan kaplan nás seznamoval s celou podstatou křtu (resp. manžela s tím seznamoval, ale i já jsem se dověděla hodně nových věcí) i s jeho tajemstvím.
Samotný křest proběhl v našem kostele Navštívení P.Marie v Ostravě Zábřehu, a to v neděli po mši. Během mše se u nás křtí jen dospělí (obvykle na Bílou sobotu), protože děti obvykle celou mši nevydrží v klidu.
Honzík celý obřad prospal u tatínka v náručí (byl totiž zrovna dosyta nakojen :-) )a neprobudil se, ani když mu pan kaplan pokropil hlavičku křtící vodou, ani když se kolem hrálo a zpívalo (nějaké fotky mám i v naší Jesličkovské galerii). V katolické církvi se provádí křest křtící vodou, ale neponořuje se do ní celé dítě, neboť podle našich tradic stačí dotek vody s pokřtěným, aby byl očištěn (resp.jeho duše). Takto vlastně začíná existovat nový křesťan, zbaven prvotního hříchu člověka. Za vedení ve víře u malých dětí se u nás zaručují jeho rodiče a kmotři.  

Jinak po obřadu jsme měli u nás doma slavnostní oběd i s dortem, kde se sešla skoro celá naše rodina. Byl to velmi krásný den, tak já jen doufám, že bude pokřtěno i naše druhé dítě, rovněž v létě.  

Musím také napsat, že si velice vážím tohoto daru, jakým křest je, a vynasnažím se, co budu moci, aby mé děti byly ve víře vychovány.

 

Zatím ahoj, spěchám zase k povinnostem!
Zdraví Demi (26tt)

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 24.04.07 22:25

Demi, nechtělo by se Ti až budeš mít chvilku a náladu, napsat něco o vlastní podstatě křtu. Prosím, prosím.

 
siloenka
Kecalka 486 příspěvků 25.04.07 20:29

Holky, můžu přidat jak to chodí u nás? U nás v AC se malé děti nekřtí. Stejně jako rodiče přinášeli své malé děti k Ježíši a on jim žehnal,tak také u nás přinášejí rodiče své malé dítě před sbor, sbor se za něho modlí a pastor jim ve jménu Ježíšově žehná.Většinou se u nás chodí v šesti týdnech,ale může se téměř kdykoliv. My jsme přinesli malého k požehnání v 7 měsících.Pastor řekl pár slov z Bible,..potom mi dal slovo a já řekla něco o tom,jak Bůh našeho malého úžasně uzdravil.Poté jsme se já i manžel modlili za malého ,a pak pastor společně s celým sborem,který stál a měl vztažené ruce. Byl to pro nás krásný zážitek, i pro naše rodiče a tchány,i když jsou nevěřící. Až bude náš malý velký,doufám,že budu moci být u jeho křtu,pokud se tak rozhodne.Křtí se u nás dospělí,případně děti,které už dokážou vyjádřit a vnímat,že uvěřily v Krista. Každý o sobě má prostor říct malé svědectví,proč se chce nechat pokřtít, všichni mají na sobě bílé pláště a křtí je jeden bratr v baptistériu /takový menší bazének/ Probíhá to úplným ponořením do vody..podmínkou je,že se za vámi musí zavřít voda /probíhá to v záklonu/ :o))..je to úžasný zážitek, po vylezení z vody všichni přítomní zatleskají a ten dotyčný pokřtěnec honem se utíká převlíc,protože voda je prostě voda :o))často to pastor zdůrazňuje,že to je obyčejná voda a člověk je opravdu mokrý..mohu to potvrdit,je to pravda :o))..pak se za ty lidi celý sbor a hlavně určení bratři a sestry modlí,aby přijali Ducha svatého. Pak pastor rozdá diplom :o))..ne,takové osvědčení o křtu,rozdá Bible a jde se. Fakt skvělý zážitek,já takhle byla křtěná před pěti lety a jsem ráda, že jsem o to nepřišla :o)Jinak ten samotný úkon křtu nebereme jako nějaký zvláštní zázrak,jak tady už někdo někdy psal.Je to prostě jen normální viditelné potvrzení toho,že se člověk sám osobně rozhodl pro Boha :o)..tak snad jsem to popsala nějak srozumitelně, občas totiž píšu dost chaoticky :O(

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 26.04.07 17:09

Sil, popsalas to hezky :-) Moc bych chtěla křest ještě víc probrat „ze všech stran“, ale není čas :-(, zkusím jen hodit do galerky nejnovější foto děťulat! Mějte se. M

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 26.04.07 19:36

No to je báječné, konečně někdo kdo není katolík:D, teď jsme se aspoň přesvědčily, že ne všude křtiny probíhají stejně. Jinak hezky popsané i pro mě, která vůbec nevěděla, jak u Vás tato svátost probíhá.

 
babulda
Zasloužilá kecalka 850 příspěvků 26.04.07 20:13

majčus: jee jen aby nedošlo k omylu, já jsem taky aktivní katolička a křtiny pro mě nejsou m'odou, ale opravdovým závazkem a též pokračování tradice, bo jsem z křesťanské rodiny
problém byl jen u mého přítele,, který je ateista, protože nejdřív chtěl, aby toník byl pokřtěn až bude velký, aby se pro to sám rozhodnul, no musela jsem mu a jeho rodině prostě vysvětlit jak moc je to pro mě důležité, proto takový obštrukce u přítele  

no zdravý už jsme, ale kdy ty křtiny budou to ví opravdu jen Pánbůh :-)) neshodnem se na termínu, rodina tu nemůže, tu nemůže strýc, který má křtít, furt mě chce zkoušet z katechismu a já stojím o duchovní rozmluvu o významu křtu a ne o to jestli umím dobře katechismus, proto i uvažuju, že nechám toníka pokřtít někým jiným, no prostě než se dohodnem tak tonda bude stejně dospělej a už si to nějak zařídí :-))

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 26.04.07 23:58

Ne tak jsem to opravdu nemyslela, s tou modou, jen mě to tak napadlo u Tvého článku, ale měla jsem to asi napsat lépeji, za to se omlouvám, já jen, že jsem se s tím už párkrát setkala, tak to jen na vysvětlenou:D. Uvidíš, že to nakonec nějak vyjde:DD i kdyby už Toníkovi bylo víc:DDD a došel si na křest po svých:DDD

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 27.04.07 00:20

Ahojek,
ještě mě napadla otázečka, bo jsem zvědavá . Máte vy nebo vaši caparti ještě i jiné křestní jméno? A jaké? Podle čeho jste vybírali?

 Mi se hodně líbí 2 nebo více křestních jmen. Já mám tři (Jana Marie Anna) a od mala jsem je  chtěla mít i v rodném listě nejen v tom křestním. Tak naše drobotina ( Matouš Václav, Karolína Jana, Václav František ) má taky aspoň po dvou jménech a u Václavka už to  šlo zapsat i do rodného listu. Děda je hrdý, že je František po něm a babi má radost zase jako „františkánka“.  Jasně, že jsme dali Václav po tatínkovi a Jana po mamince, ale zároveň jsou mi jaksi  blízcí i jeho svatí nositelé. Brácha mi sice říkával Žanko , ale Jean D´Arc je   pro mě hrdinka . Krom toho asi přímo žádná svatá Karolína není - tohle jméno má po prababičce- a tak i proto má druhé křestní po světici, která se může přimlouvat na  nejvyšších postech :-)     

Tak co, jak je to s vámi ?       

 
Demi
Závislačka 3825 příspěvků 27.04.07 14:48

Ahoj všem,  

zdravím vás a přeji krásný slunečný den!   Majčus: co bych o podstatě křtu napsala? Já myslím, že všechny tady dobře víme, o co u křtu jde, každá to prožíváme po svém, ale každá určitě velmi radostně - která věřící máma by neměla radost, že se jejímu dítěti dostalo takového daru - nabídky spásy.
Křest je svátostí víry, je to odpověď člověka Kristu na jeho nabídku. Naše církev křtí i malé děti, na přání rodičů, a to dle své dávné tradice (kdysi děti hojně umíraly brzy po narození, aniž by byly pokřtěny, a tak rodiče zcela logicky nechtěli otálet a čekat, než dítě dospěje, aby se samo rozhodlo, a své děti nechávali pokřtít co nejdříve). Katolická církev podle slov Ježíšových: „Nenarodí-li se kdo znovu u vody a z Ducha svatého, nemůže vejít do Božího království“ (Jan 3,5) usuzovala, že ani děti nemají být vyloučeny z možnosti přijmout křest. Pojmem dítě se přitom rozumějí ti, kdo ještě nedospěli k vlastnímu rozumovému úsudku a nemohou mít proto vlastní víru ani ji nemohou vyznávat. K pravdivému dovršení svátosti křtu je potřeba, aby děti byly vychovány ve víře, ve které byly pokřtěny. A svátost křtu je jejím základem.  

Křest v našem pojetí jednak odpouští dědičný hřích, činí pokřtěného dítětem Božím a součástí Kristovy církve. Dědičným hříchem se rozumí hřích, který na lidské pokolení uvalil první člověk, který Bohu odepřel poslušnost. Tím ztratil lásku a přízeň Boží a pozbyl všechno, co Bůh v nebi pro člověka připravil. Tomuto stavu ochuzení a ztráty Boží přízně říkáme dědičný hřích. Ve křtu je nám odpuštěn.  

No, pomohla jsem si trochu literaturou, ale myslím, že lépe bych asi podstatu křtu v katolické církvi nevyjádřila.   Janko: tak jsem teda dala na tvou radu a koupila si sojové a mandlové mléko + nějaké další dobrůtky ve Zdravé výživě… no a výsledek je ten, že po obou druzích mléka jsme měli já i Honzík řádský průjem (a to jsme ten den jiné mléko nepili, chtěla jsem vyzkoušet, jak to bude malému chutnat, a když tak bychom zůstali u této „nekraví“ alternativy - ale Honzík se ošklíbal, sotva vypil asi 1dl), takže sojové mléko skončilo na zkrmení pro slepice a mandlové po troškách popíjím sama každý den. Ale raději nebudu už moc experimentovat.   Janku: Honzík druhé křtící jméno mít nemusel, Jan je samo o sobě dostatečné :-). Ale u Danečka asi budeme muset přijmout druhé jméno - asi to bude po kmotrovi Petr. Já vlastně ani nevím, jestli budeme moci požádat znovu o kmotrovství jednoho a téhož člověka - je to manželův bratr, hluboce věřící. Myslíš, že to jde?
Jinak příští středu jdeme na prohlídku porodnice ve FM, jsem moc zvědavá. Podle informací se tam i dovíme dost o úlevových polohách, které si budeme moci i vyzkoušet, nebo o úlevových pomůckách.   Ostravačky: co ten sraz? Barčo, psala jsi, že dáš vědět, kdy. Tak se už domluvme, protože  za pár měsíců už to zas dlouho nepůjde.  :-))   Gerberko: tak jak jsi dopadla na kontrole? Jakpak se Bedříškovi daří? Já jdu zítra na prenatálku.  

Tak zatím všem ahoj
Demi

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 27.04.07 16:05

Ahoj Demi,
to víš že to jde a myslím,že je to i lepší mít jednoho kmotra pro všechny potomky stejného. U nás je to moje sestra a děcka jí můžou říkat „kmotřičko“ všechny tři :-))) Jan a Petr jsou taky moc pěkná jména. O křtu jsi to napsala hezky a výstižně.
Do té porodnice asi pojedete oba i s manželem,že? Tak ať se dobře kouká, kde to je abyste pak nebloudili. :-) Je to tam trochu chaos- jiný vchod na příjem, jiný pak pro návštěvy na odd. Užijte si to. Už se těšíš? A kdy konkrétně máte termín?
Byli jste v tom Brušperku. Přiznám se , uvažovala jsem o tom, ale plány zhaTILA MÁ CHOROBA. Jinak jsem na vás všechny hrozně zvědavá.
Malej mi tu piští , lezou mu pomalu zoubky a tak je teď hrozně mrzutý.
ahoj janek   

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 27.04.07 16:16

Ahojte! ÚÚÚÚÚÚÚ, já jsem si teď smazala celý komentář, co jsem tu tak dlouho smoliláááá. Já se picnu! Ke všemu je Míša už vzhůru a to to ještě píšu jak partyzán, protože sedím v pokoji, kde malá spí  a klávesnice šíleně klape.
Chtěla jsem něco o tom křtu, ale Demi mě, koukám, předběhla, že už není moc co dodat. Já sama jsem byla pokřtěná až jako dospělá. Byl to velký zážitek a když na to vzpomínám, nejvíce se mi vybavují zpěvy litanií. Od té doby jsem hodně pokorná k dnes „nemoderním“ modlitbám, jako jsou právě litanie nebo růženec. Ne, že bych se je tedy (já ostuda) modlila nějak často (i když chtěla bych), ale pochopila jsem, že mají velkou duchovní hloubku, že opravdu mohou „pozvednout duši k Bohu“. Ale to jsem zas odbočila. Já věřím, že skrze křest a potažmo eucharistii jsem teprve mohla poznat Ježíše, že tahle milost mi pomohla přijmou mou víru, pro kterou jsem se rozhodla rozumově, (i) srdcem. Proto také věřím, že stejně bude (Boží) dar křtu provázet i mé děti a že je jednou dovede k svobodnému vyznání víry a potažmo přijetí svátosti křesťanské dospělosti - biřmování. A co se týče jmen. Děti mají jen jedno, protože už v nich mají „schovaného“ svého přímluvce v nebi. Uvažovala jsem i o druhém jménu, ale pak jsem si řekla, že jsme jim ta jejich už vybrali a že další si vyberou oni, dle svého uvážení, právě na biřmování. Já sama mám (neskromně :-) ) tři: Markéta (od maminky) Terezie (podle sv. Terezie z Lisieux; křestní) Kateřina (podle sv. Kateřiny Sienské; biřmování). Tož tak tolik  ke křtu a jménům.
Demi: Myslím, že kmotra můžete mít stejného, ale nevidí se to rádo,vzhledem k tomu, že kmotrovství je bráno jako velký závazek… Mně dokonce říkal kamarád kněz, že by to neměl být právě ani nikdo z rodiny, protože kmotr, by běl být někdo další na koho se může křtěnec obrátit, někdo „nezávislý“. Ale ono kolikrát není kde brát, že? Znám to z vlastní zkušenosti. Z legrace s manželem říkáme, že bychom klidně měli dětí kupu, ale kdo by nám šel za kmotry :-). Už u případného třetího budem mít trochu problémy, pokud to nebudem řešit jen formálně, což bychom nechtěli.
JaneK:Co děláš u PC tak pozdě v noci?! já bych ráno umřela. míša dnes vstával v 5.30h, přičemž v 4.30 jsem kojila malou. Tobě děťulata vyspávají?
Tak jo, chtěla jsem ještě něco, ale jsem tak unavená (viz výše), že to radši odešlu, než to zas smažu. Mějte se!  Markéta
P.S. Už máte koupené sandály? Já je sháním, ale buď už je nemají nebo je ještě nemají. Míša má už 26 nohu (někdy i 27) a tam už je dost problém sehnat s plnou patou. Navíc se bojím, že mu zas vyroste noha jak loni a uprostřed léta budem muset investovat do dalších jak loni. Zatracená tepla!

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 27.04.07 16:18

Tak ještě koukám, že co kněz to názor. JaneK má dokonce rodinný trojboj a v pohodě :-)

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 27.04.07 18:32

Ahoj holky tak já mám dvě jména křtící Jarmila a biřmovací Terezie.U nás máme děti pokřtěné všechny u mého bratra.Ten sice s vírou není moc daleko, ale je po sv. přijímání a u manžela není nikdo.Sestra mi byla za svědka na svatbě a bratr našim dětem za kmotra.Mají to rozděleno bráška byl moc rád když jsme jej o to požádali.Takže u nás víru prožíváme,akorát my s manželem a dětmi, moje mamka tak napůl.Duchovní oporu a pomocnic v nouzi mám tu kamarádku, která mě k Bohu zase přiblížila.  

Jinak u nás je už celkem klidno.Demi nemohla jsem se dřív utrhnout lehly mi všechny tři holky, dneska už jsme byli na kontrole a už je líp, tak já jsem pro srazík.Napište kdy, krom středy můžu. To chodím relaxovat do práce.
Najela jsem s holkama ted na homeopatii, zkouším všechno at už nám něco zabere.Anetka je ted strašně zlobivá, hrozně vyvádí nevím co s ní budu dělat, už nedělám nic jiného než křičím nebo plácám,nevím jestli je to tím, že je doma a nesmí ven.Zítra jsem si říkala že už ji vypustím.Terezce jsem byla dneska pro úkoly a zjistila jsem že se hodně zhoršila ve škole,hlavně ta matika ach jo, dostává ted samé pětky.Nějak se nedokáže zasoustředit.Maluje si kolem příkládů místo aby počítala.Nějak se to na mě hromadí.Zkusím i na ni homeopatika a na soustředění objednala jsem si je dneska v lékarně tak uvidíme.Asi je zkusím i Anetce nebo z nich zblázním.Zuzanka celé noci zase křičí, včera jsme byli na gastro poradně kvůli tomu bříšku, napsali nám troje léky tak uvidím jestli jí to pomůže.
Modlím se at jo.
Aspon nějaké pozitivum manžel vidí jako ostříž, oči má uplně v pořádku.  

Všem požehnáný víkend plný sluníčka přeje Barča a nezbednice.

 
christabel
Závislačka 3546 příspěvků 27.04.07 21:10

Hezký večer všem!
Právě jsem si taky smazala dlouhý komentář…
Jsem ráda, že naše křtiny inspirovaly takové povídání. Už jsem o nich psala minule, jen ještě něco o pravoslavném obřadu. Pravoslavných kmotrů taky není přehršel, ale nakonec jsme přišli na skvělou. Je to Řekyně, obřad proto mohl být částečně autenticky v řečtině, konkrétně vyznání víry a zřeknutí se satana; u toho je dokonce něco jako „symbolické uplivnutí“… Po ponoření se ještě 3× obchází křtitelnice (k tomu ponoření - kdyby to bylo uprostřed zimy, tak by na tom asi netrvali, přece jen berou ohledy na zdejší klimatické podmínky). Kmotra byla moc dobře připravená, věděla, co a jak má být. Moc se mi líbilo, že si předem vymínila, že bude mít možnost se s Helenkou vídat a vést ji k víře. Měla také po řeckém zvyku připravené malé upomínkové dárečky pro přítomné - křížek ze skořicového dřeva s připojenými bonbonky.
Jméno jsme měli vybrané - H. je po mojí matce, a druhé by bylo po druhé babičce, ale jaksi jsme se nějak špatně domluvili, tak tam nakonec nezaznělo:) Překvapilo mne, že nebyla pro nás předtím žádná příprava, my jako rodiče jsme tam měli úplně pasívní úlohu. Ale nevím, zda příprava nechyběla proto, že kněz je opavdu hodně vytížený a navíc je to rodinný přítel manželovy rodiny, takže ho zná.
Já jsem si ty křtiny po duchovní stránce úplně neprožila, protože mne u takových událostí dost zaměstnají organizační věci a soustředila jsem se na „technickou“ stránku věci:) No hlavně aby byla malá po tom ponoření rychle usušená:)) Naopak když měl křtiny synovec, tak nás to s manželem tak úplně zaujalo, že jsme nepořídili ani jednu fotku, jak jsme slíbili. Takže má synoveček z celých křtin pouhé dvě fotografie - všichni účastníci shromáždění před kostelem:) (Mmch, to byly katolické křtiny a jeho kmotra teď asi půjde za kmotru i jeho sestře, takže to jde.) Synovci bylo už víc než rok a křtiny ho nebraly, naší Heli pět měsíců a to bylo docela ideální, ještě neběhá, ale už není takové to miminko, které by byl problém utišit, když se dá do pláče.
Ještě chci napsat, že podle mého názoru mají křtiny určitě význam i pro ateistické členy rodiny, alespoň u nás mi to tak připadá. Myslím, že je dobře, když narození dítěte takový obřad provází. Ti z rodiny, kteří nevěří, to mohou brát prostě jako slavnost, příležitost k rodinnému setkání, určité „přivítání“, zkrátka myslím, že si v tom každý může něco najít. No a snad se jednou dočkám i svých vlastních, i když to je ještě daleko… docela mne mrzí, že jsem to nestihla jako miminko:)
Jsem se nějak rozepsala, takže raději končím a všechny zdravím.

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 28.04.07 08:32

Ahoj holky,
Lamvínku-  to je mi líto, že jsou holčičky zase nemocné. Ty už toho chudáku musíš mít plné zuby, kam se na vás hrabem. Moc na vás myslím a držím palečky, aby ty homeopatika zabraly. Je prima, že manželovi ta operace dopadla a vidí bez bolestí.
Christabel - Helena je moc hezké jméno a ty vaše pravoslavné křtiny , to je fakt zážitek. My se nachomejtli k pravoslavným křtinám přímo v Řecku při návštěvě kostela, když jsme tam byli na svatební cestě. Viděli jsme přes ten příbuzenský dav a hustý kadidlový dým právě to úplné ponoření i to trojí obcházení křtitelnice. 
Maky- malej je teď hrozný u krmení. Když není odbrknuto a vypšouknuto prostě ho nemůžu za nic na světě přiložit. Nejlepší  krmení je v době těsně po probuzení nebo v noci. Kvůli těm prdíkům je spokojenější na pravém boku, tak se zkouším natočit i já, aby pil i z druhé strany a bolí mě z toho v zádech. Zkoušíme i „fotbalové " držení , tak to je na nás při kojení pohled jak pro "bohy“ :-)  Taky se mi zdá, že by to pomalu chtělo na večer nemléčnou kaši poněvááččč se mi  skoro vždy vzbudí před půlnocí hladový - mi to dělá zle a mám pak problém se vzbudit podruhé ke kojení v noci a tak chodím spát až ho nakrmím kolem půlnoci. Někdy se zadaří a můžu si schrupnout s dětma po obědě. Malej se jinak budí v 5 a žvatlá žvatlá ukecanec jeden malej a já tak nějak spím vedle něj než si přijdou hupsnout do mojí  postele i Matouš s Kájou okolo 6:30.   Mám pocit, že jsem teď zmutovaný skřivan se sovou.  Jinak sandály budem kupovat Matoušovi loni nosil 25 a ke konci léta už lezly prsty, letos už má 27, ale pro pohodlí berem 28. A Kája má někde loni nové nenošené, protože byly hodně velké (kupovala babi) , tak myslím, že letos budou a vynosí i ty po Matoušovi. Sandály mám ráda na suchý zip-to krásně zvládají celé obouvání sami a s volnými prsty vpředu. Dobré kotníkové mívají a tam i kupuju ve zdravotnických potřebách nebo lékárnách.
Všem přeju požehnaný krásný jarní možná prodloužený víkend  
Janek   

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 28.04.07 12:30

Vítek je křtěn Vít (druhé jméno jeho dědečka) Bohumír (jméno pradědečka) Petr (jméno kmotra). JInak Vítek má kmotry dva to už jsem psala je to manželský pár tady od nás z Třebíče a mám je moc ráda. Ale to všechno už jsem psala.  Mějte se krásně a nestonejte

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 28.04.07 12:33

Vítek má taky v rodném listě Vít Bohumír, zbytek jsem připsala dolů.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 28.04.07 12:39

Demi díky my katoličky by jsme o křtu měli něco vědět, ale ne všechny tady jsme z církve římsko-katolické. Tak proto, ještě moc děkuju. Nás je osm sourozenců a všichni máme svýho kmotra, kmotru, nebo kmotry, takže netuším, jestli jde mít pro děti stejného kmotra. Opatruj se a doufám, že ta kontrola dopadla dopbře.

 
Demi
Závislačka 3825 příspěvků 30.04.07 13:47

Ahoj všechny!  

Zdravím po víkendu. Máme za sebou kontrolu u gynekologa, všechno je v pořádku, malý je dostatečně „zavřený“ a také už něco váží: 1,1kg :-)) Byl pěkně vidět, celý stulený v klubíčku a asi zrovna spal, protože se jen občas lehce zavrtěl.
Takže s miminkem pohoda, ale s Honzíkem mám teď veselo - už asi 14 dní odmítá normálně jíst, nechce pít ani mléko ani jíst mléčné výrobky. Nenutím mu to, a stále doufám, že se to spraví. Ale dnes ráno jsem se opravdu dost zlobila, zase nechtěl jíst, už ani pečivo se sýrem, mléka vypil ani polovinu a zlobil, tak jsem jej vyndala ze židličky a plácla mu na zadek - prostě mi ujely nervíky - a nechala jej být. Dlouho brečel, nakonec jsem si jej po:,–(ila na klín a vysvětlila mu, že maminku mrzí, když nechce pít mlíčko, ani večer jíst polévky, které měl rád… Že jsem mu nechtěla naplácat, ale že jsem se musela zlobit… Tak pozorně poslouchal, ale pak oběda snědl zase jen trochu… Už nevím, co mám dělat, co mu mám dát jíst. Není to žádný tlouštík, spíše naopak, teď se myslím i trochu vytáhl a je dost štíhlý. Když bude nadále tak jíst, asi z něj bude vyloženě hubené dítě :-((
Nemáte s tím některá zkušenost? Moc by mi pomohlo lépe poznat, co s tím můžu udělat.    Lamvinku: středa by mi také nevyhovovala, tak navrhuju tento pátek dopoledne? Maxiku, co ty na to?   Janku: vy jste byli v Brušperku na pouti? To je škoda, že jsem to nevěděla, mohly jsme se potkat.
Jinak jak dlouho už kojíš a jak často? Já jsem kojila několikrát denně a večer do Honzíkova 15.měsíce, ale s kašema (nemléčnýma) jsme začali dříve, protože Honzík vůbec nepřibíral a odmítal i běžné kojení. Naše dětská Dr. mi pak doporučila zkusit nemléčné kaše, ale malému nijak nechutnaly, snědl vždycky jen několik lžiček, pak jsem dala na radu své mamky a připravovala mu kaše z mateřského mléka - ty pak jedl bez problémů.  

Tak zatím všechny zdravím a mějte se moc hezky!
 Demi.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 30.04.07 17:09

Demi já taky ještě kojím Vítkovi bude brzo 14 měsíců, už jsme to omezily na ráno a večer, občas si sice cucne ještě v noci, ale to mám pocit, že mě spíš používá místo dudlíku: / Vítek občas taky zlobí u jídla, ale víš co mi pomohlo, nechala jsem ho jíst sebou dostal svoji lžičku a papá  „sám“ jsem tam jenom jako asistent, který mu občas dá něco do pusinky, sice teda kuchyň potom vypadá jako mo nájezdu prasátek, ale malej je najezenej, teď  jsem to vylepšila ještě o to, že mu spíš nakrájím třeba rozhlík nebo kousky ovoce a zeleniny na kostičky a to papá sám, a já ho krmím mezí tím jídlem který má sníst, u nás je problém většinou s obědem, svačinky i večeře jí hezky. Takže hodně štěstí a pevné nervy přeje Majčus

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 30.04.07 17:44

Ahoj Demi,
ne , v Brušperku jsme nebyli- ulít mi otazník.
S tím jídlem bych ho raději nenutila - děti to strašně rychle vycítí (asi mají čidlo :-) a jídlo se pak může stát  nástrojem k vydírání nebo co hůř můžou mít i psychický blok. Jestli jsem to správně pochopila týká se to jeho odmítání jen mlíka a mléčných výr.. Zkusila bych mu je nedávát , pár dní a pak mu třeba zkusila znovu nabídnout zprvu třeba jen jogurt nebo některý jiný výr. , který měl rád. Třeba bude mít absťák a znovu je začne jíst :-))) Pak bych třeba  zkusila i kakao na snídani  ( teď se mi nevybaví ? kolik už je Honzíkovi) a pak třeba k večeři mlíko- líp se usíná.
Moje Karolínka třeba vůbec není mlíčňák . Kojila jsem silou vůle do 8měs. a šlus. Mlíko z lahvičky brala nejlíp v noci nebo před spaním i odp. , kaše ji nebrala , tak zůstaly aspoň jogurty. Miluje jen jahodové a když si zaslouží někdy koupím Prince s křupacíma kuličkama. Matouš ten byl chlastometřík- kdekoliv a kdykoliv kojila jsem do roka ( to už  jsem byla těhule a odstavovala jsem , aby neměl důvod k žárlení - 19měs. rozdíl).                  Václavka kojím cca 10krát z toho 2krát v noci. On by pil, ale fakt dokud není odbr…  a   vypr…    tak s ním prostě nic nesvedu. A to brká i za 3/4hodiny po kojení a dvou brkancích. Konečně začal i častěji (než 1× týdně) kakat , tak už jsem se vybodla na nenadýmavou „dietu“ a baštím s mírou konečně i ovoce+zeleninu …  ale jakmile se nevykaká 2-3dny je to s kojením ještě větší problém než obvykle.** Help !!**     Tím, že je zřejmě atopik chci s kojením co nejdýl vydržet.   Nemléč. kaše jsem taky vylepšovala odstříkaným mlíkem u těch starších, tak chci i u něj a pak po odstavení budu muset dávat hypoalergenní mlíka. Jsem zvědavá jak nám to půjde. V současnosti bych chtěla zkusit koj. vodu z nekapavého hrnku, ať se z něj pomalu naučí pít.  
To jen tak v rychlosti , co mě napadlo.
Držím palečky a přeju pevné nervíky.
To je „fajne“, že mimi je v pořádku a domeček se mu líbí. Posíláme pohlazení.
Ahojek  Jane K

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 01.05.07 17:28

Ahojte,  

nějak nezvládám, píšete hodně a než si to zkopíruju do texťáku a dočtu, už jste zas o kus dál.  Měli jsme další kolo testů kvůli pěstounské péči, velký UTZ, který vyšel celkem dobře, jen se dr. cosi nezdálo na srdíčku, tak mažeme do nemocnice ke specialistovi - zítra. Snad to bude v pořádku, holt mám smůlu, že o těch věcech až moc vím, a člověk se ve škole samozřejmě učí hlavně o těch velmi patologických stavech :-(   Křest - u nás se křtí až tehdy, kdy je člověk schopen pochopit význam Ježíšovy smrti na kříži a přihlásit se k Němu; miminka můžou mít, pokud si to rodiče přejí, tzv. požehnání, pastor a sbor se za ně i za rodiče  modlí, aby miminku Bůh žehnal a dal mu vyrůst v člověka, který Ho bude milovat, a aby dal rodičům moudrost při výchově. Je to svým způsobem vyjádření vůle rodičů vést dítě k víře. Někde na začátku galerky je fotka z Dalískova požehnání.   Demi - jídlo - Dalísek měl takové období taky, nějak jsem to neřešila, taky není baculín, resp. má baculatý obličej, ale hubené tělíčko, v tom období ztratil i dvojitou bradu, kterou už teď zase má :-)  Neřešila jsem to, jen jsem hlídala, aby se nedocpával piškoty apod., neuždiboval mezi jídly - to hlavně o víkendu od manžela, a na večeři jsem mu nedávala jídla, která se musí kousat (byl unavený a nesnědl nikdy víc jak 2-3 kousky).   Lamvínku - kdy má Terezka další kontrolu v PPP a u neurologa? Spoustě dětí s ADHD na soustředění hodně pomůže Ritalin - je to na předpis/neurolog, dost přísně hlídané, protože může být návykový, ale u školních dětí se píše; vychází se z toho, že ADHD má na svědomí porucha fce neurotransmitorů, čili chyba v chemii mozku, a tenhle lék + jedna skupina drog to vcelku řeší. Pokud zabere, taky výsledky vidíš do 1-2 týdnů - lepší se schopnost soustředění, známky. Není to na uklidnění, ale na schopnost se soustředit / eliminovat nepodstatné podněty.   Maky - děti ti dávají zabrat, co? Z těch nocí  a vypravování ven mám taky obavy, tož hodně sil přeju.   Christabel -  a s takovým hezkým křtem ses nepochlubila ;-)   Křest v dospělosti má taky své výhody; když už nic, aspoň si ho pamatuješ, já si svůj katolický křest coby mimino nepamatuju vůbec, letniční ponořením výborně, i když už je to taky fůra let.   

Mějte se. Eva

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 01.05.07 23:20

Holky,
moc vás zdravím, nešel mi pár dnů internet,a včera jsme s manželem slavili 7. výročí svatby. Zítra mi zase odjíždí:-(((.

