Deníček - 35 týdnů MAREČKA = 8 měsíců

Rodičovství

V pondělí 19.1.2004 bylo Marečkovi zároveň 35 týdnů a zároveň 8 měsíců, takže je z něj zase větší kluk. Když se postaví a opře se o židli nebo stolek, vypadá už jako kluk, ne jako mimino. Je to sice asi ještě kojenec, ale brzy bude batole. Vypadá to, že asi začne chodit dřív než průměrný Cipísek. Prý to není dobré stavět se na nohy takhle brzy, ale on se prostě okolo Silvestra 2003 postavil a nebaví ho jen sedět. Dopředu se po pokoji pohybuje opičí chůzí po čtyřech, plazení vynechal. Už si to klidně namíří za mámou z jedné místnosti do druhé. Během chvilky je schopný přeběhnout kuchyni, pokud vidí otevřenou skříňku s nádobím. Podobné kousky předvádí i v ložnici u skříně. Tam taky vydrží sedět u zrcadla, které je až na zem a povídá si a mává na svůj odraz v zrcadle.

Při povídání s námi už někdy jakoby očekával odpověď a podle babičky Jarmily začíná rozumět mnoha věcem. Vydrží si prohlížet leporelo, když mu tam ukazujeme a čteme. Směje se na nás a opětuje smích. Líbí se mu, když mu začnu říkat paci, paci, pacičky a plácat rukama, ale na nějaké opakování si ještě netroufl, ani pá pá neděláme, jak píší v některých knížkách. Ale Peťulka má pravdu, my ho to neučili, tak to musíme dohnat. Podle knížek začíná Mareček natahovat ručičky, když chce zvednout ze země nebo z postýlky ? to mi sám připomněl teď, když chtěl vytáhnout z modré postýlky, kterou bude mít jako denní. Na noc má větší, dřevěnou lakovanou.

Spaní se lehce zlepšuje, děkujeme za rady Knoflence s Johankou a Janici s Vilíkem. Protože čaje na spaní by Mareček tolik nevypil, tak jsme granulovaný čajíček ?Maminčino pohlazení? přidali do kaše na noc. K postýlce jsme dali polštářek s levandulí a mátou. Snažíme se naučit ho večerní klidnou hodinku před spaním, zatím jsme ho dávali spát hned po koupání a to byl asi trochu rozdivočelý z vody, a i když usnul v postýlce při krmení z lahve, tak po půl hodině byl většinou vzhůru a mlel sebou. Ani spací pytel nepomohl, když Mareček nemohl zabrat a usnout. Včerejší čtení pohádky Tři zlaté vlasy děda vševěda ho také moc nebralo, a i když bylo přítmí a Marečka jsem měl v náručí, zatímco Peťulka četla, tak on se mně z náručí doloval ven a prstíčky hmatal po listech fikusu. Pak ještě asi hodinu vydržel v našich náručích a koukal z okna po zasněženém světě, zatímco my při povídání v přítmí skoro usínali. Docela v pohodě pak usnul okolo 23,00. Pak se vzbudil asi dvakrát nebo třikrát, naposledy před šestou a to já už vstával, protože jsem musel před cestou do práce shrabat sníh na chodníku před domem. V Pardubicích napadlo asi 10-15 cm, pak dopoledne do toho sice skoro pršelo, ale odpolední mráz nám nechal bílou peřinu.

Mareček rád ohmatává kromě listů pokojových rostlin i ovladače televize a videa + mobil, asi proto, že mezi hračkami takové věci nemá. Musíme sehnat nějaké staré ovládání nebo maketu, nebo nám to zlikviduje. Občas má totiž docela sílu, když něco někam hodí apod.

Jídlo se nám taky trochu zlepšilo, Peťulka má totiž čím dál méně mléka a i když kojí tak dvakrát v noci a pětkrát za den, tak už to jsou malá množství. Mareček se asi proto téměř naučil jíst ze lžičky, lepší je to s kašemi, horší se zeleninovými směsmi a mixovaným králíkem se zeleninou. Ale i to nakonec sní, objem je tak půl normální přesnídávky. Podle množství večerní řídké kaše bych řekl, že si chystá růstový spurt, protože přidáváme a z dřívějších 150 ml bývá teď asi 190 vypitých mililitrů.

Největší novinou je, že Mareček už pět dnů po sobě kakal ráno do nočníku. Odpoledne se sice někdy taky trochu pokakal do plínek, ale Peťulka prostě vypozorovala ranní tlačení po snídani a dala ho na nočník. Přisunula mu hračky, aby ho trochu zabavila a Mareček místo do plínek udělal nadílku do nočníku. Prostě bomba, to jsem tedy nečekal. Ono se to ještě může zkazit, ale bylo by to dobré, kdyby to vydrželo. V novinách psali, že na nočník se má dítě učit od 1,5 roku. Podle našich zkušeností to jde o 7 měsíců dřív.

A nakonec ještě odhad váhy ? stále něco okolo 11 kg, výška 75 cm, stav chrupu v dutině ústní - žádný zub, ani památka, a to jsme nejstarší Cipísci. Už ale žvýkáme dásněmi pod dohledem rodičů jablka, patku chleba a piškoty Plasmon.

P.S. Máme novou vestavěnou skříň v chodbě, Mareček se vejde akorát do jedné police, položili jsme ho tam dnes ze srandy spícího při návratu od B+D (babičky a dědy).

Zdenda, Peťulka, Mareček, 20.1.04

Váš příspěvek
janice
Kecalka 458 příspěvků 22.01.04 12:23

Čau Zdendo,
poté co mi Vilík tak 150× denně hodil mobil na zem, jsem zašla do prvního hračkářství a ta krásných 50 Kč koupila metalízovou"Nokii" s hracíma čudlikama. DOPORUČUJU. Od té doby máme klid.
Mějte se celá rodinka co nejkrásneji.
Zdraví Janice s Vilíkem

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.01.04 20:53

Ahojky rodinko!
Chválím vás za ten nočník, já jsem začala dávat Matýska na nočník od 7 měsíců a taky kakal vždycky ráno. V pohodě si zvykl a na roce a půl už byl bez plen úplně a o dva měsíce dýl i na noc. Rozhodně se nedejte odradit, můžete jen získat.
O zoubky se neboj, vyrostou, Matýskovi vyrostli až na 11ti měsících, zato 6 najednou!!! Ahoooj Petra

SIMONIDIS
Nováček 4 příspěvky 23.01.04 21:39

Ahoj!Píšu úplně poprvé, tak nevím, jestli můžu takhle oslovovat. Snad je to OK.
Moc mě potěšil Váš příspěvek o Marečkovi. Našemu Štěpánkovi bude v pondělí 26.01. taky 8 měsíců.Taky jsme se týden před vánoci poprvé postavili v postýlce. No a jak Štěpka zjistil, že to tak těžké není, tak pořád stojí.S lezením byl taky rychlík. Teď nám zdrhá, že bez dozoru ani ránu. Taky vydrží sám sedět. Tak teď už chybí první krůček. Věřila bych tomu, že to moc dlouho trvat nebude. Takže to co píšou v knížkách, tak jsem si říkala, že jsme pěkně vpředu. Co se týče váhy, tak máme 9200 g a 73 cm. Po přečtení vašeho článku jsem se musela smát, jako bych četla o našem Štěpánkovi. Mějte se fajn. Ahoj Simona

SIMONIDIS
Nováček 4 příspěvky 23.01.04 21:41

Ahoj rodinko!
Moc mě potěšil Váš příspěvek o Marečkovi. Našemu Štěpánkovi bude v pondělí 26.01. taky 8 měsíců.Taky jsme se týden před vánoci poprvé postavili v postýlce. No a jak Štěpka zjistil, že to tak těžké není, tak pořád stojí.S lezením byl taky rychlík. Teď nám zdrhá, že bez dozoru ani ránu. Taky vydrží sám sedět. Tak teď už chybí první krůček. Věřila bych tomu, že to moc dlouho trvat nebude. Takže to co píšou v knížkách, tak jsem si říkala, že jsme pěkně vpředu. Co se týče váhy, tak máme 9200 g a 73 cm. Po přečtení vašeho článku jsem se musela smát, jako bych četla o našem Štěpánkovi. Mějte se fajn. Ahoj Simona

PS - nočník máme stále schovaný pod postýlkou, ale už ho teda taky vyzkoušíme.

kocour
Stálice 81 příspěvků 25.01.04 20:26

Ahoj Janice a Sinono,

děkuji za rady a komentáře, opravdu potřebujeme poradit.
Janice, postupně realizujeme rady na spaní, stále je to bída, ve dne spí Mareček o poznání klidněji. Sice měl Mareček poslední dny hodně cestování (viz příští deníček!), byl až v Ostravě, ale stejně by mohl spát lépe.
Simono, jsem rád, že máme dalšího vrstevníka Štěpánka, narodil se tedy 26.5.2003? Ještě nám do emimina psala rodinka se skoro stejně starou Karolínkou, teď se ale odmlčeli a podobně ještě rodinka z Mělníka. Je to sranda, porovnávat naše mimina.
 Zdenda

SIMONIDIS
Nováček 4 příspěvky 26.01.04 21:10

Ahoj Zdendo, Peťo a Marečku! To je skvělý!Díky že jste napsali. Psala jsem fakt úplně poprvé. Spíš jen koukám na novinky a čtu si komentáře ostatních. Ale nedalo mi to a po přečtení o vašem Marečkovi jsem nevydržela a napsala taky. Jak říkáte, my máme Štěpánka, který se narodil 26.05. 2003, takže přesně dneska je nám 8 měsíců. Byli jsme na plavání (počtvrté) a byl se na nás podívat i taťka. Vzal si dovolenou, aby viděl Štěpku. Máme vodu moc rádi. Ve vaně se pěkně cachtáme a každé pondělí chodíme na plavčo. To je jiný kafe. Nedosahneme na zem, ale to Štěpkovi vůbec nevadí. Už přeléváme vodu přes hlavičku a prý když se někde nezaseknem, tak na konci kurzu bychom se mohli potápět. Tak dáme vědět. Co vy? Nechodíte plavčit? Zkuste to - je to prima.Hlavně i pro mě.Je to teda záhul na celé odpoledne, ale člověk má aspoň nějakou změnu. Jak jste psali o té zelenině - tak nám taky ze začátku moc nechutnala. Už je to dobrý, ale nejvíc nám chutná s bramborovou kaší. Je to mnohem jemnější a baštíme to ještě s větší chutí než jen samotnou zeleninu. Tak zkuste uvařit 2-3 brambory, trošku másla, rozšťouchat a přidat mléko. My dáváme Bebu. Pak jen smíchat se zeleninou a to je bašta. Nemáte nějaké receptíky pro toho vašeho špunta? Moc pestrý jídelníček nemáme,tak pořád koukám, jestli někdo nenapíše nějaké novinky.Ráno ke snídani máme mlíčko, dopoledne ke svačince přesnídávku (banán, žervé s jablíčkem nebo banánem, jogurt), v poledne zeleninu (to střídáme mrkev, celer, petžel, brokolici, pórek, vločky, maso a žloutek), odpo zas něco ke sváče, no a večer slupneme plnou (vrchovatou misku - cca 300-350 ml kaše Hami).Tak zatím papa a doufám, že zas příště najdu něco od vás.

Ahoj Simona

kocour
Stálice 81 příspěvků 29.01.04 21:27

Ahoj Simono a Štěpánku (a jak se jmenuje tatínek?)
To se máte, že už plavete, nás voda taky baví, ale zatím jen doma v malé vaničce. Někdy se na ni Mareček úplně klepe, když ji pustíme a teprve ho svlékáme.
Takže bychom taky chtěli chodit plavat, zatím nějak není čas… Trénovali jsme na Hodinu pravdy (viz příští deníček), bohužel jsme neuspěli. Náš díl budou dávat až koncem března nebo dubna.
Mamka Peťulka chce určitě chodit plavat, v pardubických lázních už pro kojence plavání je, teď od ledna. Odkud jste Vy? Asi z Prahy?
Děkujeme za rady s bramborami, už je to s jídlem ze lžičky o trochu lepší, i zeleninku jíme. Brambory jsme dávali, ale jen jako plnidlo k zelenině, budeme je dávat víc. Peťulka míchala vařený celer, mrkev a červenou řepu z naší zahrady - měla to v mrazáku.
Jinak jsou novinky v dalším deníčku 36 T.
Těšíme se na novinky od Vás.
Zdenda a spol.

Vložit nový komentář