Naše Tonička

Příběh o tom, jak přišla na svět Tonička, náš poklad po x letech snažení a vydařeném KET.

Než popíšu přímo průběh porodu, ráda bych se vrátila na začátek.

28.4.2016 jsem šla na KET s poměrně skeptickou náladou. V duchu jsem doufala a přála si, že to už musí vyjít, ale přesto jsem se spíše připravovala na neúspěch. Na sále mi ale nalila optimismus do žil doktorka, když mi říká, že embryjko je prémiové kvality. Výkon byl raz dva hotový a já odcházela s představou bublinky v břiše.

V průběhu čekání na // jsem se chovala, jak kdybych na žádném KET nebyla. Řekla jsem si, že // nevyležím s nohama nahoře. A ono to vyšlo, 8.5. jsem našla // na testu a říkala jsem si, že to snad ani není možné. :-D.

Průběh těhotenství byl takový normální. Byla jsem hodně nemocná, šla jsem z antibiotik do antibiotik a extrémně mě trápily perianální trombózy. To byla šílená bolest, nešlo sedět, chodit, hýbat se. Brr, když si na to vzpomenu, tak mám husinu. I z toho důvodu jsem od poloviny těhotenství zůstala doma na rizikovém těhotenství.

Termín porodu byl naplánovaný na 13.1.2017. Můj manžel předpovídal, že se Tonička narodí 8.1. na moje narozeniny a měl pravdu. :-).

K porodu jsem si vybrala porodnici Nymburk. Ač jsme z Prahy, nechtěla jsem rodit v pražské porodnici a zvolila jsem menší, rodinnou v Nymburce. Bylo to skvělé rozhodnutí.

Do Nymburka jsem začala docházet už cca 4 týdny před porodem na kontroly. Moc se mi líbilo prostředí, přístup lékařů i porodních asistentek. Na porod jsem se skutečně těšila a nějak extrémně jsem se ho nebála.

Na poslední kontrolu jsem přišla 6.1. (39+0) v pátek. Dle doktorky už to bylo hezky připravené a udělala mi Hamiltona z důvodu rizika velké porodní váhy ke 4,5 kg. Vše mi předtím vysvětlila a já souhlasila. Na doma mi dala čípek, že prý buď se to rozjede, a nebo se nic nestane. Na noc jsem si tedy čípek vzala a druhý den ráno cca v 5:30 to začalo. Byly to bolesti, které už nešly zaspat, ale zároveň žádné drama. Jednou to bylo po 10 minutách, pak po 5 minutách, pak po 7, ale pak třeba až za 30 minut. Sprcha to nerozjížděla, ale ani nezastavovala.

Byly jsme furt doma, ač mi každý říkal, ať jedu do porodnice. Já ale neviděla důvod, voda netekla, malou jsem cítila, nekrvácela jsem. Cítila jsem se dobře. Šli jsme ještě s manželem odpoledne na procházku, uklidila jsem si barák. Mezitím jsem tedy prodýchávala kontrakce, ale furt se to dalo vydržet.

Večer mi manžel říká, jestli nechci jet radši na kontrolu do porodnice, že začíná mírně sněžit. Já říkám, že ne, že když tak pojedeme v noci. :-) Koukali jsme na telku, mezitím tak průběžně chodily kontrakce, které začínaly být bolestivější.

Cca ve 22:15 mi praskla voda. Vyletěla jsem ze sedačky, abych ji nezničila a říkám, že teda jedeme. Kontrakce začaly být ihned po minutě až 2 minutách, venku totální sněhová kalamita. No měla jsem strach, že to nestihneme. :-D Naštěstí manžel pořídil na zimu nové zimní pneumatiky, jako kdyby to tušil.

Do porodnice jsme jeli hodinu, hrůza. Když jsme vystoupili v Nymburce před porodnicí cca ve 23:30, myslela jsem, že porodím snad na chodníku, kontrakce byly furt, jedna za druhou.

Došli jsme na porodní sál, kde se nás ujaly dvě velmi vstřícné porodní asistentky. Po vyšetření mi porodní asistentka Jana říká, že slabé 3 cm. Myslela jsem si, že si dělá snad srandu, protože kontrakce byly po minutách a byl to masakr. :-D Říkám, že chci epidurál, že toto fakt nedám. Prý nejdříve sepíšeme příjem, uděláme monitor, přípravu a pak epidurál případně. Tak říkám, že tedy dobře. Jana byla moc milá, sepisovala příjem, prodýchávala se mnou kontrakce mezi tím. Byla mi velkou oporou, stejně tak manžel.

Po přípravě už tam bylo skoro 7 cm, takže na epidurál pozdě. :-D Prý natočíme ještě jeden monitor, dostala jsem Buscopan, se kterým jsem souhlasila. Jana mě různě polohovala, aby hlavička správně dorotovala, seděla u mě, hladila mě po nohách, dávala mi studený obklad na čelo a na pusu, protože jsem měla úplně suché rty.

Po dalších cca 30 minutách už byl jen lem, takže na bok, aby hlavička dorotovala a branka dobře zašla. To bylo během pár kontrakcí. Pak pouze nácvik tlačení, bylo usouzeno, že tlačím dobře, takže přesun na porodní kozu. Myslela jsem, že nedojdu. Ten tlak byl šílený.

U kozy na mě už čekala paní doktorka, která mi dělala Hamiltona. Říkala, že ani nečekala, že mě uvidí tak brzy. :-) Prý na kontrakci tlačit. Tím, že jsem měla nacvičeno s Aniballem, tak jsem věděla, jak na to, a „opřela“ jsem se do toho. Při tlačení jsem si potřebovala zapřít nohy, přiskočily porodní asistentky a já se opřela o jejich ramena.
Nepřála jsem si nástřih, což doktorka respektovala a celou dobu vedla porod tak, aby nástřih nebyl třeba, masírovala hráz apod. V jednu chvíli jsem i musela jen prodýchávat, asi abych se nepotrhala.

Tonička se narodila asi za 2-3 kontrakce 8.1. v 1:41, vážila 3350 g a měřila 50 cm. Prognózy 4,5 kilového dítěte se nepotvrdily. :-) Hned mi ji dala paní doktorka na břicho a já byla neuvěřitelně šťastná! Nadělila jsem si nejkrásnější dárek k narozeninám!

Hned vzápětí se porodila i placenta. Výsledek bez nástřihu, pouze s drobným vnitřním poraněním na 5 stehů. Šití byla pohoda, bylo to jen povrchové šití.

V životě jsem ani nedoufala, že bych mohla porodit takto rychle a přirozeně. Bez léků (jediný Buscopan), bez nástřihu, bez skákání po břiše, bez komplikací apod. Zároveň jsem šťastná, že mě porodní tým v Nymburce provedl takovým porodem a byl mi nápomocný, respektoval moje přání a nechoval se ke mně jenom jak k číslu, které má co nejrychleji porodit.

Toničce už je dnes 3,5 měsíce a dělá nám velkou radost. A já Nymburk doporučuji, kde můžu. :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
28.4.17 06:29

Gratuluju k Toničce :kytka: vybrali jste krásné jméno ;)
to naše Tonička prozměnu měla váhový odhad 3600 a měla 4230 :mrgreen: nějak si to holky prohodily

Příspěvek upraven 28.04.17 v 06:29

 • Nahlásit
 • Zmínit
4629
28.4.17 06:31

No moc hezky porod. Je videt, ze chladná hlava a psychika, kdyz clovek zvládne hodne toho doma, taky dela hodne. Nevim sice, co je buscopan, ale gratuluji k tomu, ze jsi to zvladla. Ja bych asi byla pro všechny drogy světa :mrgreen: :mrgreen:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
28.4.17 07:56

Škoda, že díky úplně špatnému odhadu jsi musela absolvovat ten hmat (já taky, bylo to dost nepříjemné) a nějaké čípky… ale hlavně že vše dobře dopadlo :) gratuluji :*

 • Nahlásit
28.4.17 08:30

Gratuluji k holčičce :kytka: nymburk se asi změnil - ja tam rodila ve 2014 a byla to fakt katastrofa

 • Nahlásit
 • Zmínit
28.4.17 08:54

Moc gratuluju…jen teda takový zásek jako odhad 4,5 a reál 3,3? to jste si buď vymyslela, nebo byli v porodnici úplně neschopní :nevim: porod na koze? to jste si tak přála? se nedivím tomu potrhání, když jste si ani nemohla zvolit polohu v jaké je Vám pohodlně…no a na závěr jste dobrý příklad toho, jak každá druhá rodička hlásí epidurál pomalu ve dveřích, přitom stačí trochu „dobrého přístupu“ od personálu i rodičky a ono to jde i bez něj…řekla bych, že dnešní doba je touto možností tak oblbnutá, že už se ani nesnaží fungovat bez toho svinstva :nevim: (uznávám, že někdy to ku prospěchu je, ale ve valné většině se dává zbytečně kvůli hysterii a strachu)

Příspěvek upraven 28.04.17 v 08:55

 • Nahlásit
 • Zmínit
28.4.17 10:52

@reinkarnace fakt jsem si to nevymyslela, nemám důvod :lol:. Očekávání v porodnici bylo 4 - 4,5 kg. Jednak vzhledem k tomu, že jsem vysoká, že já i manžel jsme byli takto velcí a i podle odhadu na UZ. Možná měřili špatně, já nevím.

 • Nahlásit
 • Zmínit
28.4.17 10:54

@reinkarnace ještě dodatek :-). To potrhání bylo způsobeno tím, že já sama jsem si způsobila vnitřní trhlinu při cvičení s Aniballem, která se nestihla zahojit do porodu. Při průchodu hlavičky to přesně v tom místě bohužel prasklo, jinak by to bylo úplně bez poranění. Hráz byla ale netknutá :-).
A co se týče porodu na koze. Plánovala jsem to jinak, ale ke konci už mi to bylo úplně jedno a možná i tahle poloha byla v tom závěru pro mě nejpohodlnější :nevim:

EDIT kvůli překlepům :-)

Příspěvek upraven 28.04.17 v 10:55

 • Nahlásit
 • Zmínit
28.4.17 11:00

Jinak všem děkuji :kytka: Nymburk se opravdu asi změnil, byla jsem tam skutečně spokojená :-).

@sinapis.alba to si to teda dobře prohodily holky :mrgreen:

@Tiffany1 buscopan je jen lék na uvolnění :-) proti bolesti to teda nefungovalo vůbec :lol:

@Doe_Jane ano, ten hmat byl opravdu bolestivý, to bylo jediné nepříjemné. Ale jsem ráda, že mi ho neudělala bez informování jak bývá většinou zvykem :roll:. Navrhla ho, vysvětlila, já souhlasila a porod se rozjel. Já byla ve výsledku ráda, už jsem chtěla porodit :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3067
28.4.17 13:34

Gratuluji k holčičce i k dobrému porodu :) Akorát mně nesedí věta porodní tým v Nymburce provedl takovým porodem a byl mi nápomocný, respektoval moje přání a nechoval se ke mně jenom jak k číslu, které má co nejrychleji porodit. Nevím, jak by to mohli ještě více urychlit, netrvalo to dlouho. Já zažila mnohem mnohem delší porod.

 • Nahlásit
 • Zmínit
28.4.17 13:36

reinkarnace

Autorce deníčku moc gratuluji…
Epidurál :D :D, zaklínadlo - červený hadr na bejka, že reinkarnace?? Věc, která pomáhá, která neubližuje /tedy ano, asi jako ibalgin jedné z tisíce/ maminkám ani dětem, ale za krále klacka neexistoval, tak se tomu máme všechny vyhýbat i teď, když je běžně dostupný a pokud ho neodmítneme, tak jsme hysterické, neschopné a měly bychom si uvědomit, že je lepší trpět než si v případě možnosti ulevit… Nechápu…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
28.4.17 14:14

Pro mě běžný porod, podobný jsem měla v Krči - ale jak říkám, hlavně, že je maminka spokojená :palec: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15014
28.4.17 17:37

@Amaja53 Precti si neco o nezadoucich ucincich na porod, pak hlasej pokrok

 • Nahlásit
 • Zmínit
2527
28.4.17 17:41

@Amaja53 tady souhlasím s @reinkarnace. Naprostá zbytečnost, moje maminka byla první, která ho tady u nás měla aplikovaný. Dost jsem si o tom zjišťovala, hovořila o něm s mnoha PA a za mě tedy jednoznačně..NEBRAT. Měla jsem tři porody, dva z toho těžké, přesto mě ani na minutu nenapadlo o něj žádat. Hrdinka? Ale kdeže..jen jsem prostě přesvědčená o jeho zbytečnosti, škodlivosti.

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
28.4.17 19:01

Gratuluji k Tonicce a hezkemu porodu :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
28.4.17 19:38

@Amaja53 za prvé, napsala jsem že v jistých případech nápomocný být může, za druhé - vím o dané tematice dost (troufám si říct více než ty) Peace and love :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1278
28.4.17 20:51

„Průběh těhotenství byl takový normální. Byla jsem hodně nemocná, šla jsem z antibiotik do antibiotik a extrémně mě trápily perianální trombózy.“
tomu se říká normální?
Jinak blahopřeji k dcerce…

 • Nahlásit
 • Zmínit
3808
28.4.17 20:54

@ASAndrea
Tak tohle rada ctu, v zari me tam maji jako na koni :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
29.4.17 10:00

@luffinka

za mě největší rada - úsměv a vše jde v pohodě :dance: já tam byla spokojená a to přes den tam jely sbíječky a kladiva najednou, ale děti vesele spaly 8o :lol: Ted už je to tam nááádherný a tišší a vůbec nedej na to kvantum negativních komentářů…

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.4.17 10:01

@Petra Star no, říkala jsem si, že to mohlo být i mnohem horší :lol: znám případy kdy ženy musely celé těhotenství ležet, aby mimčo donosily a měly třeba fakt velké problémy. Jako těhotenství bylo náročné, ale nějak jsme to s Toničkou zvládly a mohlo to být klidně i horší. Ale samozřejmě i lepší :-) Proto to slovo „normální“
Jinak děkuji za gratulaci :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
210
29.4.17 11:04

Moc gratuluju k Tonicce, ja si z Nymburka v breznu odnesla Aničku a pred skoro 3 lety Honzika… taky jsem byla moc spokojena, i kdyz prvni porod byl všechno jen ne pohodový… ten druhy byl skoro za odmenu:-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3808
29.4.17 20:11

@ASAndrea
To vazne rada ctu, narodili jste me se tam s brachou oba, sestrenka pred tremi lety take. Pak nachvilku prosla vlna spatnych recenzi. Sla jsem tam na krevni testy a nakonec to skoncilo i registraci. Vsichni neskutecne prijemní a to prostredi je ted taky fantasticky. A mam to 10 min autem od bytu :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
29.4.17 20:13

@luffinka

My jsme bydleli hned vedle, takže jsem to ten den vzala ještě Kunratákem, bylo krásně slunečno a pak do porodnice :pankac: Ted jsem zapsaná jinde, protože jsme se přestěhovali, ale snad bude Apolinář taky fajn. Já jsem to tenkrát vychytala, byla jsem tam sama :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5155
2.5.17 07:46

Gratuluji k Tonicce.
Já na Nymburk vzpomínám ráda, ač jsem tam rodila 2009. Sice to bylo ještě staré prostředí, pak pokoj jsem měla hned vedle hekarny s monitorem, ale personál moc príma. Rozhodovala jsem se mezi NBK a MB, a vyhrála ta menší rodinnejsi. Nám odhad řekli, že pod 3800 nejdem…A Malej měl 4100 :)

 • Nahlásit
 • Zmínit