MAREČEK - 34 týdnů (12.1.2004)

Rodičovství

Skoro 8 měsíční Mareček už by měl hravě zvládat příkrmy, ale lžička s přesnídávkou, mrkvičkou nebo banánem někdy vyvolá spíš mrskání ručičkama a hlavičkou než otevření pusinky. Nicméně něco do něj za různých okolností dostaneme, záleží na jeho hladu, náladě a naší trpělivosti. Na dovolené na přelomu roku to už vypadalo, že jíst umíme, ale pak se to s rýmou zase zhoršilo. Mareček sní maximálně tak 8 lžiček a pak se vzteká, zaklání hlavu a vůbec sebou šije. Asi ví, že za dvě hodinky dostane stejně maminčino mlíčko. Protože to mu opravdu chutná a stále tak tvoří 8090% jeho příjmu.

Jak tak čtu deníčky, hlavně Cipískovu partu, tak je vidět, že se spaním jsme na tom podobně jako ostatní vrstevníci a vrstevnice. Tedy budíme se po půlnoci, a pak ještě asi dvakrát do rána. Někdy pak k ránu, když odcházím do práce, spí Mareček naopak déle, třeba do osmi nebo výjimečně i do devíti hodin. Po nočním kojení naštěstí většinou dobře usíná a tak ho vleže odnáším do jeho postýlky v jeho pokojíčku, který je vedle ložnice.

Horší je, když nemůže usnout. Stane se to i večer, i v noci. Je třeba strašně unavený, má červené oči, zavírají se mu, mne si je ručičkama a ne a ne usnout. Zajímavé je, že se při tom mele, zvedá ruce, nohy, odkopává peřinu, někdy si i sedá. Když takhle nemůže usnout, tak se pak někdy i vzteká a už jsme někdy vydrželi i to, že jsme ho nechali se vyvztekat a on usnul. Preventivně ho ale při uspávání radši nepřikrývám peřinou, protože když sebou mele, tak ji stejně odkope. Tak ho radši nechám odkrytého a držím mu lahvičku s řídkou rýžovou kaší v BEBě HA2 a on při tom většinou usne. Přikrývám ho až potom. Spí většinou tak půl hodiny a probudí se a křičí. Tak ho jde Peťulka nakojit a on jí usne v náručí, ona ho dá do postýlky, kde pak spí 2-3 hodinky do té půlnoci.
Takže milé maminky od Cipísků a odjinud - nemáte nějaký zlatý fígl (á la fén) na ten neklid před usnutím?

V uplynulém týdnu měla Peťulka nějakou virózu, pár dnů teplotu až 38, a v noci měla asi proto jednou málo mléka, Mareček křičel. A tak jsme uvařili 90 ml Beby a Mareček spal po napití dál.

Je mi divné, když je strašně ospalý, proč sebou někdy tak mele. Má třeba i zavřené oči, ale zvedá nožičky pod peřinou tak, že ji nakonec odkope. Myslím, že o něčem podobném už někdo psal, asi Adina s Adámkem Velikým. Na něj si vzpomenu, když Marečka vážíme. Hoši jsou asi stejně velcí, Mareček má asi 11 kg a 73 cm, ale je starší.

Á propos, prosím Zuzku či Veru, aby zase dali do deníčku Cipísků seznam miminek z party. Dlouho jsem ho neviděl. Pamatuji si sice, které mimi patří k mami, ale nepamatuji si, kolik je komu týdnů, měsíců atd.

A ještě něco sezónního - stromeček jsme uklidili 9.1.04, i tak jsme asi byli poslední v kraji. Před uklizením stromečku jsme zapálili poslední prskavky a fotili Marečka se smrčkem, aby měl památku na první Vánoce. Ve Fotolabu mi totiž vyvolali „černý“ film - z Vánoc - nějaká technická závada nebo co. Všechny fotky jsou v čudu. Tak jsme teď fotili radši na dva foťáky. Jestli je ten jeden špatný, tak asi vycítil nastupující digitální techniku a dobrovolně se rozbil. Nevěděl ale, že my ještě digitální foťák nemáme. Nebo se inspiroval knížkou „Jaké je to asi v Čudu“, kterou viděl pod Marečkovým stromečkem. Naštěstí jsme točili na Vánoce něco na video.

I když dneska tady v nížině zase sníh taje a trochu do něj prší, tak prý zima ještě vládne a snad bude zase sněžit. Vánoce v Pardubicích byly ale bez sněhu. Na horách už je k půl metru sněhu a tak snad někam vyrazíme aspoň na víkend. Peťulka musí být ale Marečkovi na blízku kvůli kojení.

Takže s jejím lyžováním to bude horší. Závidíme Knoflence, že může lyžovat kousek od domova. My jsme vlastně taky byli minulou neděli odpoledne běžkovat tady v Pardubicích, ale se sjezdováním je to v Polabí bída. Nejbližší sjezdovka je asi 40 km - v Trhové Kamenici, kousek od Veselého Kopce.

Zase se můžeme těšit na cyklistiku. Plánujeme si, že přišroubujeme sedátko za řidítka na kola a budeme s Marečkem už v létě jezdit.

Opatrnou jízdu teď v zimě přeje Zdenda s Marečkem a Peťulkou
11.1.2004

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
janice
Kecalka 458 příspěvků 12.01.04 14:23

Čau Zdendo,
nejdřív posílám jeden velký pondělní pozdrav Tobě i celé rodince. Chci Ti napsat, co se osvědčilo pro klidné usínání nám.
Tak hodinu před plánovaným usínáním už s Vilíkem moc nelumpačíme a necháváme ho spíš v klidu. Koupem ve fialové pěně od Johnsonů - je pro dobré spaní. Kdo nechce pěnu, dá se použít 1-2 kapky levandulového oleje do vaničky. Musí být přírodní ne jen vůně, to je jasný. Pak mažem bříško, záda a plosky nohou olejem „na dobrou noc“ od Bubchen. Mezitim mám v aromalampě 1-2 kapky měduňkové silice. K véče dostává Vilík kaši a zapíjí 120ml mléka(Beba 2 Bifidus). Jeden čas, když jsme měli opravdu usínací a spací krizi jsme dávali slabý odvar z meduňky, což mi doporučili v lékárně, to teda taky moc pomohlo. Po této večerní anabázi většinou Vilík hned usne a budí se tak kolem 3 hodin ráno, ale to jen kontroluje naší pohotovost. Pak spí tak do 6 hodin, kdy si ho vezmem do postele a tam vydrží tak do 8 hod. Toť vše, třeba se Vám něco z toho taky osvědčí. Jo, taky má Vilík v pokojíčku okolo 18C. Mám vyzkoušeno, že jak má víc, tak nespí.
Tak se mějte bájo
Pa janice+Vilík

 
Knoflenka
Kecalka 102 příspěvků 15.01.04 09:05

Ahoj Zdendo,
nám se při uspávání osvědčilo dítko pevně tisknout v náručí a udrncat na klíně, to naše musí mít samozřejmě dudlík, bez toho neusne, nebo jí na uklidnění pomáhá, když si vedle ní lehnu a držím jí za ručku, nebo taky čaj s flašky, tím se usosá. U prsu mi usne jenom v noci. To vztekáním, to máme taky, mele rukama, tře si oči a vytahuje si dudlík a pak je řev.
Jestli ještě nemáte spací pytel, tak si ho určitě pořiďte, je to super věc, dítko je v teple a neodkopává se, můžu fakt doporučit.
My máme taky v poslední době problémy se spaním, v noci se Johanka budí i 5krát, už dva dny dostává na noc kaši, ale zlepšení žádné. Hlavně, že jí první jídlo docela chutnalo, vypádá to. že si zvykne brzo, kojit chci ještě aspoň do roka.

U nás teď krásně sněží, už se těším na další lyžování, je super, že to máme tak blízko, vám taky přeju ať si lyžování a sněhu taky užijete a můžetete se dostat brzo na hory.
Pusinku Marečkovi posílá Lenka a Johanka 5 a půl měsíce

 
kocour
Stálice 81 příspěvků 18.01.04 21:44

Ahoj holky,
děkujeme moc za rady, už jsme změnili složení nočního krmení - do BEBy dáváme trochu granulovaného čaje pro klidné spaní + jsme dali k postýlce voňavé polštářky s levandulí a mátou.
Ještě seženeme ty levandulové kapky do vany a fialový Johnson + změníme rytmus nočního usínání. Asi mu dáme v přítmí obýváku z lahve kaši a pak se budou vyprávět pohádky. Spací pytel Peťulka zkoušela, ale Mareček v něm prý „řval jako tur…“
S jídlem je to o kousek lepší, už to není takový „teror“ jako dřív.
Naší novinkou je kakání do nočníku!!! Už čtyřikrát v posledních čtyřech dnech - po ranním krmení.
Co nejklidnější noci v rodinách Cipísků v Čechách i na Moravě přeje taťka Zdenda.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama