13 měsíců Marečka

Rodičovství

Marečkovi bylo 13 měsíců včera, 19.6.04 ... Tak se mi zdá, že Cipískova parta se nějak ztratila, marně hledám nový deníček na emiminu. Kde jste, Marečkovi vrstevníci?

Bohužel stejně nemám čas sledovat rady a online konzultovat. Třeba jste se přesunuli do soukromých zpráv a tak mi to když tak dejte vědět, moje „staré“ známé maminky.
Minule jsem psal, když Marečkovi byl rok ale už nevím, co jsem psal a tak se budu snažit neopakovat se.
Oslavy narozenin proběhly v pohodě, i podle již hotových fotek, bohužel na fotkách s dortem byl Mareček ospalý a vypadal unaveně. Úsměvy si nechává na jindy, nechápe ještě nějakou oslavu. Jak on se dokáže smát běžným věcem je obdivuhodné. Když to člověk vystihne, co ho tak baví a rozesmívá, a snažíme se mu to ještě opakovat a zpestřit, tak se směje čím dál víc a skoro jak Vlasta Burian.
Chodíme, chodíme, už začínáme běhat, to ještě výjimečně hrozí pád, který je také často při únavě. Ale padání Marečkovi jde dobře, pokud není v okolí nebezpečný předmět. Čelo je stejně trvale poznamenáno různě starými šrámy a modřinkami. Mareček v uplynulém týdnu byl s námi třeba na zahradě, a asi tak hodinu se zabavil různými samostatnými činnostmi. Poté, co ho přestalo bavit sekat se mnou trávu (drží se držadla a chodí za sekačkou), tak se po:,–(il do dřepu k hlávkovému salátu a asi půl hlavičky od prostředka snědl. Kdybychom to věděli, tak jsme ho tam samozřejmě nenechali, jenže já myslel, že si tam jen hraje. Až když přišel k nám a měl na tváři kousky salátu, bylo nám to jasné. Nebo přerovnával kousky cihel, hrabal se v písku, v hlíně atd. Občas jsme mu dali napít, umyli mu ruce, hlídali, aby nechodil k vodě, ale je to už docela samostatný a čím dál chytřejší kluk. Jindy nám zase přesunul většinu sběrového papíru z krabice do odpadkového koše, kam strká i jiný odpad, jako mobilní telefon, hračky a jiné drobnosti.
Bohužel ještě nemluví, nepočítám-li „ne, ne, ne, …“, koko, koko, …", apod., takže, když se mu něco nelíbí a nebo něco chce, tak je to složitější. Když má ale hlad, tak si zajde do kuchyně a buď natahuje ruce k lince nebo si rovnou vezme krajíc chleba z dolní skříňky pod linkou a kouše ho. S nastupujícím létem zjišťujeme taky, co mu chutná a co ne. Za prvé hodně napodobuje nás, takže když jím třešně, on je jí taky (bez pecek), podobně mu chutná hrášek, který jí někdy i s luskem. Ze zahrady máme už jen jahody a ty mu nějak nejedou. Chutnají mu ale rajčata a okurky, takže se těšíme, až dozrají ty na zahradě.
Po večerním koupání tradiční kaši najednou nechce (a že mu před spaním dříve chutnala, tak od 7. do 12. měsíce). To proto, že při naší večeři okolo 19. hodiny chce jíst s námi a tak si dává špagety, brambory, polévky, včetně čočkové. Maso jen trochu v polévkách a k těm špagetám například. Dvakrát denně mlíčko od renomovaných výrobců. Uzeniny a čokoládu nedáváme, ani sladké sušenky, neboť je sami nejíme (až na tu čokoládu). Aby Mareček úplně nezavrhnul ty kaše, tak jsme si nedávno k večeři uvařili krupicovou kaši, a tak ji s námi v rámci napodobování snědl, i s trochou kakaa a másla.
Zuby máme dva už skoro úplně vyrostlé dole a dva rostoucí nahoře, ty vypadají jakoby byli trochu dál od sebe, v srpnu jdeme na první zubní prohlídku.
Máme za sebou nedávno nějaké očkování do stehýnka, bez komplikací. Jenom na něj svádíme to, že asi tři noci po tom očkování se okolo 3,00 Mareček budil a měl jakési děsy, tedy brečel a nešel uklidnit chováním v náručí ani u mamky ani u mě. Až s mlíčkem se zklidnil, ale musel spát mezi námi na posteli, teď už je to zase lepší a spí ve své postýlce.
Co se týče zdravotních potíží, tak až na asi 3 rýmy s malým chrapotem od narození se Marečkovi daří dobře. Teď má asi 3 týdny nad zadečkem vlevo sušší kůži tak 2×1 cm, mažeme to Infadolanem střídavě s mastí Calcium panthotenicum, snad to je nějaký ekzém, možná po mně atopický, nebo jen sušší kůže.
V knížkách píší, že by to mohlo být od přílišného koupání a mydlinek, tak nevím. Myjeme jednou denně večer, a je namočen tak 15 minut ve vodě s nějakou baby koupelí. Koupání se Marečkovi moc líbí, už jsme dali jednou na trávník vaničku s teplou vodou a Mareček byl v ní, namazán krémem proti slunci a vesel z toho, že nemusí mít venku plínu. Jestli letos bude ještě nějaký teplejší den, tak to zase určitě uděláme. Dnes bylo asi 15 stupňů a pršelo…
Prostě s Marečkem je sranda, jen lituji toho, že musím být občas (každý den) v práci a někdy ještě doma stavět verandu, malovat v nové kuchyni atd. To si Marečka bere babička a my tak máme klid na práci. Každopádně Mareček není o nic ošizen, naopak střídání prostředí mu svědčí, líbí se mu u všech babiček, prababiček, na chatách. Díky novým podnětům neusne třeba brzy okolo 11,00 dopoledne, ale později a většinou už spí jen jednou denně. V noci usíná mezi 21,00 a 22,00, protože je už dlouho světlo, zatemňujeme závěsy.
Pro úplnost, vážíme asi 11,5 kg a měříme asi 77 cm, tedy Mareček. (Já mám 97 kg a 190 cm.)
taťka Zdenda

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
-Evka-
Závislačka 3295 příspěvků 21.06.04 17:40

cipískova parta pokračuje ve Špuntících.

Vložit nový komentář