Než přijde druhé

Těhotenství
  • emimino
  • 08.01.02

Mezi jednotlivými těhotenstvími by měl být určitý časový odstup. Jak dlouhý a proč se nemá s druhým miminkem spěchat ?

Celé těhotenství a porod znamenají pro ženu velkou zátěž a to jak fyzickou tak psychickou. Organismus ženy si tedy po narození miminka zaslouží regeneraci.

Pokud však brzy po narození miminka žena znovu otěhotní, pak musí počítat s určitými možnými riziky.
Po dobu celého těhotenství se tělo připravuje na porod. Dochází k uvolnění vaziva a svalů zejména v oblasti břicha, podbřišku a pánve. Uvolňování probíhá po celé těhotenství, tedy devět měsíců a zhruba jeden rok trvá, než se vrátí do původní podoby.
Dá se tedy říci, že tělo ženy a její podpůrný a vazivový aparát je připraven na další zátěž v podobě dalšího těhotenství teprve po roce od porodu.

Ke konci těhotenství a průběhu porodu dochází k uvolňování hrdla děložního. Po dobu šestinedělí se děloha vrací do původního stavu, formuje se děložní čípek, hojí se poporodní poranění. Ale ani po uplynutí šestinedělí není děložní hrdlo dostatečně pevné (to potrvá ještě několik měsíců). Proto při těhotenství brzy po porodu stoupá riziko potratu nebo předčasného porodu.

Těhotné ženy bývají často chudokrevné, pokud se do dalšího těhotenství krevní obraz nevrátil do normy, pak hrozí při dalším brzkém těhotenství zvýšená únava a snížená obranyschopnost organismu.
Pokud v průběhu těhotenství došlo k poruchám jater, ledvin, srdečním potížím, cukrovce, pak je nutné další předčasné těhotenství konzultovat s odborníkem a analyzovat možná rizika pro matku a plod.

V případě časného těhotenství žena často stále kojí ? zde je doporučováno kojit nadále, jen jsou nutná častější vyšetření a důsledné doplňování železa a vápníku.
V takovémto případě je žena vystavena velké psychické zátěži, kdy zcela ještě nezvládá vše kolem prvního miminka ? krmení, přebalování, koupání atd. a již je opět těhotná.

Manželé by si již před narozením prvního potomka měli ujasnit kolik plánují dětí a s jakým časovým odstupem.
Velký věkový rozdíl u dětí sebou nese z počátku výhody pro novopečenou maminku, neboť starší dítko je samostatné ? samo dokáže jít na záchod, najíst se a obléci, také dochází do školky nebo školy, takže maminka má na druhé miminko dostatek času. Později se ale může stát, že děti si nedokáží spolu hrát, spolupracovat spolu.
Pokud jsou děti narozeny krátce po sobě, pak je tato situace velmi náročná pro maminku ? starší dítě se samo neoblékne, nenají, nedojde na záchod, dokonce často neumí ještě ani samo chodit, stále nosí pleny. Péče o tyto děti se dá srovnat s péčí o dvojčata, neboť obě děti potřebují stejně matčinu pomoc a pozornost.
Z hlediska navazování vzájemných vztahů a citových vazeb mezi sourozenci je podle odborníků nejlepší věkový rozdíl tří let.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek