Pár rad, jak si správně vybrat Centrum Asistované Reprodukce

K přečtení jsem se pokusila sepsat pár bodů, které zpětně hodnotím jako důležité při výběru centra asistované reprodukce. Budu ráda, pokud se další zkušené přidají do komentářů. :) Každý má samozřejmě svůj pohled, já se to snažila napsat objektivně a bez emocí.

S manželem jsme si prošli dlouhou cestu za mimčem a za pomocí CARu se nám po 3 letech zadařilo a malá ze mě dělá už 4 týdny nejšťastnějšího člověka na světě.

Asi mi dáte za pravdu, že správný výběr CARu je stěžejní a zároveň dost složité rozhodnutí. Zároveň toto rozhodnutí většinou děláte, když už nejste úplně v pohodě a máte hlavu plnou otazníků. Pokusila jsem se sepsat body, na které jsem přišla i zpětně, když jsem už CAR navštěvovala, ale při rozhodování mě ani nenapadly.

Na fórech zároveň najdete v každém centru jak spokojené, tak i dost rozzlobené klientky, takže je těžké se rozhodnout…

(No ono moje rozhodování bylo přesný opak následujících bodů, ale já měla štěstí a centrum mi sedlo na první dobrou.)

1. Státní, nebo soukromý?


Státní CARy jsou součástí nemocnic. Pro část lidí je prostředí nemocnice hodně nepříjemné a člověk se tam prostě cítí jako pacient. Soukromé CARy naopak mají hezké prostředí a je většinou vidět, že byznys s asistovanou reprodukcí je dobře výdělečný, jelikož jsou prostory hezky designově vybaveny a člověk je klient, nikoliv pacient.

Velký důraz se zde i většinou klade na dochvilnost, jste objednaní na určitý čas a ten CAR také většinou dodrží. Ve státních CARech toto bývá problém, jelikož lékaři slouží i v jiných ambulancích a často dochází k velkým zpožděním. Na druhou stranu, ve státních CARech nemají většinou problém vás poslat na další doplňková vyšetření (imunologie, genetika) hned v počátku před zahájením pokusů.

Trošku vedlejší, ale pro někoho taky možná v dnešní době důležité - vlastnictví soukromých CAR. Společnost pana Babiše totiž už nějakou dobu skupuje soukromé CARy a v dnešní době má téměř monopol…

2. Cena


Všechna centra mají zveřejněné ceníky, ale upřímně - vyznejte se v nich. Navíc v době rozhodování ani nevíte, co vše za „služby“ budete potřebovat využít. Žádný CAR není vyloženě extra levný a žádný extra drahý. Kde se ceny hodně liší, jsou léky a ty zrovna v cenících většinou ani nenajdete. Ale v Motole jsem za totožné léky doplácela výrazně méně, než co jsem našla v diskusích v jiných CARech.

Pak jsou určité konkrétní úkony, kde se CARy v cenách liší, ale to už upřímně musíte vědět, co chcete nebo musíte podstoupit. Například inseminace jsou často v soukromých CAREch zpoplatněny, kdežto ve státních jsou zdarma. Také IVF v nativu myslím, že zrovna vychází cenově přijatelně v Motole.

Takže výsledně cenou bych se v první fázi asi nerozhodovala, pouze v případě, že bych už konkrétně věděla, co potřebuji.

3. Vzdálenost


Do centra budete v určitém období dost intenzivně dojíždět (ultrazvuky, odběry krve,…), takže pokud nemáte benevolentního zaměstnavatele, je dobré si hledat centrum v blízkosti domova a nebo práce.

4. Lékaři


Recenzí na konkrétní lékaře je na internetu dost. Ale samozřejmě si nemusíte lidsky sednout. Někdo je empatický moc a někdo málo. Co na hodně lidí nepůsobí dobře je, když se lékaři na každém sezení/kontrole střídají a vy pokaždé mluvíte s někým jiným a ten má trochu jiné postupy a názory. Na druhou stranu víc hlav víc ví, a když se otrkáte, je téměř v každém centru možné si u sester vyžádat konkrétního doktora. Ten si vás sice reálně moc pamatovat nebude, protože mu ordinací projdou desítky podobných pacientek, ale postupy vaší léčby alespoň budou jednotné.

Ještě k výběru lékaře. Svému lékaři je nutné důvěřovat. Je jasný, že v dnešní době budete jeho postupy pravděpodobně konfrontovat s internetem. A tady opět narážíme na 100 hlav, 100 názorů.

Narazila jsem na jednoho brněnského lékaře, který je hodně aktivní v internetových poradnách a dost prosazuje svoje postupy a nemá problém hlasitě kritizovat jiná centra. Spousty holek z diskuzí často braly jeho slova jako jediná správná, a pokud se jeho navrhovaný postup lišil s postupem jejich lékaře, byly naštvané a psychicky dost v nepohodě.

Second opinion je vždy důležitý, je třeba ale i zapojit kritické myšlení. Pokud máte dobře zvoleného doktora, nebude mít určitě problém s vámi probrat vaše dotazy či navržený postup jiného doktora. Ale pokud se dostanete do stavu, že svému lékaři budete věřit méně než jinému lékaři, který vás zná jen po internetu, je něco špatně a v takovém případě bych změnila minimálně lékaře, nebo případně i celé centrum.

5. pracovní doba


Tady je asi hlavní otázka, zda-li centrum a laboratoře funguje i o víkendech. Spousty zákroků se totiž řídí dle vašeho cyklu a může se stát, že to připadne na víkend. Vždy je dobré si zjistit, jak se v takovém případě postupuje. Některá centra mají o víkendech otevřeno automaticky, některé oficiální hodiny nemají, ale zákrok v případě potřeby udělají.

6. laboratoř/embryologové


Hrozně důležitá součást celého řetězu, která si myslím může hodně ovlivnit výsledek. U lékaře vidíte - sympatický nebo ne, ale s embryologem téměř nepřijdete do styku a nevíte, jestli je to střevo a nebo ne. V tomto bodě vám teda zrovna já neporadím. Myslím, že pokud nemáte známé, kteří by vás upozornili, není skoro možnost se dozvědět o kvalitě vybavení a pracovníků.

Bodů by se našlo asi i více, ale toto si myslím, jsou ty stěžejní, dle kterých si je možné už složit seznam plusů a mínusů a rozhodnout se pro konkrétní zařízení. Rozhodně bych se nebála v případě neúspěchu jít jinam. Každé centrum má zaběhlé určité postupy a ten konkrétní vám prostě nemusí sednout. Nebo se prostě jen psychicky uvolníte, když odejdete z CAR, kde jste měli neúspěch. Tak či tak, jsou to vaše peníze, které do toho investujete a vaše budoucnost, kterou chcete ovlivnit.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
Doe_Jane
12.1.17 08:21

Já myslela že se dozvím něco zajímavého, ale píšeš moc obecně vše jde dohledat na internetu nebo selským rozumem domyslet, mohla jsi třeba rozepsat ty ceny, to by i mě zajímalo, i když teda nejsem vůbec fanynka umělého oplodnění…

 • Nahlásit
10206
12.1.17 08:30

@Doe_Jane To si spousta maminek jiste moc rada přečte.

Autorko, ja myslim ze pro maminky, ktere se odhodlavaji touhle cestou vydat je to velmi přínosný deníček. Ne každá si umí selskym rozumem domyslet, co vse to obnáší.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
12.1.17 08:43

Tím jsem chtěla říct, že kdyby tady byly rozepsané ceny nebo něco, co obecně není známé všem, tak by to zajímalo i ty, které jinak CARy nezajímají…
psát, že je třeba si najít CAR blízko bydliště, to snad každému dojde

 • Nahlásit
Anonymní
12.1.17 09:39

Deníček o ničem. Plytké, jdoucí po povrchu. Už jen první bod. Jestlipak autorka ví, že státní CARy zdaleka nepoužívají nejmodernější technologie (a doba oplodnění se tak může výrazně protáhnout), nemají dostatečné zkušenosti, neumí si poradit s komplikovanějšími případy (nízké AMH například), nedělají minimální stimulace. Dívat se na to z pohledu ceny je hloupé a krátkozraké. Státní CARy jsou neprofesionální, doktoři se chovají jako ke každému se zlomenou nohou. Všichni jsou na jedné hromadě, nedělají rozdíly. A to ani ve zúůsobu zvolené stimulace pacientce na míru. Mnohem časteji se třeba vyskytuje hyperstimulační syndrom. Oni to prostě neumí.
A to jen k bodu jedna…
Raději půjdu stokrát do „Babišoova“ CARu, atˇsi o něm myslím cokoli. Ale zde se peníze alespoň dávají do dalšího výzkumu a vývoje.

 • Nahlásit
3540
12.1.17 10:24

@Doe_Jane Já myslela že se dozvím něco zajímavého, ale píšeš moc obecně vše jde dohledat na internetu nebo selským rozumem domyslet, mohla jsi třeba rozepsat ty ceny, to by i mě zajímalo, i když teda nejsem vůbec fanynka umělého oplodnění

Předpokládám, že když nejsi fanynka umělého oplodnění, máš děti přirozenou cestou. Takových je totiž jak máku, to se to pak ohrnuje nos a povídá něco o přírodě, když mám děti, kdy se mi zachce. Ale těch, co odmítnou služby CARu a nemůžou mít děti přirozenou cestou, je opravdu málo, já teda žádnou takovou neznám. Já sama služby CARu naštěstí nepotřebuju, ale nikdy by mě nenapadlo říct, že jsem proti umělému oplodnění, protože kdybych ty služby opravdu potřebovala, s návštěvou CARu bych neváhala.
Jinak k deníčku. Nejde moc do hloubky, ale nějak se začít musí a třeba někdo do diskuze dodá další podrobnější informace, takže to nakonec bude docela přínosné.

 • Nahlásit
 • Zmínit
123
12.1.17 10:40

Díky všem za první reakce.

@Doe_Jane ceny jsem schválně nechala otevřené, protože přepisovat ceníky do tabulky stejně není moc přínosné. Jak píšu v článku, když člověk začíná, ani neví co bude vše potřeba využít. Pokud se v tom někdo už nějaký čas pohybuje, je schopen se pak i rozhodovat dle ceny. Ale co z toho odstavce mělo vyznít, je že primárně cena nehraje roli, protože se ty ceny neliší v řádek desítek tisíců, ale řekněme, že tisíců. Což je, jak věřím, zase pro hodně lidí, co toto podstupují, poplatek za centrum se kterým jsou spokojený.

Ad Vzdálenost - to je bod, který je potřeba vzít do úvahy, ale zase plno lidí raději absolvuje pravidelně cesty přes 100 km aby byli v centru kde jsou spokojený

Deníček je schválně psát dost odosobněně, jelikož jsem chtěla shrnout právě ty „hard facts“ a nejít do toho s drby - jak předvedla anonymní uživatelka. Přesně takovéhle bludy se totiž objevují v diskuzích. Je plno spokojených uživatelek státních car a plno holek by tam nestrčilo nos. Ale zajímalo by mě teda, odkud má anonymní uživatelka takovéto zaručené informace. A myslím, že by to zajímalo i holky, co se rozhodují kam jít, protože by jim to moc pomohlo. Takovýto výkřik do tmy mi ale přijde hodně zcestný.

Bohužel plné statistiky úspěšnosti nejsou k dispozici, ačkoliv jsou evidovány. Všechna centra sice zveřejňují výroční zprávy ale z toho se člověk stejně nic kloudného nedozví…

díky

 • Nahlásit
 • Zmínit
521
12.1.17 11:27

Já za deníček děkuji…

 • Nahlásit
 • Zmínit
3031
12.1.17 11:49

No, ja bych třeba do státního caru nestrcila nos… Rozhodne bych nezkousla pokaždé jiného doktora, dlouhé čekání nebo neiinvidualni pristup. Vzdálenost caru od bydliště me taky neodrazuje, pokud mi to dojizdeni stoji za to. My dojizdime pres sto kilometru. Ani cena není rozhodující. Za super peci rada priplatim. A jestli ma s mym vybranym centrem něco společného Babis je mi uplne fuk. Ani me nikdy nenapadlo to zjišťovat. Zajímá me v tomhle pripade především můj lékař a ne nějaká politika :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
12.1.17 11:50

@Martina D. mám děti přirozenou cestou a co jako? to je špatné? o přírodě jsem neřekla vůbec nic, jen mám svůj názor na tento byznys ;) jako spousty dalších, které i když nemůžou třeba mít své děti tak nejdou to tohoto

 • Nahlásit
3540
12.1.17 12:14

@Doe_Jane To je naopak dost dobře a někdo ti to určitě aspoň v dobrém závidí. Je to byznys, ale co dnes není byznys. Když nechceš podporovat byznys, neměla bys dětem dopřát většinu hraček a oblečení, nejspíš ani tablet, notebook nebo mobil. :think:
Já teda neznám nikoho, kdo nemůže mít děti a nešel štěstí zkusit nakonec do nějakého CARu, znám jen spoustu těch, co mají děti přirozenou cestou a opovrhují umělým oplodněním.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
12.1.17 12:23

@Martina D. já jsem vůbec nenapsala že jsem odpůrce, nechci aby se to tady vedlo v duchu že někoho odsuzuju za umělé oplodnění to vůbec ne, jen prostě bych do toho nešla, ale nechci tady právě vypisovat důvody proč, aby se tady někdo neurazil…

 • Nahlásit
2512
12.1.17 12:29

@Martina D. Kterých je jak máku? Těch, co otěhotní přirozeně? No to snad ne, to je snad normální ne? Pro mladou a zdravou ženu je těhotenství normální. Problémy, až na výjimky, vídám konkrétně v mém okolí tak u 35+ - což pro mě osobně už je problém jinde než ve zdravotních problémech. Neříkám, že tento byznys zatracuju, ale mám na to vlastní názor. Každopádně když jsem namátkou koukala na ceny, tak business velmi dobrej. Souhlas s @Doe_Jane

 • Nahlásit
 • Zmínit
3540
12.1.17 12:32

@Doe_Jane Napsala jsi, že nejsi fanynka, což je tak trochu podobné, ale nemá cenu tu už plevelit diskuzi. Mě by spíš zajímaly důvody proč nejít do umělého oplodnění od těch, co děti mít přirozeně nemůžou. Třeba se tu nějaká taková objeví, jinak je to zbytečná diskuze.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3540
12.1.17 12:43

@Nowuka2 Jak máku je těch, co opovrhují umělým oplodněním a mají děti přirozeně. ;) Neznám žádnou, která nevyhledala CAR, pokud to byla její v podstatě jediná naděje. A není pravda, že služby CARu potřebují jen ty, co se do dítěte pustily po 35 letech, v mém okolí využily služby CARu dva páry a oba se o dítě pokoušely mnohem dříve.
Já osobně bych neodsuzovala něco, co já nepotřebuji, je to trochu takové ehm nevyzrálé.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3031
12.1.17 12:55

@Martina D. Se vsim souhlasím. Další chytra, co ma deti, jen se otrela partnerovi o trenky. Taky neznám nikoho, kdo by v zoufalství nezkusil nakonec i car. Za to kecalu, co maji děti normálně a na umele oplodněni vyhraněny názor, tech je všude spousta.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
12.1.17 13:09

Takže ta, která je plodná, vlastně nemůže mít vůbec jiný názor… nemáme remcat dokud se samy nestaneme neplodné, to je fakt paráda. Znám dvě holky, co se měly asi tak rády že nešly do hormonového koktejlu, jedna si zvolila život bez dítěte, druhá adoptovala. Jak si to mohly dovolit když je přece CAR tak skvělý a dostupný pro každého?!

 • Nahlásit
589
12.1.17 13:17

Zajímavý deníček, konečně trochu jiné téma, než se tu běžně objevují, takže děkuji za zpestření. Čekala bych také podrobnější info, třeba bude pokračování.
Jinak k probíhající diskusi, mám jednu sestřenici, která navštívila CAR, aby zjistila, že nemají závažný zdravotní problém mít dítě, ale odmítla podstoupit umělé oplodnění, prostě si na dítě 6 let počkala (ikdyž nebyla úplně nejmladší).
Já jsem vděčná, že jsem tyto služby nikdy nepotřebovala.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3540
12.1.17 13:37

@Doe_Jane Ta, která je plodná, by se měla na tohle téma taktně odmlčet a nechat diskuzi o nevhodnosti umělého oplodnění na těch, které tuhle službu skutečně potřebují a zvažují. A vzhledem k tomu, že CARů přibývá, mám pocit, že trend je spíše opačný. Kde je poptávka, vznikne i nabídka. A pokud Tvoje kamarádky odmítly hormonální koktejl, asi o biologicky vlastní dítě tolik nestály. :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3540
12.1.17 13:37
 • Nahlásit
 • Zmínit
2307
12.1.17 13:46

Je strasne tezke, aby ty co maji vse bezproblemu, pochopily ty, ktere maji narocnou a dlouhou cestu za miminkem.Hold nekdo muze prirozenou cestou otehotnet a nekdo se muze stavet na hlavu, delat vse a neni mu prano.Pak by se Vam mluvilo jinak a mely jiny pohled na CAR a umele oplodneni. Budte rady, ze otehotnine normalne a nemusite toto resit.Ja po nekolika letech dekuju CARu, ze mame chlapecka. Nemel jednoduchy starzdo zivota, prt se narodil ve 27tt, ale na lekare a medicinu dnesni doby nedam dopustit. A jen me zarazi, jak tady nekoho hlavne zajimaji ceny :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
2307
12.1.17 13:48

@ReTraktor gratuluji k miminku :srdce: :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
12.1.17 13:57

@Martina D. CARů přibývá protože přibývá čtyřicetiletých ženských co si usmyslely že si musí pořídit dítě a přirozeně to už samozřejmě nejde…

 • Nahlásit
11631
12.1.17 14:03

@ivkaaa A ja si myslim, ze i spousta z nas, co mame deti prirozenou cestou, pocity snazilek chapeme.(Ve svem okoli mam nekolik lidi, kterym se nedarilo nebo nedari a jejich konkretni pribehy musi chytit za srdce).To je spis o tom, ze nekterym lidem chybi empatie.

 • Nahlásit
 • Zmínit
11631
12.1.17 14:07

Pridala bych nazor ohledne zmeny CARu. V pripade, ze se delsi dobu nedari, doporucovala bych jit proste jinam. Prikad zabvsechny: Znama dochazela roky do jednoho centra a nic, zmenila CAR a do oul roku cekali zdrave miminko.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3540
12.1.17 14:08

@Doe_Jane Věk se díky medicíně taky prodloužil, protože si lidi usmysleli, že by chtěli žít déle. :mrgreen: Proto nevidím nic špatného na tom, když si starší matka taky usmyslí, jak ty píšeš, protože ji podle statistiky čeká ještě dalších 40 let života. A nikdy nevíš, jak vážné jsou u někoho důvody pro pozdní mateřství.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1316
12.1.17 14:35

Chápu ženy, které se kolem 20tky snaží přirozeně a přes marné x leté snahy využijí možnost těchto klinik. Naopak nechápu ženy, které se hrnou za karierou a byznysem a po třicítce si vzpomenou že už jim nějak ujíždí vlak a myslí si, že otěhotní ihned po tom co vysadí antikoncepci kterou berou 10let a pak se diví, že jim je najednou 35 a ono to stále nejde. ( znám dost takových v mém okolí)

 • Nahlásit
 • Zmínit
123
12.1.17 15:29

@ivkaaa diky moc :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3540
12.1.17 15:41

@MiaRimonta Já myslím, že často nejde ani o žádnou kariéru. Pokud chce dotyčná mít VŠ, končí se studiem nejdřív ve 24. Pak je rozumné aspoň rok nebo i 2 pracovat, najednou pak nemusí být vhodný partner, který se objeví třeba za další rok, pak je rozumné partnera aspoň rok poznávat a pak se teprve snažit o dítě. A najednou je ženě skoro 30, když zjistí, že s těhotenstvím to nebude až tak jednoduché.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1316
12.1.17 15:55

@Martina D. Ano pravda se studiem na vš ing. se končí po 6 letech ( berme v úvahu že né každý na to má vlohy), ale je na člověku jak moc si uvědomí načasování a priority i možnost toho, že to později vyjít nemusí a své „plodné léta“ vlastně prostuduje.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2242
12.1.17 16:43

@MiaRimonta Naprosto souhlasím…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1503
12.1.17 17:41

Ach jo, článek na první info ohledně tématu dobrý. Samozřejmě, kdo se touto cestou vydává bude hledat dál a zjišťovat třeba i ty ceny. I když, jak již bylo řečeno, přímo o nich to není. V jednom centru je dražší toto, v druhém tamto.
Cestu chce zvážit, ale upřímně, když už do toho kolotoče člověk nastoupí, tak se chytá každého stébla a klidně dojíždí mnoho kilometrů.
My zprvu volili centrum kousek od baráku - paráda. Akorát si tam člověk připadal, jak další kráva, co ji potřebují podojit. Přesto si člověk říkal, že to vydrží, ví, proč tam chodí. Ovšem po době jsem otěhotněla. Měla trable, prosila o prohlídku. Pořád bylo času dost, až se zjistilo, že mimoděložně a zákrok proběhl jen tak tak.
Doslova jsem odtamtud utekla a prošla dalšími dvěma centry. Nakonec jsem raději dojížděla 60km, kde jsem byla opravdu spokojená. Znovu veškerá vyšetření atd. Proběhlo pár IVF a nakonec, a to smekám, nám pan doktor řekl, ať už neutrácíme. At si dáme volno a že to zkusíme třeba za pul roku. No a za půl roku jsem jela na kontrolu těhotná.
Diskuze o tom, že by to někdo nikdy nepodstoupil beru s nadsázkou. První dceru mám přirozeně a taky jsem žila v tom, že bych do toho nikdy nešla. Po několika letech zoufalství a touhy po druhém dítěti jsem šla a jak ráda. I když paradoxně jsem nakonec otěhotněla přirozeně.
a že je žen navštěvující CARy málo? Tak to žiji asi ve špatném městě a mám kolem sebe divné lidi. Jenom u nás v baráku vím o 5ti holkách, které tam spolu se mnou skončily. A znovu paradoxně…všechny to vzdaly, srovnaly se s myšlenkou, že život bude bez dětí, uklidnily se..začaly žít jinak, užívat si jiných věcí a lup - všechny děti mají a přirozeně. Bohužel vím moc dobře, že ne všechny mají takové štěstí a někdy to bez CARu opravdu nejde.
A neodsuzujte ty, které tam chodí. Nikdo, kdo tím neprošel, si neumí představit ten šílený nápor na psychiku, co dělají s člověkem hormony, jaké trápení to je. Pořád dokola naděje a mnohdy nic z toho. O penězích ani nemluvím…

 • Nahlásit
 • Zmínit
12.1.17 19:30

@Doe_Jane a to jsi si tak jistá, že je nutný „hormonální koktejl“? vyvedu tě z omylu- není! pokud něco kritizuji, tak to předpokládá, že bych o té problematice měla mít minimálně základní informace! viz nativní cyklus případně inseminace bez hormonální léčby!

 • Nahlásit
 • Zmínit
21167
12.1.17 20:14

Anonymní 9.39 „Raději půjdu stokrát do „Babišoova“ CARu, atˇsi o něm myslím cokoli. Ale zde se peníze alespoň dávají do dalšího výzkumu a vývoje.“

No jo - tam umí všechno, ve státním nic. Tak abys nedopadla jako v Reprofitu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
9562
12.1.17 20:15

@MiaRimonta jenže tady nejde jen o studium, k těhotenství je většinou potřeba i muž a někdo nemá takové štěstí, že potká toho pravého ve dvaceti. Znám plno holek, které toho „pravého“ potkaly až kolem třicítky a rozhodně to nebylo tím, že by nechtěly.
A i kdyby to odkládaly kvůli studiu, nebo kvůli tomu že čekaly „až jim začnou tikat hodiny“ není to snad jedno? to jako ženy pracující na vysokoškolských postech, nebo vůbec všechny starší ženy by neměly mít děti, nebo co tím chceš říct :nevim: že by se měly míň divit? :D Myslím že většina starších, se nediví tomu, že to v tomhle věku nejde hned, aspoň ty co já znám - jen třeba doufají že se to nakonec podaří bez CARu.
Odsuzování jde každému, jak už tu psal někdo jiný, chtělo by to trochu empatie a ne všechny házet do jednoho pytle…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1316
12.1.17 21:05

@Hanka_S_V kdybych měla čekat na toho „pravého“, tak momentálně nemám 7 letou dceru s tím „levým“. Sama jsem byla přijata na VŠ a stála před rozhodnutím VŠ vzdělání či dítě já si „vybrala“ dítě píšu v uvozovkách, protože to pro mně byla jasná věc. Ten " levý" už s náma od jejich 6 měsícu není a nezajímá se, ale já nelituju to dítě je MOJE a je mi upřimně jedno jestli je s pravým či levým. Nyní mám plánovaně 3 měsíční mimčo s přítelem a upřimně nejsem tak najivní a připouštím si možnost že spolu nebudem do důchodu a stane se z pravého zase levý :D, ale je mi to jedno chlap třeba odejde, ale mé dvě děti budou vždy se mnou. A víš co? Uvažuju že si ve svých skoro 30ti letech dodělám vš :). Vše se dá skloubit děti studium i kariéra.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4153
12.1.17 22:21

@Doe_Jane myslimze kdyby jste deti mit nemohla mluvite jinak faninka nefaninka…ja nejsem priznivce operaci x byla jsem na 6

 • Nahlásit
 • Zmínit
2118
12.1.17 22:44

Vlastně by mě nemělo překvapit, že článek primárně určený pro osoby v procesu výběru CAR komentují osoby, kterých se díky bohu tento problém netýká a vlastně mají na tyto instituce negativní názor. Nikomu neberu jeho názor, na to má každý člověk právo, i ho prosazovat. Ale prostě jsou věci, které pokud člověk nezažije, nepochopí, nepochopí druhou stranu a myslím, že by v takovém případě měl být více empatický.
Ano, CAR je určitě velký bussiness, stejně jako celé zdravotnictví, ale naproti tomu se jedná o soukromý sektor. Dle mého se však potýkáme s novou nemocí - neplodnost a je jedno kolik nám je. Všem co tento problém neřeší to moc přeji, i když nevím jaké to je, ale zároveň nechápu proč „mě“ někdo nepřeje mít dítě jen proto, že CAR je dle něho velký bussiness. Bohužel i ve svých necelých 30letech neplodností trpím, stejně tak manžel (vybrali jsme se :)) a stejně tak mé 2 kamarádky ve stejném věku, není to otázka jen žen ve vyšším věku.
Prostě k lékaři taky přece jdete, když vám něco je :).

Článek myslím otevírá otázky, které při výběru nemusí osoby napadnout a myslím, že je tím prospěšný :).

Příspěvek upraven 12.01.17 v 22:46

 • Nahlásit
 • Zmínit
5043
12.1.17 23:01

@MiaRimonta : Každá nebere chlapa jen jako zdroj spermií. Některým záleží na tom, aby jejich děti vyrůstaly v kompletní rodině a ten muž byl pro děti vzorem. Na tom snad není nic k nepochopení. Že to máš nastaveno jinak, je čistě Tvoje věc, ale proč hned kritizovat pozdější mateřství. Je méně hodnotné či co? A nemyslím si, že by se ženy poklesu plodnosti s věkem nějak divily. Berou to, jak to je. Možnosti dnes jsou, tak proč je nevyužít.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1316
13.1.17 01:22

@Motýlice muže jako zdroj spermii rozhodně neberu :). Nikdo nemůže vědět dopředu jak se muž zachová a na kolik bude mužem a tím pravým po narození dítěte. Rozhodně neodsuzuju starší matky. Pokud se chce žena vyhnout těmto CAR klinikam, tak má využít své plodné léta- logicky když se začne „snažit“ o první dítě po 30tce nemůže se divit, že hned neotěhotní. Asi sis můj komentář vyložila po svém. To se ale stává běžně v těchto diskuzích. :mrgreen:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
11631
13.1.17 08:58

@Hanka_S_V Tohle byl muj pripad, prvni ani druhej chap se nehodlal vazat, zenit, porizovat spolecne bydleni, proste nic. Takze me to vyslo az napotreti v tech triceti.Jako jasne, mohla jsem na predchoziho partnera zahrat divadylko se selhanim antikoncepce, ale podrazy tohoto typu nejsou muj styl.

 • Nahlásit
 • Zmínit
11631
13.1.17 09:05

@ReTraktor Autorko,bude i pokracovani, jak to u Vas dobre dopadlo? V denickach to nevidim a v uvodu je zminka to velkem stesti :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
9562
13.1.17 10:03

@MiaRimonta tak ono, že je chlap „levej“ většinou poznáš až časem, ale když třeba dítě nechce, tak s tím prostě nic nenaděláš. A to si představ, že jsou mezi námi i takové „exotky“ jako já, co mají v 25 letech svýho prvního chlapa a některé dokonce i dýl a to nejsme ani jeptišky, ani frigidy, ani divný, jen třeba nejsme nejkrásnější a máme na seznamovaní velkou smůlu.

Jinak deníček se mi vcelku líbil, ale taky bych uvítala trochu širší záběr. Asi je těžké napsat něco takového čistě objektivně a chápu že se u Babiše nechala autorka trochu unést.
Zatím jsem do CARu nemusela, ale když jednou budu muset, bude mi úplně jedno jestli ho vlastní Babiš, hlavně že mi po může :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
123
13.1.17 11:53

@MartinaIrena mam to v planu :) ale potrebuju chytnout strevo a snad mi da mala cas :) ale slibuju ze bude

 • Nahlásit
 • Zmínit
11631
13.1.17 17:17

@ReTraktor Skvele, tak se budu tesit

 • Nahlásit
 • Zmínit
5562
13.1.17 19:06

Dovolila bych si obohatit autorky dobrý nápad deníčku.. pak se možná vyjádřím k další lince komentářů ohledně umělého oplodnění, které mě zasáhlo do morku kostí..

Když jsem zjistila, že děti k nám jen tak nepřijdou, tak jsem dala na doporučení svého bezvadného gynekologa a šla do CAR Pronatalu.. nutno říct, že takovému centru jsem se vyhýbala téměř čtyři roky.. Protože pro mě dlouho bylo stěžejní mít dítě přirozeně.. PO čtyřech letech už to bylo prosím mít dítě.. být rodina.. Neměla jsem nic nastudované.. neřešila jsem dostupnost, reference, blízkost, nic z toho co psala autorka. Takže pár poznatků k soukromému CAR (Pronatal):
Soukromézařízení podle mě lepší, né kvůli vzhledu, ale spíše kvůli tomu, že třeba státní CAR nedělají minimálky ani nativy. Ve státním CAR se třeba mnohem déle čeká na darovaná vajčíka/spermie apod. Objednávání na čas tam moc nefungovalo, většinou se čekalo do cca hodiny. Nutno ale říct, že se k vám chovají jak k zákazníkovi a vždy se za zpoždění omlouvají. U doktorůse tam taky často střídáte, ale to je podle mě daň za kratší čekací lhůty a je to tím, že prostě se objednáváte podle cyklu a ne podle pracovní doby doktora. Doktoři jsou tam jako všude lepší a horší a je třeba si vybrat, kdo vám sedne. Pokud to trochu jde, tak se dá objednat k vašemu „oblíbenci“. Mě trochu vadilo, že tam jezdí dost cizinců a většinou mají přednost (třeba při puncki a transferech).
Ohledně ceny určitě to není nejlevnější CAR, ale nemyslím si, že výběrem státního by člověk nějak dramaticky ušetřil. Inseminace třeba byly normálně „zadarmo“ na pojišťovnu. Samozřejmě nějaká ta tisícovka při IVF navíc tam lítá určitě. Otvírací doba super.. oproti jiným CAR (i jiným soukromým) provádí transfery a punkci i v neděli. Laboratoř a její kvalitu nedokážu posoudit.

Za mi vadilo, že vás tam opravdu razantně tlačí do klasické IVF stimulace a to velice brzy. Na druhou stranu na to jsou specializovaní a to jim vydělává peníze. Myslím, že nakonec je to stejně o tom, že když „pacientka“ trochu rozkouká a zjistí jak to chodí, tak si udělá názor a pak si ho prosazuje. To v soukromém CAR půjde podle mě trochu lépe..

 • Nahlásit
 • Zmínit
5562
13.1.17 19:26

Trochu mě zaráží jak někdo, kdo neplodností netrpí má tendence číst o něm články a vyjadřovat své názory a empatie. Nicméně právo na názor má každý, mě by třeba ale ani nenapadlo otevírat deníček s názvem měla jsem rakovinu a tady je soupis podle čeho vybrat nejlepší nemocnici. No asi to není tak kontroverzní téma. Ono těžko by tu někdo řekl, já kdybych měla rakovinu, tak na ozařování nepůjdu, protože to není přirozené a mám k tomu své výhrady. Neplodnost je nemoc jako každá jiná a ano nějaké procento si ji zapříčiní samo, stejně jako u jiných nemocí špatným stravováním, kouřením, alkoholem apod. Ale ani tyto lidi nejsou tak odsuzování jako žena, které nemůže mít dítě přirozenou cestou a rozhodne se to řešit pomocí medicíny.. je to velice smutné. Všem kdo se tu pořád ohání kariéristkama kolem čtyřícítky bych doporučila se zajít podívat do nějakého CAR, aby viděli jaké věkové kategorie se tam pohybují. Najdete tam plno smutných žen pod třicet let.. A smířit se s tím, že nebudete mít dítě? To dokáže pravdu zlomek žen.. Tuto volbu si opravdu nedokáže nikdo kdo s tím nebyl konfrontován představit.. stejně tak rozhodnutí o adopci.. O tom velice dobře umí mluvit člověk, kterého se to vůbec netýká.. Ono plno lidí, kteří dítě mít nemůžou k tomu dojde a rozhodne se tak, ale rozhodně to ve většině případů není první volba.. A je to pochopitelné.. Touha mít vlastní dítě je základní lidská potřeba.. Nikdo si nezaslouží zažít to zoufalství, které to přináší.. tu neustálou bolest a ztrátu nadějí.. úvahy o tom jestli má cenu žít.. Moc dobře vím o čem mluvím. Miminko jsem chtěla již v 25 letech.. hned po vysoké a hned po svatbě (toliko k těm čtyřiceti letům).. ale přirozeně prostě ani po 4 letech nepřišlo.. Rok a půl v CAR, plno bolesti a ztrát, které už nikdy nezmizí.. A teď již týden přenáším a modlím se aby vše dobře dopadlo.. A můžu jen děkovat tomu strašnému byznysu, že ho vůbec někdo dělá, abychom my méně šťastné měly aspoň tu naději.. A poslední věc tato centra využívají i maminky, které mají třeba první dítě přirozeně, nebo ženy co prodělaly břišní operace, nemají vecovody.. Je opravdu strašně kruté, se vyjádřit ve smyslu, že pacientky CAR si za to vlastně můžou samy protože se v 18 nenechali zbouchnout a raději se honily za kariérou..

 • Nahlásit
 • Zmínit
123
13.1.17 20:32

@Ploutvik moc dekuju za doplneni a tvuj uhel pohledu.
Co me teda prekvapuje je ta spatna povest statnich CARu a vlastne by me zajimalo z ceho prameni. Kdyz vezmu vlastni zkusenosti, tak my mame miminko z Motola, tedy statni CAR - meli jsme pouze jednoho lekare na konzultace. U rannich ultrazvuku behem kontrol rustu folikulu se lekari stridali dle sluzeb, kdyz tam clovek chodil uz dele tak predem vedel koho bude mit.
ad nativy a minimalky- s tim je zrovna motol proflaknuty a spousty holek tam prace na nativy prestupovali. cizince jsem tam potkala pouze jedny. v motole na nervy bylo opravdu to cekani a take to, ze ofiko nedelaji o vikendech. ale ja treba nela transfer v sobotu… vyslo to tak, tak si mudr prehodila sluzbu aby to slo provest.

mate nekdo zpravy z jinych starnuch caru?
protoze kdyz porovnavam motol s diskuzemi o soukr. carech tak nevyhoda je hlavne to nehezke prostredi, protoze dle popisu maji stejne laboratorni postupy a vyhodou je teda ze posilaji na vsechna- i ta draha vysetreni jeste pred zahajenim ivf ci iui…

jsem prekvapena jake dost kontroverzni reakce umi umele oplodneni stale jeste vyvolat. ja ziju asi v uplne jinem okruhu lidi, kde me nikdo nesoudi pro moji nemoc nebo poruchu toho ze jsem nemohla mit dite prirozene a vyuzila jsem tedy dostupne lecby. ja zas nikoho nesoudim za to ze ma cukrovku, epilepsii a nerikam ze nema zrat sladky a nebo necumet na televizi aby nemel zachvat…

 • Nahlásit
 • Zmínit
5562
13.1.17 20:47

@ReTraktor Já teda CAR Motol vůbec neznám ani jsem neslyšela žádné zkušenosti, tak nemohu soudit. Ale ono je asi velký rozdíl, když někam přijdeš a ono se napoprvé nebo na podruhé zadaří. To je člověk šťastný a nic neřeší. Když se pak na druhou stranu nedaří a nedaří.. tak to člověk začne řešit.. ztrácí třeba důvěru v postupy, lékaře, léky apod.. Když nabyde dojmu, že třeba kdyby tohle a tohle udělali jinak, tak by to dopadlo dobře a tak.. Taky je pak rozdíl, když je třeba problém jen ve spermatu a stačí jedno ISCI nebo když je malá zásoba vajíček a tak.. Btw to tu třeba taky nezaznělo, že třeba neplodnost páru nemusí být jen o ženě..

 • Nahlásit
 • Zmínit
123
13.1.17 21:00

@Ploutvik tak to s tebou naprosto souhlasim. kdyz se nedari tak je ta duvera v doktory dost nalomena nebo zlomena. tou fazi jsme si taky prosli, kdy prvni ivf bylo naproste fiasko bez transferu… ale o tom pisu i ve clanku, ze by se clocek nemel bat zmenit. ono odhodlat se k takove zmene neni zase uplne jednoduchy… ale pokud to nefunguje. tak si myslim ze zmena muze jedine psychicky prospet a mit nakonec velice pozitivni vliv na vysledek.

 • Nahlásit
 • Zmínit
402
13.1.17 22:03

@Nowuka2 To je teda názor za všechny prachy. Taky jsem byla mladá a zdravá a po samovolném potratu už jsem se dítěte nedočkala.
Ale kdo nezažil, nepochopí…

 • Nahlásit
 • Zmínit