Demi, no, to mne mrzí s tím mlíkem, prostě někomu to sedne, někomu ne, já třeba nepiji žádné. Ještěže máme na výběr:-)))

Jinak u nás, co se křtu týče, taky se u nás křtí dospělí, ev. starší děti, které jsou již schopny se sami pro křest rozhodnout, křtí se ponořením, před křtem se dělá příprava na křest a při křtu skládá křestní slib. U malých dětí,jak psala Siloenka, dá se říct až na detaily, je to stejné. Rodičů se kazatel ptá, zda přijímají toto dítě jako Boží dar, svěřují mu ho a budou ho vychovávat ve víře a lásce k Bohu, pak se ptá i celého sboru, jestli budou dítěti vzorem a pomocí mu v růstu ve víře, zrovna tuto sobotu jsme bylo ve sboře požehnání.

Tak pro dnešek končím, mějte se hezky

janka

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 02.05.07 11:24

maxíku držím palečky a budu se modlit aby to miminku vyšlo všechno dobře, nebo alespon nejlíp jak to jen půjde, doufám, že i testy na pěstounskou péči vám dopadnou dobře, měj se a opatruj se moc a moc

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 02.05.07 17:39

Ahojte!
Já zas jen na skok. Mrzí mě, že jsem tu teď  tak málo a nestíhám detailně reagovat na vaše komentáře, ale děti mi dávají opravdu zabrat (Maxiku, odhadla jsi to naprosto přesně). Sice noci má Janek ještě krušnější než já, ale stejně se mi to poslední dobou tak nějak naskládá, že jsem vzhůru od 4.30h, kdy se mala koji. Dneska mě navic dost vyděsila, protože po koju neusnula, takže jsem ji pak ještě přemísťovala do naší postele, kde nakonec zabrala, ale to už v šest stával Míša, do toho se manžel vypravoval do práce, pak zas Míša nejdřív čůrat, za pět minut kakat…no jsem jak mátoha, přitom, když je chvilka, jako právě teď, tak jsem z nich tak vybuzená, že nemůžu usnout a když už se to konečně povede, zatelefonuje babička, takže to vzdávám definitivně. Ke všemu mě strašně deptá Bětuška svou přímo nenávistí ke kočárku. dokonce jí podezřívám, že nesnáší venkovní prostor jako takový, protože řve i v šátku, sice ne tolik jako v kočáru (tam ječí v podstatě permanentně s krátkou, cca 10min., přestávkou na spánek), ale řve. Vzhledem k tomu, že v naší rodině mám veškeré¨nákupy na starosti já, manžel chodí z práce pozdě a navíc je v obchodě naprosto ztracen, je to dost peklo. jsem z toho unavená. Navíc strašně miluju procházky a výlety, což s ní naprosto nepřichází v úvahu, včera jsme si chtěli udělat výlet na jedno poutní místo tady nedaleko, no ona jak kdyby to čula, řvala už od rána i doma. Naprosto nechápu, nevím jak na ní… Abych se alespoň trochu vyvenčila bez všeobjímajícího řevu, řešíme to odstříkáním jedné dávky mléka a manželovým pobytem doma, zatímco já např. jedu s Míšou na kole. Jenže to jde jen o víkendu, což je proklatě málo, plus nám hodně chybí společné zážitky odjinud než z domova, takže to občas vede k nepříjemné výměně názorů z nevybité energie. Když  se odhodláme a pokusíme vypravit všichni společně, je to „po zásluze potrestáno“ řevem. Snažím se to ignorovat, ale celý den to neleze, takže už jsem trochu na nervy. Přemýšlím, jestli Bůh tím prověřuje naši odolnost, mno nějaký záměr v tom asi bude.Zatím si spíš říkám, že třetí dítě zřejmě bude řvát pořád :-), protože Míša řval první půl rok doma -venku spokojený, malá obráceně…
Tak jsem si postěžovala, ale jak koukám všude něco. Janku - nás taky asi trápí větry, protože malá prdí skoro vždycky když ji zvednu. Jak asi se třemi dětmi víš, moc s tím nenaděláš, člověk musí jen přežít a doufat, že se to brzy zlomí. Demi: Obštrukce s jídlem asi zažije časem každý.I náš Míša jednu dobu stávkoval, jenže on je docela bumbrlíček, takže u něj jsem prostě neřešila, nejíš, nejíš, šak on hlad pomůže. Akorát, jak už tu někdo psal, hlídat, aby neuzobával bokem. Já teď docela řeším sladkosti a tak, protože Míša do 2 let nejedl skoro nic sladkého, max.dětskou sušenku, pil vodu, nelsazený čaj a teď se mi to nějak vymklo. Je sice pravda, že proti tomu, co vidím v okolí, kde dovedou děti stláskat balíček bonbonů na posezení, je ještě v poho,a el ani tak se mi to nelíbí. Skoro každý den malou čokoládku (kinder, nebo ledovou) nebo želé hada nebo tak. Bohužel v tom jede kromě babičky i manžel, se kterým se kvůli tomu dost hádám, on nechce uznat, že by to bylo něco špatného, mě to vytáčí. Naučil ho pít i slazené limonádky od hello „včelka mája“ apod.  Chjo…
Tak jsem si postěžovala a musím jít něco dělat. mějte se a doufám, že máte lepší náladu než já.
 M

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 02.05.07 17:50

Holčiny, teď jsem se dívala do fotogalerie a je to tam nějaké mrtvé… Nechcete tam hodit nějaké fotečky? Co těhulinky, třeba nějaké bříšo…Taky by mě zajímalo, jak děti vyrostly (demi, maxiku…). Co lamvinkovic princezny… Janku, třeba zas nějaký výtvor… A všechny další, prosíííím, jsem děsně zvědavá :-)

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 02.05.07 21:37

Ahoj holky,
teď jsem schopná jen napsat co je u nás nového.
VELKÁ VĚC  od pátku jezdí Matouš sám na kole BEZ postranních KOLEČEK !!!!!                Víkend jsme strávili u mých rodičů, kam přijela i moje sestra s rodinkou(kluk14, holka11, kluk9, holka7). Bydlí kousek od Jedovnic a tak se moc často nevídáme. Sobota super děcka si vyhrály, vyblbly, utahaly, byl i ohýnek. Neděle :-((((  fuj počasí. Já od minulého týdne zánět hrtanu, ale v celku s Bioparoxem zvládám. ALE od včera to chytil asi Václavek, tak chrchlá a Kája má zase teplotu. Ty změny počasí jsou nahouby !!! A to jsme se těšili na příští prodloužený víkend s švagrynic familií na chalupu do Jeseníků (našli jsme na netu ). Měli jsme to zamluvené od soboty do úterka tak nevím, nevím jestli se z toho vyhrabou a pojedem. Ještě pořád doufám a chystám věci s sebou. Držte palečky.
Všem vám přeju ať jste v POHO
 Jana

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 02.05.07 22:53

GRATULUJU  Matoušovi k samostatnému ježdění, doufám, že na dovču pojedete a že budete už jenom zdraví. Měj se hezky

 
Gerberka
Závislačka 3080 příspěvků 03.05.07 14:42

Ahoj holky z Jesliček,
tak já vás všechny po pauze opět zdravím, už si vybírám dovolenou, takže tento týden jsem v práci jenom dneska a zítra, příští týden taky ve čtvrtek a v pátek - a potom už konečně dovolená v jednom kuse až do nástupu mateřské!! No, nemůžu se už dočkat, co vám mám povídat. Ono se řekne - dělám kancelářskou práci, celý den sedím - jojo, to je v pohodě, není to nijak riziková práce, ale holky, já už to sezení tak upřímně nenávídím!!! Já bych potřebovala chodit, projít se, na chvilku si lehnout, zase vstát.....já už s tím bříškem fakt nemůžu furt sedět 8,5 hodiny v kuse, ach jo, úplně mě to ničí.....už začínám 30. týden a mám přes 10 kg nahoře, když dlouho sedím, tak mě všude tlačí.....ach jo. Původně jsem chtěla vydržet až do 21.5. v práci a pak dovolená, ale fakt to už nevydržím a posouvám si ji ještě o celý týden dopředu. K doktorce jdu 14.5. v pondělí.
Horší je to, že opět mě od úterka chytlo nachlazení, rýma s kašlem - už pátá viroza nebo nachlazení po dobu tohoto těhotenství!! Já jsem z toho tak zklamaná, v noci jsem vůbec nespala a teď jsem zničená a strašně unavená. Snad je to miminko v pořádku a všechno vydrží - u prvního těhu jsem nebyla takhle marodná ani zdaleka!!! A teďka takhle. Mně je úplně líto toho mimi, že furt máma kašle a smrká.....ale mimi je strašně hodné, krásně se převaluje a kope - to jsem tak ráda, že o sobě dává vědět!!!! Jsem tak ráda, když ho cítím!! No nic, snad už je to poslední nachlazení a už budu stejně doma.
Jindříšek je dobrý, ve škole se situace už dávno uklidnila, byly to všechno zbytečné stresy. Příští středu mají focení, tak ho musím vyfešákovat, ať je hezký prvňáček na fotkách.
DEMI: když tak mám na tebe číslo na mobil, tak až nebudu na netu, tak ti aspoň napíšu krátkou zprávu, jak se mi daří, ju?
Tak všechny moc pozdravuju a ať rostou dětičky i bříška
Gerberka

 
Demi
Závislačka 3825 příspěvků 03.05.07 14:58

Ahoj Jesličky,  

moc vás zdravím a ze všeho nejdříve moc díky všem, kdo jste mi psaly své zkušenosti s chutí nebo nechutí Vašich zlatíček k jídlu. Podle toho, co jste psaly, mi to přišlo jako docela běžný jev - nechuť k té či oné potravině, já jen byla docela nervozní z toho, že už to u nás trvá 14 dnů. No ale nakonec to snad vypadá nadějně, vyměnila jsem Honzíkovi příchuť Sunaru - kakao mu zřejmě nechutná, tak jsme se vrátili k banánové, a ono to jde… Ostatní jídlo už také docela bere, takže už se s krmením dopředu nestresuju.  

Včera jsme měli s manželem „lítací a kmitací den“, ráno já k zubaři v Brušperku, kam mě manžel zavezl, Honzíka k babičce, pak nabrat směr Frýdek, návštěva mé sestřenky u ní v práci, pak prohlídka porodnice, pak směr Ostrava, nákup dárků v Charitasu, oběd, nákup knížek v Knižním klubu a dalších darů v Shopping Parku (moje mamka bude mít tento měsíc 60.narozeniny), a návrat pro Honzíka. Bylo 18 hodin, když jsme si jej od babičky zase vyzvedli. Ani se mu nechtělo domů, což je pochopitelné, když u babičky měl k dispozici celičkou zahradu i dům :-))  

Prohlídka porodnice byla pro nás oba hodně podnětná. Ačkoliv jsem druhorodička, zjistila jsem, kolik věcí nevím… Rehabilitační sestra nám názorně ukazovala hodně úlevových poloh, každou podrobně popisovala, takže jsem se až nyní dověděla o způsobech uvolňování páteřových obratlů a pánve k usnadnění porodu a úlevě od bolesti, a spousty dalších informací. Bohužel jsme si nemohli prohlédnout porodní sály, protože byly všechny obsazené, ale to mi tak nevadilo.
Musím přiznat, že za tu jednu hodinu jsem se dověděla víc než ve čtyřech 2hodinových zcela rutinních kurzech ve Vítkovické porodnici.   Maxiku: tak jak dopadlo „srdíčkové“ vyšetření? Myslela jsem na vás. Navrhovala jsem srazík na zítřek dopoledne, ale asi se nedomluvíme. Barča se také neozvala, tak nevím.
Maky: s těmi sladkostmi od babiček nejsi sama, kdo bojuje. Můj případ do naštěstí není, protože mám natolik rozumné babičky, že Honzík prakticky neví, co je bonbon nebo čokoládka nebo oplatky. A pokud mu někdo z dalších příbuzných dá třeba k Mikuláši nebo Velikonocím čokolády, tak zdvořile poděkujeme a doma to pak manžel sní… Jinak pokud má babička upečenou domácí bábovku nebo buchty, tak nemám nic proti tomu, když ochutná i malý. Ale barevné cukroví se u nás nevede vůbec.
Mám ale kamarádky, které právě tohle moc neřeší, a to jsem pak v šoku, když vidím jejich ani ne dvouleté děti, jak baští chipsy, párečky a lízátka, a normální jídlo pak odmítají.
A ty teorie, které také často slýchám, že dítě potřebuje dostatek cukru, aby mělo z čeho růst… z těchhle řečí rostu já sama… To jsou přesně ty babičky, které pak nechápou, z čeho mají vnoučátka (přinejmenším) zácpu nebo zkažené zuby.   Janko: to ti moc gratuluji k výročí vaší svatby!!! Ale podle toho, co píšeš, tak jste to oslavili asi jen symbolicky, že?
Jo, a jak se ti líbilo v Ostravě?  

Tak všem požehnaný den přeje
Demi (27tt)

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 04.05.07 06:14

Ahoj holky já nezapoměla, ale ve čtvrtek mi odvezli tatku do nemocnice tak jsem nestíhala.V úterý ráno nám zemřel.Dnes máme pohřeb prosím Vás o modlitby za něj i za nás.Ozvu se později.
Díky Barča

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 04.05.07 09:13

To je mi moc moc líto Lamvínku myslím na vás a modlím se .
 Janek

 
Demi
Závislačka 3825 příspěvků 04.05.07 10:03

Ahoj Barčo,  

je mi to moc líto. Upřímnou soustrast.  

Demi.

 
jankaI
Kecalka 268 příspěvků 04.05.07 10:20

Lamvinku,
upřímnou soustrast. Budu na vás myslet, a´t vás Pán posiluje.

Janka

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 04.05.07 12:30

Barčo, to je mi moc líto :-(. Budu na vás myslet a modlit se, ať vám Pán dá sílu. E.

 
maxik
Kelišová 5761 příspěvků 1 inzerát 04.05.07 12:42

Demi, promiň, já jsem ten pátek nějak při tom dočítání přehlídla. Co popříští týden? Asi i záleží, jak na tom bude Barča, jestli bude chtít být s maminkou nebo jestli vyrazí se Zuzankou s námi.   Srdíčko dopadlo tak trochu rozpačitě, některé vady vyloučil, ale zpráva úplně jednoznačná není + prý bych měla stejně raději rodit u nich a kdyby se mojí dr. ještě něco nezdálo, ať mě pošle znovu - no nevím. Tož se snažím fungovat podle Filipským 4,6 - ale fakt bych ráda někdy zažila těhotenství, kdy se nebude pořád něco řešit.

 
Demi
Závislačka 3825 příspěvků 04.05.07 13:01

Ahoj,
no já jsem pro jakýkoli termín, takže bude záležet na tobě a Barče, jak budete moci. Však se nějak domluvíme.  

A pokud jde o tvé děťátko, tak já věřím, že bude nakonec všechno v pořádku. Ikdyž podle lékařské zprávy není nic jednoznačné, tak poslední slovo bude mít Bůh. V podstatě žádné těhotenství není úplně bez rizika, vždycky někde nějaká záludnost číhá jak na matku, tak na dítě. Určitě je dobře, pokud bys rodila v Porubě, přece jen to není žádná primitivní porodnice a jsou tam připravení pomoci skutečně na maximální úrovni.
Pohyby cítíš často? Pokud ano, tak je to dobré znamení.  

Drž se, Pán ať tě posílí.
Demi.

 
Gerberka
Závislačka 3080 příspěvků 04.05.07 13:44

Barčo:
tak to se dozvídám smutnou zprávu o tvém tatínkovi......ať s pomocí Pána překonáte ten největší žal a bolest a ať vám dá Pán sílu do dalších dní bez něj.....
Gerberka

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 07.05.07 07:07

Ahoj holky moc Vám děkuji za projevené soustrasti a modlitby, je to moc těžké sice jsem už devět let z domu, ale člověk když tam vejde všechno to na mě padá.Mamka se zhroutila musela jsem ji se vším pomoct s pohřbema vším.
Byl to vlastně můj první blízký člověk, který mi umřel, můj pravý tatka mi zemřel v sedmi letech a to jsem byla malá a moc to nevnímala.A ted ten druhý, mamka to má moc těžké.Je mi jí moc líto do pohřbu byla u nás, v pátek jsme tam s ní všichni sourozenci přespali a v sobotu jela k sestře a včera k brátrovi.No a zítra už púojede domů, ale dávám ji sebou na týden Anetku no to je babiččin bodyguard nehne se od ní  cestuje s ní i po mých sourozencích, dneska se přidá Terezka do zítřka, at babička mená čas smutnit.A pak to bude muset zvládnout sama, doufám že jo, nejraději bych si ji nechala u sebe, ale to by tchýně asi nezvládla a mamka už se chce vrátit do domu a pomalu začít uklízet.
Moc se omlouvám, že jsem se tady vypsala, ale doma mluvit s manželem je to moc živé a bolí to.A tchýně to moc nebere.  

Maxíčku naše Terezka bere Ritalím ze začátku to bylo dobré, ale jak ji zvýšil doktor dávku byla jak bludná ovce, ve škole vůbec nevnímala.Ted jsem jí ho chvíli nedávala s tím tatkou to nešlo.
Na:,–(il ho taky Anetce, ale ta byla hodně utlumená, tak jsem jí ho vy:,–(ila.Mám práve strach z toho že je to návykové.  

Náš srazík bych brala potřebuju mezi lidi, at na to tolik nemyslím.    Vím, že je mu už dobře, ale mrzí mě že zemřel bez zpovědi a svátostí.V té chvíli v tom šoku jsem si to ani neuvědomila, když jsme šli s mamkou pro věci tak jsme mohli vzít kněze a mě to vůbec nedošlo,byl ještě na oddělení.No aspon jsme se modlili.
No raději končím at Vás tu nezatěžuju svýma problémama.  

Všem krásný a požehnaný týden přeje Barča

 
Demi
Závislačka 3825 příspěvků 07.05.07 18:18

Ahoj Barčo,  

dovedu si představit, jak to máš těžké. Určitě je dobře, že jsi poslala k mamince holky, myslím, že jí to pomůže překlenout to nejhorší období. Pak už se s tím bude muset pomalu smiřovat sama, ale i takový je život.   Že jste v tom stresu zapomněli na kněze, tím se už netrap. Boží milosrdenství je větší než hřích.  

Až budeš mít víc času a možností k tomu srazíku, dej nám vědět, domluvíme se.    
Ahoj Demi.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 07.05.07 21:04

I já doufám, že miminko bude nakonec v pořádku, budu se modlit. Opatruj se, moc na Tebe myslím.

 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 07.05.07 21:08

Barunukopřijmi ode mě sice opožděnou ale  upřimnou soustrast, já mám zatím oba rodiče, tak si to nedovedu představit, ale lehké to uričtě není i když už je člověk dospělý a má svoje děti. Pro tvoji maminku určitě znamená hodně že si tam holky nechala, aby alespoň ze začátku nebyla úplně sama. Dřív jsem se nedostala k netu, tak proto ta spožděnost.  Přidám ještě modlitbu za Tvého tatínka. Měj se tak dobře jak jen to v téhle situaci jde.

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 09.05.07 16:15

Holky, jsem tu jen na skok. Šla jsem si vybrat poštu na svůj mail, který mám založený na centru a všimla si odkazu na tento článek(viz níže), myslím, že to asi tak nějak vystihuje, co jsem chtěla říct k potratové diskuzi (že se k tomu tedy ještě vracím), jak to cítím. Tady alespoň nikdo nemůže říct, že to ten člověk nezažil. Mějte se krásně, já poslední dobou nestíhám. Markéta a děťulata

odkaz: http://zena.centrum.cz/…clanek.phtml?…

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama