52 týdnů Marečka (J E D E N R O K) 19.5.04

Rodičovství

Zatímco se skoro na den přesně narodil bratrancovi a Diny Davídek, coby miminko z deníčku jarních miminek, tak my oslavovali první narozeniny Marečka.

Mimochodem Davídek se má, protože může slavit 18.5. své narozeniny s papežem Karolem Wojtylou, ale tomu už bude příští rok 85.

Mareček má náskok před Davídkem bez 6 hodin jeden rok a tak už může třeba cvičit řeč. Opakuje nejen slabiky „mama…, tata, …, baba…, nene…, koko…, kaka…“, ale už i kombinuje různé souhlásky i samohlásky, třeba „kapeka…“ To řekl včera - nevím, co znamenalo tohle slovo, ale Mareček už určitě ví, že „koko“ jsou slepice a „rrrrr“ je nějaký stroj - auto, míchačka, letadlo. Zatím si nejsem jist, jestli ví, že „táta“ znamenám já. Určitě (nejen) mě má rád, ráno mě nechce ani pustit do práce, a musíme nějak odvádět jeho pozornost, abych mohl bez křiku odejít z domova.
Naštěstí si ale ještě neuvědomuje jiné situace, kdy se loučíme na víc dnů a kouká spíše okolo sebe, než aby se loučil s tátou pusou nebo „pápá“. Snad to je i tím, že si zvykl třeba na celé odpoledne odjet s babičkou kočárkem k prababičce a pradědečkovi, už byl s babičkou i sám na skoro celodenním výletě autem a dnes jel s mamkou poprvé autobusem, zatímco já musím tvrdnout v práci.

Nové věci objevuje s obdivuhodnou radostí a když má něco nového v ruce, tak to jen tak nepustí. S prvními narozeninami jsme byli zavaleni dalšími krásnými novými hračkami, ale ty ho v tom velkém množství tak neberou, tak mu je musíme dávkovat postupně a ty složitější schováváme (vláček, autíčka, hrací strojky). Na zahradě i jinde se snaží napodobit naše činnosti a tak mi při sázení bere zahradní lopatku, snaží se nosit prázdnou konev apod.
Napodobování se projevuje i v jídle, které už tak dva měsíce je téměř bezproblémové. Protože jsme mu ukázali, že na zahradě teď na jaře lze trhat a jíst nať cibule a pažitky, tak to také dělá. Žvýká si vlastnoručně utržený stonek pažitky a až se divíme, že mu to může chutnat. Upřímně řečeno mně pažitka chutná taky, ale nakrájená na bramborách nebo v polévce. A když ji jím samotnou, tak jen proto, že vím, že v tom jsou vitaminy (a to Mareček neví).

Ještě k poznávání a pojmenovávání věcí - mezi klasiku patří ukazování na stropě uvázané vážky, ukazování hodin s máváním ruky, na nočníku ukazuje obtisk se slepicí „koko“. Učí se strkat různé tvary kostiček do odpovídajících otvorů a plus minus mu to jde.
Ohledně používání nočníku ke správnému účelu máme úspěšnost tak 50%, tedy polovina toho, co tam patří, končívá ještě v plíně.

S tím bezproblémovým jídlem je to tak, že už jíme téměř vše, tedy polévky, mixovaní králíci, kuřata s přílohami apod. Tabu jsou a ještě dlouho budou uzeniny včetně šunky apod. a naopak už jíme okurky, rajčata, ředkvičky, hlávkový salát, jahody, chleba, sýry atd. Někdy sice Mareček otočí hlavu na druhou stranu, než z které ho krmíme, ale pusinku otvírá po spolknutí každého sousta vzorně. Pijeme čajíčky normální i granulované - bohužel trochu slazené. Samotnou vodu už pil taky, ale ta mu tolik nechutná. Budeme se snažit ubírat cukr. To hlavně proto, že Marečkovi vyrostly k prvním narozeninám už čtyři zuby v pořadí vpravo dole, vlevo dole, vpravo nahoře, vlevo nahoře - první z nich až někdy v 11. měsíci. A to ten čtvrtý zub ještě skoro není vidět. Napodobováním nás rodičů jsme Marečka naučili i čistit si svůj zub, později zuby, teď už dokonce s trochou pasty.

V plavání jsme z časových důvodů přestali, ale protože máme permanentku, tak chceme ještě chodit. Každopádně voda se Marečkovi líbí, při večerním koupání poslední dobou proměňuje Mareček koupelnu v jedno velké brouzdaliště, jak sebou hází - nohama i rukama. Někdy se tak rozdovádí, že ho z té vody vytahujeme, protože přestáváme rozlišovat vodní hladinu a voda je prostě všude…

Oslavy prvních narozenin jsem měli dvě, jednu o víkendu pro přespolní doma v bytě, jednu odpoledne ve středu na zahradě pro domorodce z našeho města, při obou byli na návštěvě i děti, které má Mareček opravdu rád a s klukama si chtěl hrát. Oni ale ještě ve svých dvou letech v něm viděli spíše soka, a tak mu spíš utíkali a brali mu auta. On to vůbec nechápal a ve své dobrotě a prostotě jen nechápavě koukal, proč jsou takoví, když on se na ně směje. To starší děti tak 4 roky+ už chápou, že Mareček není tak rychlý a rády si sním hrají a naopak běhají ony za ním a vedle něho. Jako o víkendu v Krkonoších koncem dubna - to byl hvězdou hotelu. Má totiž velkou radost z chůze, která je čím dál lepší a odhaduji, že by ušel tak 100 metrů a s trochou štěstí by ani neupadl. Možná denně ujde okolo jednoho kilometru, byť se spoustou pádů.

Na oslavě dortík trochu patlal, ale aby měli ostatní, tak jsme dort ušetřili a Mareček o něj stejně moc velký zájem nejevil. To ještě tak svíčka se mu líbila. Podobně jako voda, i oheň ho fascinuje. Největšími narozeninovými dárky byly červeno-žluto-modré stany se spojovacím tunelem (do tunelu se ještě bojí Mareček vlézt), pak dvě odrážedla (na těch taky zatím jezdí nejvíc medvěd), několik tepláků a mikin a krásné boty a bačkorky velikosti 21. Á propos, tuto velikost bot má při váze 11,5 kg a výšce 80 cm. Taky jsme rozšířili Marečkovi diskografii o třetí CD s lidovkami a jedno CD s baby music. Při hudbě různých žánrů zvedá Mareček jednu ruku nahoru jako teenageři na koncertech a pohupuje se v podřepu do rytmu.

Dokonce i ve spánku se Mareček zlepšil a někdy se vzbudí i jen jednou a stačí už jen trochu čaje na usnutí, mléko v noci jsme už dlouho „nevařili“. Mléko typu Sunar dáváme ještě tak 2 x denně + nějaký jogurt, pribiňák. Kojení přestalo tak okolo 10. měsíce, jak klesala poptávka, tak klesala nabídka a naopak. Takže mamka si oddechla, že nebude kojit do Marečkovy maturity, jak se žertem bála. Tím jsme i víc nezávislí a babička J. je šťastná, že si Marečka může brát na delší výlety a naopak my můžeme delší dobu tak jednou až dvakrát týdně buď užívat zábavy či klidu při práci.

V předvečer narozenin jsme stříhali dohola malého chlapečka - našeho Marečka - zastřihovacím strojkem, současně se mnou jako vzorem pro Marečka. Stříhací lavičku jsme strategicky umístili blízko výběhu s „koko“ a tak Mareček obdivuhodně snášel vrčící krabičku s nástavcem číslo 4 (12mm).

taťka Marečka
20.5.04, 23,40 hodin

P.S. zdravím Cipískovu partu a všechna mimina z loňského léta. Napište mi, jak slavíte Vy a jak se vede.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 21.05.04 20:32

ahoj tatko kocoure :-)
uz nam tady bylo bez tveho denicku smutno. Mareckovi prejeme vsechno nejlepsi k narozeninam
magrat a krystufek z jarnatek

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 21.05.04 20:32

ahoj tatko kocoure :-)
uz nam tady bylo bez tveho denicku smutno. Mareckovi prejeme vsechno nejlepsi k narozeninam
magrat a krystufek z jarnatek

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 21.05.04 20:32

ahoj tatko kocoure :-)
uz nam tady bylo bez tveho denicku smutno. Mareckovi prejeme vsechno nejlepsi k narozeninam
magrat a krystufek z jarnatek

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 21.05.04 20:32

ahoj tatko kocoure :-)
uz nam tady bylo bez tveho denicku smutno. Mareckovi prejeme vsechno nejlepsi k narozeninam
magrat a krystufek z jarnatek

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 21.05.04 20:32

ahoj tatko kocoure :-)
uz nam tady bylo bez tveho denicku smutno. Mareckovi prejeme vsechno nejlepsi k narozeninam
magrat a krystufek z jarnatek

 
Anonymní  21.05.04 22:05

Ahojda kocoure taťko,
já si říkala co s vámi je,netrpělivě jsem vyhlížela hodinu pravdy abych kukla jak vaše šťastná rodinka vypadá(suuuupe­eeeerrrr) a držela pěstičky i když jsem věděla z deníčku jak dopadnete, neva ale hlavně Marečkovi všecko nej nej nej k tomu prvnímu roku života.Je to stejně zázrak,že z takového miminečka se za rok stane takový super člobrda:o).
Mějte se hezky užívejte léta ahoj a pozdrav celé rodince posílá Helča + Denča skoro 6 + Luky skoro 5 měsíců

 
HanaZana
Závislačka 2793 příspěvků 21.05.04 22:23

Ahoj Kocoure a Marečku,ročáč­ku!!!!!

Už jste se,kluci dlouho neozvali,je dobře,že jste v pohodě.Marečkovi gratulujeme k jeho významnému životnímu jubileu:o)))))))))­)!

I já jsem sledovala Hodinu pravdy,i když to byla náhoda,že jsme na Vás natrefila.Pořad už byl v půlce a manžel mi řekl,že je tam,cituji:„Nějakej doktor z Pardubic“.Tak jsem poslouchala jména a jak padlo Marečkovo,bylo vše jasné.Úkol jste měli dost těžký a máte můj obdiv,že jste do toho šli:o).

Jsem ráda,že Vaši rodinku znám „naživo“.
Mějte se moooc hezky a někdy zase napište.

Zdraví Hanka a Klárka od Šulánka a Veroniky

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 22.05.04 20:01

Ahojky Marečku, taťko a mamko!!!
Jsem moc ráda, že jste zase napsali, jak se máte a co Mareček.
Moc mu gratulujem k prvnímu roku a přejem do mnoha dalších stejnou pohodu a spokojenost.
Moc mě pobavilo, jak Mareček tančí ála puberťák :-))
Jinak se zdá, že je to moc šikovný kluk, tak si to hezky dál užívejte.
Ahojky Sylva a Ondrášek (Špuntíci)

 
Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 23.05.04 08:36

Ahojky Kocoure a Marecku,

jsem rada, ze jste zase po dlouhe dobe napsali denicek, sice jsem vam nikdy nenapsala, ale cetla vas pravidelne. Taky jsem netrpelive vyhlizela Hodinu pravdy a malem vas zmeskala kvuli uspavani Verunky, ale v tu chvili muselo jit vse stranou, nemohla jsem si vas nechat ujit a jak jsem vam drzela palecky, i kdyz jsem vedela jak to dopadne… Meli jste opravdu moooc tezky ukol… Jste opravdu sympaticka rodinka a Marecek je sikovny kloucek, tak vam prejeme at se vam dari fajn a budu se tesit na dalsi denicky, doufam, ze tohle neni posledni!

Papa

Sulanek a Verunka 16M

 
Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 23.05.04 08:48

A jeste ja hlava derava musime poprat Mareckovi k 1.narozeninam jen to NEJ…, mnoho zdravicka, stesticka a krasne chvile se svymi rodici a nejblizsimi!!! A Vam, rodicum, preju, at Marecek dela jenom samou radost!

Sulanek a Verunka

 
Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 23.05.04 08:51

A jen tak mimochodem, Marecek i Davidek se narodili na narozeniny meho taty … to musi byt stastny den!

Papa

Sulanek

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama