Vzpomínky z mého těhotenství a porodu

Porod

Vždycky jsem chtěla napsat své vzpomínky z porodu a těhotenství už jen proto, abych si zachovala vše v živé paměti. Bude to asi trochu delší, tak snad vás nebudu moc nudit, ale jak to cítím, tak to i napíšu. Ráda se podělím o své zkušenosti a zážitky.

Když mi ve 23 letech gynekoložka diagnostikovala lehké přednádorové změny na děložním čípku, byla jsem trochu v šoku. Vůbec jsem nevěděla, o co se jedná a jaké mohou být následky. Na netu jsem zjistila vše potřebné a zůstala klidnější a aspoň trochu jsem se snažila s pomocí bylinek a zdravé stravy této diagnozy zbavit.

Po dalším půl roce mě lékařka poslala na onkologickou prevenci, kde si mě už hlídal pan doktor a oznámil mi, že by pomohlo těhotenství, ale že jsem mladá, tak asi nebudu chtít. To už mi bylo skoro 24, říkam mu, že o miminku už uvažujeme a že to teda zkusíme a že mám přijít buď v třetím měsíci těhu a nebo po půl roce.

Zadařilo se nám až po 5 měsících. Samozřejmě jsem baštila listovku, pila kontryhel a taky zkusila Gynex. No a pak se zadařilo, ale těžko říct, jestli zabraly ty bylinky, nebo ne. Že jsem těhotná, jsem poznala podle toho, že mi záhadně přestala chutnat moje oblíbená čočka a strašně mi vadil zápach z cibule. No a tak jsem začala 4 dny před menstruací lovit na testu duchy a oni sílily. :-)

Počkala jsem ještě 14 dní, jak se doporučuje, a vydala se k mojí lékařce. Těhotenství mi potvrdila a už bylo vidět i srdíčko. Příteli jsem oznámila, že na dřevo už nepůjdu, že by se měl o nás začít starat. Vteřinku nechápal a pak jsme se radostí rozplakali a objal mě.

Častou únavou a nevolnostmi si projde zřejmě každá nastávající maminka, akorát, že mně se chtělo neustále říhat. :-( Po každém jídle, naštěstí to po třetím měsíci přešlo. Už se děsím, jestli to budu mít stejně i při druhém těhu.

Při druhém screeningu jsme se dozvěděli, že to bude chlapeček. Nastavající babička, moje maminka, byla trochu zklamaná. V sedmém měsíci jsem musela na nemocenskou, protože v práci jsem téměř celý den stála a hrozil mi předčasný porod kvůli zkrácenému čípku.

Termín jsem měla stanovený na 11. 1. 2013. Lékařka mě strašila, že klidně můžu porodit už o Vánocích, byla už jsem otevřená na prst. Absolvovala jsem ještě kontrolu u pana doktora, jestli mi dovolí rodit přirozeně kvůli výsledkům z cytologie. Nález byl v pořádku takže nic nebránilo abych rodila přirozeně.

Týden před porodem mi udělali Hamiltonův hmat, souhlasila jsem, nic příjemného, ale je to jen vteřinka, takže se to dá vydržet, člověk trošku poskočí a je to. Začala se mi odlučovat hlenová zátka. Ve středu jsem šla na další prohlídku a monitor, jestli už se něco děje a ono pořád nic a břicho mi tvrdlo snad co 5 min, ale kontrakce žádné. Opět mi udělali hmat a ani se mě neptali, to už jsem začala i krvácet, ale že to je v normě.

V 22:00 hodin večer, když jsem ulehala do postele, mi začaly slabé menstruační bolesti a byly pravidelné, co 20 minut, a zesilovaly. No tak to už jsem se nevyspala a ve 04:00 ráno jsem si dala horkou vanu, aby se mi to rozjelo a spíš se mi kontrakce oddálily. Ale opět jsem už bolestí nezaspala, vždy mě ta bolest probrala.

Přítele jsem bezstarostně poslala do práce, že to není pravidelné co 5 minut, tak ať jede v klidu do práce. Ráno jsem posnídala, navštívila mě mamka ze ségrou, která byla v 5. měsíci. Ať už jedu do porodnice a já ne, chtěla jsem být co nejdéle doma a ne to absolvovat v nemocnici. V klidu jsem ještě zatopila, ale oběd už jsem neudělala, bolelo už to dost.

Ve tři hodiny se vrátil přítel z práce a já už celá unavená, že už to nedám a že zavolám do porodky. Dal si rozpéct aspoň pizzu do trouby. Sestřička mi řekla, že by ty bolesti měly být pravidelné co 5 min a já, že to mám tak co 10 až 7 minut, tak prý jestli chci, že můžu dojet.

Dala jsem si sprchu a to už začaly bolesti po 5 minutách. Tak tu pizzu už nestihneme a jedeme. V autě jsem snědla tyčinku Lion, abych měla aspoň nějakou energii na porod. Ve Fifejdách jsme byli skoro za 30 minut. Přijeli jsme zhruba v 17:00 hodin.

Vysmátá jsem vítala sestru na příjmu, musela si myslet: „Tak ta určitě nerodí.“

Následoval monitor a kontrakce co 10 minut a kolotoč dotazů a vypisování papírů, naštěstí pomáhal přítel. Prý, jestli tu zůstanu přes noc, kdyby to k porodu nebylo a já jsem ji ujistila, že domů určitě nechci. Už to fakt bolelo a já byla hrozně unavená.

Přišla mladá lékařka, která mi den předem dělala Hamiltona: „Vy jste tu byla včera, že? To jsem vám to rozjela, no to jsem tomu dala zrovna jsem si umyla vlasy! Nález máte dobrý, zašlá branka, půjdete na porodní box a po klystýru vám píchnu vodu.“

Jo a ještě mi sdělila, že kdybych přijela už ráno, mohla jsem mít už po porodu, no čert aby se v tom vyznal, když mi ani nepraskla voda a bolesti nebyly pravidelné. Měla jsem obavu, aby to nebyli jen poslíčci a oni by mě zase poslali domů, přece jenom to mám asi 30 km do porodnice.

V 18:30 mi přišla lékařka píchnout vodu, no jak jsem viděla ty dlouhé kleště, málem jsem utekla. Vody moc neodteklo, malý byl už hodně nízko. Neustále jsem byla ve sprše a na míči a na ozvách a pořád dokola. Mladá, ale sympatická asistentka mi píchla něco do boku prý proti bolesti, ale nemělo to žádný efekt.

Nikdy jsem nechtěla žádné léky u porodu, ale když už jsem byla tou bolestí tak omráčená, chtěla jsem to mít už co nejdřív za sebou. Při kontrakcích do mě vždy vrazila pěst, aby zjistila, jestli se otvírám, to byly ty nejhorší bolesti, co jsem zažila. Dělali vám to taky tak?

Kolem 20:00 hodin mi nabídla kapačku, zřejmě oxytocin, že mi to pomůže, později to prý nemá smysl. Teď už vím, že si ho nikdy už nenechám vykapat, byly to tak strašně silné a krátké kontrakce, že jsem se nestihla pomalu ani nadechnout a byla tu další bolest, ale otázka, jak dlouho bych se ještě trápila, kdybych si ho nenechala dát.

Poslali mě naposledy do sprchy, nebýt přítele, tak tam snad ani nedojdu, byl fakt statečný a obrovská opora, byla jsem ráda, že to dal a byl tam se mnou. Až budu mít tlaky na konečník, tak mám zvonit a ono nic, jen dvě silné neskutečné bolesti. Tak zvoním, žádné tlaky nemám, ale asi prasknu.

Pomůžou mi na křeslo, chvíli na bok, ať dorotuje hlavička a můžu tlačit. Jedno zatlačení, vidím nůžky a při kontrakci nástřih, takže jsem nic necítila, jen takový pocit, jako bych se rozpárala. :-) A na třetí zatlačení byl náš chlapeček venku.

Davídek se narodil 17. 1. 2013 v 21:25 hodin s váhou 3,25 kg a 50 cm. Placenta vyšla krásně a pak mě lékařka asi 20 minut šila. Měla jsem i hodně vnitřních stehů a také vnějších. Samotné šití nebolelo, dostala jsem umrtvení, díky bohu.

Malinkého mi po šití donesli a ležel na mě přisátý dvě hodiny. Tlak máte v pořádku, tak mě poslali do sprchy. Jo, bylo mi fajn, jen jsem se cítila strašně vyčerpaná a hladová. Ve sprše mi najednou bylo strašně zle, dovezli mi rychle židli, sedla jsem si na krajíček a už jsem ležela na zemi a nevím o sobě.

Lískali mě mokrým hadrem a přítel mi držel nohy nahoře a já pomalu přicházela k sobě, poprvé v životě jsem omdlela. Otloukla jsem si hlavu a pěkně zedřela kotník. Aspoň jsem se vezla na lehátku do oddělení šestinedělěk.

Pak 14 dní po mně rodila má švagrová a že tam měli nedávno kolaps, tak ji do sprchy nehnali. :-) O tom, jak jsme měli náročné první tři měsíce radši psát nebudu, ale holt jsem byla jedna z mála maminek, kterým miminko vůbec nespalo - ani v noci, ani přes den. O tom, jak nechtěl pít a já bojovala za každou cenu dva měsíce, abych kojila a vzdala to po těžkém zánětu v prsu a horečkou přes 39.

Všichni mi tvrdí: „Neboj, druhé bude jiné.“ Kéž by to byla pravda. Všechno to bylo strašně náročné, ale zvládli jsme to a já jim tímto děkuji za pomoc a děkuji, že mám na světě už 3letého akčního raubíře, který v noci často křičí ze spaní, ale prý se to někdy spraví.

Doufám, že se nám povede letos zadělat na sestřičku. No a s tím nálezem na čípku jsem dopadla špatně. Po porodu se mi to hodně zhoršilo a musela jsem jít na konizaci, když měl malý deset měsíců. Zatím se mi to nevrátilo a já si přeji, abych mohla znovu donosit zdravé budoucí miminko.

Děkuji vám za přečtení a moc vám všem přeji krásná zdravá miminka a maminky.

Hodnotilo 24 lidí. Score 3.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Uživatel je onlinePety2
Ukecaná baba ;) 1293 příspěvků 15.02.16 07:42

Mi se deníček líbil, jen je to zase soupis všech porodnických „zákroků“, které by mě zajímali jak moc jsou potřeba…Myslím Hamilton, oxytocin, píchnutí vody, nástřich…
Ale pobavilo mě říhání! Jsme v 11. týdnu a říám doslova od rána do večera, tak se těším, že to snad po skončení 3. měsíce taky vymizí :D

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 62 inzerátů 15.02.16 07:51
:palec:
 
tynaterezka
Závislačka 2841 příspěvků 15.02.16 08:54

@Pety2 jestli muzu ja o tom napsat tak nedoporucuji ani jedno krom te vody ale to az pri 6-7cm…

 
tynaterezka
Závislačka 2841 příspěvků 15.02.16 08:56

@Pety2 a hemiltn kdyz uz by jste mela prenaset v 60% to porod nerozjede pokud neni zena pripravena.

 
eva mrazova
Kecalka 102 příspěvků 15.02.16 09:36

Při čtení o porodu jsem skoro trpěla s tebou. Já měla taky nespavé miminko. Po půl hodině uspávání usnula na 5 minut apod. Hrůza. Ale spravilo se to až po roce. Ve sprše bych taky omdlela, protože jsem to cítila. Sestra mě pak vedla na pokoj za paži. Přeji, ať se ti druhé povede a je to zase holčička! :D

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2482 příspěvků 15.02.16 12:31

To bude tím jménem. Náš třetí prcek David mě po roce teroru dostal do nemocnice po totálním kolapsu a mám na triku už doživotně léky :lol: byl to neuvěřitelně náročný rok. Teď v dubnu bude mít dva a je to miláček. Neskutečně milý, bystrý a mazlivy kluk. Nás to s manželem ještě více semklo a máme parádní vztah. Bála jsem se, že nás to doma položí. Věřím, že už to bude jen dobré ;-)

 
svycarka
Kelišová 6885 příspěvků 15.02.16 13:17

Taky mam maleho lednacka z 2013 a taky se ted chceme pokusit o holku. Ja se spis desim toho co mi prinese druhy porod. Prvni byl prekotna rychlovka, takze vubec nevim co jsou treba hodinove kontrakce. Malej byl strasne hodne dite - zrave a spave, takze mam pocit, ze jsem ted na rade s urvankem :mrgreen:

 
reinkarnace
Závislačka 4446 příspěvků 2 inzeráty 15.02.16 13:52

Hezky sepsaný deníček, obdivuju, že si po těch letech pamatuješ tolik detailů :palec: prasknutí vody mě osobně přišlo předčasné, ale vím, že to často takhle automaticky dělají..přeju hodně štěstí aby se druhé brzy zadařilo a byli jste zdraví! ;)

 
Lenka 80  15.02.16 14:32

Pokazde kdyz ctu takovy denicek jsem vdecna za porodnici Milosrdnych bratri v Brne.

 
hanulik4
Povídálka 37 příspěvků 15.02.16 16:05

@Pety2 Děkuji, že se libil. Proč jsou zákroky potřeba to nevím nejsem lékař, ale jen vím, že při těch bolestech už člověk souhlasí se vším jen aby to měl už za sebou. Jen vím, že oxytocin urychluje a zesiluje kontrakce, ale příště už ho nebudu chtít. Hamilton jsem chtěla, protože už jsem přenášela a kdybych do dalších 4 dnu neporodila šla bych na vyvolání a to jsem fakt nechtěla, bohužel běžné vypuzovací metody nezabíraly tak proto ten hmat. Myslím, že nástřich nedělají každému, opravdu se snaží řídit porod bez nástřihu, ale pokud vydí, že hrozí natrhnutí hráze nebo to pomůže porodu tak holt nastřihnou, doufám, že při druhém porodu mě to mine. Sestra rodila podruhé bez nástřihu. No a píchnutí vody to asi záleží zřejmně na porodníkovi, možná, že mi ho nemusela dělat tak brzy, ale prostě asi chtěla ať to jde rychle. Myslela jsem, že jsem jediná na světě kdo v těhu říhá, bylo to fakt strašné i po blbém čaji. Přeju ať se ti daří a máš brzo po říhání :mavam:

 
hanulik4
Povídálka 37 příspěvků 15.02.16 16:09

@eva mrazova Byl nespavec a ještě trpěl na koliky a noční děsy, takže skoro každou noc hodiny řvaní a uspávání na baloně. Horká voda ve sprše mi prostě nesedla, rychle mi přivezli židli a sedla jsem si jen na kraj a to nepomohlo a už jsem hajala na zemi :) Příště to hlasím už na příjmu :D

 
hanulik4
Povídálka 37 příspěvků 15.02.16 17:10

@LennaZS Náš známý numerolog zase říká, že je to tou 17 kdy se narodil. Kdybych to věděla tak klidně bych radši přenášela. Mám takové stavy i dnes že skončím na psychině, ale bojuji díky rodině a partnerovi. Snažím se nějak vypnout a pak mám pevnější nervy a nebo na chvíli odjedu ;). Samozřejmně jak byl maličký tak jsem se snažila fungovat, ale někdy jsem propadala do totálního zoufalství a jen brečela že jsem špatná matka. Teď má zase období šílených zachvatů a řve i hodinu kvůli prkotině. Začal chodit do školky tak se to všechno zlepšuje, ve školce si ho už chválí akorát je furt nemocný. Miluji ho nadevše, ale někdy jsem fakt zoufalá však to znáš. Přeju ať vám dělá jen samou radost ;)

 
hanulik4
Povídálka 37 příspěvků 15.02.16 17:22

@svycarka Já si říkám že už jsem zažila snad všechno takže kdyby se nám povedla hodná holčička budu jen mile překvapena. První týdny jsem spala jen 2 hodiny v noci a to ještě ne v celku. Myslela jsem že se uřve bylo to fakt hrozné. Myslím že já jsem extrém tak se neboj bude to určitě fajn. Hlavně ať jsou zdraví zbytek snad přežijem :)

 
svycarka
Kelišová 6885 příspěvků 15.02.16 17:43

@hanulik4 nestras me, jsem vseobecne nervozni matka :mrgreen:

 
NelaPetr
Kecalka 473 příspěvků 15.02.16 19:57

Krásný denicek. Pěkně se četl :potlesk: at se ti daří :hug:

 
Rieshell
Závislačka 3688 příspěvků 15.02.16 20:30

@hanulik4 měla jsem to dost podobně jak ty…píchli mi vodu aby se porod rozjel (ale mne prosakovala a nevytekla-hlavička byla hodně dole) pak nějaká injekce úplně na nic:-D No a nakonec nástřih který vůbec nebolel a rychle se zahojil. A taky mám Davídka:-)

 
hanulik4
Povídálka 37 příspěvků 15.02.16 21:23

@NelaPetr Dekuji,tobe taky at se dari.:-)

 
hanulik4
Povídálka 37 příspěvků 15.02.16 22:39

@reinkarnace Dekuji,jsem rada ze se ti libil. Nevim proc pichaji vodu tak brzy, ale asi mi to chtela urychlit, mela prece nocni, ale zpetne jsem za to rada, ze mi mozna zkratila trapeni.At se ti dari :mavam:

 
pe-terka
Extra třída :D 11584 příspěvků 15.02.16 23:18

@LennaZS „To bude tím jménem. Náš třetí prcek David mě po roce teroru dostal do nemocnice po totálním kolapsu a mám na triku už doživotně léky :lol:

Když sem čekala pátý, měli jsme na kluka vybraného Davida. No, ještě že je to holčička, když vidím, co ti Davidové umí :mrgreen:
Jinak zakl. gratuluji k miminku a přeji, at se vám i napodruhé zadaří dle vašich představ :kytka:. Jak vnímáš to, že švagrová má prakticky stejně staré dítě? Sdílíte starosti i radosti, budou si prťata spolu hrát?

Příspěvek upraven 15.02.16 v 23:20

 
reinkarnace
Závislačka 4446 příspěvků 2 inzeráty 16.02.16 08:52

@pe-terka a víš že to tím jménem možná fakt je? kámoška má taky Davida, byli jsme spolu v porodce..dává jí teda dost zabrat. už se sice klidní, budou mu dva, ale pořád bych řekla že je to celkem hard core občas :jazyk:

 
levandule23
Kecalka 362 příspěvků 16.02.16 08:58

Pardon, vložila jsem omylem příspěvek který patří k jinému deníčku. Nevím, jak se mi to povedlo 8o

Příspěvek upraven 16.02.16 v 08:59

 
pe-terka
Extra třída :D 11584 příspěvků 16.02.16 10:16

@reinkarnace No tak mít na popátý divocha Davídka, kterej prořve noci, to by mě šlehlo :cert: Už mi není dvacet a je třeba mě šetřit, tak mi byly naděleny klidný holky :oops:. Na kojení se samozřejmě budily i v noci, ale naučila jsem se kojit vleže a jak se napily, spaly dál. Zlatíčka :srdce:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2482 příspěvků 16.02.16 14:19

@pe-terka pět dětí? Smekám teda :potlesk: to by mě ti moji museli vozit každou neděli buchty do Bohnic :mrgreen:

 
pe-terka
Extra třída :D 11584 příspěvků 16.02.16 14:28

@LennaZS
Každá máme jiné předpoklady. Já jsem zas líná cvičit a postavičku jako ty nemám ani omylem. No, tvýmu dědečkovi bych se líbila - prsatá a „pevná“ :lol:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2482 příspěvků 16.02.16 14:50

@pe-terka taťkovi :D hele, tak to by ses líbila i mně ;) fascinuji mě prsaté ženy..asi nějaký komplex s mýma B mínus :lol: ale všeho do času :dance:

 
pe-terka
Extra třída :D 11584 příspěvků 16.02.16 23:11

@LennaZS :mrgreen: No vidíš, máš vytříbený vkus po tatínkovi :palec: Velký prsa jsou fajn, ale s věkem přibývají nevýhody. Když chceš dobře vypadat, bez kvalitní podprdy se neobejdeš. S malýma prsama tohle neřešíš, sedí ti jakékoli oblečení a působíš drobněji. Všechno má svoje :D

 
Drdlinka
Povídálka 32 příspěvků 17.02.16 17:02
:D :potlesk:
 
Mataka.p
Povídálka 42 příspěvků 7 inzerátů 19.02.16 13:28
Krásný deníček .

Hodně zmíněných situací máme společných. Mám dvě děti a tak mám co porovnat. Těhotenství pro mě byly pokaždé bez problémů a potíží, ale porody to už byla jiná. Poprvé nástřih, ale zahojilo se to a pohoda, podruhé mě nechal natrhnout a potom to už není ono. A píchnutí vody? Jednou pohoda a podruhé příšerné rasování, jen proto, že to chtěly mít PA odbyté.
Hlavně.,že děti mám zdravé.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama